- Wstrząs anafilaktyczny to skrajna reakcja organizmu.
- W bardzo krótkim czasie może doprowadzić do stanu zagrożenia życia.
- Należy natychmiast udzielić pierwszej pomocy przy poszczególnych objawach.
- Po wstrząsie anafilaktycznym należy niezwłocznie wykonać próbę alergiczną u dzieci i niemowląt.
Reakcja alergiczna jest normalną reakcją organizmu u wielu dzieci i niemowląt. Naukowcy stwierdzili, że coraz więcej dzieci cierpi na alergie i nietolerancje. Już we wczesnym okresie życia u dzieci mogą pojawić się alergie na sierść zwierząt lub pokarm. Najbardziej gwałtowną reakcją organizmu człowieka spowodowaną alergią jest wstrząs anafilaktyczny.
W tym poradniku dowiesz się, jak reagować w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Wyjaśniamy przyczyny wstrząsu i pokazujemy możliwe objawy, po których można rozpoznać wstrząs anafilaktyczny.
Spis treści
1. trzeba szybko reagować na wstrząs anafilaktyczny
Medycznie, wstrząs anafilaktyczny można opisać jako patologiczną ostrą reakcję układu odpornościowego. Ta ostra reakcja jest przypisana do wyzwalaczy alergicznych i przyczyn. Przyczyny wpływają na cały organizm. Wstrząs anafilaktyczny stanowi maksymalną reakcję organizmu.
Jeśli ten stan wstrząsu nie jest leczony tak szybko, jak to możliwe, może być śmiertelny w najgorszym przypadku. Podczas wstrząsu anafilaktycznego dochodzi do braku dopływu krwi, co może prowadzić do zapaści krążeniowej i niewydolności wielu narządów. Jednak reakcja anafilaktyczna może również doprowadzić do obrzęku krtani, który zamyka drogi oddechowe i stwarza sytuację zagrożenia życia.
2. organizm uwalnia w tym czasie histaminę
We wstrząsie anafilaktycznym, który może dotknąć również dziecko lub niemowlę, dzieje się to samo, co w reakcji alergicznej, ale reakcje są odczuwane znacznie silniej.
Zarówno w reakcji alergicznej, jak i we wstrząsie anafilaktycznym uwalniana jest histamina. We wstrząsie anafilaktycznym ta substancja posłannicza nie jest produkowana na normalnym poziomie, ale w szczególnie dużych ilościach. To z kolei powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. W wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych dochodzi do skurczu gładkich makulatur naszego organizmu. Prowadzi to do drastycznego spadku ciśnienia krwi, a w najgorszym przypadku do niewydolności krążenia. Nie można wykluczyć szkód następczych.
Przyczynami wstrząsu anafilaktycznego są alergie.
Przyczynami wstrząsu anafilaktycznego są często alergie. Dzieje się tak również u dziecka lub niemowlaka. Różne alergeny mogą wywołać taki wstrząs. Do najczęstszych czynników wyzwalających należą leki, pokarmy takie jak jaja kurze czy orzeszki ziemne, ale także jady owadów.
Nietolerancje mogą mieć najróżniejsze przyczyny:
- Jady owadów
- Antybiotyki
- Żywność
- Alergia na sierść zwierząt
- Przyjmowanie leków
Uwaga: Często osoba dotknięta chorobą nie jest świadoma, że cierpi na alergię. Szczególnie u dziecka lub niemowlęcia alergia często nie jest w pełni zdiagnozowana. Dlatego rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na objawy alergii u swoich dzieci, jeśli sami cierpią na alergię.
Wstrząs anafilaktyczny może wystąpić również podczas snu. Dlatego szczególnie ważne jest, aby dzieci z predyspozycjami do alergii miały w porę wykonane testy alergiczne. Stany wstrząsowe są wywoływane przez nietolerancje pokarmowe, pyłki roślin, ale także przez użądlenie pszczoły lub po użądleniu osy. Również po szczepieniu możliwe jest wystąpienie takiego wstrząsu u dzieci lub niemowląt. Jest to możliwe zwłaszcza w ciągu pierwszych 6 godzin, ale także do 3 dni po szczepieniu.
4. wstrząs anafilaktyczny objawia się w czterech etapach
Wstrząs anafilaktyczny można podzielić na różne etapy lub objawy. Jako rodzic, który ma dziecko lub niemowlę z wieloma alergiami, powinieneś być świadomy tych etapów, a zwłaszcza objawów wstrząsu, abyś mógł szybko działać w nagłych przypadkach.
Etap | Opis |
---|---|
Łagodny wstrząs | Łagodny wstrząs anafilaktyczny charakteryzuje się zaczerwienieniem, bólem głowy i niepokojem. Nie zagraża jeszcze życiu, ale powinien być leczony odpowiednimi środkami pierwszej pomocy. |
Wstrząs jawny | W jego przebiegu może pojawić się zarówno parcie na stolec i mocz, jak i duszność oraz zmiany tętna. Możliwe są również zaburzenia krążenia. |
Zagrażająca reakcja wstrząsowa | Podczas tego etapu mogą wystąpić zaburzenia oddychania i skurcz oskrzeli. Może również wystąpić zmętnienie świadomości. W tym przypadku należy natychmiast udzielić pierwszej pomocy i wezwać lekarza pogotowia. |
Stan zagrażający życiu | Stan zagrożenia życia lub wirusowa niewydolność narządów charakteryzuje się zatrzymaniem oddechu i krążenia. W tym przypadku należy natychmiast wezwać lekarza pogotowia, ponieważ może dojść do całkowitej niewydolności narządów. |
Objawy alergii mogą być bardzo różne u dzieci. Może wystąpić zaczerwienienie skóry, a także świąd. Poszczególne obszary skóry lub błony śluzowe mogą puchnąć podczas reakcji alergicznej.
Inne typowe objawy alergii to czerwone oczy i katar. Dzieci często reagują również na reakcję alergiczną nudnościami i wymiotami.
5. Zestaw ratunkowy dla alergików oferuje dzieciom szybką pierwszą pomoc.
Co należy zrobić, gdy dziecko dozna wstrząsu anafilaktycznego? W większości przypadków nie jest to jedyne pytanie, jakie mają rodzice, ponieważ to, jak szybko wystąpi lub jak długo będzie trwała hospitalizacja, jest często jednym z kluczowych pytań. Leczenie wstrząsu anafilaktycznego odbywa się na różne sposoby. W celu udzielenia pierwszej pomocy w przypadku wstrząsu anafilaktycznego rodzice powinni posiadać apteczkę i umieć wykonać czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy.
Ponieważ jest to nagły przypadek medyczny, w każdym przypadku należy wezwać karetkę pogotowia i lekarza medycyny ratunkowej. Zestaw ratunkowy dla alergików zawiera leki, które mogą być stosowane jako terapia przeciwko reakcji alergicznej.
Należą do nich preparaty kortyzonowe oraz szybko działające leki przeciwhistaminowe. Skuteczna w walce z reakcjami alergicznymi może być również adrenalina w odpowiedniej dawce. Taka apteczka jest zwykle przepisywana przez pediatrów. Istnieją jednak również leki, które pomagają przeciwko wstrząsowi. Klasyczne przykłady to kortyzon, antybiotyki lub penicylina.
Prawidłowe zachowanie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego:
- Usuń wyzwalacz wstrząsu, taki jak użądlenie pszczoły lub pokarm.
- Zastosuj leki ratunkowe
- Wezwać karetkę pogotowia
- Założyć szerszą odzież
- Przyjąć postawę siedzącą, jeśli oddychanie jest utrudnione
- Jeśli wystąpią objawy wstrząsu, zapewnij ułożenie we wstrząsie
- Jeśli pacjent jest nieprzytomny, utrzymuj go w pozycji leżącej
- Sprawdź oznaki życiowe