Jod, fluor, kwas foliowy i witamina D w przypadku ich niedoboru mogą prowadzić do zaburzeń rozwojowych i wad rozwojowych.
Zarówno eksperci medyczni, jak i Stiftung Warentest wyraźnie ostrzegają przed wszechstronną suplementacją, ponieważ nie ma dokładnych badań dotyczących dawkowania zawartości.
Jeśli zwracasz uwagę na zrównoważoną dietę, Twoje dziecko otrzyma wszystko, czego potrzebuje.
Wszyscy rodzice dbają o zdrowie swoich dzieci. Oprócz pełnego miłości i troski wychowania, ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka ma oczywiście także zdrowe odżywianie. Ilość jedzenia jest mniej ważna niż jego jakość: Ważne składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C, D, E, żelazo i wapń są wystarczająco obecne w wielu owocach i warzywach, a także w produktach zwierzęcych. Ale niestety szpinak, jarmuż i niektóre rodzaje owoców należą do tych pokarmów, które dzieci nieszczególnie lubią jeść. Jak więc zagwarantować dziecku wystarczające zaopatrzenie w niezbędne witaminy i minerały mimo pewnych awersji do zdrowej żywności?
W tym artykule omawiamy witaminy dla dzieci i wyjaśniamy, które z nich są szczególnie ważne i czy w razie potrzeby należy je uzupełniać za pomocą tabletek lub specjalnych soków. Ponadto dajemy wskazówki, jak można jeszcze sprawić, aby nielubiane warzywa były smaczne dla dzieci.
[button]Książki o zdrowym żywieniu dzieci[/button]
Spis treści
1.Jakie witaminy są szczególnie ważne dla dzieci?
Ponieważ nie wszyscy rodzice zajmują się zawodowo żywieniem, szybko pojawia się wiele niepewności dotyczących wielu witamin, minerałów, mikroelementów, pre- i probiotyków oraz wtórnych substancji roślinnych. Ile czego potrzebujemy? Które składniki odżywcze przyjmujemy w wystarczającym stopniu z pożywieniem, a które nie? I jakich witamin potrzebują dzieci?
Ogólne informacje dostępne są na stronie internetowej Federalnego Ministerstwa Żywności i Rolnictwa. Jeśli jednak chcieliby Państwo uzyskać szczegółowe informacje na temat poszczególnych składników odżywczych, na przykład z powodu choroby metabolicznej lub niedoboru enzymów u dziecka, to na przykład na stronie vitamindoctor.com mogą Państwo zapoznać się ze znanymi i mniej znanymi mikroelementami i pierwiastkami śladowymi.
Dzięki zrównoważonej diecie, która zawiera dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i orzechów, większość dzieci jest optymalnie zaopatrzona w najważniejsze składniki odżywcze. Wyjątkiem są następujące substancje: jod, fluor, kwas foliowy i witamina D. Kobiety w ciąży powinny zwrócić szczególną uwagę na te witaminy i minerały, ponieważ ich brak może powodować zaburzenia rozwojowe i wady rozwojowe u dziecka. Wiele soli kuchennych zawiera więc już jod i fluor, dzięki czemu zapotrzebowanie jest już pokryte przy stosowaniu tych soli. Rodzicom zaleca się dodatkowo podawanie niemowlętom kwasu foliowego i witaminy D3 oraz spędzanie z małymi dziećmi dużo czasu na łonie natury, aby słońce pomagało w produkcji tej witaminy.
1.1 Lekarze zalecają suplementację witaminą D
Szczególnie w zimie należy jednak pomyśleć o uzupełnianiu witaminy D3 w tabletkach lub kroplach, ponieważ kąt padania promieni słonecznych jest zbyt słaby, aby dostarczyć nam w Niemczech wystarczającą ilość tej niezbędnej witaminy. Zmęczenie, ospałość, częste chorowanie, pogorszone gojenie się ran –objawy niedoboru witaminy D są zazwyczaj mało specyficzne. Dlatego też tylko badanie krwi może dostarczyć dokładnej wiedzy o tym, czy mamy do czynienia z niedoborem, czy też nie.
Uwaga: Suplementacja wyizolowanych witamin powinna być zawsze wcześniej omówiona z pediatrą! Wiele preparatów, które można dostać w sklepach dm lub aptekach, ma o wiele za wysokie dawki. Przedawkowanie niektórych witamin może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
1.2 Może być również zalecana suplementacja witaminą B12.
Ta witamina również często nie jest wystarczająco obecna w naszym organizmie. W przeciwieństwie do wielu innych składników odżywczych nie występuje ona w roślinach czy mięsie zwierząt, lecz jest wytwarzana przez bakterie żyjące w jelitach. Podroby wołowe, takie jak wątroba czy nerki, są szczególnie bogate w witaminę B12. Ponieważ większość dzieci, a nawet wielu dorosłych nieszczególnie docenia wątróbkę czy nerkę na talerzu, można rozważyć suplementację suplementami B12. Alternatywą jest kiełbasa z wątroby, która nie smakuje tak surowo jak właściwy organ, ale nadal zawiera sporo witaminy B12. Daj dziecku bochenek chleba z kiełbasą z wątróbki w regularnych odstępach czasu, aby zabrać do przedszkola lub szkoły, a zapotrzebowanie powinno być pokryte dodatkowym spożyciem mleka i jaj. Wątroba magazynuje witaminę B12 przez długi czas.
2. dużo nie pomaga – eksperci medyczni ostrzegają przed preparatami witaminowymi dla dzieci
Jak wiele trendów, wzrost zainteresowania młodych rodziców suplementami diety dla dzieci pochodzi z USA. Tam szacuje się, że co trzecie dziecko od 2 roku życia aż do młodej dorosłości otrzymuje suplementy. Czy to w formie tabletek musujących, czy słodkich żelków – rynek suplementów diety stale rośnie również w Niemczech i daje rodzicom pilną potrzebę dodania np. tabletki multiwitaminowej do śniadania malucha. Zwłaszcza dzieci w wieku 2 lub 3 lat, które uczęszczają już do przedszkola, często przynoszą ze sobą do domu przeziębienia i drobne infekcje, więc witaminowy sok lub proszek, który ma wzmocnić układ odpornościowy i obronny, wydaje się być dobrym pomysłem i ważnym środkiem.
Jednak zarówno eksperci medyczni, jak i Stiftung Warentest wyraźnie ostrzegają przed wszechstronną suplementacją, zwłaszcza gdy odbywa się ona właściwie bez powodu. Ponieważ suplementy diety, w przeciwieństwie do leków, nie są poddawane szczegółowym badaniom przez laboratoria i naukowców, często istnieje duża różnica między zawartością preparatów a rzeczywistymi składnikami: W tym przypadku mniejsza dawka niż podana jest znacznie mniej szkodliwa niż zbyt duża. Z 23 przetestowanych witamin dla dzieci tylko 5 otrzymało ograniczoną rekomendację – wszystkie inne, w tym znany Sanostol, były po prostu nieodpowiednie. W załączonym artykule Stiftung Warentest wyraźnie wypowiada się przeciwko nieświadomemu dodawaniu suplementów diety.
3. naturalne witaminy dla dzieci są dostępne również w dziale owocowo-warzywnym
Dzieci otrzymują z pożywienia wystarczającą ilość żelaza, witaminy K i kwasów tłuszczowych omega-3. Przewaga witamin roślinnych i zwierzęcych nad sztucznymi suplementami jest łatwo wytłumaczalna. Ponieważ witaminy i minerały są słabo przyswajane przez organizm w postaci wyizolowanej, dietetycy i lekarze zalecają ich przyjmowanie z pożywienia. Jedząc jabłko, otrzymujemy nie tylko witaminę C, ale także witaminę A, folian, potas, wodę i błonnik – wszystkie te składniki optymalizują wchłanianie i użyteczność witaminy.
Nawet jeśli Twoje dziecko kręci nosem na ryby, niewiele osób gardzi również popularnymi paluszkami rybnymi, więc Twoje dziecko z pewnością otrzyma ważne kwasy tłuszczowe omega-3. Żelazo znajduje się w mięsie i rybach, jak również w produktach pełnoziarnistych i oczywiście w szpinaku, który zawiera również ważną witaminę K.
Wskazówka: Możesz również ukryć zielone warzywa liściaste w pysznych smoothies i zamaskować ich smak bananami i mango lub ulubionymi owocami Twojego dziecka. Dzięki słomce i zabawnemu kubkowi sok smakuje dwa razy lepiej.
Kapsułki z witaminą E lub magnez w proszku są również w większości zbędne, ponieważ produkty pełnoziarniste i orzechy pokrywają ich zapotrzebowanie. Wspomniana już kiełbasa z wątróbki również dobrze komponuje się na razowym bochenku, a wiele dzieci cieszy się, gdy w chlebaku ma jabłko i trochę orzechów oraz sułtanki. Inna wskazówka, która pomaga, zwłaszcza w przypadku nieco wybrednych dzieci, to dowiedzieć się, czego dzieci nie lubią w danym owocu lub warzywie: czy jest to smak? Można go zamaskować dodając inne składniki lub ukryć w sosach czy zapiekankach. Czy chodzi o konsystencję? To się zmienia przy niektórych metodach przygotowania. Wspólne gotowanie z dzieckiem może również obudzić zainteresowanie niektórymi składnikami, które wcześniej mogły być jedynie krytycznie obserwowane.