Ta bardzo bliska relacja wynika z tożsamości płciowej i wczesnodziecięcego imprintingu. Ambiwalentnie ukształtowana relacja matka-córka zawsze jednak porusza się pomiędzy pragnieniem uznania a świadomą dysocjacją.
Często relacja ta jest jeszcze bardziej intensywna w przypadku samotnej matki, ponieważ po prostu brakuje męskiej części w rodzinie. Jednak to również może szybko stać się problemem, jeśli dzieci nie szukają już rad matki.
Kilka wskazówek podsumowaliśmy w rozdziale 4. Między innymi powinnaś wspierać córkę w jej hobby i wzmacniać jej pewność siebie.
Relacja matka – córka to jedna z najważniejszych więzi w całym życiu. Tym bardziej więc ważne jest, aby ta relacja funkcjonowała.
Ale jak właściwie wygląda zdrowa relacja matka-córka? Jakie są możliwe wskazówki dotyczące relacji, które mogą ją wzmocnić i w jakim stopniu zbyt bliska więź powoduje problemy?
W naszym artykule docieramy do sedna relacji matka-córka, wyjaśniamy, gdzie pojawiają się trudności i jakie są możliwości, aby zrobić coś z zaburzonym związkiem.
[button] Kup poradnik o relacji matka-córka [/button]
Spis treści
1. pierwsze lata życia matki i córki są nierozerwalnie połączone
Każdą matkę łączy z dzieckiem bardzo szczególna więź, której żaden człowiek nie jest w stanie w pełni pojąć. Oprócz bardzo intensywnego okresu karmienia piersią, jednak ta sama płeć matki i córki ma również ogromne znaczenie dla ich wzajemnych relacji.
W niektórych przypadkach ta doskonała relacja trwa tylko do przedszkola, a w innych dopiero w okresie dojrzewania dochodzi do poważnych konfliktów. Prędzej czy później jednak większość dziewczynek próbuje uwolnić się od współuzależnienia i rozwijać własne pomysły.
Jeśli pomysły te są zgodne z ideałami matki, relacja matka-córka jest stosunkowo bezproblemowa. Jeśli jednak pomysły dziecka mocno odbiegają od pomysłów rodziców, często dochodzi do mniej lub bardziej otwartych sporów.
https://www.youtube.com/watch?v=nbvpO6HOGAU
Rada: Nie trzymaj się kurczowo córki, gdy szuka ona trochę przestrzeni, ale staraj się zawsze pozostać otwarta na zmiany.
2. relacja matka-córka – między naśladowaniem a buntem
Z jednej strony matka stanowi dla każdej dziewczynki wspaniały wzór do naśladowania. Szczególnie w pierwszych latach życia dzieci szczególnie silnie identyfikują się z własną matką.
Ta bardzo bliska relacja wynika z tożsamości płciowej, jak również z imprintingu we wczesnym dzieciństwie. Jednocześnie dziewczynki z czasem rozwijają coraz więcej własnych wyobrażeń i same muszą się dowiedzieć, kim są. Ta ambiwalentnie ukształtowana relacja matka-córka porusza się więc zawsze pomiędzy pragnieniem uznania, jak również świadomym rozłączeniem.
Jeśli jednak wcześnie zaczniesz wzmacniać połączenie ze sobą, w późniejszych fazach będzie znacznie mniej problemów z relacjami, które wystawiają wyjątkowy związek na próbę.
3. matki są poszukiwanym doradcą we wszystkich sytuacjach życiowych
We wczesnym dzieciństwie, jak również w okresie dojrzewania lub w wieku dorosłym, większość dziewcząt lub młodych kobiet zwraca się zwykle do swoich matek z problemami lub czekającymi decyzjami.
Czy to pierwsze zauroczenie w szkole podstawowej, okres czy nawet pierwszy stosunek seksualny – przy tych wszystkich sprawach mało która dziewczyna myśli o zwróceniu się do ojca.
Często w przypadku samotnej matki relacja ta jest jeszcze bardziej intensywna, ponieważ po prostu brakuje męskiej części rodziny. Jednak i to może szybko stać się problemem, gdy dzieci nie szukają już rady matki.
Uwaga: córki mają własne głowy i nie muszą prosić o radę. Jednak gdy tylko staje się to przymusem, zwykle powstaje silny konflikt matka-córka, który jest trudny do rozwiązania.
4. Wskazówki dotyczące funkcjonującej relacji matka-córka
Jak matka, tak córka:
Nawet jeśli wiele córek nie chce usłyszeć tego zdania, najnowsze badania pokazują, że relacje matki mają ogromny wpływ na późniejsze związki partnerskie córki.
Zasadniczo relacje między rodzicami i dziećmi powinny charakteryzować się miłością i wzajemnym szacunkiem. Ponadto pewna bliskość jest konieczna, aby wspólnie dzielić piękne chwile lub wspólnie stawiać czoła problemom.
Dlatego zorientuj się na poniższe wskazówki dotyczące rodzicielstwa, aby zbudować zdrową i harmonijną relację ze sobą:
- Zawsze bądź przy swoim dziecku, niezależnie od tego, w jakim obszarze potrzebuje ono pomocy.
- Pozostań otwarty na zmiany zachodzące w trakcie dzieciństwa i dorastania.
- Uświadom sobie, że matka nie może być wiecznie w centrum życia dziecka.
- Wspieraj córkę w jej hobby.
- Nie wtrącaj się do przyjaźni córki. Istnieje tu duży potencjał konfliktu.
- Pokazuj córce, że jesteś z niej dumna. Dotyczy to zarówno małych rzeczy, jak i dużych osiągnięć.
- Wzmacniaj wiarę córki w siebie, aby relacja matka-córka mogła stać na mocnych fundamentach.
- Nie podejmuj decyzji za córkę, a jedynie udzielaj jej rad. Dzieci również muszą popełniać błędy, aby nauczyć się dorastać.
- Zawsze bądź niezawodna. Jeśli nie możesz dotrzymać obietnicy, wyjaśnij swoje zachowanie i przeproś.
5. Ważne pytania i odpowiedzi – FAQs
Czy są jakieś polecane książki o relacji matka-córka?
Jest niejedna dobra książka na ten złożony temat. Jednak w tym momencie ważne jest nie tyle to, którą z nich wybierzesz, ale to, że faktycznie wdrożysz wskazówki dotyczące udanych relacji matka-córka, a nie tylko je przeczytasz.
Jak rozwiązywać konflikty w okresie dojrzewania?
W latach dojrzewania często jest to trudne. Zawsze staraj się zrobić krok do tyłu i sprawić, by silne wybuchy emocjonalne mniej mówiły o sobie. Hormony szaleją i trudno je uspokoić.
Jeśli w tej fazie nastąpi wyraźne zerwanie ze sobą, relacja matka-córka często cierpi na stałe. W rezultacie wiele kobiet jest uzależnionych od terapii w dorosłym życiu. Nawiasem mówiąc, nie jest to bynajmniej sytuacja jednostronna, ponieważ zwłaszcza matki bardzo cierpią, gdy córki odwracają się od nich. Dlatego o swoich uczuciach należy mówić jak najbardziej otwarcie, bez wyrzutów sumienia.
Czy istnieją relacje matka-córka, których nie da się uzdrowić?
Niestety, nie każdy konflikt da się rozwiązać. Niemniej jednak, więź między matką a córką trwa całe życie. Jest to prawdą niezależnie od tego, czy matki lub córki chcą, aby tak było.
Dlatego pojednanie powinno być zawsze opcją na przyszłość. Nawet w przypadku skrajnych trudności często dochodzi do kompromisów. Jednak szczególnie w przypadku emocjonalnego nadużycia lub przemocy należy pilnie szukać pomocy terapeutycznej.
Kup Poradnik na temat relacji matka-córka
- Meeker, Meg (Author)