Umiejętności grafomotoryczne u dzieci: Rozwój

W klasie 1 dzieci uczą się czytać i pisać. Jednak do procesu pisania dzieci potrzebują ważnych umiejętności grafomotorycznych. Dlatego najlepiej jest promować drobne umiejętności motoryczne dziecka przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej. Umiejętności grafomotoryczne definiuje …

Umiejętności grafomotoryczne u dzieci: Rozwój

kinderhand übt sich in graphomotorik
  1. Magazyn
  2. »
  3. Dzieci
  4. »
  5. Szkoła podstawowa
  6. »
  7. Powrót do szkoły
  8. »
  9. Umiejętności grafomotoryczne u dzieci: Rozwój
Co jest potrzebne do uzyskania dobrych umiejętności grafomotorycznych?

Rozwój doskonałej drobnej motoryki stanowi podstawę do tego, by móc bezpiecznie i pięknie pisać.

Jakie są składowe umiejętności grafomotorycznych?

Zgodnie z definicją, na umiejętności grafomotoryczne składa się integracja i koordynacja zdolności percepcyjnych i motorycznych.

Jak można wspierać umiejętności grafomotoryczne?

Można doskonalić umiejętności grafomotoryczne dzieci w wieku przedszkolnym za pomocą różnych ćwiczeń. Jednak na pierwszym miejscu zawsze powinna być zabawa.

W klasie 1 dzieci uczą się czytać i pisać. Jednak do procesu pisania dzieci potrzebują ważnych umiejętności grafomotorycznych. Dlatego najlepiej jest promować drobne umiejętności motoryczne dziecka przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej.

Umiejętności grafomotoryczne definiuje się jako zdolność do wykonywania płynnych i rozległych ruchów podczas pisania i rysowania. Poniżej przedstawiamy, jak rozwijają się umiejętności grafomotoryczne i jak można wspierać sprawność rąk dziecka poprzez specjalne ćwiczenia.

[button]Rekomendacja redaktora: Promowanie umiejętności grafomotorycznych za pomocą zeszytów ćwiczeń[/button]

1. umiejętności grafomotoryczne to szczytowa sprawność drobnej motoryki

kleiner Junge übt Schreiben
Umiejętności grafomotoryczne wymagają dużej sprawności manualnej.

O ile pisanie jest czymś zupełnie normalnym dla (prawie) wszystkich dorosłych, o tyle jego nauka wymaga dużej wprawy. Oprócz prawidłowego ułożenia pióra, dzieci muszą regulować nacisk pióra na papier i odpowiednio używać mięśni ręki.

Aby proces pisania przebiegał jak najsprawniej, każde dziecko już w momencie rozpoczęcia nauki w szkole powinno mieć szlifowaną motorykę małą. Aby zapobiec trudnościom i przyzwyczaić się do wykonywania delikatnych ruchów ręką, odpowiednie są różne specjalne ćwiczenia grafomotoryczne.

Zanim jednak rozpocznie się początkowo bardzo skomplikowane usprawnianie zręczności ręki do pisania, należy stworzyć odpowiednie podstawy. Jako nauczyciel lub rodzic powinieneś wykorzystać lata przedszkolne, aby dać swoim podopiecznym niezbędne narzędzia do rozwoju doskonałych umiejętności grafomotorycznych.

2. rozwój sprawności rąk przechodzi przez różne fazy

Umiejętności grafomotoryczne lub umiejętności grafomotoryczne:

Według Dudena dopuszczalne są obie pisownie. W naszym artykule wybraliśmy klasyczną wersję z ph.

Ponieważ, zgodnie z definicją, na umiejętności grafomotoryczne składa się integracja i koordynacja spostrzegania, a także zdolności motoryczne, nic dziwnego, że dzieci potrzebują dużo czasu, dopóki nie posiądą tych umiejętności.

W pierwszych miesiącach życia dzieci zwracają niewielką uwagę na swoje ręce. Potrzeba średnio około 9 miesięcy, aż zadziała chwyt pęsetowy, czyli trzymanie przedmiotu kciukiem i palcem wskazującym.

Z biegiem czasu dzieci zaczynają odkrywać coraz więcej rzeczy za pomocą palców. Klocki są wyczuwane i budowane są małe wieże. Zaczynają jeść nożem i widelcem i po raz pierwszy próbują malować.

Nawet jeśli początkowo jest to tylko bazgranie i nie widać jeszcze wyraźnych kształtów, można zauważyć, że granice, wyraźne linie i kolorowanie odnoszą coraz większy sukces.

Trudno jest jednak podać jednoznaczne wskazówki czasowe dla poszczególnych etapów rozwoju, ponieważ każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju i bywa wspierane w bardzo różny sposób.

Wskazówka: Z biegiem czasu zauważysz, czy ręczność dziecka jest bardziej wyraźna po lewej czy po prawej stronie.
Może się to jednak jeszcze zmienić.

3) pobudzanie umiejętności grafomotorycznych

Aby umiejętności grafomotoryczne dzieci odniosły sukces, należy dać im możliwość trenowania zręczności już w młodym wieku. Ważne jest, aby skupić się na dobrej zabawie. Z reguły dzieci bardzo łatwo ekscytują się rzeczami, których jeszcze nie potrafią zrobić.

W kolejnych częściach pokażemy, jak stworzyć warunki ułatwiające dzieciom naukę pisania w klasie 1.

3.1 Ćwiczenie koordynacji z nożyczkami

Podczas wykonywania prac ręcznych z dziećmi, muszą one chwycić parę nożyczek. Podobnie jak w przypadku prawidłowej pozycji ołówka, na początku sprawia to zwykle duże trudności. Jak tylko zostanie to osiągnięte, można wycinać zgrubne kontury i stopniowo coraz drobniejsze linie. Wymaga to dużej koncentracji, jak również wrażliwości w palcach.

To właśnie ta dbałość o szczegóły pomaga dzieciom w późniejszej nauce pisania.

3.2 Właściwa pozycja pióra

Kind hält einen Stift mit drei Fingern
Prawidłowa pozycja pióra ma elementarne znaczenie.

Choć wiele rzeczy można zrobić na różne sposoby, to nie jest tak samo z postawą ołówka. Większość dzieci początkowo chwyta ołówek w całą pięść. Kontrola jest więc możliwa tylko w bardzo ograniczonym zakresie.

Często po tym następuje zmiana chwytu, tak że ołówek trzymany jest czterema palcami. Wymaga to jednak dużej siły i na dłuższą metę jest zbyt mozolne i nieprecyzyjne.

Chwyt trzypunktowy jest jedyną możliwą do zastosowania metodą ułatwiającą dzieciom pisanie lub rysowanie. Inne metody chwytania mają tę zasadniczą wadę, że często odbierają dzieciom chęć do nauki pisania, ponieważ są po prostu zbyt uciążliwe.

Rada: Sprawdź w małym teście, czy dziecko prawidłowo trzyma ołówek. Jeśli tak nie jest, pokaż dziecku jak trzymać go prawidłowo, ale nie wymagaj tego od razu.

3.3 Tworzenie płynnych ruchów za pomocą ćwiczeń typu swing

Istnieje wiele różnych ćwiczeń poprawiających umiejętności grafomotoryczne. Idealnym rozwiązaniem są ćwiczenia, które wymagają wykonywania różnych ruchów w różnych kierunkach.

Początkowo nie należy dawać dzieciom żadnych ograniczeń, aby mogły pracować nad samym ruchem. Dopiero w dalszym etapie można stopniowo wbudowywać ograniczenia, aby przy nauce pisania móc korzystać z linii i wyczuć wielkość poszczególnych liter.

Jak szczegółowo mogą wyglądać ćwiczenia h uśtawki można zobaczyć na tym filmie na YouTube:

3.4 Gry wspierające umiejętności grafomotoryczne

Mädchen spielt mit Bauklötzen am Tisch
Drobne umiejętności motoryczne można trenować na wiele różnych sposobów.

Gry z magnesami, zeszyty ćwiczeń czy ćwiczenia zręcznościowe dla rąk szybko poprawiają umiejętności grafomotoryczne dzieci. Starsze gry, takie jak Mikado czy Jenga, również wymagają dobrej motoryki drobnej. Dlatego wykorzystaj okazję, aby dać swoim dzieciom mały start w głowie po drodze.

Jeśli dziecko wykazuje deficyty w zakresie umiejętności grafomotorycznych, nie wahaj się skonsultować z pediatrą. Poprzez terapię zajęciową można z reguły szybko i skutecznie wyrównać braki.

4. Zalecenie redakcji: Wspieranie umiejętności grafomotorycznych za pomocą zeszytów ćwiczeń



Artykuły powiązane