- Zajście w ciążę mimo PCO jest możliwe. Pomóc mogą leki, a także metody naturalne. Niemniej jednak PCO powinno być najpierw zdiagnozowane przez lekarza, ponieważ niespełniona chęć posiadania dzieci może mieć również wiele innych przyczyn!
- Zespół policystycznych jajników powoduje, że zbyt duża ilość męskich hormonów rozregulowuje kobiecy cykl, utrudniając zajście w ciążę.
- Niestety, istnieją pewne zagrożenia związane z ciążą przy PCO. Od poronień do cukrzycy ciążowej, wiele rzeczy jest możliwych, więc regularne monitorowanie przez lekarza jest szczególnie ważne.
Wielu kobietom trudno jest uwierzyć, że możliwe jest zajście w ciążę pomimo PCO. Nierzadko pary próbują począć przez kilka lat, a następnie poddają się we frustracji. Często PCO (zespół policystycznych jajników) jest diagnozowany o wiele za późno lub wcale.
W tym poradniku wyjaśniamy, jak możliwe jest zajście w ciążę mimo PCO, jakie są zagrożenia i czy leczenie jest zawsze konieczne.
Spis treści
1. zespół policystycznych jajników jest zaburzeniem hormonalnym
Wpływ męskich hormonów
Zwiększone owłosienie ciała, ale i wypadanie włosów na głowie (spowodowane działaniem męskich hormonów), a także przebarwienia skóry, a nawet otyłość mogą być również konsekwencjami PCO.
Jeśli kobieta cierpi na PCO, to dlatego, że ma w organizmie zbyt wiele męskich hormonów, które mogą wytrącić z równowagi cały cykl. Zespół policystycznych jajników (w skrócie PCO) jest wrodzony, dlatego też choroba ta jest często rozpoznawana dopiero wtedy, gdy pragnienie posiadania dzieci jest niespełnione.
Niestety, zespół policystycznych jajników mimo wszystko często rozpoznawany jest zbyt późno. W wielu przypadkach dzieje się tak dlatego, że męski hormon otacza jajniki pęcherzykami, które mylone są z torbielami. Jednym z najczęstszych objawów zespołu PCO jest bardzo nieregularny cykl, aż do braku miesiączki przez wiele miesięcy włącznie.
2. zajście w ciążę mimo PCO jest możliwe
.
Szanse na zajście w ciążę mimo PCO nie są wcale takie złe. W tym czasie można poprzez różne leki uregulować gospodarkę hormonalną tak, aby cykl się unormował, a organizm był dzięki temu zdolny do zajścia w ciążę. Wielu kobietom, które nie chcą zajść w ciążę, przepisuje się jednak również pigułki. To również może zrównoważyć hormony.
Zalety i wady przyjmowania pigułki na PCO
- Praktyczne dla regulacji równowagi hormonalnej i zapobiegania ciąży w tym samym czasie.
- Pigułka prowadzi do fizycznej ulgi dla wielu kobiet. Krwawienie często staje się słabsze i mniej bolesne.
- Może poprawić wygląd skóry.
- Nie każda kobieta chce brać pigułkę lub hormony.
- Zapobiega ciąży.
- Wiele kobiet nie toleruje pigułki.
Jeśli jednak masz tylko łagodne PCO i chcesz zajść w ciążę naturalnie, bez leków i leczenia przez lekarzy, możesz pomóc stosując poniższe metody:
- Zdrowa waga.
- Zbilansowana dieta, która uwzględnia, że organizm (kobiety i mężczyzny) nie powinien być nadmiernie zakwaszony.
- Zmniejszenie stresu (nawet tego, który możesz nieświadomie na siebie nałożyć).
- Bądź cierpliwa (nawet bez PCO zajście w ciążę u niektórych kobiet trwa wiele miesięcy).
Nie ma lekarstwa na PCO, ale kobiety z PCO nadal mogą zajść w ciążę!
Uwaga: Jeśli nie zajdziesz w ciążę z PCO, powinnaś również sprawdzić poziom insuliny. Insulinooporność jest często związana z PCO. Tutaj może już pomóc diabetolog.
Ciąża z PCO jest często ciążą wysokiego ryzyka.
Nadal jesteś w ciąży z PCO? W takim razie gratuluję! Właśnie teraz powinnaś cieszyć się tym czasem i jak najbardziej wygnać ze swojego życia wszelkie stresy i czynniki ryzyka. W rzeczywistości jednak wskaźnik ciąży pod względem możliwego ryzyka jest znacznie wyższy w porównaniu do zdrowych kobiet.
Następujące ryzyka mogą być możliwe w ciąży z PCO:
Poronienie | Cukrzyca | Zatrucie ciążowe |
---|---|---|
Wyższe niż u zdrowych kobiet, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach. | Zwiększone ryzyko zwiększonego przyrostu masy ciała przy cukrzycy ciążowej. | Znana również jako rzucawka (eclampsia). |
Ewentualnie często powikłania podczas samego porodu. | Możliwość, że może to spowodować zaburzenia wzrostu lub rozwoju narządów dziecka. | Ciężkie wysokie ciśnienie krwi, zawroty głowy lub drgawki mogą być konsekwencje. |
4. ważne pytania i odpowiedzi
Czy mam zespół policystycznych jajników, bo nagle przestała mi się pojawiać miesiączka?
Dla zdrowej kobiety szybkie zajście w ciążę nie jest niczym niezwykłym. Ale jeśli nie zdiagnozowano u ciebie jeszcze PCO i z doświadczenia możesz powiedzieć, że zawsze miałaś regularny cykl, jednorazowy brak miesiączki wynika prawdopodobnie z innej przyczyny.
Czy może po prostu zapomniałaś wziąć tabletki i teraz jesteś w ciąży? Czy miałaś dużo stresu, przez co Twój cykl po prostu stracił równowagę? Istnieje wiele powodów, dla których miesiączki nie występują. Jednak tylko w rzadkich przypadkach zespół policystycznych jajników stoi za jednorazowym wyjątkiem.
Zajście w ciążę z PCO nie udaje się mimo pomocy medycznej: co robić?
Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, ale nie chcesz też poddać się sztucznemu zapłodnieniu, powinnaś zastanowić się, czy Twój mąż jest zdrowy! Ludzie często tak bardzo skupiają się na sobie, że zapominają o swoim partnerze! Dlatego zleć mężowi badania, czy jest w ogóle zdolny do ojcowania dzieciom, a także nie krępuj się skorzystać z testów owulacyjnych, aby określić właściwy czas na stosunek seksualny!
Zajście w ciążę mimo PCO jest możliwe, ale wymaga cierpliwości. Jeśli Twój lekarz nie może Ci pomóc, udaj się do kliniki leczenia niepłodności! Są tam inne metody, które mogą pomóc w zespole PCO z chęcią posiadania dzieci.