- ADHD i ADD nie są tym samym zaburzeniem
- ADHD oznacza Attention Deficit Hyperactivity Disorder, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.
- Pochodzenie jest wciąż nieznane
- ADHD to Attention Deficit Hyperactivity Disorder (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi)
ADHD lub ADD to dwa poważne zaburzenia, które często dotykają dzieci, ale także niemowlęta. Oba zaburzenia są badane przez naukowców od dłuższego czasu. Dokładna przyczyna choroby nie została jeszcze naukowo udowodniona.
W tym poradniku wyjaśniamy różne możliwości leczenia ADD i ADHD oraz jak można zlecić badanie dziecka lub malucha pod kątem tych chorób. Ponadto wyjaśniamy objawy, po których można rozpoznać te choroby u niemowląt.
Spis treści
1. ADHD i ADD mają dwa bardzo różne obrazy kliniczne
ADHD należy do zaburzeń zachowania i emocji. Zaburzenie to pojawia się zazwyczaj w dzieciństwie. Charakteryzuje się problemami z uwagą i silną impulsywnością. Dzieci z tym zaburzeniem wykazują intensywny niepokój fizyczny. Dlatego dziecko z ADHD może być bardzo niespokojne i ruchliwe.
Uwaga: Nie jest rzadkością, że dzieci mają już ADHD. Dzieci z ADHD często zachowują się niespokojnie i są również opisywane jako płaczące dzieci.
Z drugiej strony ADHD jest zaburzeniem koncentracji uwagi. Przy tym zaburzeniu szczególnie widoczny jest deficyt funkcji uwagi .
2. ciągły płacz wskazuje na ADHD
ADHD
ADHD ma długi obraz kliniczny, który był wielokrotnie badany w literaturze medycznej. Mimo to przyczyny tego zaburzenia nadal nie są w pełni poznane.
Jak jednak dokładnie wyglądają objawy ADHD? ADHD można rozpoznać bardzo łatwo, ponieważ w zależności od fazy życia mogą wystąpić różne objawy. W okresie niemowlęcym są dzieci, które już w łonie matki są bardzo niespokojne. Dzieci w tych wczesnych fazach życia często rzucają się w oczy do 1 roku życia ze względu na ciągłe fazy płaczu.
Naturalnie niemowlęta są bardzo niespokojne i ruchliwe, szczególnie w fazie rozwoju. U dzieci z ADHD ta niespokojność jest jeszcze bardziej widoczna. Ponadto dzieci te są szczególnie łatwo drażliwe. W przypadku dziecka z ADHD sytuacja jest inna – jest ono bardziej introwertyczne i spokojne.
Do najważniejszych oznak i objawów ADHD należą:
- Niespokojne zachowanie
- Nieustanny płacz
- Ciągłe bycie w ruchu
- Strach przed dotykiem i dźwiękiem
Ponadto objawy ADHD na poszczególnych etapach rozwoju obejmują zaburzenia uwagi, silną potrzebę ruchu i niekontrolowane działanie.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci z ADHD. Te już w okresie niemowlęcym wykazują bardzo silny spokój. W późniejszym okresie rozwoju dzieci te wykazują nieuwagę, senność i impulsywność. Słaba pamięć krótkotrwała to również objaw dzieci z ADHD.
3) ADHD można zbadać już u niemowląt
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko lub niemowlę cierpi na ADHD, ważne jest, aby zająć się tym tematem jeszcze przed wiekiem malucha. Już u niemowląt można zdiagnozować ADHD. Dziecko z ADHD powinno przejść różne testy, aby stwierdzić, czy schorzenie to występuje. W pewnych okolicznościach często przydatny jest test na ADHD w przedszkolu.
Podczas tego testu patrzy się na różne aspekty zachowania. Jednak bezpośrednie objawy ADHD nie mogą być wykryte w ten sposób. Do tej pory nie są znane żadne konkretne przyczyny medyczne. Test ma raczej na celu zidentyfikowanie rzucających się w oczy zachowań dziecka.
Uwaga: Już w przypadku podejrzenia ADHD lub ADS należy skonsultować się z lekarzem, aby umożliwić leczenie na jak najwcześniejszym etapie.
4. leczenie trwa całe życie
Po postawieniu diagnozy, leczenie jest szczególnie ważne. Leczenie ADD lub ADHD będzie trwało całe życie. Te dwa zaburzenia są w zasadzie nieuleczalne, nawet jeśli pojawiają się lub są rozpoznawane we wczesnym dzieciństwie. ADHD również często po raz pierwszy pojawia się w okresie dojrzewania. Jednak objawy mogą być kontrolowane za pomocą dobrej terapii.
Jeśli dziecko jest wystarczająco stare, aby uczestniczyć w terapii, zalecana jest terapia behawioralna lub terapia dziecięca. Tutaj stosuje się różne metody zajęciowe, aby przywrócić dziecko do normalnego stanu.
Oczywiście, aby zwalczyć objawy, można również zastosować różne leki. Jednak leki nie są zalecane dla niemowląt. W tym przypadku porozmawiaj z lekarzem lub pediatrą. Poinformuj również swoją opiekunkę, jeśli jest dostępna.