Fakt, że dzieci nie tylko mają dostęp do swoich uczuć, ale także potrafią sobie z nimi radzić, jest ważnym krokiem w rozwoju dziecka.
Niektóre dzieci rozwijają wysoką tolerancję na frustrację stosunkowo szybko, podczas gdy u innych proces ten wymaga dużo czasu i cierpliwości.
Nie odmawiaj dzieciom negatywnych uczuć, ale pokaż im, jak może wyglądać radzenie sobie z tymi uczuciami.
Małe dzieci często szybko uderzają w sufit, gdy sprawy nie idą po ich myśli. Najpierw jest to zaparty batonik czekoladowy w supermarkecie, potem przegrany mecz w przedszkolu czy później porażka w sporcie.
Ale jakie są rzeczywiste przyczyny niskiej tolerancji na frustrację? Jak można ją zwiększyć? I dlaczego umiejętność przegrywania jest tak ważna?
W naszym poradniku przyglądamy się z bliska rozwojowi osobowości i pokazujemy, jak powoli, ale skutecznie można zwiększyć tolerancję na frustrację.
[button]Kup książki na temat tolerancji na frustrację[/button]
Spis treści
1. dzieci muszą nauczyć się radzić sobie ze swoimi uczuciami
Wszystkie dzieci w ciągu swojego życia stopniowo stykają się z różnymi uczuciami. Oprócz radości i szczęścia są to jednak także złość i rozczarowanie.
W pierwszych miesiącach życia dzieci stwierdzają, że wszystkie ich potrzeby są zaspokojone. To również jest dobre i ważne, aby zbudować podstawowe zaufanie. Z czasem jednak rodzice nie mogą już tolerować każdego zachowania i nieuchronnie pojawia się frustracja.
Negatywne uczucia są całkowicie normalne, a niska tolerancja na frustrację występuje zawsze na początku życia jako element rozwoju osobowości. Nauczenie się umiejętności znoszenia porażek i nie zawsze odnoszenia sukcesów nie jest łatwym wyzwaniem.
Niemniej jednak każde dziecko przed rozpoczęciem nauki w szkole musi nauczyć się radzić sobie z rozczarowaniami i akceptować niepowodzenia.
Rada: Nie należy chronić dziecka przed wszystkimi negatywnymi uczuciami. W przeciwnym razie dzieci nie są w stanie poradzić sobie z silnymi emocjami i trudno im się zintegrować ze społeczeństwem.
Każde dziecko ma inną tolerancję na frustrację.
Rodzeństwo pomaga wzmocnić tolerancję na frustrację:
Rodzeństwo może pomóc dzieciom rozwinąć wyższą tolerancję na frustrację, ponieważ nie są one skupione tylko na własnych potrzebach.
Według Federalnego Urzędu Statystycznego w 2016 roku 81 % 10-letnich dzieci wychowywało się z rodzeństwem.
Radzenie sobie z frustracją jest wyzwaniem dla wszystkich dzieci. Niemniej jednak istnieją duże różnice w charakterze, dzięki czemu zarządzanie stresem działa bardzo dobrze dla niektórych dzieci, podczas gdy inne potrzebują nieco więcej pomocy, aby poradzić sobie z silnymi emocjami.
Aby wyjaśnić, jak objawia się niska tolerancja na frustrację, przyjrzyjmy się pokrótce definicji:
Tolerancja na frustrację opisuje zdolność do konstruktywnego radzenia sobie z
- zawiedzionymi oczekiwaniami,
- nieosiągniętymi celami
- i niespełnionymi życzeniami
radzić sobie z.
Jeśli dziecko ma dość niską tolerancję na frustrację, można to rozpoznać np. po następujących cechach w teście:
- dziecko ciągle przerywa waszą rozmowę, aby coś powiedzieć
- w przypadku przegranej często dochodzi do gwałtownych wybuchów emocji
- Dzieci bardzo szybko poddają się, jeśli nie uda im się przy pierwszej próbie.
- Podczas zakupów pojawiają się problemy, jeśli nie kupisz dziecku niczego.
Wszystkie te cechy można jednak wspierać z niewielką pomocą. Miej trochę cierpliwości i zacznij jak najwcześniej nie pakować dziecka w watę. Tylko w ten sposób może nauczyć się akceptować negatywne uczucia bez wariowania.
3. zwiększenie tolerancji na frustrację u dzieci – oto jak to działa
Jeśli dzieci nie nauczyły się radzić sobie z frustracją, to najpóźniej w szkole problem staje się znacznie gorszy. Pojawiają się częste konflikty z kolegami, a niska tolerancja na frustrację często daje o sobie znać w klasie poprzez brak uwagi.
Aby temu zapobiec, istnieją różne sposoby na zwiększenie tolerancji na frustrację.
W tym filmie na YouTube można zobaczyć kilka wskazówek, jak radzić sobie z grami:
W kolejnych rozdziałach podpowiemy Ci, jak radzić sobie z zachowaniem dziecka w przyszłych sytuacjach, aby wzmocnić tolerancję na frustrację.
3.1 Czekania trzeba się nauczyć
Nie każde życzenie można spełnić od razu. Są rzeczy w gospodarstwie domowym, które trzeba zrobić. Żeby mieć coś na stole, trzeba zrobić zakupy, a w większej grupie jedno dziecko nie może domagać się całej uwagi.
Skoro i tak nie wszystkie potrzeby można zaspokoić bezpośrednio, to wczesny trening cierpliwości ma sens.
Zawsze staraj się wyjaśnić dziecku, dlaczego pewne życzenia nie mogą być spełnione natychmiast lub w ogóle. W ten sposób dziecko może się nauczyć, że Ty również masz zadania, które trzeba wykonać.
Wykorzystaj poniższe pomysły, aby pomóc w problemie cierpliwości:
- Twoje dziecko chce, żebyś się z nim pobawił, gdy ty rozwieszasz pranie: „Szybko rozwieszę pranie, a potem możemy w coś razem zagrać. Śmiało, wybierz jakąś grę”.
- Przerywa Ci się w trakcie ważnej rozmowy telefonicznej: „Przyjdę do Ciebie, jak tylko skończę rozmowę telefoniczną. Może pobawisz się przez chwilę w ogrodzie i tam na mnie poczekasz?”.
Oczywiście w praktyce okazuje się to czasem nie takie proste. Jednak im częściej będziecie ćwiczyć te sytuacje, tym łatwiej będzie dziecku zrezygnować na chwilę z waszej uwagi.
Wskazówka: Święta i urodziny to dobre okazje, kiedy dzieci mogą nauczyć się czekać na coś i robić bez wcześniejszego przygotowania.
3.2 Rozumienie i kontrolowanie emocji
W dziedzinie psychologii inteligencja emocjonalna jest rozumiana jako zdolność do odbierania emocji, ale nie pozwalania na to, by cię zdenerwowały.
Ludzie, którzy mają wysoką tolerancję na frustrację, prawie nie pozwalają, by emocje ich denerwowały, są więc wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o zarządzanie stresem.
Aby się tego nauczyć, pokaż swoim dzieciom, że rozumiesz emocje. Tylko radzenie sobie z nimi sprawia trudności innym ludziom. Pozwól, by ostra napaść wygasła, a po jej zakończeniu spokojnie porozmawiaj z dzieckiem o sytuacji.
Za pomocą ukierunkowanych pytań, np.
- Dlaczego trudno jest ci przegrać?
- Czy czujesz się lepiej, gdy przewrócisz planszę?
- Jak byś się czuł, gdyby ktoś inny zdenerwował się, gdy wygrałeś grę? Czy nadal chciałbyś z nim grać?
krok po kroku zbliżasz się do rozwiązania.
Uwaga: Dzieci, które bardzo źle radzą sobie z przegrywaniem lub nie nauczyły się uważać na potrzeby innych, często prędzej czy później cierpią na samotność.
3.3 Pozwalaj na błędy, aby wspierać motywację
Celowo pozwól swoim dzieciom na porażkę w tym czy innym zadaniu, aby wyszkolić je w radzeniu sobie z nią. Jeśli podasz rozwiązanie, nie zmieni to samooceny dziecka. Raczej prowadzi to do braku koncentracji, ponieważ dziecko nauczyło się z tej sytuacji, że w razie wątpliwości uzyska pomoc.
Aby jednak rozwinąć dobrą samoocenę, trzeba samemu coś wymyślić i opanować pewne zadania, z którymi dziecko wcześniej sobie nie radziło. Dotyczy to zarówno układania klocków i budowania z klocków Lego, jak i późniejszych prac domowych w szkole.
Wszystkie te zadania wymagają pewnej wytrzymałości, a także zdrowego zarządzania konfliktami, które można wypracować tylko stopniowo.
Wskazówka: Wspieraj dziecko w zarządzaniu samym zadaniem.
4. kup książki o tolerancji na frustrację
- Item trademark: harperpaperbacks
- Manufacturer: harperpaperbacks
- Item weight: grams, pounds, 0.44753839186, 203
- Greene, Ross W (Author)