Podobnie jak poród domowy, poród samodzielny jest porodem pozaszpitalnym. O ile jednak przy porodzie domowym obecna jest co najmniej jedna położna, o tyle przy porodzie samodzielnym kobieta rodzi swoje dziecko bez żadnych położnych czy lekarzy.
Kobiety, które chcą urodzić same, mają często bardzo negatywne doświadczenia z procesem i procedurą w klinice. Dlatego tęsknią za tym, aby urodzić swoje dziecko w swoim własnym tempie, w komfortowej atmosferze.
Mimo że wiele kobiet relacjonuje pozytywne doświadczenia, samodzielny poród wiąże się z wieloma zagrożeniami zarówno dla matki, jak i dziecka. Nawet jeśli ciąża przebiega normalnie, mogą wystąpić nieoczekiwane komplikacje, które mogą kosztować matkę i/lub dziecko życie.
Temat pojedynczego porodu budzi wiele kontrowersji nie tylko w Niemczech, ale także w wielu innych krajach na świecie. Zwolennicy uzasadniają swoje zdanie przede wszystkim możliwością większego samostanowienia w kwestii własnego urodzenia.
W tym artykule dowiesz się, czym jest poród pojedynczy, jakie czynniki odgrywają rolę przy podejmowaniu decyzji oraz jakie zalety i wady wiążą się z porodem pojedynczym. Ponadto podpowiadamy, na ile poród pojedynczy jest wskazany, a w jakich przypadkach stanowi zbyt duże ryzyko.
[button]Dalsza lektura na ten temat[/button]
Spis treści
1. pojedynczy poród odbywa się bez udziału położnych i lekarza
.Według statystyk 95% dzieci w Niemczech rodzi się w szpitalu lub klinice. W ostatnich latach można jednak zaobserwować również niewielki trend w kierunku porodów pozaszpitalnych. Szczególną popularnością cieszą się porody w centrum narodzin oraz porody domowe.
W obu przypadkach nie ma lekarzy, ale są przynajmniej obecne położne, które mogą wspierać kobiety podczas porodu i w późniejszej opiece po nim. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku porodu pojedynczego. Odbywa się on w ogóle bez udziału personelu medycznego. Ciężarna kobieta rodzi swoje dziecko sama lub z partnerem.
Jeśli chcesz rodzić sama, możesz też sama zdecydować, gdzie ma odbyć się poród. Miejsce, które wybierzesz, powinno być dla Ciebie miejscem komfortowym. Podczas gdy większość kobiet rodzi w domu w salonie, inne wybierają poród w ogrodzie, na plaży lub w lesie.
Rada: Porozmawiaj wcześniej z położną, która przyjdzie do Ciebie po porodzie i zajmie się ranami oraz przeprowadzi wstępne badania. W ten sposób zapewniona jest wstępna opieka.
Porady położnej na temat różnych rodzajów i miejsc por odu znajdziesz w tym filmie:
2. na pierwszy plan wysuwa się pragnienie porodu w intymnej atmosferze
Powody, dla których kobieta świadomie decyduje się na samotne urodzenie dziecka, mogą być bardzo różne. W większości przypadków jednak na pierwszy plan wysuwa się pragnienie samodzielnego porodu. Istotną rolę odgrywa również intymna atmosfera.
Jeszcze inne kobiety mają tak złe doświadczenia z porodem szpitalnym, że wolałyby urodzić swoje kolejne dziecko bez interwencji lekarskich i pomocy technicznych. W ten sposób mogą skupić się na sobie i swoich indywidualnych potrzebach.
Prawdopodobnie najbardziej znaną kobietą, która opowiada się za pojedynczymi porodami i już je odbyła, jest niemiecka lekarka Sarah Schmid. Jest ona obecnie matką ośmiu dzieci, z których siedem urodziła sama. Tylko jej pierwsze dziecko urodziło się w domu.
Sarah Schmid trafiła na pierwsze strony gazet głównie dlatego, że swoje bliźniaki urodziła sama w domu, w swoim salonie. Ponieważ przy porodzie bliźniaczym niebezpieczeństwa i ryzyko są znacznie większe niż przy normalnym porodzie. Licencjonowana lekarka dzieli się swoimi doświadczeniami na swoim kanale YouTube i napisała już książkę o swoich przeżyciach.
3. pojedynczy poród wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami i ryzykiem
Zwiększone ryzyko już przy porodach domowych
Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badanie na dużą skalę wykazało, że porody domowe są znacznie bardziej ryzykowne niż porody szpitalne. 45% uczestniczek pierwszego porodu musiało zostać przeniesionych do szpitala z powodu komplikacji.Kobiety, które decydują się na samodzielny poród, często odczuwają strach na myśl o porodzie w szpitalu. Personel medyczny daje przyszłym matkom bardzo mało czasu, więc presja rośnie. Jeśli łożysko nie pojawi się szybko, po bardzo krótkim czasie wykonuje się łyżeczkowanie.
Zaletą pojedynczego porodu jest to, że poród może odbyć się w indywidualnym tempie, bez presji lekarzy i położnych, że wszystko musi odbyć się bardzo szybko. Ponadto przyszła mama może swobodnie wybrać miejsce porodu, dzięki czemu jest całkowicie samostanowiąca.
Jednak, aby przejść przez pojedynczy poród, konieczne jest wiele podstawowego zaufania. Kobiety muszą bardzo dobrze znać siebie i być pewne siebie w takiej sytuacji. W końcu samodzielny poród wiąże się również z wieloma zagrożeniami. Całkiem sporo dzieci zmarło po pojedynczym porodzie, ponieważ potrzebowałyby pomocy medycznej, aby przeżyć.
Często występujące powikłania to na przykład wypadnięcie pępowiny, zatrzymanie akcji porodowej czy krwotoki poporodowe. Wszystkie te zdarzenia wymagają zastosowania leków ratunkowych lub interwencji lekarza. W razie wątpliwości, w przypadku komplikacji w szpitalu można wykonać cesarskie cięcie, aby uratować życie matki i dziecka.
4 Wniosek: W jakim stopniu pojedynczy poród jest godny polecenia?
Chociaż porody siłowe są obecnie nieco modne, nie należy nigdy zapominać, że są one bardzo ryzykowne i zawsze mogą pojawić się niespodziewane komplikacje. Z tego powodu ta opcja porodu nie jest wskazana. Jeśli chciałabyś urodzić swoje dziecko jak najbardziej samodzielnie i w domu, poród domowy jest znacznie bezpieczniejszy. Powinnaś również rozważyć poród w centrum narodzin.
Oczywiście każda rodzina musi sama zdecydować, w jaki sposób ma przyjść na świat jej własne dziecko. Jednak sensowne jest zaplanowanie pojedynczego porodu w taki sposób, aby w razie problemów można było dotrzeć do personelu medycznego. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebna jest duża wiedza i przygotowanie.
Ważne jestrównież, abyś zdecydowała się na jedyny poród z przekonania i abyś nie miała żadnych wątpliwości. Obawy i lęki mogą negatywnie wpłynąć na przebieg porodu, ułatwiając pojawienie się komplikacji.
Uwaga: Jeśli w czasie ciąży zauważysz nieprawidłowości lub komplikacje, zdecydowanie nie powinnaś podejmować ryzyka. To samo dotyczy sytuacji, gdy spodziewasz się bliźniąt.
Polecane książki na temat samotnego porodu
- Roberts, Genevieve (Author)