Pragnienie posiadania dzieci: zajście w ciążę mimo włókniaków

Mięśniaki występują u kobiet w różnym wieku. Są one w zasadzie niegroźne. Jeśli jednak wystąpią w czasie ciąży, mogą pojawić się komplikacje. Mięśniaki klasyfikuje się w zależności od ich lokalizacji i aktywności wzrostu. Kobiety dotknięte …

Pragnienie posiadania dzieci: zajście w ciążę mimo włókniaków

Trotz Myom kann man schwanger werden
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Przed ciążą
  6. »
  7. Pragnienie posiadania dzieci: zajście w ciążę mimo włókniaków
  • Mięśniaki występują u kobiet w różnym wieku. Są one w zasadzie niegroźne. Jeśli jednak wystąpią w czasie ciąży, mogą pojawić się komplikacje.
  • Mięśniaki klasyfikuje się w zależności od ich lokalizacji i aktywności wzrostu.
  • Kobiety dotknięte chorobą mogą zajść w ciążę mimo posiadania włókniaka, ale powinny być pod kontrolą lekarza, ponieważ należy monitorować rozwój włókniaka.

Mięśniaki to guzy mięśniowe, które są uważane za nieszkodliwe i najczęściej występują u kobiet w wieku powyżej 20 lat. W zależności od wielkości i lokalizacji powodują ból, krwawienie i mają wpływ na płodność. Przez długi czas mogą pozostać niewykryte.

W tym poradniku zebraliśmy dla Ciebie fakty i ciekawostki na temat włókniaków w ciąży. Dowiedz się, jakie są zagrożenia, jeśli zajdziesz w ciążę z włókniakiem i jak można leczyć włókniaki w ciąży.

1. włókniak śródścienny nie jest groźny do wielkości czterech centymetrów

Frau hält ein Herz im Schoß.
Zajście w ciążę mimo włókniaka jest całkiem możliwe. Konieczna jest intensywna opieka medyczna
.

Włókniak może wystąpić w różnych miejscach. Eksperci rozróżniają najpierw fibroid szybko rosnący i wolno rosnący.

Dalszej klasyfikacji dokonuje się na podstawie położenia:

  • Intracavitary: mięśniak jest zlokalizowany w jamie macicy.
  • Podśluzówkowy: mięśniak znajduje się pod wyściółką macicy.
  • Mięśniak śródścienny: mięśniak jest zlokalizowany w ścianie macicy
  • Podwsierdziowy: mięśniak znajduje się na zewnątrz macicy
  • Mięśniak śródścienny: mięśniak zlokalizowany z boku macicy

Nie wszystkie włókniaki powodują objawy. Najczęściej spotykany jest mięśniak śródmaciczny, który rośnie do trzech do czterech centymetrów wielkości i jest uważany za niegroźny i nie stanowi zagrożenia.

Wizyta u ginekologa jest obowiązkowa, aby wyjaśnić wszystkie pytania i obawy.

2. w zależności od położenia, włókniak wpływa na płodność kobiety

Zasadniczo ciąża jest możliwa pomimo włókniaka, ale należy zauważyć, że włókniak może mieć wpływ na płodność kobiety. Jego skutki zależą od położenia i wielkości włóknika. W niektórych przypadkach ciąża jest wręcz uniemożliwiana przez mięśniaka.

Pozycja Wpływ na płodność
Poza macicą Marginalny wpływ na płodność
Na ścianie macicy Od wielkości powyżej trzech centymetrów Wpływ na płodność
W jamie macicy Wpływ na płodność niezależnie od wielkości

Jeśli włókniak znajduje się w szczególnie niekorzystnym położeniu lub jest zbyt duży, by umożliwić niepowikłaną ciążę, należy go usunąć chirurgicznie. Z reguły operacja przebiega sprawnie i bez komplikacji.

Rada: Przed zajściem w ciążę z mięśniakiem należy skonsultować się z lekarzem. W razie potrzeby podejmie on odpowiednie kroki, aby usunąć włókniaka przed ciążą.

2.1 W ciąży mimo włókniaka: W razie jakichkolwiek dolegliwości skonsultuj się z lekarzem

Jeśli zaszłaś w ciążę mimo włókniaka, musisz liczyć się z tym, że zmieniona gospodarka hormonalna będzie miała wpływ na rozwój włókniaka. Istnieje ryzyko, że łagodny guz będzie rósł znacznie szybciej niż dotychczas.

Uwaga: W przypadku wystąpienia takich objawów jak krwawienie lub ból, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ objawy te mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

Jeśli włókniak znajduje się w macicy i szybko rośnie, może zagrażać dziecku. W takim przypadku istnieje ryzyko poronienia. Ponadto podczas porodu może być konieczne wykonanie cesarskiego cięcia, jeśli włókniak zatka kanał rodny. W niektórych przypadkach dziecko rodzi się nawet przedwcześnie.Więcej informacji o ciąży z włókniakami znajdziesz tutaj.

3. włókniak często odrasta po leczeniu hormonalnym.

Operation
Włókniak nie zawsze musi być usunięty chirurgicznie.

Operacja może być konieczna, jeśli z włókniakiem nie można zajść w ciążę. W takim przypadku lekarz może usunąć łagodny guz różnymi metodami.

Włókniak może zostać usunięty poprzez enukleację mięśniaka lub poprzez embolizację naczyń włóknistych. Leczenie farmakologiczne mające na celu obkurczenie włókniaka jest również jedną z metod, podobnie jak niszczenie za pomocą ultradźwięków. Leczenie farmakologiczne może być jednak skuteczne tylko w połączeniu z późniejszą interwencją chirurgiczną.

Czym jednak jest enukleacja mięśniaka? W enukleacji mięśniaka macica pozostaje nienaruszona, ponieważ mięśniak jest usuwany z dotkniętej części macicy poprzez nacięcie brzucha, laparoskopię lub histeroskopię.

Leczenie hormonalne włókniaka polega na przyjmowaniu leków w sposób podobny do kontroli urodzeń za pomocą pigułki antykoncepcyjnej. Chociaż wiele kobiet dobrze reaguje na leczenie, ponieważ ciało nie jest poddawane operacji, w niektórych przypadkach włókniak odrasta. Zalety i wady usunięcia za pomocą operacji:

  • Całkowite usunięcie
  • Zastosowanie techniki promieniowania
  • Obciążenie fizyczne z powodu znieczulenia
  • Powrót włóknika w około 30 do 50 procentach przypadków
  • Środek ostateczny: usunięcie macicy
  • Skutki uboczne znieczulenia

3.1 Usunięcie włókniaka w czasie ciąży oznacza ryzyko dla dziecka

Jeśli ciąża z włókniakiem nie jest możliwa, większy włókniak śródścienny usuwa się za pomocą laparoskopii. Jeśli to się nie uda, konieczne może być również nacięcie brzucha. Usuwanie mięśniaka podczas istniejącej ciąży powinno być unikane, o ile nie powoduje dyskomfortu.

4. niebezpieczeństwo pomyłki: włókniaki nie są torbielami.

Ein Frau hält sich den Bauch
Włókniak jest często mylony z torbielą, ponieważ wyglądają bardzo podobnie. Odróżnia je tylko położenie

Włókniak często mylony jest z torbielą ze względu na swoje cechy charakterystyczne. Doświadczeni ginekolodzy tłumaczą różnicę głównie lokalizacją narośli: torbiele rozwijają się najchętniej na jajnikach, natomiast włókniaki kolonizują mięśnie macicy.

Według różnych badań, włókniaki pojawiają się u kobiet dopiero po 20 roku życia, ale najczęściej wykrywane są u kobiet między 45 a 54 rokiem życia. Około 40 procent wszystkich kobiet przynajmniej raz w życiu cierpi z powodu włókniaka.

Rada: Regularne badania u ginekologa pomagają wcześnie wykryć torbiele i włókniaki.

Artykuły powiązane