Zajście w ciążę mimo endometriozy?

Endometrioza jest przewlekłą chorobą, w której tworzy się tkanka ściśle przypominająca wyściółkę macicy, ale rozwijająca się poza jamą macicy w różnych miejscach brzucha. Często tworzy się w obszarze otrzewnej miednicy, w warstwie mięśniowej macicy, na …

Zajście w ciążę mimo endometriozy?

Schwanger werden trotz Endometriose
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Przed ciążą
  6. »
  7. Zajście w ciążę mimo endometriozy?
  • Endometrioza jest przewlekłą chorobą, w której tworzy się tkanka ściśle przypominająca wyściółkę macicy, ale rozwijająca się poza jamą macicy w różnych miejscach brzucha.
  • Często tworzy się w obszarze otrzewnej miednicy, w warstwie mięśniowej macicy, na jajowodach i jajnikach, między odbytnicą a pochwą oraz na ścianach pęcherza i jelit.
  • Objawy są szczególnie nieprzyjemne w jelitach i pęcherzu, gdyż często w stolcu lub moczu pojawia się krew.

Endometrioza to choroba jamy macicy, która może być bardzo nieprzyjemna dla osób nią dotkniętych. Niezwykle rzadko dochodzi do uszkodzenia takich narządów jak płuca, serce czy pępek. Na endometriozę mają wpływ hormony cyklu miesięcznego. Podczas miesiączki tkanka wydziela substancje, które powodują ból, obrzęk i nietypowe krwawienie. W naszym poradniku wyjaśniamy wszystko na temat endometriozy. Dowiesz się również, jak można zajść w ciążę mimo choroby.

1. można zajść w ciążę mimo endometriozy

Endometrioza często pozostaje niewykryta

Dla niektórych kobiet ból menstruacyjny jest częścią codziennego życia, a dla 70% dotkniętych nim osób przyczyną jest endometrioza, która przez długi czas pozostaje niewykryta i zazwyczaj jest nieodpowiednio leczona.

Czy mogę zajść w ciążę? Jest to pytanie zadawane przez wiele kobiet, które chcą zajść w ciążę pomimo endometriozy.

Odpowiedź brzmi: tak. Naturalna, a nawet pozbawiona komplikacji ciąża jest możliwa nawet przy endometriozie. Są jednak pewne powikłania, które występują częściej u kobiet z endometriozą:

  • Ciąża pozamaciczna: Jeśli zostanie wcześnie wykryta, ciąża pozamaciczna może zostać skorygowana za pomocą laparoskopii lub otwartej operacji.
  • Placenta praevia: Nieprawidłowe położenie łożyska może być wcześnie „leczone” przez odpoczynek w łóżku i oszczędzanie. W pewnych okolicznościach może być jednak konieczna wczesna indukcja porodu.
  • Obfite krwawienie po porodzie: Opieka medyczna po porodzie ma zatem ogromne znaczenie dla kobiet z endometriozą.
  • Pęknięcie macicy: W przypadku pęknięcia macicy zwykle konieczne jest wykonanie nagłego cięcia cesarskiego, aby chronić życie matki i dziecka.
  • Przebicie jelita do jamy brzusznej: w najgorszym przypadku u kobiety rodzącej może dojść do zakażenia w tym miejscu bezpośrednio po porodzie bez wczesnego leczenia.
  • Adnextorsion (skręcone jajniki): W tym przypadku pomóc może tylko operacja.

Dlatego kobietom w ciąży z endometriozą zaleca się, aby od samego początku informowały o tym swojego ginekologa i położną oraz uczęszczały na wszystkie badania kontrolne w ciąży, aby wcześnie zapobiec komplikacjom.

Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej lub nadciśnienia w czasie ciąży nie jest zwiększone.

Endometrioza nie ma wpływu na wzrost i rozwój dziecka. Przedwczesne porody lub martwe urodzenia również nie występują częściej. Endometrioza i zajście w ciążę nie wykluczają się więc wzajemnie.

Wskazówka: W Hiszpanii istnieje inny sposób na zajście w ciążę – za pomocą dawstwa komórek jajowych.

2 Endometrioza ma różne stadia

regelschmerzen
Objawy endometriozy są często nie do odróżnienia od konwencjonalnych bólów miesiączkowych.

To, że wiele kobiet nawet nie zauważa endometriozy, wynika przede wszystkim z faktu, że istnieją różne stopnie zaawansowania choroby. Jedne nie powodują bólu, inne tak. Dlatego od pierwszych objawów do postawienia diagnozy może minąć nawet kilka lat.

Aby móc prawidłowo ocenić endometriozę, podzielono ją na 4 stopnie, co powinno umożliwić bezpośrednie przypisanie opcji leczenia:

  • Stopień 1 (niski): W miednicy małej i/lub przy szyjce macicy znajdują się grudki endometriozy. Są one mniejsze niż 5 mm. Jajowody są nadal otwarte.
  • Stopień 2 (łagodny): Istnieją ogniska choroby nad pęcherzem moczowym, przy szyjce macicy i w miednicy. Ogniska są większe niż 5 mm, a jajowody są już uszkodzone.
  • Stopień 3 (umiarkowany): Ogniska endometriozy zlokalizowane są na mięśniakach macicy. Cysty tworzą się na jajnikach lub na więzadłach stabilizujących macicę.
  • Stopień 4 (ciężki): Endometrioza dotyka również innych narządów, takich jak jelita, pęcherz moczowy, a w rzadkich przypadkach płuca.

3. rozpoznanie endometriozy jest trudne.

endometriose herde darstellung
Ta ilustracja pokazuje, gdzie zazwyczaj znajdują się ogniska endometriozy
.

Czasami lekarzom nie jest łatwo zdiagnozować endometriozę, nawet jeśli została wykonana laparoskopia. Aby ułatwić diagnozę, poniżej zestawiono kilka pytań. Powinny one dać pierwsząwskazówkę, czy rzeczywiście może to być endometrioza.

  • Czy miesiączki wiążą się z bólem?
  • Czy ból pojawia się na początku krwawienia czy wcześniej?
  • Czy ból brzucha występuje częściej, niezależnie od miesiączki?
  • Czy występuje ból podczas stosunku seksualnego, w zależności od pozycji?
  • Czy przed lub w trakcie miesiączki pojawia się krew w stolcu lub moczu?
  • Czy istnieje może niespełnione pragnienie posiadania dzieci?
  • Czy występuje krwawienie międzymiesiączkowe?
  • Czy podczas okresu nasilają się bóle pleców?
  • Czy wypróżnienia i oddawanie moczu wiążą się z bólem?

Nasilenie i rodzaj bólu zależy od wielkości i liczby zmian endometriozy.

4 Przyczyny endometriozy nie zostały jeszcze wyjaśnione.

Endometrioza została po raz pierwszy opisana w 1861 roku, ale do tej pory powstało tylko kilka teorii na temat tego, co ją powoduje. Nie było dotychczas potwierdzonych wyników badań naukowych.

Jedna z teorii mówi, że endometrioza jest spowodowana tym, że krew i tkanka nie są całkowicie odprowadzane przez pochwę i zamiast tego dostają się do jamy brzusznej przez jajowody. Nazywa się to wsteczną menstruacją, ale nie wszystkie kobiety z taką wsteczną menstruacją rozwijają endometriozę.

O wywołanie endometriozy podejrzewa się predyspozycje dziedziczne lub defekt układu odpornościowego, a także mechaniczne przemieszczenie błony śluzowej podczas operacji na macicy.

Rozprzestrzenianie się komórek endometrium poprzez węzły chłonne i krew, a także wpływy środowiskowe są również uważane za możliwości. Lekarze są przynajmniej zgodni, że endometrioza jest procesem wieloczynnikowym.

Artykuły powiązane