- W siódmym miesiącu życia dziecko powinno być w stanie samodzielnie obrócić się na brzuch lub plecy.
- Niektóre dzieci rozwijają umiejętność obracania się na brzuch lub plecy już po trzech miesiącach.
- Jednak każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju.
Młode matki i ojcowie są stale konfrontowani z rozwojem swojego dziecka. Ważne jest, aby znać pewne etapy rozwoju dziecka, a także wiedzieć mniej więcej kiedy one występują. Dotyczy to również faktu, że dziecko może w pewnym momencie obrócić się na brzuch lub na plecy.
Dowiedz się tutaj, kiedy dziecko uczy się obracać na brzuch lub plecy, jak i jakim chwytem możesz mu w tym pomóc i na co musisz zwrócić uwagę. Możesz ćwiczyć obracanie się z dzieckiem zgodnie z konkretnymi instrukcjami.
Spis treści
1. najczęściej dziecko uczy się najpierw kontrolować głowę
Po urodzeniu dziecko nadal ma początkowo trudności z precyzyjnym operowaniem główką. Dzieje się tak dlatego, że jest ona stosunkowo duża i ciężka w porównaniu z resztą ciała dziecka.
Już w pierwszym miesiącu życia dziecko zacznie nieco bardziej kontrolować główkę, choć oczywiście nadal istnieją ograniczenia. Gdy dziecko leży na brzuchu, po około czterech tygodniach będzie w stanie lekko unieść główkę. Jednak dla Ciebie będzie to wyglądało na duży wysiłek, a główka nadal będzie się trochę chwiać. Nierzadko dziecko zacieśnia wtedy kończyny i robi pięśćswoimi małymi rączkami.
Rada: Twoje dziecko będzie miało swoje własne tempo rozwoju różnych czynności, ruchów i innych ważnych rzeczy. Będzie też wykazywać pewne cechy i osobliwości typowe tylko dla Twojego dziecka. To również jest prawidłowe. Dlatego można tylko w przybliżeniu określić, kiedy dziecko powinno samodzielnie kontrolować swoją głowę i obracać się na brzuch lub plecy.
W przypadku niemowląt zwykle wynika następująca kolejność rozwoju (ale nie zawsze musi być ona prawidłowa):
- Ruchy głowy stają się bardziej kontrolowane (1. miesiąc).
- Dziecko potrafi obrócić się na brzuch lub plecy (3-7 miesiąc).
- Nieco później lub w tym samym czasie dziecko uczy się siedzieć samodzielnie.
Kiedy dziecko nauczy się obracać wzdłuż własnej osi, np. z brzucha na plecy i odwrotnie, jest to jeden z pierwszych kroków do tego, aby w końcu samodzielnie przemieszczać się z jednego miejsca na drugie. Zazwyczaj jest to wyzwalane przez smoczek lub inny przedmiot, którego dziecko chce dosięgnąć lub dlatego, że szuka Twojej bliskości.
2. kiedy dziecko potrafi obrócić się na brzuch lub plecy
Niektóre dzieci potrafią obrócić się na brzuszek lub plecki już w trzecim miesiącu życia. Jednak ponieważ ruchy te wymagają stosunkowo silnych mięśni, których rozwój wymaga czasu, większości dzieci udaje się obrócićdopiero w wieku 5-7 miesięcy .
2.1 Jak dziecko uczy się obracać na brzuch lub plecy?
Oczywiście, na początku to rodzice zmieniają pozycję dziecka. Jednak w wieku około pięciu miesięcy dziecko zaczyna lekko unosić główkę i ramiona, gdy leży na plecach, a ty delikatnie pociągasz je za ręce do pozycji siedzącej.
Od około piątego do siódmego miesiąca życia dziecko zaczyna podnosić głowę, podpierać się rękami i wyginać plecy w pozycji leżącej. W ten sposób podnosi swoją klatkę piersiową. Dla obserwatora może to wyglądać jak mała pompka. Często dzieci wykonują rękami ruchy wiosłowania, kopią małe nóżki i kołyszą się w przód i w tył. Wszystko to służy również wzmocnieniu mięśni, które są potrzebne do obracaniasię.
Nierzadko zdarza się, że niemowlęta potrafią utrzymać pozycję podpartą jedną ręką i wolną sięgnąć po zabawkę. Może się też zdarzyć, że wtedy przewraca się na bok. Na początku jest to jeszcze niekontrolowane, ale później jest używane coraz bardziej świadomie .
Gdy dziecko ma około siedmiu miesięcy, potrafi obrócić się na brzuch lub na plecy. Najczęściej udaje się wtedy również ruch z pleców na bok. W tym czasie dziecko potrafi już także przełożyć przedmiot z jednej ręki na drugą i sięgnąć po niego obiema rękami. Trzymanie się przedmiotu jest teraz bardziej kontrolowane. Czasami przekręcanie się zdarza się również podczas snu lub gdy dziecko płacze, marudzi i krzyczy. Czasami dochodzi również do wypluwania.
Wskazówka: Dzieci często najpierw obracają się z brzuszka na plecy – odwrotnie jest równie dobrze. Niektóre dzieci nigdy nie chcą się obrócić na brzuszek lub na plecy i pomijają ten etap rozwoju. Zazwyczaj wtedy od razu zaczynają siadać, raczkować i robić raban. Inne dzieci lubią obracać się na brzuszek lub plecy i czynią z tego ulubioną czynność. Jeśli wciąż pojawiają się nowe umiejętności, a dziecko lubi eksplorować otoczenie i poruszać się, wszystko jest w porządku.
3. Jak pomóc dziecku, kiedy chce się obrócić na brzuszek lub plecy
Możesz wspierać swoje dziecko podczas tej fazy rozwoju. Baw się z nim, zwłaszcza gdy leży na brzuszku. Pomoże to dziecku rozwinąć silne mięśnie, które są potrzebne do turlania się, siedzenia i poruszania się. Jeśli zaobserwujesz, że dziecko już samodzielnie obraca się na brzuszek lub plecy, podaj mu zabawkę po stronie, na którą zwykle się obraca. Jeśli dziecko jest na etapie coraz większego przesuwania się na bok, możesz zachęcić do obracania się za pomocą konkretnej rączki:
Więcej wskazówek dotyczących ćwiczenia obracania się:
- Kiedy Twoje dziecko się obróciło – może chce się obrócić jeszcze raz i sprawia mu to przyjemność?
- Ciesz sięrazem z dzieckiem, że obróciło się na brzuszek lub na plecy – uśmiechnij się do niego. Jest to szczególnie ważne, ponieważ taki odważny ruch może wydawać się dziecku na początku niezwykły i być może przerażający. Zapewnij pozytywne wzmocnienie!
- Spraw, aby obracanie się na brzuszek lub plecy było zabawą dla Was obojga.
- Zawsze trzymaj dziecko mocno – nie potrafi ono jeszcze ocenić, czy np. spadnie ze stołu. Lepiej jest ćwiczyć na podłodze.
Nawet jeśli jeszcze nie zaobserwowałaś, że dziecko potrafi obrócić się na brzuch lub plecy, to czasem zdarza się to niespodziewanie. Dlatego nie zostawiajcie dziecka bez opieki w niebezpiecznych miejscach. Lepiej jest położyć go w łóżeczku, nawet przy zmianie pieluszki.
Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, zajrzyjcie do kalendarza rozwoju w pierwszym roku życia.