- Chlamydia i płodność są ze sobą ściśle powiązane. Nieleczona infekcja może prowadzić do niepłodności zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
- Jeśli zakażenie pozostaje nieleczone, chlamydia przenosi się na dziecko w czasie ciąży i może powodować ciężkie zapalenie.
- Zakażeniu chlamydią można zapobiec jedynie poprzez zabezpieczone stosunki seksualne. Dlatego też nigdy nie należy robić tego bez prezerwatyw.
Chlamydia i płodność są często ściśle powiązane, gdy para ma niespełnione pragnienie posiadania dzieci. Ale czy można zajść w ciążę z chlamydią i jakie są typowe objawy chlamydii?
W tym przewodniku wyjaśniamy, co chlamydia i ciąża mają ze sobą wspólnego, jak można zapobiec chlamydii i jakie leczenie jest dostępne, aby można było zajść w ciążępomimo posiadania chlamydii.
Spis treści
1) zakażenie Chlamydia trachomatis jest przenoszone
Chlamydia a płodność – tylko rzadko kobiety zauważają związek z własnej woli, gdy chęć posiadania dziecka po prostu nie wychodzi. Choroba jest szczególnie zdradliwa, ponieważ jest zakażeniem bakteryjnym, które może być przenoszone drogą płciową podczas niezabezpieczonych stosunków seksualnych.
Wystarczy nawet seks oralny, by zarazić się chlamydią. Zakażeniu można zapobiec w dość prosty sposób, stosując prezerwatywy.
Uwaga: Jeśli przez lata nie podejmuje się leczenia, chlamydia może całkowicie wykluczyć ciążę: Chlamydia może prowadzić do bezpłodności!
Test na chlamydię u lekarza jest bezpłatny.
Kasy chorych płacą za test na chlamydię raz w roku. Należy zapytać swoją kasę chorych o wiek, w którym można wykonać test. Jeśli podejrzewają Państwo u siebie chorobę przenoszoną drogą płciową, taką jak chlamydia, należy koniecznie omówić to podejrzenie ze swoim ginekologiem.
Zalety i wady testu na chlamydię
- Pozwala na natychmiastowe leczenie w przypadku zakażenia.
- Może tłumaczyć niespełnioną chęć posiadania dzieci (dlatego oboje partnerzy również powinni się przebadać).
- Wiele kas chorych płaci za leczenie dopiero po ukończeniu 25 roku życia.
- Jeśli partnerzy seksualni często się zmieniają i istnieje podejrzenie zakażenia, za test musi zapłacić pacjent od drugiego razu w roku (prezerwatywy pomagają zapobiec zakażeniu!).
Im szybciej rozpocznie się terapia, tym szybciej będziesz mogła wygnać ze swojego życia tematy „chlamydia a płodność” i cieszyć się z posiadania dzieci. Jeśli poddajesz się leczeniu niepłodności w klinice płodności, prawdopodobnie i tak zostaniesz tam przebadana pod kątem chlamydii. Nierzadko zdarza się, że zakażenie to przez długi czas pozostaje w ukryciu.
W przypadku ostrej infekcji u kobiet mogą wystąpić następujące objawy:
- Ból brzucha
- Niepłodność
- Silne krwawienie
- Swędzenie w okolicy pochwy
- Fałszywe, śmierdzące upławy
3. chlamydia nie powinna być lekceważona nawet w czasie ciąży.
Chlamydiajest niebezpieczna – nie tylko ze względu na możliwą niepłodność. Jeśli chcesz zajść w ciążę i wiesz, że zostałaś zakażona chlamydią, leczenie antybiotykami powinno być zakończone przed zapłodnieniem. Chlamydia może być również przeniesiona na dziecko! Może to prowadzić do ciężkich infekcji płuc lub oczu.
Możliwe są następujące objawy u dziecka i u mężczyzny:
Dziecko | Mężczyzna |
---|---|
Zakażenie płuc z możliwą dusznością | Niepłodność |
Zapalenie spojówek | Zapalenie cewki moczowej i najądrza |
Zablokowane kanały łzowe | Stałe zapalenie stawów |
Dlatego zacznijterapię odpowiednio wcześnie i odczekaj trochę czasu po zabiegu. Dzięki temu organizm może maksymalnie rozłożyć antybiotyki, a Ty zwiększasz swoje szanse na ciążę.
Jeśli w trakcie leczenia chlamydii nadal chciałabyś zajść w ciążę, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza. Jednak w razie wątpliwości, Twój organizmnie zregeneruje się na tyle szybko, aby w trakcie leczenia mogło dojść do ciąży.
4. ważne pytania i odpowiedzi
Jaki jest okres inkubacji chlamydii?
Okres inkubacji
Okres inkubacji to czas od zakażenia do pojawienia się choroby.
W przypadku chlamydii okres inkubacji wynosi około 1-3 tygodni. Jeśli podejrzewasz, że mogłaś zarazić się chlamydią podczas stosunku seksualnego, powinnaś zgłosić się do lekarza i wykonać test na chlamydię. Lekarz poinformuje Cię o idealnym czasie wykonania testu, a także rozpocznie leczenie natychmiast po pozytywnymwyniku testu.
Zapobieganie chlamydii: Jaka profilaktyka jest możliwa?
Jeśli chciałabyś w pewnym momencie swojego życia zajść w ciążę, chlamydia i płodność zawsze powinny być dla Ciebie problemem. Niestety, poza stosowaniem prezerwatyw nie jest możliwe żadne inne zabezpieczenie przed zakażeniem. Używaj prezerwatyw już podczas gry wstępnej lub seksu oralnego – niestety większa ostrożność nie jest możliwa.
Ciąża mimo chlamydii: czy to możliwe?
Zajście w ciążę pomimo posiadania chlamydii jest całkiem możliwe. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy infekcja jest na dość wczesnym etapie i np. nie doszło jeszcze do zablokowania jajowodów.
Nie należy jednak zapominać, że do zakażenia chlamydią dochodzi również w czasie ciąży! W przypadku ciąży z chlamydią możliwe są przedwczesne porody, a także poronienia.