Naczyniak u niemowląt: Przyczyny i leczenie naczyniaka

Nowi rodzice często przeżywają szok, gdy odkrywają zmianę skórną u swojego dziecka. Naczyniaki są bardzo częste u noworodków. Podczas gdy w niektórych przypadkach są one widoczne już po urodzeniu, u innych dzieci rozwijają się dopiero …

Naczyniak u niemowląt: Przyczyny i leczenie naczyniaka

blutschwaemmchen baby
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Naczyniak u niemowląt: Przyczyny i leczenie naczyniaka
Co to jest naczyniak?

Naczyniak jest łagodnym guzem, który jest spowodowany wzrostem w naczyniach krwionośnych. Chociaż występują one głównie w obszarze głowy, mogą dotyczyć również wszystkich innych części ciała.

Czy naczyniak może być niebezpieczny?

Chociaż naczyniak może wyglądać przerażająco, zazwyczaj jest nieszkodliwy. W rzadkich przypadkach naczyniak może prowadzić do powikłań. Dlatego zaleca się, aby zawsze konsultować się z lekarzem.

Jakie są możliwości usunięcia naczyniaka?

W około 80% przypadków naczyniaki ustępują samoistnie. Jeśli tak się nie stanie lub jeśli istnieją wskazania medyczne, naczyniak może zostać usunięty. Można zastosować zabiegi laserowe, krioterapię lub beta-blokery. Chirurgiczne usunięcie nie jest zazwyczaj konieczne.

Nowi rodzice często przeżywają szok, gdy odkrywają zmianę skórną u swojego dziecka. Naczyniaki są bardzo częste u noworodków. Podczas gdy w niektórych przypadkach są one widoczne już po urodzeniu, u innych dzieci rozwijają się dopiero w pierwszych tygodniach życia.

W tym artykule wyjaśniamy, czym są naczyniaki , gdzie najczęściej występują i jak mogą być niebezpieczne. Na koniec przedstawimy różne sposoby leczenia naczyniaka u dziecka.

[button]Rekomendacja redakcji: Poradnik zdrowotny dla dzieci[/button]

1. naczyniak to łagodny rozrost

blutschwaemmchen
Naczyniaki, w przeciwieństwie do bocianich ukąszeń, są często uniesione.

Pary, które właśnie zostały rodzicami, zwykle bardzo się martwią, gdy odkrywają czerwone znamiona na swoim noworodku. Ale choć głęboko czerwone zgrubienia na skórze wyglądają przerażająco, w większości przypadków są nieszkodliwe.

Krwiak, medycznie zwany naczyniakiem, to łagodny rozrost naczyń krwionośnych. Ponieważ tkanka jest zmieniona, często nazywa się go guzem. Do trzech procent wszystkich niemowląt jest dotkniętych takim naczyniakiem. U około 30 proc. dotkniętych nim dzieci znamię na skórze pojawia się już po urodzeniu.

Zasadniczo naczyniak może pojawić się na całym ciele. Jednak znaki są szczególnie częste na twarzy, głowie lub szyi. Rzadziej występują na brzuchu lub plecach. Mogą mieć wielkość kilku milimetrów lub nawet kilku centymetrów. Podczas gdy we wczesnym stadium są zazwyczaj jeszcze bardzo małe, w miarę postępu mogą znacznie zwiększyć swój rozmiar.

Możesz rozpoznać naczyniaka po następujących cechach:

  • Głęboki czerwony do niebieskoczerwonego kolor
  • Opuchlizna nie jest płaska, lecz uniesiona
  • Może pojawić się na całym ciele
  • Kolor staje się bardziej intensywny, gdy niemowlę płacze
  • Rośnie i staje się większy

2. zawsze zleć lekarzowi kontrolę naczyniaków.

kind mit einem blutschwaemmchen am auge
Jeśli naczyniak znajduje się blisko oka, może to z czasem doprowadzić do upośledzenia widzenia.

Wciąż nie jest jasne, dlaczego naczyniaki rozwijają się. Możliwe przyczyny obejmują zarówno przyczyny genetyczne, jak i hormonalne. Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się, dlaczego ten nietypowy rozrost naczyń krwionośnych występuje tylko u niemowląt.

Ogólnie rzecz biorąc, dziewczynki są dotknięte znacznie częściej niż chłopcy. Naczyniak występuje również częściej, jeśli dziecko urodziło się zbyt wcześnie, a tym samym z niską wagą urodzeniową.

Pewne jest, żenie można zapobiec rozwojowi naczyniaków ani przed, ani w trakcie ciąży. Styl życia i dieta nie odgrywają żadnej roli w rozwoju naczyniaków.

Mimo że naczyniaki u dzieci są zazwyczaj niegroźne, należy zawsze zlecić lekarzowi kontrolę rozwoju łagodnych guzów. Jeśli naczyniaki są szczególnie duże lub znajdują się w niekorzystnym miejscu, często przeprowadzane jest badanie ultrasonograficzne, aby wykluczyć możliwość, że narządy wewnętrzne są dotknięte. Z pomocą dalszych badań lekarz może stwierdzić, czy konieczne jest specjalne leczenie.

Uwaga: Silny wzrost narośli może prowadzić do wad rozwojowych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy naczyniak znajduje się na nosie, oczach, wargach, uszach lub w okolicy narządów płciowych.

3. Kiedy naczyniaki stają się problemem psychologicznym

trauriges maedchen sitzt alleine im klassenraum
Jeśli Twoje dziecko jest zastraszane z powodu naczyniaka, zdecydowanie powinieneś rozważyć leczenie.

Jak wspomniano powyżej, w większości przypadków naczyniaki u niemowląt nie mają żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. Ale nawet jeśli z medycznego punktu widzenia nie jest konieczne leczenie, nie należy lekceważyć skutków psychologicznych. Dzieci z naczyniakami często są zdane na łaskę dokuczania.

Gdy dzieci są jeszcze bardzo małe, niepokój psychiczny objawia się zwykle w postaci enurezy, częstego płaczu lub problemów ze snem. Gdy tylko dzieci są nieco starsze, zwykle opowiadają rodzicom o tym, że dokuczają im koledzy z klasy.

Jako rodzic możesz pomóc w tym, że od początku otwarcie rozmawiasz z dzieckiem o tej zmianie skóry. Jeśli czujesz, że Twoje dziecko bardzo cierpi z powodu naczyniaka, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza, aby go usunąć. W ten sposób można zaoszczędzić sobie wycieczki do terapeuty.

4. usunięcie naczyniaków u dziecka – te terapie są możliwe

W większości przypadków naczyniaki są niegroźne i nie wymagają leczenia. Wzrost naczyniaka można podzielić na następujące fazy:

  • Faza wzrostu (naczyniak stale rośnie przez pierwsze 6 do 9 miesięcy).
  • Faza stagnacji (naczyniak już się nie zmienia)
  • Faza regresji (naczyniak powoli się zmniejsza do 10 roku życia).

Ten przebieg dotyczy głównie małych naczyniaków. Ogólnie rzecz biorąc, około 80% naczyniaków z czasem znika całkowicie lub przynajmniej częściowo. W procesie tym może jednak upłynąć kilka lat.

Jeśli jednak leczenie jest konieczne lub pożądane, istnieją różne możliwości, które chcielibyśmy Państwu poniżej bardziej szczegółowo przedstawić. Chirurgiczne usunięcie jest konieczne tylko w przypadku bardzo głęboko leżących naczyniaków.

To, jaka terapia ma największy sens, zależy również od głębokości i umiejscowienia naczyniaka.

4.1 Laser lub lód na naczyniaku

kleines blutschwaemmchen am kopf eines babys
Jeśli naczyniak jest bardzo mały, można go łatwo oblodzić za pomocą ciekłego azotu.

Laseroterapia to bardzo popularny zabieg usuwania naczyniaków. Polega ona na leczeniu dotkniętego obszaru laserem. Ciepło powoduje, że naczynia krwionośne są zgrzewane i zamykane.

Aby usunąć naczyniaka, potrzeba około jednej do trzech sesji, w zależności od jego wielkości. Zabieg trwa zazwyczaj nie dłużej niż 15 do 30 minut. Specjalny laser nie uszkadza powierzchni skóry. Ponadto, zabieg jest obecnie prawie bezbolesny. Aby uniknąć oparzeń, stosuje się również żel chłodzący.

Inną możliwością jest zamrożenie naczyniaka. W tym przypadku stosuje się ciekły azot. Krioterapia jest szczególnie popularna u noworodków, ponieważ oblodzenie ma być całkowicie bezbolesne.

4.2 Leczenie anomalii naczyniowej za pomocą beta-blokerów

propranolol
Propranolol jest stosowany głównie jako lek przeciwko wysokiemu ciśnieniu krwi i zaburzeniom rytmu serca.

Francuscy naukowcy odkryli przypadkowo, że naczyniak może być również leczony za pomocą beta-blokerów. Stwierdzili, że u dzieci, które były leczone propranololem z powodu problemów z układem krążenia, naczyniaki cofały się.

Naukowcy z USA byli w stanie potwierdzić to odkrycie w zaprojektowanym w tym celu badaniu. Regularne podawanie propranololu zmniejszyło guzy średnio o 61%.

Aby dobrać odpowiednią dawkę, dziecko musi pozostać w szpitalu przez kilka dni. Po tym czasie jednak substancja czynna może być podawana w domu w postaci soku. Aby leczenie było skuteczne, dotknięte chorobą dzieci muszą przyjmować lek przez kilka miesięcy. Wielką zaletą tej terapii jest to, że skutki uboczne są niezwykle niskie. Wielu rodziców ma już bardzo pozytywne doświadczenia z tym lekiem.

5. Rekomendacja redakcji: Poradnik zdrowotny dla dzieci

Artykuły powiązane