Przyrost masy ciała w ciąży: jak zachować równowagę

Przyrost masy ciała w ciąży powinien wynosić średnio 13 kilogramów dla kobiety o prawidłowej wadze. Dzięki zdrowej, pełnowartościowej diecie kobieta w ciąży dostarcza swojemu dziecku wystarczającą ilość składników odżywczych bez konieczności nadmiernego jedzenia. Silny przyrost …

Przyrost masy ciała w ciąży: jak zachować równowagę

Gewicht in der Schwangerschaft ist normal
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Przyrost masy ciała w ciąży: jak zachować równowagę
  • Przyrost masy ciała w ciąży powinien wynosić średnio 13 kilogramów dla kobiety o prawidłowej wadze.
  • Dzięki zdrowej, pełnowartościowej diecie kobieta w ciąży dostarcza swojemu dziecku wystarczającą ilość składników odżywczych bez konieczności nadmiernego jedzenia.
  • Silny przyrost wagi może świadczyć o obecności choroby u dziecka lub matki.

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, usłyszy wiele dobrych rad. Wśród nich jest prawdopodobnie klasyk: „Teraz musisz jeść za dwoje”. Ten truizm nie jest jednak prawdziwy. Kobieta w ciąży nie powinna ani stosować diety ze strachu, aby jak najmniej przytyć, ani nie powinna jeść nadmiernie. Prawda, jak zawsze, leży pośrodku. Dowiedz się tutaj, jakie procesy w organizmie ciężarnej są przede wszystkim odpowiedzialne za przyrost masy ciała w ciąży, a kiedy wzrost może być oznaką choroby.

1. tak powstaje waga ciążowa

schwangere haelt sich den bauch
Przyrost masy ciała w ciąży następuje etapami
.

Przyrost masy ciała w ciąży nie jest tłumaczony wyłącznie rosnącym w brzuchu dzieckiem. Oczekujące mamy stają przed lustrem w 8. tygodniu i z niecierpliwością życzą sobie baby bump. Jednak nie pojawia się on, a wiele ciężarnych nie pokazuje go nawet w 16 tygodniu ciąży. Mimo to ciężarna stopniowo przybiera na wadze, mimo że zarodek ma zaledwie kilka centymetrów.

Można to wytłumaczyć zmianami zachodzącymi w organizmie, który przygotowuje się do „trudnego” czasu ciąży, porodu i pozbawionego energii czasu po nim. Zwiększa się więc ilość krwi w organizmie ciężarnej, aż w III trymestrze ciąży ma ona jej około 50 procent więcej niż przed ciążą. Większość krwi kierowana jest do macicy i łożyska, gdzie zapewnia optymalne krążenie krwi. Czynnikiem jest również zatrzymywanie wody. Organizm magazynuje wodę, aby w nagłych przypadkach móc się nią opaść. W szczególnie gorące lato, w przypadku ostrej utraty krwi lub chorób przewodu pokarmowego przyszłej matki, chwilowa utrata płynów może być w ten sposób dobrze zrekompensowana.

Natura sprytnie to zorganizowała: Po uciążliwym porodzie przynajmniej kobiety pamiętają, aby wypić wystarczająco dużo, aby uzupełnić niestabilny bilans płynów. Zapasy wody sprawiają również, że kobieta może rozpocząć karmienie piersią zaraz po porodzie. W czasie ciąży jedną z pierwszych oznak ciąży jest wzrost piersi. Stają się one jędrniejsze i większe, a w pierwszym trymestrze często są wrażliwe ze względu na zwiększony przepływ krwi. Tworzą się dodatkowe gruczoły sutkowe i warstwy tłuszczu, ponieważ pierś już w pierwszym trymestrze zaczyna przygotowywać się do karmienia.

Przyrost wagi w wyniku… Przyrost wagi wokół…
Rosnąca macica 1,5 kg
Zwiększona objętość krwi 1,5 kg
Placenta 0,5 kg
Płyn owodniowy 1 kg
Wzrost piersi 0,5 kg
Zatrzymanie wody 5 kg
Waga dziecka 3,5 kg
Całkowity przyrost wagi 13 do 14 kg

2. Krzywa idealnej wagi: tak przebiega ciąża

Kobieta nie przybiera na wadze od razu wraz z odczytem pozytywnego testu ciążowego. Przyrost wagi postępuje w różnych fazach i osiąga swój szczyt na krótko przed porodem. Dzięki temu kobieta w ciąży może stopniowo przyzwyczaić się do rosnącej wagi i dodatkowego obciążenia pleców i kolan.

2.1 Pierwszy trymestr: organizm reaguje na zmiany

schwangere sitzt auf dem sofa und befuehlt ihre brust
Zmiany w piersiach przyczyniają się również do przyrostu wagi w czasie ciąży.

W I trymestrze ciąży organizm kobiety jest początkowo zajęty dostosowywaniem się do ciąży. Zachodzi wiele procesów hormonalnych, które często powodują u kobiet złe samopoczucie, zawroty głowy i nudności. Objawy te mogą odbierać ciężarnej apetyt, ale także mogą powodować złe samopoczucie. Są to również powody, dla których kobiety nie muszą przybierać na wadze w pierwszym trymestrze. Dodatkowo opieka nad zarodkiem nie wymaga dodatkowej energii.

2.2 Drugi trymestr: Wszystkie procesy przebiegają na pełnych obrotach

W 6. miesiącu ciężarne kobiety już sporo przybierają na wadze, bo teraz naprawdę zaczynają się ważne zmiany fizyczne. Dziecko rośnie i waży w 2. trymestrze około jednego kilograma. W 20 tygodniu jest półmetek: organizm kobiety pompuje teraz więcej krwi do macicy, łożysko jest zbudowane, a organizm przygotowuje się już do porodu.

2.3 Trzeci trymestr: dziecko rośnie

W ostatniej fazie ciąży dziecko w łonie matki szybko rośnie, bo teraz chodzi już prawie o optymalny wzrost dziecka. Od 25. tygodnia ciąży kobiety ciężarne przybierają na wadze około 1,5 do 2 kilogramów miesięcznie. Ciężarne spodziewające się bliźniąt zyskują w tej fazie nawet 600 gramów tygodniowo. Pod koniec 9 miesiąca powoli osiąga się ostateczną wagę ciążową.

3 Co jest normalne? Waga początkowa jest decydująca przy

schwangere bei ultraschallnutersuchung
W czasie ciąży regularnie sprawdza się wzrost dziecka.

Kobiety w ciąży są regularnie badane przez lekarza najpóźniej od 3. miesiąca. Są też ważone, aby monitorować przyrost masy ciała. Zbyt mały przyrost wagi, ale także zbyt szybki przyrost wagi, nie jest dobry dla matki i dziecka. Jeśli w ciągu tygodnia ciężarna przybiera kilka kilogramów, świadczy to o chorobie. Jeśli waga nie wzrasta w wystarczającym stopniu, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze, to znów wskazuje na to, że dziecko nie rośnie i być może nie jest wystarczająco odżywione.

Test tolerancji glukozy

W krótkim teście obciążenia glukozą kobieta ciężarna wypija roztwór cukru. Po godzinie pobiera się krew, aby przeanalizować, czy organizm prawidłowo przetwarza cukier. Duży test tolerancji glukozy wykonuje się na czczo. Krew pobierana jest przed przyjęciem roztworu cukru, po godzinie i ponownie po dwóch godzinach.

Jednak punkt, w którym przyrost masy ciała w ciąży jest uważany za niezdrowy, zależy również od początkowej wagi matki. Kobiety w ciąży potrzebują rezerw energetycznych zwłaszcza podczas porodu i pierwszego razu z dzieckiem. Dlatego projektuje się, że bardzo lekkie kobiety powinny przytyć nieco więcej podczas ciąży, ale kobiety z nadwagą mają już niezbędne rezerwy.

Dlatego wielu lekarzy zaleca, aby przy obliczaniu optymalnego przyrostu masy ciała w czasie ciąży sięgnąć po wskaźnik masy ciała (BMI calculator). Dzięki informacjom o wadze i wzroście danej osoby można obliczyć, czy dana osoba ma niedowagę, nadwagę lub idealną wagę. Wagę dzieli się przez kwadrat ciała, a wynikiem jest wartość, która w tabeli dostarcza informacji o przedziale, w którym znajduje się masa ciała:

  • Niedowaga: BMI poniżej 18,5 kg/mkw.
  • Waga prawidłowa: BMI 18,5 do 25 kg/m kw.
  • Nadwaga: BMI 25 do 30 kg/m kw.
  • Otyłość (adiposity): BMI od 30 kg/m kw.

Podczas gdy przyrost masy ciała do 15 kilogramów jest całkiem rozsądny dla kobiety w ciąży o normalnej wadze, ogólnie zaleca się, aby kobiety w ciąży z bardzo dużą nadwagą przybrały maksymalnie dziewięć kilogramów w czasie ciąży. Są też kobiety, które przeżywają zdrowy przebieg ciąży bez przybierania na wadze.

Zapotrzebowanie na kalorie wzrasta od 4. miesiąca: od tego momentu kobiety w ciąży powinny jeść około 250 kilokalorii więcej dziennie. Odpowiada to bochenkowi chleba z serem lub małemu musli z owocami.

4. Przyrost wagi jako objaw choroby

Zbyt duży lub zbyt mały przyrost wagi w ciąży zawsze należy zbadać pod kątem jego przyczyn. Może on wynikać z kaprysów natury, ale także z poważnych chorób. Na przykład nagły, bardzo silny przyrost wagi dziecka jest jednym z najważniejszych objawów cukrzycy ciążowej.

4.1 Cukrzyca ciążowa

schwangerer frau wird der blutzucker gemessen
Cukrzyca ciążowa może prowadzić do komplikacji podczas porodu.

Cukrzyca ciążowa jest najczęstszym schorzeniem towarzyszącym w czasie ciąży. Uważa się, że występuje w co najmniej 5,3 procentach wszystkich ciąż. Jest to forma cukrzycy, która występuje tylko w czasie ciąży i ustępuje po jej zakończeniu. Często postępuje bez wyraźnych objawów, ale jednym z sygnałów może być ekstremalny przyrost masy ciała dziecka. Do najważniejszych czynników ryzyka zalicza się otyłość matki, niezdrową dietę i predyspozycje genetyczne. Jeśli to możliwe, kobiety powinny więc unikać rozpoczynania ciąży ze zbyt wysoką wagą początkową.

Poziom glukozy we krwi kobiety ciężarnej jest regularnie sprawdzany. Doustny test tolerancji glukozy przeprowadza się, jeśli ciężarna ma zwiększoną wagę początkową lub jeśli podejrzewa się cukrzycę ciążową.

4.2 Stan przedrzucawkowy

schwangere kocht mit ihrem kind zusammen in der kueche
Zbilansowana, zdrowa dieta jest kluczowa podczas ciąży.

Absolutnie zagrażający życiu matki i dziecka jest stan przedrzucawkowy. Objawia się ogromnie wysokim ciśnieniem krwi i białkiem w moczu. Objawy są często trudne do zinterpretowania: Oprócz wysokiego ciśnienia krwi występują mdłości, bóle i zawroty głowy – to wszystko objawy, na które kobiety mogą cierpieć również podczas normalnej ciąży. Jeśli kobieta w ciąży przybiera na wadze zbyt szybko i zbyt dużo, może to być poważny objaw stanu przedrzucawkowego.

Uwaga: Jeśli nogi ciężarnej kobiety nagle zatrzymują wodę i nie ma innego wytłumaczenia, powinna ona natychmiast udać się do lekarza, ponieważ może to być objaw stanu przedrzucawkowego.

Jeśli kobieta cierpiała na stan przedrzucawkowy podczas pierwszej ciąży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie go miała również w drugiej ciąży.

5. Niski przyrost wagi: możliwe zaburzenia wzrostu dziecka

schwangere sitzt mit einem nutellaglas in der hand vor sueßigkeiten
Ciężarne nie muszą jeść za dwóch w czasie ciąży

Jeśli kobieta w czasie ciąży przybiera tylko kilka kilogramów, nie musi to oznaczać, że jest poważnie chora. Ważne jest, aby nienarodzone dziecko otrzymało odpowiednią ilość składników odżywczych, dlatego kobiety w ciąży powinny zadbać o zbilansowaną dietę zawierającą witaminy, minerały i tłuszcze. Dopóki dziecko rozwija się i przybiera na wadze w odpowiednim czasie, kobiety nie muszą się zbytnio martwić, nawet jeśli przybierają tylko niewielką ilość kilogramów.

Problematyczne jest, jeśli dziecko nie rozwija się w odpowiednim czasie i przybiera na wadze zbyt mało. Przyczyny są wielorakie i muszą być wyjaśnione indywidualnie.

Możliwe przyczyny:

  • Palenie i alkohol w czasie ciąży: toksyny dostają się do krwiobiegu dziecka za pośrednictwem matki. Tam prowadzą między innymi do obniżenia wzrostu.
  • Niewydolność łożyska: Łożysko dostarcza dziecku tlen i składniki odżywcze, których potrzebuje do dobrego rozwoju. Jeśli nienarodzone dziecko generalnie nie przybiera wystarczająco na wadze, może to być spowodowane chronicznym zmniejszeniem wydajności łożyska.
  • Dieta: Jeśli kobiety w ciąży chcą przybrać na wadze jak najmniej, stosując diety, ryzykują, że ich dziecko przybierze zbyt mało na wadze i rozwinie nieprawidłowości.
  • Ciąża mnoga: Jeśli bliźnięta lub nawet więcej dzieci dzieli przestrzeń w macicy, często rozwijają niższą wagę urodzeniową.

Jeśli podczas ciąży pojawiają się nietypowe dolegliwości, ciężarne powinny porozmawiać z lekarzem prowadzącym. W razie jakichkolwiek podejrzeń, zleci on wykonanie niezbędnych badań.

Artykuły powiązane