Zajście w ciążę po poronieniu: wskazówki i o czym należy pamiętać

Teoretycznie możliwe jest zajście w ciążę bezpośrednio po poronieniu, o ile nie ma fizycznych powodów, by tego nie robić. Poronienie może być wielkim obciążeniem emocjonalnym dla pary. Szczególnie ważne jest wtedy wspólne spędzanie czasu po …

Zajście w ciążę po poronieniu: wskazówki i o czym należy pamiętać

Tips wie man nach einer Fehlgeburt wieder schwanger wird
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Przed ciążą
  6. »
  7. Zajście w ciążę po poronieniu: wskazówki i o czym należy pamiętać
  • Teoretycznie możliwe jest zajście w ciążę bezpośrednio po poronieniu, o ile nie ma fizycznych powodów, by tego nie robić.
  • Poronienie może być wielkim obciążeniem emocjonalnym dla pary. Szczególnie ważne jest wtedy wspólne spędzanie czasu po poronieniu i bycie dla siebie nawzajem.
  • Po kilku poronieniach należy poddać się badaniom lekarskim. Często za poronieniem stoją dolegliwości fizyczne, którym można wtedy w najlepszym wypadku zapobiec podczas kolejnej ciąży.

Zajście w ciążę po poronieniu nie jest łatwe dla większości kobiet, zwłaszcza emocjonalnie. Szczególnie 1 miesiąc po poronieniu, kiedy wszystko jest jeszcze świeże w głowie (np. również w przypadkach z łyżeczkowaniem), a strach przed kolejnym poronieniem jest duży, często pojawiają się myśli o tym, czy w ogóle powinno się – i czy chciałoby się – ponownie zajść w ciążę. A czy po poronieniu trzeba się nad czymś zastanowić i jakie są szanse na bezpośrednie ponowne zajście w ciążę?

W tym poradniku wyjaśniamy, o czym należy pamiętać, gdy chce się mieć dziecko i podpowiadamy, jak ewentualnie można zapobiec kolejnemu poronieniu.

1. zajście w ciążę po poronieniu jest bezpośrednio możliwe ponownie w większości przypadków

Strach jest często nieuzasadniony

Ryzyko kolejnego poronienia nie jest wyższe po poronieniu! Dlatego staraj się jak najbardziej zrelaksować.

Ponowne zajście w ciążę po poronieniu jest możliwe, zwłaszcza jeśli nie ma problemów fizycznych i lekarz wyrazi na to zgodę. Doświadczenie pokazało również, że ponowne zajście w ciążę po kilku poronieniach nie jest trudniejsze niż bez. Jeśli ciało jest przygotowane do przejścia przez swój normalny cykl, kobieta może natychmiast zajść w ciążę ponownie w następnym cyklu.

2. szczególnie dla duszy, dla niektórych kobiet często dobrze jest poczekać przed podjęciem decyzji o ponownym zajściu w ciążę po poronieniu.

Mimo chęci posiadania dziecka, czasem łatwiej jest odczekać 3 miesiące, a nawet do 6 miesięcy przed ponownym rozpoczęciem przygody z ciążą. Jeśli cykl nie jest zsynchronizowany (czyli kobieta nie ma miesiączki), organizm w naturalny sposób określa, kiedy możliwa jest nowa ciąża. Ale jako para powinniście też dać sobie czas, jeśli chcecie ponownie zajść w ciążę po poronieniu. Nienaruszony związek wytrzymuje takie rzeczy, a nawet może prowadzić do wzajemnej siły i wsparcia dla siebie – szczególnie ważne, jeśli istnieje nie tylko strach przed kolejnym poronieniem, ale nawet poczucie winy.

Po 3 poronieniach lub nawet po 4 poronieniach (niestety nierzadko) wiele par jest emocjonalnie na końcu. Wtedy, bardziej niż kiedykolwiek, powinniście poświęcić czas jako para, aby stać się znowu szczęśliwymi i być może szukać pomocy u specjalistów. Nie chodzi tu tylko o pomoc psychologiczną, ale przede wszystkim o pomoc medyczną.

W zależności od schorzenia, zwolnienie lekarskie może często wystarczyć na krótki okres rekonwalescencji. Od strony medycznej należy następnie oczywiście sprawdzić, czy fizyczne przyczyny były powodem poronień – ma to również sens po wczesnym poronieniu!

Przyczyny poronienia mogą być następujące

Przyczyny fizyczne Niezdrowy styl życia
Niedobór progesteronu Używanie alkoholu lub nikotyny i narkotyków
Niedobór witaminy D Niejedzenie zdrowej żywności zawierającej ważne składniki odżywcze i witaminy
Zaburzenia krzepnięcia krwi Stres (zarówno zawodowy jak i prywatny)

Ponadto nie należy zapominać, że w niektórych przypadkach poronienie spowodowane przez organizm może być całkiem dobre – nawet jeśli nie brzmi, a nawet nie czuje się tak. Ale jeśli na przykład u dziecka występują wady genetyczne, organizm i tak uniemożliwi dziecku rozwój, a w efekcie może nawet nie być w stanie przeżyć.

Zalety i wady poronienia we wczesnej ciąży

  • Nie jest nawet zauważane przez wiele kobiet, dzięki czemu nie powoduje żadnych skutków psychologicznych.
  • Zapobiega urodzeniu się dziecka mimo ogromnych wad genetycznych, nawet jeśli nie jest ono zdolne do życia.
  • Prowadzi do tego, że wiele kobiet nie chce już nigdy zajść w ciążę, bo boi się, że znów ją straci.

3. ważne pytania i odpowiedzi

3.1 Czy istnieją jakieś fizyczne oznaki, na które powinnam zwrócić uwagę, jeśli chcę szybko zajść w kolejną ciążę?

junge frau weint, partner troestet sie
Łyżeczkowanie jest złe dla wielu kobiet. Twój partner powinien być wyrozumiały i wspierający – nawet jeśli w pierwszych tygodniach nie będziecie współżyć seksualnie.
Ciąża może być bardzo trudna.

Jeśli miałaś łyżeczkowanie, większość lekarzy zaleca odczekanie co najmniej 14 dni przed podjęciem współżycia seksualnego. W przeciwnym razie może to szybko stać się niebezpieczne dla kobiety z powodu zarazków i bakterii. Zasadniczo powinieneś się nie spieszyć, ponieważ twoje ciało może również wyraźnie zasygnalizować to (i inne powody, dla których warto czekać dłużej):

  • Ból w okolicy narządów płciowych
  • Ból podbrzusza
  • Krwawienie

Czas oczekiwania po poronieniu i łyżeczkowaniu należy zawsze omówić z lekarzem prowadzącym, ponieważ czasami podczas łyżeczkowania może dojść do niewielkich, wewnętrznych (choć zwykle niegroźnych) urazów, które najpierw muszą się zagoić.

3.2 Zajście w ciążę po poronieniu: jak długo czekać na test ciążowy?

Jeśli planujesz zajść w ciążę bardzo szybko po poronieniu, szanse na to, że źle wykonasz test ciążowy mogą być bardzo duże. Oczywiście, według różnych statystyk, możliwe jest natychmiastowe zajście w ciążę w następnym cyklu, ale czasami twój organizm jest jeszcze w poprzednim trybie, więc test ciążowy może również dać fałszywy pozytyw! Jeśli chcesz mieć pewność, powinnaś poprosić swojego lekarza o potwierdzenie nowej ciąży po poronieniu.

Wskazówka: Jeśli następnie zajdziesz w ciążę wysokiego ryzyka, lekarz może również wydać zakaz zatrudnienia. Zawsze korzystne jest wczesne przeprowadzenie badań!

3.3 Czy istnieją jakieś wskazówki, które mogą mi pomóc w szybkim ponownym zajściu w ciążę po poronieniu?

junge frau nach konsultation
Jeśli nie uda się zajść w ciążę, konsultacja z lekarzem często może ujawnić przyczynę.

Nie udaje się zajść w ciążę? Nie dostajesz miesiączki i nie bierzesz też tabletek? W takim razie lekarz powinien najpierw wykluczyć przyczyny fizyczne. Zwłaszcza po dwóch poronieniach należy dojść do tego, czy były to prawdziwe poronienia, czy np. ciąża pozamaciczna, bo jajowody się skleiły i nie pozwalają jaju ruszyć dalej.

W przeciwnym razie, zdrowy styl życia jest zawsze najlepszym sposobem na szybkie ponowne zajście w ciążę. Obejmuje to nie tylko odżywianie, ale także zdrową wagę ciała i powstrzymywanie się od szkodliwych substancji (alkohol, nikotyna itp.).

3.4 Czego szukać w związku po poronieniu lub śmierci dziecka w czasie ciąży?

frau im krankenhaus, verbirgt ihr gesicht hinter ihren haenden
Poświęcenie czasu po poronieniu jest szczególnie ważne.

To, na co powinniście zwrócić uwagę jako para, to przede wszystkim nie obwiniać się wzajemnie. Poronienie jest wystarczająco złe, dlatego powinniście dawać sobie nawzajem siłę i budować się nawzajem. Czasami pomocna może być również rozmowa z osobami o podobnych poglądach (na przykład na forach internetowych). Nie powinnaś się też stresować. Niekoniecznie po 2 miesiącach trzeba ponownie zajść w ciążę.

Nie spieszcie się i być może poświęćcie trochę czasu razem na proces. Tylko jeśli para wspiera się nawzajem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ponownie zajść w ciążę i odnieść sukces!

Artykuły powiązane