Szczepienia przed ciążą: co musisz wiedzieć

Szczepienie się na kilka miesięcy przed ciążą ma tę zaletę, że organizm może spokojnie uporać się ze szczepionką i w razie potrzeby można wyleczyć kolejne choroby. Jeśli zaszczepisz się wystarczająco przed ciążą, ochronisz nie tylko …

Szczepienia przed ciążą: co musisz wiedzieć

Gründe für eine Impfung vor der Schwangerschaft
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Przed ciążą
  6. »
  7. Szczepienia przed ciążą: co musisz wiedzieć
  • Szczepienie się na kilka miesięcy przed ciążą ma tę zaletę, że organizm może spokojnie uporać się ze szczepionką i w razie potrzeby można wyleczyć kolejne choroby.
  • Jeśli zaszczepisz się wystarczająco przed ciążą, ochronisz nie tylko siebie, ale także swoje nowo narodzone dziecko, które jest szczególnie podatne na choroby.
  • Nie tylko kobieta musi być zaszczepiona, ale również mężczyzna. Spojrzenie na świadectwo szczepień od lekarza może dostarczyć informacji o tym, jakie szczepienia należy wykonać.

Jeśli istnieje chęć posiadania dziecka i para planuje zajście w ciążę poprzez odstawienie środków antykoncepcyjnych lub nawet środków towarzyszących stosowanych przez lekarzy, powinna również pomyśleć o szczepieniach przed ciążą.

W tym raporcie wyjaśniamy, które szczepienia są ważne i zalecane oraz kiedy należy się zaszczepić.

1. rodzice powinni zaszczepić się przed ciążą, aby nie zarazić noworodka

frau erhaelt impfung
O chorobach, przeciwko którym należy się zaszczepić przed ciążą, należy decydować indywidualnie po konsultacji z lekarzem. Wiele osób dorosłych jest już zaszczepionych w wystarczającym stopniu.

Jeśli rodzice nie są zaszczepieni, może to być niebezpieczne dla noworodka. Ponieważ większość szczepień nie powinna być podawana w czasie ciąży, o ważnych szczepieniach należy pomyśleć przed ciążą.

Zalecane są między innymi:

  • Krztusiec
  • Tężec
  • Mięsaki
  • Polio (porażenie dziecięce)
  • Różyczka
  • Ospa wietrzna

Przy okazji, ważne szczepienia nie dotyczą tylko kobiet! Również mężczyźni powinni koniecznie poddać się szczepieniom lub w razie wątpliwości odświeżyć je. Tylko w ten sposób można zapobiec wzajemnym zakażeniom.

Szczepienie przed ciążą – zalety i wady

  • Wystarczająca ochrona poszczepienna zapobiega zarażaniu dzieci przez rodziców.
  • Jeśli matka wytworzyła wystarczającą ilość przeciwciał przeciwko określonym chorobom, przekazuje je noworodkowi podczas karmienia piersią i w ten sposób zapewnia podstawowe uodpornienie.
  • Szczepienia mogą stanowić ogromne obciążenie dla organizmu. U niektórych kobiet może to prowadzić do chorób grypopodobnych, a czasem opóźnić ciążę.

2. Co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą należy sprawdzić stan szczepień.

Impfungen vor der Schwangerschaft
Szczepienie może bardzo obciążyć organizm. Daj sobie wystarczająco dużo czasu na regenerację po nim.

To, jak długo powinnaś odczekać między szczepieniami przed ciążą a celowaną ekspozycją antykoncepcyjną, jest różne i zależy także od szczepionki, czy wymaga ona wzmocnienia w ciągu kilku tygodni. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Daje to organizmowi czas na spokojne uporanie się ze szczepionką, a nierzadko zdarza się, że niektóre osoby reagują na szczepionkę objawami grypopodobnymi.

To, jak długo należy odczekać, można więc jedynie zalecić. Wielu lekarzy zaleca 3-miesięczny odstęp między szczepieniem a zaprzestaniem stosowania antykoncepcji. Daj sobie jak najwięcej czasu również dla dobra Twojego przyszłego dziecka!

3. Szczepienia w ciąży: tak czy nie?

W czasie ciąży rzeczywiście można się zaszczepić przeciwko niektórym chorobom. Jest to możliwe, jeśli tylko szczepionka jest szczepionką martwą. Taka szczepionka nie może zaatakować dziecka.

Ale które szczepienia należy wykonać przed ciążą szczepionką żywą, a które w razie potrzeby można wstrzyknąć również w czasie ciąży?

Szczepionka żywa Szczepionka inaktywowana
Różyczka Błonica
Świnka Krztusiec
Measles Grypa
Tężec
Postępuj zgodnie z zaleceniami

Należy jednak pamiętać, że są to fakty, które każdy lekarz może zalecić inaczej w oparciu o konkretne okoliczności, choroby lub najnowsze odkrycia naukowe.

O czasie oczekiwania pomiędzy szczepieniem a szczepieniem przypominającym również powinien decydować lekarz prowadzący. Na przykład, jeśli zachorujecie na grypę krótko przed drugim szczepieniem przypominającym, to w trosce o Wasze zdrowie szczepienie powinno zostać odłożone. Jeśli w czasie szczepienia zachoruje tylko jeden z partnerów, to również należy to omówić z lekarzem.

Między zakażeniem a wystąpieniem choroby może często upłynąć kilka dni (okres inkubacji). Dlatego nigdy nie należy lekceważyć ewentualnego osłabienia organizmu.

4 Ważne pytania i odpowiedzi

Skąd mam wiedzieć, przeciwko czemu mam się zaszczepić przed ciążą?

impfpass
O tym, jakie szczepienia należy wykonać, można dowiedzieć się z własnej książeczki szczepień
.

To, jakich szczepień potrzebujesz, zależy od tego, przeciwko czemu jesteś już zaszczepiony lub na co jesteś odporny. Na przykład niektórzy ludzie są odporni na ospę wietrzną, więc szczepienie nie jest koniecznie potrzebne. Jeśli w ciągu ostatnich 10 lat byłeś szczepiony przeciwko tężcowi, to również teraz nie musisz koniecznie się szczepić.

Tylko lekarz może to jednak doradzić w połączeniu z przedstawieniem książeczki szczepień. W czasie ciąży i tak będzie ona potrzebna, ponieważ większość ginekologów sprawdza, przeciwko jakim chorobom była Pani szczepiona i czy konieczna jest dalsza ochrona.

Czy powinnam zaszczepić się przed ciążą przeciwko kleszczom?

Jeśli mieszkasz w obszarze ryzyka, powinnaś dla własnego dobra zaszczepić się przeciwko kleszczom. Należy pamiętać, że w przypadku szczepienia podstawowego drugie szczepienie wykonuje się już po 4 tygodniach. Trzecie szczepienie zalecane jest po 9-12 miesiącach. Jeśli nie miałaś jeszcze szczepienia podstawowego, powinnaś wykonać dwa pierwsze szczepienia przed zajściem w ciążę. Większość lekarzy zaleca następnie kolejny okres oczekiwania wynoszący 3 miesiące, zanim para zrezygnuje z metody antykoncepcyjnej.

Uwaga: Jeśli trzecie szczepienie zostanie wykonane bezpośrednio po porodzie, należy porozmawiać z lekarzem o tym, czy mimo szczepienia karmienie piersią jest nadal możliwe.

Artykuły powiązane