Różyczka: Oto punkty, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli Twoje dziecko lub ktoś z rodziny zachorował na wirusa różyczki

Jeśli zachorujesz na różyczkę, powinieneś trzymać się z dala od innych osób. Wirusy są bardzo zaraźliwe, więc łatwo można przenieść chorobę. Jakie są jednak objawy i jaki jest typowy przebieg choroby? W naszym poradniku przyglądamy …

Różyczka: Oto punkty, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli Twoje dziecko lub ktoś z rodziny zachorował na wirusa różyczki

Röteln-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Różyczka: Oto punkty, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli Twoje dziecko lub ktoś z rodziny zachorował na wirusa różyczki
Czy powinnam się martwić, jeśli moje dziecko ma różyczkę?

Różyczka jest w dużej mierze nieszkodliwa u dzieci.

Kiedy różyczka staje się niebezpieczna?

Zarodki w łonie matki cierpią na poważne komplikacje, jeśli matka jest zarażona wirusem podczas ciąży.

Czy można się zaszczepić przeciwko różyczce?

Tak, szczepienie przeciwko różyczce jest możliwe. Ze względu na stosunkowo wysoką liczbę szczepień, nadal występują tylko nieliczne przypadki różyczki.

Jeśli zachorujesz na różyczkę, powinieneś trzymać się z dala od innych osób. Wirusy są bardzo zaraźliwe, więc łatwo można przenieść chorobę. Jakie są jednak objawy i jaki jest typowy przebieg choroby?

W naszym poradniku przyglądamy się zagrożeniom związanym z chorobą wieku dziecięcego i informujemy o możliwościach ochrony. Dowiesz się, jak rozpoznać różyczkę u siebie lub u bliskich osób oraz jakie powikłania może przynieść różyczka.

[button]Dalsze lektury na temat zdrowia dzieci[/button]

1. różyczka jest stosunkowo niegroźna u dzieci

Röteln Bilder
Objawy ustępują zwykle po kilku dniach.

Obok szkarlatyny, ospy wietrznej i odry, różyczka jest jedną z chorób wieku dziecięcego. Po zakażeniu wirusem mija około dwóch, czasem nawet trzech tygodni, zanim pojawią się pierwsze objawy choroby.

Zakażenie jest możliwe na około tydzień przed wystąpieniem pierwszych objawów. Można więc zarazić się w każdej chwili, nie zauważając tego i jednocześnie zarazić wirusem różyczki inne osoby. Jak tylko pojawią się pierwsze objawy różyczki, jest się jeszcze przez kolejny tydzień zakaźnym.

Jednak typowe dla różyczki objawy w postaci wysypki pojawiają się tylko u połowy zakażonych. Tworzenie się zaczerwienionych plam zaczyna się zwykle na twarzy, ale może rozprzestrzeniać się na tułów, a także na ręce i nogi. U pozostałych 50 % odróżnienie choroby od przeziębienia lub grypy jest prawie niemożliwe.
Typowe są:

  • Ból głowy i ból kończyn
  • Łagodna gorączka (do 39 °C)
  • Obrzęk węzłów chłonnych
  • Łagodne zapalenie błon śluzowych

Te objawy choroby ustępują zwykle po kilku dniach i prawie nie ma powikłań. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli dostajesz chorobę jako dziecko. Jeśli zachorujesz jako nastolatek lub osoba dorosła, mogą wystąpić powikłania.
Możliwe są:

  • Zapalenie stawów (często tymczasowe lub stałe; dotyczy to około 50% wszystkich dorosłych).
  • Czasowe zmniejszenie liczby płytek krwi
  • Zapalenie oskrzeli
  • Infekcje ucha środkowego
  • Zapalenie opon mózgowych

W przypadku zakażenia jedną z pozostałych chorób wieku dziecięcego prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, z wyjątkiem trwałych dolegliwości stawowych, jest znacznie większe. W leczeniu stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Łagodzi to jednak tylko objawy; wyleczenie jest możliwe również bez leków.

Uwaga: kobiety są bardziej podatne na trwałe dolegliwości stawowe.

2. różyczka jest niezwykle niebezpieczna w czasie ciąży

Ryzyko pomylenia z innymi chorobami:

Objawy różyczki przypominają niektóre choroby, takie jak grzybica, odra czy gorączka trzydniowa. Nie ma dokładnego badania, które pozwoliłoby określić, o jakiego wirusa chodzi, z wyjątkiem okresu ciąży.

Podczas gdy choroba jest stosunkowo nieszkodliwa u dzieci, istnieje ryzyko poważnego uszkodzenia podczas ciąży. Nie dotyczy to kobiety ciężarnej, ale nienarodzonego dziecka. Choroba jest szczególnie problematyczna we wczesnym etapie ciąży.

W pierwszych ośmiu tygodniach ciąży wirus różyczki w 90 proc. przypadków powoduje uszkodzenie zarodka. W tym czasie u kobiet często dochodzi do poronienia.

Im więcej czasu embrion miał na rozwój, tym mniejsze jest ryzyko uszkodzenia. Ponadto ewentualne upośledzenia są zwykle mniej poważne.

Röteln verhindern
Zabezpiecz się wcześnie

Aby chronić kobiety w czasie ciąży, badanie na różyczkę jest jednym z klasycznych badań profilaktycznych u Twojego ginekologa.

W czasie całej ciąży możliwe są następujące powikłania dla Twojego nienarodzonego dziecka:

  • Przedwczesny poród
  • Poronienie
  • Wada serca
  • Deformacje
  • Problemy ze wzrokiem, aż do ślepoty włącznie
  • Upośledzenie słuchu
  • Zapalenie narządów wewnętrznych
  • Zmniejszony obwód głowy

Poszczególne objawy mogą też występować w skupiskach, tak że beztroskie życie jest możliwe tylko z poważnymi ograniczeniami lub wcale.

3 Szczepienie przeciw różyczce jako środek zapobiegawczy

Röteln Bilder Baby Röteln Impfstoff
Zaszczep swoje dziecko

Obecnie nie jest dostępna samodzielna szczepionka przeciwko różyczce. Szczepionka przeciw różyczce podawana jest jednocześnie przeciwko odrze i śwince. W ten sposób uodparniasz się na trzy choroby wieku dziecięcego, które są problematyczne w dorosłym życiu lub podczas ciąży.

W zasadzie chłopcy nie musieliby być szczepieni przeciwko tej chorobie, ponieważ głównymi chorymi są kobiety, zwłaszcza w czasie ciąży. Natomiast świnka wiąże się z czasami wyniszczającymi konsekwencjami dla chłopców, a kobiety zazwyczaj przeżywają chorobę bez powikłań.

Kombinacja MMR skutecznie chroni. Jest to jedyny powód, dla którego choroba rzadko występuje. Szczepienie wykonuje się w pierwszym roku życia. Jak chronić dziecko przed różyczką.
Do skutecznego uodpornienia i trwałej ochrony konieczne są dwa szczepienia:

  • 1. szczepienie: między 11. a 14. miesiącem życia.
  • 2. szczepienie: przed drugimi urodzinami

Jeśli masz tylko jedno szczepienie lub nie miałaś go w ogóle, możesz je w każdej chwili wykonać u lekarza rodzinnego. Ze względu na szczególne zagrożenie chorobą dla kobiet w ciąży, należy zawsze zaszczepić się wcześniej, jeśli chce się zajść w ciążę.

Uwaga: Między ostatnim szczepieniem a ciążą powinien upłynąć co najmniej miesiąc. Tylko w ten sposób Twój organizm może wytworzyć wystarczającą ilość przeciwciał, aby ochronić Twoje dziecko.
W czasie ciąży szczepienie nie jest możliwe.

4. Ważne pytania i odpowiedzi – FAQs

Röteln bei Erwachsenen
Liczba nowych zakażeń maleje.

Czy istnieją skutki uboczne szczepienia?

Poza zaczerwienionym miejscem wstrzyknięcia i łagodnymi objawami przeziębienia, skutki uboczne są prawie niemożliwe. Ze względu na kombinowaną substancję czynną u niektórych osób zaszczepionych powstaje tzw. maska poszczepienna. Wysypka ta goi się jednak po kilku dniach i nie jest zaraźliwa.
Ponad 95 % wszystkich dzieci i dorosłych nie odczuwa żadnych skutków ubocznych.

Czy muszę się szczepić, jeśli już wcześniej chorowałam na różyczkę?

W tym przypadku jest Pani odporna na wirusa. Szczepienie daje taki sam efekt, jak po przejściu choroby. Na tym etapie organizm wytworzył wystarczającą ilość przeciwciał przeciwko wirusowi.

Jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi poprzez drobne kropelki znajdujące się w powietrzu, którym oddychasz. W przypadku większych wirusów istnieje ryzyko zakażenia, jeśli znajdujesz się bliżej niż jeden metr od zakażonej osoby. Mniejsze patogeny są jednak tak małe i lekkie, że do przeniesienia zakażenia wystarczy przebywanie w tym samym pomieszczeniu.

Ile jest obecnie przypadków różyczki?

Instytut Roberta Kocha szacuje, że w 2017 roku były 73 przypadki. Należy jednak pamiętać, że praktycznie nie ma badań laboratoryjnych, które pozwoliłyby jednoznacznie wykryć wirusa.

5 Dalsza literatura dotycząca zdrowia dzieci

Kinderkrankheiten: Alles, was wichtig ist
140 Recenzje

Artykuły powiązane