- W Niemczech sytuacja prawna jest jasna: macierzyństwo zastępcze jest zabronione przez ustawę o ochronie embrionów.
- Niektóre pary homoseksualne, które bardzo pragną mieć dzieci, korzystają z bardzo drogich opcji za granicą.
- Ukrywając macierzyństwo zastępcze, można poruszać się w prawnej szarej strefie.
W surogacji kobieta nosi w sobie cudze dziecko. Gdy dziecko się urodzi, matka zastępcza oddaje je rodzicom. To tyle jeśli chodzi o teorię macierzyństwa zastępczego.
Ale co z sytuacją prawną? Jakie ceny obowiązują matkę zastępczą.Co zrobić, gdy kobieta nie chce oddać dziecka po porodzie? I jakie aspekty etyczne należy wziąć pod uwagę w tym temacie?
Z jednej strony chcemy przekazać tutaj informacje dotyczące czystych faktów związanych z tematem macierzyństwa zastępczego. Z drugiej strony chcemy również przedstawić społeczne plusy i minusy.
Spis treści
1. fakty dotyczące macierzyństwa zastępczego
Wiele par od dłuższego czasu pragnie mieć dziecko. Niektóre z nich stwierdzają, że nie mogą spełnić tego pragnienia w prosty, biologiczny sposób. Dla innych – np. par homoseksualnych – od początku jest jasne, że pragnienie posiadania dziecka nie może być spełnione w konwencjonalny sposób.
To sprowadza niektórych z nich do tematu macierzyństwa zastępczego. Pozostają jednak pytania: czym dokładnie jest surogacja i jak działa?
1.1 Różnice między macierzyństwem zastępczym
Matka zastępcza to kobieta, która nosi dziecko dla innej osoby. Istnieją różne formy surogacji: surogacja częściowa i surogacja pełna.
Matka zastępcza częściowa otrzymuje już zapłodnione jajo innej kobiety. Może to być jajo przyszłej matki społecznej. Jednak może to być również komórka jajowa zupełnie innej kobiety. W przypadku częściowej matki zastępczej decydujące jest to, że dziecko nie jest z nią genetycznie związane. Ona nosi je wyłącznie w sobie.
Z kolei pełna matka zastępcza jest również genetycznie związana z dzieckiem. Jest nie tylko biologiczną matką dziecka z definicji. Wynika to z faktu, że komórka jajowa pochodzi od niej. Zostaje ona zapłodniona naturalnie lub zapłodniona w wyniku transferu plemników. Zapłodnienie naturalne nie jest jednak dozwolone w wielu krajach. Procedura może być tak różna – w zależności od kraju, sytuacji prawnej i ewentualnie umowy między poszczególnymi stronami.
Wiele kobiet wyklucza jednak dla siebie pełne macierzyństwo zastępcze. Obawiają się, że po porodzie trudniej byłoby im zrezygnować z biologicznego dziecka.
1.2 Macierzyństwo zastępcze jako sposób na wyjście z bezdzietności
Macierzyństwo zastępcze to ciekawa propozycja dla tych wszystkich bezdzietnych par, które wykluczają dla siebie adopcję. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne. Przez długi czas adopcja dziecka przez pary homoseksualne była niemożliwa. Dziś sytuacja prawna dla gejów się rozluźnia, ale nadal trudno jest tym parom zostać rodzicami poprzez adopcję.
Inne pary mogą chcieć, aby dziecko było z nimi genetycznie spokrewnione. Z tego powodu wybierają drogę macierzyństwa zastępczego.
1.3 Koszty macierzyństwa zastępczego
Koszty matki zastępczej są bardzo wysokie. Jednak rzeczywista matka zastępcza nie zarabia tak dużo pieniędzy, jak można by początkowo sądzić; raczej koszty związane z macierzyństwem zastępczym są bardzo wysokie. Koszty te obejmują, na przykład:
- Koszty hotelu
- Koszty podróży
- Koszty kliniki
- Opłaty dla lekarzy
Pomimo wysokich kosztów nie ma gwarancji, że zapłodnienie doprowadzi do nienaruszonej ciąży i ostatecznie do zdrowego dziecka. Tak więc ryzyko pozostaje bardzo wysokie, że koszty w przedziale pięcio- i sześciocyfrowym nie doprowadzą do upragnionego sukcesu.
2. Sytuacja prawna w Niemczech
Sytuacja prawna w Niemczech jest jasna: kobieta, która urodziła dziecko, liczy się jako matka dziecka. Tym samym nie można legalnie być matką zastępczą w Niemczech.
Istnieje jednak pewna szara strefa, gdy poród odbywa się w Niemczech. Natychmiast po porodzie kobieta musi zarejestrować mężczyznę jako biologicznego ojca. Zrzeka się ona wtedy prawa do bycia matką i przekazuje mężczyźnie wyłączną opiekę nad dzieckiem. Partnerka mężczyzny może teraz adoptować dziecko.
Uwaga: Ponieważ jednak jest to szara strefa, nie ma gwarancji sukcesu. Jeśli kobieta po porodzie zdecyduje się na to, rodzice nie mają po swojej stronie żadnej wiążącej umowy. Wręcz przeciwnie: wyrok zawsze byłby przeciwko nim.
2.1 Sytuacja prawna w innych krajach
W większości krajów europejskich macierzyństwo zastępcze również nie jest dozwolone. Wyjątkami są Belgia, Holandia, Wielka Brytania i Ukraina. Podobnie, macierzyństwo zastępcze jest dozwolone w niektórych stanach w USA i jest również legalne w Indiach. Szczególnie w USA istnieją specjalne agencje, które oferują swoje usługi również na arenie międzynarodowej.
2.2 Konflikty etyczne
Nie tylko Kościół krytykuje macierzyństwo zastępcze. Obawy etyczne wyrażane są przez bardzo różne obozy. Argumenty zaczynają się od wykorzystania kobiet w gorszej sytuacji życiowej, które zostają matkami zastępczymi. Zostałyby one zdegradowane do roli przedmiotu.
Jednak argumenty sięgają również do perspektywy dzieci. Stworzone w ten sposób dzieci również zostałyby zdegradowane do przedmiotu, towaru. Rodzice nie braliby pod uwagę ich własnych uczuć.
Oprócz konfliktów etycznych, doświadczenia ujawniają też bardzo praktyczne problemy. Jak to jest, na przykład, gdy w wyniku sztucznego zapłodnienia powstaje dziecko upośledzone? Albo jeśli powstają bliźniaki, ale para chce mieć tylko jedno dziecko? Albo jeśli matka zastępcza chce zatrzymać dziecko po urodzeniu? Przecież biologii w jej różnych aspektach nie da się tak dokładnie zaplanować.
3 Możliwe zalety i wady macierzyństwa zastępczego
- pary mogą zostać biologicznymi rodzicami mimo własnych problemów
- Świadoma chęć posiadania dzieci może zostać spełniona
- Nie jest prawnie chroniona w Niemczech
- wysokie koszty
- Ryzyko, takie jak zmiana zdania przez matkę zastępczą lub urodzenie bliźniąt lub wady rozwojowe i niepełnosprawność
- Perspektywa dziecka
- Perspektywa matki zastępczej
3.1 Ograniczenia dotyczące zalet i wad
Przedstawione tu zalety i wady są raczej aspektami przemawiającymi na korzyść macierzyństwa zastępczego, jak również zagrożeniami. Bo jak w przypadku każdej grupy ludzkiej, opinie na temat macierzyństwa zastępczego są zróżnicowane.
Istniejące uprzedzenie, że matka zastępcza jest pokrzywdzonym partnerem handlowym, nie jest prawdziwe we wszystkich przypadkach. Na przykład, nie wszystkie kobiety, które decydują się zostać matkami zastępczymi są biedne i/lub niewykształcone. Niektóre kobiety podejmują bardzo świadomą decyzję o zostaniu matką zastępczą.
Podobnie nie wiadomo, czy przyszli rodzice nie myślą o swoim dziecku i o tym, jak będzie się czuło. Pomijając fakt, że nikt nie jest w stanie z góry powiedzieć, jak potoczy się życie w nowej rodzinie. Ludzie wybierają tę drogę z różnych i uzasadnionych powodów.
I nie wszyscy rodzice, którzy wybierają tę drogę, mają z góry sprecyzowane wyobrażenie o swoim dziecku. Jest tu wystarczająco dużo rodziców, którzy są po prostu szczęśliwi ze spełnienia swojego pragnienia posiadania dziecka. Pytania o ewentualną niepełnosprawność lub liczbę dzieci pojawiają się tak samo mało i tak samo często u tych rodziców, jak u wszystkich innych przyszłych rodziców.