Średni czas snu dla niemowląt w wieku 0-3 miesięcy wynosi około 17 godzin. W wieku jednego roku potrzebują one zwykle około 14 godzin. W kolejnych latach średni czas trwania snu coraz bardziej się zmniejsza.
Najlepiej kłaść dziecko spać zawsze o tej samej porze, aby nauczyło się rytmu. Dzięki rytuałom przed snem uczysz go, kiedy jest czas na drzemkę.
Przeciętnie dziecko potrzebuje około jednej do trzech godzin drzemki w ciągu dnia. Czas drzemki jest jednak zawsze zależny od aktywności w ciągu dnia i nawyków sennych dziecka
Drzemkapołudniowa jest bardzo ważna dla dzieci. Mózg dziecka potrzebuje tego odpoczynku, aby dobrze się rozwijać. Ale jak dzieci uczą się tej drzemki? Jak długo powinna ona trwać i do jakiego wieku jest konieczna?
W naszym poradniku szczegółowo informujemy o temacie drzemek dla dzieci. Wyjaśniamy, dlaczego drzemka jest ogromnie ważna dla zdrowia i rozwoju dziecka. Poznasz też, kiedy i jak długie powinny być te przerwy na odpoczynek.
[button]Książki przez i o drzemce[/button]
Spis treści
1. południowa drzemka jest ważna dla dzieci w celu przetworzenia wrażeń
Południowa drzemka jest zalecana tylko w ograniczonym zakresie
W australijskim badaniu naukowcy stwierdzili, że dzieci od drugiego roku życia powinny obejść się bez drzemki. Z badania wynika, że drzemki mogą powodować zaburzenia rytmu snu, co może być bardzo nieprzyjemne i stresujące zarówno dla dzieci, jak i rodziców.
Potrzeby dzieci mogą być bardzo różne. Podczas gdy niektóre dzieci korzystają z każdej okazji, aby się wyspać, inne opierają się przed położeniem do łóżka.
Jednak drzemka jest bardzo ważna dla niemowląt i maluchów. Podczas tego czasu regeneracji, liczne doświadczenia z dnia mogą być przetwarzane. Ponieważ mózg dziecka wciąż się rozwija, organizm zależy od faz snu, aby naładować swoje baterie. Ponadto hormony stresu mogą być optymalnie zredukowane podczas snu.
Jeśli dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości snu, może to mieć negatywny wpływ na jego rozwój psychiczny i fizyczny. Tylko wtedy, gdy mózg może odpocząć w przerwach między kolejnymi fazami, dzieci są w stanie uczyć się i przyswajać.
Średni czas trwania snu u 0-3 miesięcznych niemowląt wynosi około 17 godzin. Gdy mają rok, zazwyczaj potrzebują już tylko około 14 godzin snu. W kolejnych latach średni czas trwania snu naturalnie coraz bardziej się zmniejsza. Jednak nawet sześcioletnie dzieci nadal potrzebują około 11 godzin snu.
Rada: Nawet jeśli Twoje dziecko jest niespokojne i nie chce spać, powinieneś zadbać o to, aby miało wystarczająco dużo okazji do naładowania baterii, zwłaszcza w pierwszym roku do dwóch lat życia.
2. Spraw, by nawyki związane ze snem stały się rytuałem
Wpierwszych tygodniach i miesiącach rodzice w większości przypadków nie będą mieli jeszcze problemu z nawykami sennymi swojego dziecka. Dzieje się tak głównie dlatego, że maluchy dużo śpią w ciągu dnia i automatycznie budzą się, gdy są głodne.
W kolejnych miesiącach należy jednak nadać codziennej rutynie pewien rytm. Aby uniknąć problemów, rutyna ta powinna dotyczyć całej rodziny. Wielu rodziców zastanawia się jednak, w jaki sposób mogą skutecznie kontrolować nawyki senne swojego dziecka.
Ważne jest, aby kłaść dziecko spać zawsze o tej samej porze. W najlepszym przypadku drzemka odbywa się około godziny 12-14. Ponieważ do trawienia potrzeba dużo energii, dobrze jest kłaść dziecko po posiłku. W ten sposób można mieć pewność, że dziecko jest wystarczająco zmęczone.
W celuustanowienia regularności w codziennej rutynie, należy wprowadzić rytuały. Oznacza to, że przed pójściem spać zawsze wykonujecie te same czynności. Dzięki temu dziecko szybko zorientuje się, kiedy nadszedł czas na drzemkę. Ogranicz się jednak do spokojnych czynności, aby dziecko mogło się wcześniej zrelaksować.
Uwaga: Unikaj jednak sytuacji, w której dziecko ponownie ucina sobie drzemkę po południu. Może to oznaczać, że wieczorem nie jest ono zmęczone, a sen nocny jest odpowiednio niespokojny.
W poniższym filmie poznasz więcej cennych wskazówek, jak wprowadzić drzemkę:
3. dostosuj czas trwania popołudniowej drzemki
Tak jak dobrze zbilansowana dieta, drzemka jest bardzo zdrowa i pomaga dziecku odzyskać energię. Dzięki niej Twój maluch może znów cieszyć się zabawą i skupić na czynnościach. Nie ma jednak ogólnej odpowiedzi na to, jak długo taka drzemka powinna trwać.
Podobnie jak w przypadku dorosłych, istnieją różne rodzaje snu dla dzieci. Podczas gdy niektóre dzieci potrzebują dużo odpoczynku, inne radzą sobie z bardzo krótkim czasem snu. Przeciętnie dziecko potrzebuje około jednej do trzech godzin drzemki w ciągu dnia.
To, ile snu potrzebuje dziecko, zależy nie tylko od rodzaju snu, ale także od tego, jak aktywne było rano. Jeśli dziecko wiele przeżyło i zebrało wiele wrażeń, będzie potrzebowało odpowiednio więcej czasu na ich przetworzenie. Zawsze jednak należy zadbać o to, by między końcem drzemki a początkiem snu nocnego upłynęło co najmniej cztery do pięciu godzin.
Poniższe oznaki mogą wskazywać, że Twoje dziecko potrzebuje drzemki:
- ciągłe ziewanie i pocieranie oczu
- brak koncentracji
- brak zainteresowania grą lub innymi zajęciami
- Niezadowolenie i niecierpliwość
- Tantry
4) FAQ – najczęściej zadawane pytania
Moje dziecko nie chce spać? Co mogę zrobić?
W wielu rodzinach drzemki nie zawsze wychodzą tak cudownie, jak się tego spodziewano. Jednak niektóre dzieci naprawdę opierają się drzemce. Od około pierwszego roku życia należy sprawdzić, czy dziecko w ogóle potrzebuje drzemki. Jeśli jest marudne i wyraźnie bardzo zmęczone, organizm tak czy inaczej potrzebuje odpoczynku. Uspokój się , zaciemnij całkowicie pokój i np. poczytaj bajkę. Takie rytuały ułatwiają dzieciom odpoczynek.
Czy należy obudzić dziecko, jeśli zbyt długo śpi w południe?
Zasadniczo dzieci powinny spać tak długo, aż same się obudzą. W ten sposób organizm wskazuje, ile odpoczynku potrzebuje. Jeśli jednak zauważysz, że Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem wieczorem lub ma problemy ze snem w nocy, powinnaś celowo skrócić drzemkę. Pamiętaj jednak, aby delikatnie obudzić dziecko.
Do jakiego wieku dzieci powinny ucinać sobie drzemkę?
Większość dzieci nie potrzebuje już drzemki przed ukończeniem drugiego roku życia. Jednak niektóre nadal cieszą się, że w przedszkolu mają okres na sen lub odpoczynek. Obserwuj swoje dziecko, aby dowiedzieć się, czy drzemka jest nadal konieczna. Jeśli dziecko dostaje wystarczająco dużo snu w nocy, okresy odpoczynku w porze obiadowej mogą stać się niepotrzebne.
Czy wystarczy, że moje dziecko odpoczywa w porze obiadowej?
Dla większości rodziców drzemka dziecka jest bardzo ważna, ponieważ mogą oni wykorzystać ten czas na wykonanie ważnych zadań lub na samodzielny odpoczynek. Jeśli dziecko nie potrzebuje już snu w porze obiadowej, wystarczy również wprowadzić okres odpoczynku. W tym czasie zarówno rodzice, jak i dzieci mają możliwość zrelaksowania się. Na przykład zaciemnij pokój i włącz audiobook lub muzykę relaksacyjną.