Neurodermitis: Pokazujemy, jak rozpoznać chorobę skóry i jak najlepiej ją leczyć

Sucha, łuszcząca się skóra, świąd, silne zaczerwienienie, czasem nawet płacząca egzema – to wszystko objawy neurodermii. Na chorobę tę cierpi wiele dzieci i dorosłych. Jak jednak rozwija się neurodermia i co można z nią zrobić? …

Neurodermitis: Pokazujemy, jak rozpoznać chorobę skóry i jak najlepiej ją leczyć

Neurodermitis-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Neurodermitis: Pokazujemy, jak rozpoznać chorobę skóry i jak najlepiej ją leczyć
Kiedy zaczyna się neurodermia?

W żadnym wypadku nie jest tak, że choroba musi pojawić się już w okresie niemowlęcym. Jednak neurodermia występuje znacznie częściej u dzieci i młodzieży niż u dorosłych.

Gdzie występuje wysypka?

Zazwyczaj skóra czerwieni się w zgięciach łokci, na tylnej stronie kolana, na szyi i na twarzy. U niektórych osób stan zapalny skóry jest tylko łagodny, podczas gdy inni cierpią z powodu swędzenia skóry.

Czy psychika ma związek z chorobą?

Wiele dzieci, które cierpią na neurodermię, mniej wyraźnie okazuje swoje uczucia. Ich wewnętrzny stan odbija się przez skórę, że tak powiem.

Sucha, łuszcząca się skóra, świąd, silne zaczerwienienie, czasem nawet płacząca egzema – to wszystko objawy neurodermii. Na chorobę tę cierpi wiele dzieci i dorosłych. Jak jednak rozwija się neurodermia i co można z nią zrobić?

W naszym poradniku przyglądamy się dokładnie poszczególnym objawom. Dowiesz się, jakie są dostępne opcje leczenia i jakie czynniki sprzyjają rozwojowi choroby skóry.

[button]Książka non-fiction na temat neurodermii dla dzieci[/button]

1. predyspozycja do neurodermii leży w genach

Neurodermitis Baby
Predyspozycje nosimy w sobie już w momencie urodzenia

Jak rozwija się neurodermia nie zostało wyjaśnione ponad wszelką wątpliwość. Można jednak przypuszczać, że decydującą rolę odgrywają geny, ponieważ choroba często występuje kilkakrotnie w jednej rodzinie.

Nie jest jednak w żadnym wypadku tak, że choroba musi pojawić się już w niemowlęctwie. Neurodermia występuje jednak znacznie częściej u dzieci i młodzieży niż u dorosłych. Według badań Instytutu Roberta Kocha dotyczących zdrowia dzieci i młodzieży w Niemczech, około 7 % wszystkich nowo przyjętych dzieci ma neurodermię.

W wieku dorosłym odsetek ten nadal się zmniejsza. Jednak osoby, które w dzieciństwie miały neurodermitis, są bardziej podatne na ponowne pojawienie się choroby w ciągu życia.

Istnieje zatem prawdopodobieństwo utraty choroby w ciągu życia. W grupie wiekowej powyżej 60 lat odsetek chorych na neurodermię wynosi mniej niż dwa procent. Istnieje jednak ryzyko przesunięcia.

Atopowe zapalenie skóry jest ściśle związane z alergiami pokarmowymi i pyłkowymi, które mogą występować obok lub w zastępstwie problemów skórnych.

2. wysypka skórna występuje w różnych miejscach

Termin neurodermia:

Oprócz powszechnie znanej nazwy neurodermitis, zapalenie należące do chorób skóry nazywane jest również egzemą atopową lub atopowym zapaleniem skóry. Nie należy go jednak mylić z łuszczycą, która jest wizualnie podobna.

Rozróżnienie poszczególnych chorób skóry nie zawsze jest łatwe. Zapalenie skóry u niektórych osób jest tylko łagodne, podczas gdy inni cierpią z powodu swędzenia skóry na wielu częściach ciała.
Zazwyczaj zaczerwienienie skóry występuje w następujących miejscach:

  • Łokcie
  • Tylna część kolana
  • Szyja i kark
  • Twarz

Oprócz zaczerwienienia i swędzenia pojawiają się również otwarte plamy i wypryski płaczące, które potrzebują czasu, aby się zagoić i ponownie otworzyć. Pomimo leczenia kremem na neurodermię, objawów zwykle nie można całkowicie zapobiec.

U niemowląt zmiany atopowego zapalenia skóry mogą występować niemal na każdej części ciała. Maluchy najczęściej skarżą się na problemy na kantach łokci, grzbietach kolan oraz na wewnętrznych stronach rąk i nóg. U dorosłych zmiany skórne często pojawiają się w okolicach szyi.
Jest to jednak bardzo zróżnicowane w zależności od osoby, więc nie należy tutaj uogólniać.

Choroba skóry często przebiega w fazach. Po fazach, w których osoba dotknięta chorobą czuje się lepiej, następują okresy z ekstremalnymi problemami.

3. Unikaj stresu, aby zmniejszyć objawy

Seborrhoisches Ekzem
Nie stresuj się!

Choć badania nad przyczyną wciąż trwają, istnieje wiele sytuacji, które sprzyjają wystąpieniu ostrego zaostrzenia neurodermitis. Jeśli Ty lub Twoje dzieci cierpią na tę chorobę skóry, powinieneś starać się ich unikać.
Istotny wpływ na stan skóry mają następujące czynniki:

  • Częste mycie, które prowadzi do dalszego wysuszenia i tak już podatnych obszarów skóry.
  • Niektóre rodzaje pyłków (najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, na które alergeny reagujesz pozytywnie, jest wykonanie testu alergicznego).
  • Inne substancje uczulające pochodzące ze środków czystości, detergentów czy proszków do prania.
  • Szczególnie zimne dni (skóra łatwo wysycha w chłodne dni)
  • Gorące dni (niestety w ciepłe dni bardziej się pocimy, co może doprowadzić do powstania wyprysku płaczącego)
  • Stres, lęk i panika lub ogólne obciążenie psychiczne

Z powodu otwartych przestrzeni wirusy, bakterie i grzyby mają ułatwione zadanie. Wykorzystują one słabe punkty w strukturze skóry, aby uszkodzić organizm.

4. nie wszystkie terapie są takie same

Przyczyny choroby skórnej, jaką jest neurodermia, nie są jeszcze do końca poznane. Dlatego też oferowane metody terapii również znacznie się od siebie różnią. Ponieważ ogólna predyspozycja do chorób skóry jest już uwarunkowana genetycznie, celem leczenia jest zmniejszenie lub nawet całkowite wyeliminowanie objawów.

Niestety, nie ma standardowej terapii, która pomaga uniwersalnie. Mają Państwo jednak wybór pomiędzy klasycznymi metodami terapii medycznej stosowanymi przez dermatologa lub mogą Państwo sięgnąć po alternatywne metody leczenia.

4.1 Konwencjonalne leczenie medyczne neurodermitis

Neurodermitis Kopfhaut Creme
Często przepisywany jest Ci kortyzon
.

Konwencjonalne leczenie atopowego zapalenia skóry polega głównie na terapii preparatami kortyzonu. Aktywny składnik glikokortykoidów, stosowany w maściach i kremach, daje zwykle szybki efekt. Niestety, problem z tym leczeniem polega na tym, że kortyzonu nie wolno stosować stale.
Z jednej strony skóra może stać się cieńsza, co jednak przy nowoczesnych preparatach zdarza się rzadko, a z drugiej strony zawarte substancje czynne mogą powodować niepożądane zmiany skórne.

Dopóki stosuje się krem z kortyzonem, zwykle nie ma problemów. To, co jest trudne, to zaprzestanie stosowania. Wiele osób skarży się, że po zaprzestaniu stosowania wysypka wraca znacznie gorzej. Większość lekarzy stawia więc na terapię interwałową, w której preparaty stosowane są naprzemiennie.

Ponieważ nie każdy pacjent toleruje kortyzon, istnieje alternatywa w postaci inhibitorów kalcyneuryny. Ze względu na skutki uboczne są one stosowane tylko u pacjentów, którzy nie tolerują kremów zawierających kortyzon.

Nową metodą leczenia jest terapia światłem UV. W tej formie lekarz pracuje z silnymi bodźcami świetlnymi, które prowadzą do starzenia się skóry. Ze względu na działanie podobne do silnego światła słonecznego, metoda ta jest stosowana tylko w ciężkich przypadkach.
Dzieci nie mogą być leczone światłem UV.

Uwaga: Nawet jeśli od dłuższego czasu nie masz wysypki, może ona w każdej chwili powrócić. Aby temu zapobiec, należy regularnie pielęgnować skórę kremami nawilżającymi i tłustymi oraz w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych.

4.2 Sens stosowania medycyny alternatywnej to kwestia nastawienia

Neurodermitis Bilder Behandlung
Nie bierz niczego, co może ci zaszkodzić

Ponieważ medycyna konwencjonalna nie ma do zaoferowania żadnych szczególnie obiecujących metod terapeutycznych, wielu cierpiących szuka swojego szczęścia u praktyków alternatywnych. Niestety, w tej dziedzinie jest kilka czarnych owiec, dla których pieniądze są ważniejsze niż Twoje zdrowie.

Jeśli zdecydujesz się na wizytę u lekarza alternatywnego, powinieneś być otwarty na metody, które nie zostały jeszcze zbadane pod względem medycznym. Z drugiej strony, bądź ostrożny. Nie przyjmuj żadnych środków zaradczych bez kwestionowania ich skuteczności.

Ponieważ praktycy alternatywni pracują dużo z efektem placebo, czasami można osiągnąć niesamowite rezultaty. Jednak to samo dotyczy wszystkich tych, którzy wierzą w medycynę konwencjonalną.

Rada: Wykorzystaj efekt placebo w leczeniu swojego dziecka. Pozytywne nastawienie oczekiwania prowadzi do lepszych wyników, niezależnie od metody. Sam jednak zachowaj ostrożność i czujność oraz pytaj krytycznie (jeśli nie ma tam Twojego dziecka).

5. ważne pytania i odpowiedzi -FAQs

Czy są jakieś metody na zmniejszenie swędzenia?

Można pracować z kremami i maściami, aby skóra była mniej szorstka i lepiej zaopatrzona w tłuszcz. Natomiast w przypadku ostrych stanów zapalnych należy stosować kremy wodniste. Przez krótki czas łagodzić swędzenie mokrą flanelą. W lecie pomaga krótki chłodny prysznic.
Jednak najlepszym sposobem na zwalczenie dokuczliwego świądu jest odwrócenie uwagi. Szczególnie trudne jest to jednak w przypadku dzieci, by nie podrażnić skóry jeszcze bardziej.

Czy muszę zmienić dietę, jeśli mam neurodermię?

Jeśli choroba skóry występuje razem z alergią pokarmową, należy oczywiście unikać tych produktów. Nie należy jednak obywać się bez niczego bez wykonania testu alergicznego.
Sensowne jest jednak unikanie wzmacniaczy smaku i konserwantów, które znajdują się w wielu gotowych produktach.

Czy psychika ma związek z chorobą?

Wiele dzieci, które cierpią na neurodermię, mniej wyraźnie okazuje swoje uczucia. Ich stan wewnętrzny jest odzwierciedlany przez skórę, że tak powiem.

6. książka non-fiction na temat neurodermitis dla dzieci

Artykuły powiązane