Zmierz podstawową temperaturę ciała: Pomoc w planowaniu rodziny

Podstawowa temperatura ciała kobiety to jej temperatura w czasie czuwania. Temperatura ta zmienia się w trakcie cyklu kobiety. Wykres podstawowej temperatury ciała odwzorowuje temperaturę czuwania w całym cyklu menstruacyjnym. Zmiany podstawowej temperatury ciała dostarczają informacji …

Zmierz podstawową temperaturę ciała: Pomoc w planowaniu rodziny

So kann ihnen ihre Basalkörpertemperatur bei der Familienplanung helfen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. Przed ciążą
  6. »
  7. Zmierz podstawową temperaturę ciała: Pomoc w planowaniu rodziny
  • Podstawowa temperatura ciała kobiety to jej temperatura w czasie czuwania.
  • Temperatura ta zmienia się w trakcie cyklu kobiety.
  • Wykres podstawowej temperatury ciała odwzorowuje temperaturę czuwania w całym cyklu menstruacyjnym. Zmiany podstawowej temperatury ciała dostarczają informacji o czasie owulacji i dlatego są użytecznym narzędziem w planowaniu rodziny i naturalnej antykoncepcji.

Wiele par, które chcą mieć dzieci, szuka sposobów na przejęcie aktywnej kontroli nad planowaniem rodziny. W końcu regularne współżycie seksualne w okolicach czasu owulacji jest niezwykle ważne dla jak najszybszego zajścia w ciążę. Zapis podstawowej temperatury ciała kobiety dostarcza informacji o tym czasie.

Basalkörpertemperatur aufzeichnen
Zapis podstawowej temperatury ciała dostarcza informacji o właściwym czasie na zajście w ciążę
.

Zapoznając się bardzo dobrze ze swoją krzywą podstawowej temperatury ciała, kobieta może łatwiej określić, kiedy w kolejnym miesiącu czeka ją owulacja. Wskażą na to niewielkie zmiany w temperaturze na jawie. Z naszego poradnika dowiesz się, jak możesz wykorzystać ten prosty sposób mierzenia i zapisywania swojej temperatury, gdy chcesz mieć dziecko. Oczywiście wyjaśnimy też, jak interpretować poszczególne wartości temperatury.

1. zmierzyć podstawową temperaturę ciała – tak mierzy się prawidłowo

To, że łatwiej zajdziesz w ciążę mierząc podstawową temperaturę ciała, jest prawdą tylko wtedy, gdy przez cały cykl mierzysz temperaturę na jawie dokładnie z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza . Tak małe wahania temperatury wskazują już na zmiany w Twoim cyklu.

Wskazówka: Idealna podstawowa temperatura ciała do zajścia w ciążę różni się w zależności od kobiety. Wzrost temperatury o 0,2 do 0,6 stopnia Celsjusza zapowiada owulację. Dlatego nawet najmniejsze zmiany temperatury muszą być prawidłowo śledzone, jeśli chcesz mieć dziecko.

W trosce o prawidłowe odczyty, podczas mierzenia podstawowej temperatury ciała należy postępować w następujący sposób:

  • Na początku mierz swoją podstawową temperaturę ciała codziennie
  • Kontynuuj mierzenie temperatury do momentu, gdy będziesz wiedziała na pewno, kiedy masz owulację.
  • Mierz temperaturę rano, zanim wstaniesz z łóżka.
  • Zawsze mierz temperaturę w pozycji leżącej
  • Przed pomiarem temperatury śpij pięć godzin.
  • Nie wstawaj z łóżka w ciągu ostatniej godziny przed pomiarem temperatury.
  • Do pomiaru użyj termometru bazowego lub komputera cyklu

Jeżeli jesteś wystarczająco zaznajomiony z pomiarem i zapisem podstawowej temperatury ciała, nie musisz koniecznie dokonywać go codziennie. Konieczne jest dokonywanie odczytów w odstępach nie dłuższych niż dwa do trzech dni. Ponieważ wzrost temperatury w momencie owulacji jest rejestrowany w ciągu maksymalnie 48 godzin, metoda temperaturowa traci swoją skuteczność, jeśli odstępy między pomiarami są zbyt długie.

1.1 Pomiar za pomocą termometru bazowego lub komputera cyklu

Temperaturę można mierzyć za pomocą specjalnego komputera cyklu lub termometru bazowego. Przy stosowaniu tych narzędzi obowiązują różne czasy pomiaru:

  • Czas pomiaru termometrem wynosi trzy minuty.
  • Czas pomiaru minikomputera wynosi tylko około jednej do półtorej minuty

Oba pomiary zapewniają wystarczająco dokładny wynik. Minikomputer jest jednak droższy niż zwykły termometr bazowy. Za poszczególnymi metodami pomiarowymi przemawiają następujące fakty:

Termometr bazowy Komputer cyklu
Mniejszy koszt niż minikomputer Przechowuje kilka wartości
Mierzy temperaturę z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku Ocena pomiarów jest zautomatyzowana
Wymagana jest oddzielna tabela do oceny Krótszy czas pomiaru i sygnał dźwiękowy na zakończenie pomiaru

Nie zaleca się stosowania zwykłego termometru klinicznego. Termometr kliniczny nie zapewnia wartości pomiarowych o wystarczająco wysokiej dokładności. Jednak właśnie to ma znaczenie, jeśli chcesz łatwiej zajść w ciążę za pomocą pomiaru podstawowej temperatury ciała.

2. Wysoka podstawowa temperatura ciała wskazuje na ciążę

Schwangerschaftstest Basalkörpertemperatur
Jeśli podstawowa temperatura ciała kobiety jest stale podwyższona, to z pewnością jest ona w ciąży
.

Jeśli jesteś już w ciąży, Twoja podstawowa temperatura ciała jest stale podwyższona. Dzieje się tak, ponieważ owulacja prowadzi do zwiększonej produkcji hormonów. To powoduje, że temperatura ciała wzrasta. Jeśli jajo zostało zapłodnione, produkcja hormonów jest kontynuowana. Temperatura ciała ustala się więc na nowym, wyższym poziomie.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, produkcja hormonów spada w ciągu jednego do dwóch tygodni. Prowadzi to do spadku temperatury ciała. Wysoka podstawowa temperatura ciała jest więc zarówno oznaką ciąży, jak i znakiem, że zbliża się implantacja. Tylko długotrwale podwyższona podstawowa temperatura ciała wskazuje na ciążę.

To, co jest uważane za niską, wysoką lub normalną temperaturę, różni się w zależności od kobiety. Normalna temperatura ciała zdrowej kobiety waha się pomiędzy 36,5 a 37 stopni Celsjusza.

Jak wysoka jest twoja normalna podstawowa temperatura ciała, określi, która temperatura wskazuje na twoje dni płodne. Dlatego też powinnaś ocenić odczyty temperatury z co najmniej jednego miesiąca. Kreśląc krzywą wzdłuż wartości, możesz wizualnie określić zwiększony zakres temperatury podczas owulacji. Zwiększona wartość o 0,5 stopnia Celsjusza jest uważana za wskazanie Twojego początku owulacji.

Jednak wartość ta powinna być podwyższona przez co najmniej trzy dni. Do porównania używa się podstawowej temperatury ciała z poprzednich sześciu dni. Dlatego tak ważne jest, aby mierzyć wartości przed, po i w trakcie owulacji.

2.1 Zmiany w śluzie szyjkowym dostarczają informacji o płodności

Metoda temperaturowa może być opcjonalnie połączona z badaniem śluzu szyjkowego w celu określenia dni płodnych. Śluz ten, który tworzy się na szyjce macicy, ma lepką, kleistą i gęstą konsystencję, gdy kobieta nie jest płodna. W miarę zbliżania się owulacji wydzielina staje się stopniowo coraz cieńsza. Wtedy śluz przypomina surowe białko jajka. Jeśli chcesz jak najszybciej zajść w ciążę, najlepiej regularnie mierzyć swoją podstawową temperaturę ciała i badać śluz szyjkowy pod kątem jego konsystencji.

2.2 Brak ciąży mimo podwyższonej podstawowej temperatury ciała

Aby potwierdzić, że jesteś w ciąży, liczy się nie tylko to, jak wysoki wyjdzie odczyt. Kobiety, które ostatecznie nie zaszły w ciążę, podają przykłady podwyższonej podstawowej temperatury ciała o krótkim czasie trwania.

Schwangerschaft Kinderplanung
Jeśli podstawowa temperatura ciała jest podwyższona przez ponad 15 dni, można to uznać za wczesny objaw ciąży.

Na wczesnym etapie ciąży wiele może pójść nie tak. Jajeczko może przecież nie zagnieździć się prawidłowo. Jeśli tak się stanie, ciąża zostanie przerwana.

Produkcja hormonów, która odpowiada za podwyższoną temperaturę, słabnie. Temperatura odpowiednio spada. Dlatego tylko podstawowa temperatura ciała, która utrzymuje się na podwyższonym poziomie przez co najmniej 15 dni, powinna być uznana za objaw wczesnej ciąży.

wczesny objaw ciąży.

3. Stosuj metodę temperaturową do antykoncepcji

Metoda temperaturowa może być wykorzystywana nie tylko do planowania rodziny. Jeśli znasz swoje dni płodne, możesz wykorzystać tę informację do naturalnej antykoncepcji. Podczas dni płodnych, które wskazuje krzywa temperatury, ważne jest, aby zachować abstynencję lub stosować inne metody antykoncepcji, np. prezerwatywy.

Jednak dzięki tej metodzie można zajść w ciążę, nawet jeśli unikamy stosunków seksualnych w dni płodne. Plemniki przeżywają w ciele kobiety do pięciu dni. Jeśli odbędziesz stosunek bez zabezpieczenia zbyt blisko owulacji, narażasz się na ryzyko nieplanowanej ciąży. Podsumowując, zalety i wady metody temperaturowej można więc ująć następująco:

  • Możliwość stosowania antykoncepcji bez hormonów
  • Informacja o czasie owulacji
  • Przydatna pomoc w planowaniu rodziny
  • Mniej kosztowna niż inne środki antykoncepcyjne
  • Wykrycie istniejącej ciąży za pomocą tej metody
  • Nie jest w 100 procentach niezawodna
  • Brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Artykuły powiązane