- Krwawienie w głowie nie jest początkowo widoczne z zewnątrz. Upadek, wypadek lub uraz głowy może wywołać krwawienie.
- Nawet noworodki mogą mieć krwawe stolce. Przyczyny mogą być nieszkodliwe (wchłonięcie krwi przy porodzie), ale także niebezpieczne (infekcje jelitowe). W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
- Jeśli dziecko skaleczyło się lub wykrwawiło w jakiś inny sposób, należy to szybko przerwać, ponieważ istnieje ryzyko wstrząsu, jeśli krwawienie jest długotrwałe i silne.
Jeśli dziecko krwawi, czy to w oku, pod skórą czy w stolcu, szybko wywołuje to niepewność wśród rodziców. W naszym poradniku podsumowaliśmy, co rodzice mogą zrobić w takich przypadkach, a przede wszystkim na co powinni zwrócić uwagę.
1. szybko reagować na krwawienie w mózgu
Jeśli dziecko uderzy się w głowę lub upadnie podczas zabawy, urazy nie zawsze są od razu rozpoznawalne. Zwłaszcza krwawienie w głowie nie jest widoczne z zewnątrz. Mogą być spowodowane upadkiem, wypadkiem lub urazem głowy. Jeśli naczynie krwionośne w mózgu pęknie lub powstanie szkodliwe ciśnienie, może dojść do krwotoku mózg owego. Rodzice powinni ściśle monitorować swoje dzieci przez 48 godzin po upadku lub uderzeniu w głowę. Jeśli dziecko wykazuje jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak zmiana świadomości, wymioty, przedłużający się płacz, zawroty głowy lub apatia, rodzice powinni natychmiast udać się do szpitala.
2. krwawienie w jelitach: to mogą być przyczyny
Lekarz powinien zdiagnozować przyczynę krwawienia w jelicie u dzieci. W wielu przypadkach u niemowląt i małych dzieci występuje szczelina odbytu. Objawia się to jasnoczerwoną krwią, która odkłada się w stolcu.
Jeśli krew jest ciemniejsza, to ma tendencję do pochodzenia z jelita grubego. Jedną z przyczyn tego typu krwawienia mogą być polipy jel itowe (zwykle łagodne wyrostki błony śluzowej jelita). Z reguły są one niegroźne i dziecko nie wykazuje żadnych innych objawów. Jednak krwawienie z jelit może mieć także inne przyczyny, np. infekcje jel itowe, które objawiają się krwawą biegunką. Do tego dochodzą takie objawy jak gorączka i skurcze brzucha.
Krwawe stolce nie są też rzadkością u noworodków. Chociaż krew w stolcu może na początku wprawić rodziców w niemałe przerażenie, często istnieje proste wyjaśnienie tego zjawiska. Podczas porodu dziecko może połknąć krew matki, co prowadzi do krwawych stolców. W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Uwaga: Od czasu do czasu krwawienie jelitowe może być mylone z krwawieniem z kpiny. Pokarmy takie jak buraki lub barwniki spożywcze mogą również zabarwić stolec na czerwono. Czarne stolce mogą być również spowodowane przez pokarmy takie jak lukrecja, tabletki z żelazem i węglem.
3. krwawienie pod skórą i w oku
Krwawienie pod skórą | Opis |
---|---|
Zaburzenia krzepnięcia | Maluchy lubią być aktywne i dużo się włóczą. Może się zdarzyć, że dostaną siniaki. Takie krwiaki są często niegroźne. Rodzice powinni jednak zwracać na nie uwagę i ewentualnie zlecić lekarzowi sprawdzenie, czy są to normalne krwiaki, czy też spowodowane są zaburzeniami krzepnięcia. |
Wybroczyny | Wybroczyny to krwawienia pod skórą wielkości główki od szpilki. Są to krwawienia z najdrobniejszych naczyń krwionośnych w skórze. Początkowo małe krwawe plamki pojawiają się na kostkach i podudziach. Później mogą pojawić się na całym ciele. Krwotoki te związane są z zaburzoną hemostazą, często spowodowaną upośledzoną funkcją płytek krwi. Wybroczyny nie są chorobą samą w sobie, ale krwawienie pod skórą może być przyczyną i objawem innych chorób. Jeśli rodzice odkryją te krwawienia pod skórą u swoich dzieci, powinni skonsultować się z lekarzem i zlecić badania dziecka. |
Krwawienie w oku | Jeśli dzieci bawią się ostrymi przedmiotami lub substancjami żrącymi, może dojść do krwawienia w oku i poważnych obrażeń. Nawet ciało obce w oku dziecka spowoduje podrażnienie i zaczerwienienie oka. Najlepiej jest ostrożnie usunąć ciało obce z oka za pomocą czystej szmatki. Najlepiej sprawdza się to przecierając szmatkę w kierunku wewnętrznego kącika oka. Jeśli ciała obcego nie da się usunąć z oka dziecka w ten sposób, lub jeśli są to nawet odłamki szkła lub metalu, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Należy uniemożliwić dziecku pocieranie oka. W tym celu chore oko można przykryć sterylnym bandażem. |
4) Zatrzymanie krwawienia: jak zastosować opatrunek uciskowy
Jeśli dziecko skaleczyło się lub wykrwawiło w jakiś inny sposób, należy natychmiast zatamować krwawienie, ponieważ istnieje ryzyko wstrząsu, jeśli krwawienie jest długotrwałe i silne.
Aby zatrzymać krwawienie, najpierw połóż dziecko. Jeśli krwawienie dotyczy ręki lub nogi, należy unieść dotkniętą część ciała, aby odciąć dopływ krwi. Do wykonania opatrunku uciskowego należy użyć sterylnych kompresów. Najlepiej pracować w parach: podczas gdy jedno zatrzymuje dopływ krwi, drugie może założyć opatrunek uciskowy.
Jeśli rana nie przestaje krwawić mimo zastosowania opatrunku uciskowego, należy nałożyć drugi, ciaśniejszy opatrunek uciskowy na pierwszy.
Po zatrzymaniu krwawienia i opatrzeniu dziecka opatrunkiem uciskowym można wezwać karetkę pogotowia. Dziecko nadal powinno być pod opieką osoby dorosłej, aby pozostało przytomne.
https://www.youtube.com/watch?v=UWryRo6efQE
Wskazówka: Jeśli palec lub inna część ciała została odcięta, należy ją zawinąć w świeżą plastikową torbę i przynieść do szpitala schłodzoną w drugiej plastikowej torbie z kostkami lodu.
Instrukcje dotyczące zatrzymania krwawienia:
- Weź do ręki opakowanie po opatrunku. Umieść opatrunek na ranie, nie dotykając jej wcześniej. Jeśli nie masz pod ręką opatrunku lub kompresu, możesz użyć jako opatrunku czystej chusteczki do nosa lub świeżo wypranego ręcznika do herbaty.
- Owiń bandaż dwa lub trzy razy wokół chorej części ciała, aby wzmocnić opatrunek.
- Następnie owiń drugi pakiet bandaży lub bandaż z gazy dokładnie na ranę i owiń część ciała ze zwiększonym napięciem. Na koniec zabezpiecz opatrunek plastrem lub klipsem do opatrunku.
- Nawet po założeniu opatrunku uciskowego należy unieść rękę lub nogę.