Eksperci medyczni widzą tu trzy warunki. Płacz trwa co najmniej trzy tygodnie, dziecko płacze trzy lub więcej dni w tygodniu, a płacz trwa ponad trzy godziny dziennie.
Niezwykle ważna jest intensywna relacja rodzic-dziecko. Bliskość i poczucie bezpieczeństwa to czynniki, które ostatecznie najbardziej pomagają dziecku. Staraj się również stworzyć środowisko o jak najmniejszej ilości bodźców.
W całych Niemczech istnieją kliniki płaczu, do których mogą zwrócić się rodzice szukający pomocy. Link do miejsc, w których znajdują się te placówki, znajdziecie w rozdziale 4.
Każde dziecko częściej płacze i krzyczy. Ale jaka intensywność mieści się jeszcze w granicach normy i kiedy mówimy o płaczu dziecka czy o płaczu niemowlaka?
Jakie są tego przyczyny? Jak długo trwa taka faza, kiedy się kończy i jakie rozwiązania mają rodzice?
W naszym artykule przyglądamy się przyczynom i wyjaśniamy, jakie wskazówki można zastosować, aby uspokoić płaczące dziecko.
[button]Poradnik dla rodziców z płaczącymi dziećmi[/button]
Spis treści
1. płaczące dziecko doprowadza rodziców do granic możliwości
Jeśli nie ma bezpośrednio możliwych do zidentyfikowania fizycznych przyczyn płaczu dziecka, pojawia się pytanie, dlaczego własne dziecko, spośród wszystkich ludzi, płacze tak często.
Jako powód płaczu często podawana jest kolka u dzieci. Ponieważ kończy się ona zwykle po około trzech miesiącach, powszechne jest również określenie kolka 3-miesięczna.
Poza domysłami nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, dlaczego dzieci tak często płaczą i krzyczą. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego można stwierdzić tylko w około 5 do 10 % przypadków. Są one raczej często konsekwencją płaczu, ponieważ dzieci połykają tak dużo powietrza.
Z reguły płacz zaczyna się około dwóch tygodni po urodzeniu. Ponieważ jednak niemowlęta często płaczą, należało odróżnić je od normalnego zachowania. Znana stała się reguła trzech, opracowana już w 1954 roku. Zgodnie z tą regułą lekarze nazywają dziecko płaczącym dzieckiem w następujących okolicznościach:
- płacz trwa przez co najmniej trzy tygodnie
- dziecko płacze trzy lub więcej dni w tygodniu
- płacz trwa dłużej niż trzy godziny dziennie
Jeśli te czynniki występują, nerwy świeżo upieczonych rodziców są zazwyczaj na granicy wytrzymałości. Jest dużo stresu, sen jest prawie nie do pomyślenia, a wolny czas to absolutnie obce słowo.
Im poważniejsze są nadmierne wymagania wobec matki i ojca, tym bardziej problematyczne stają się często objawy. Rodzice nieświadomie przenoszą własny stres na dziecko, co sprawia, że jest ono jeszcze bardziej podatne na płacz.
Rada: Staraj się co jakiś czas brać głębokie oddechy i na zmianę z partnerem dawać sobie krótkie przerwy.
Faza wyraźnego płaczu kończy się zazwyczaj najpóźniej po 3 miesiącach, w rzadkich przypadkach dopiero po około 6 miesiącach.
2. uspokajanie płaczącego dziecka – tak to działa
Nie powinnaś pozwalać, by płaczące dziecko wypłakiwało się samo. Nawet jeśli czujesz, że płacz nie ustanie nawet przy Twojej pomocy, nie jest to rozwiązanie.
Ponieważ płaczące niemowlęta to problemy regulacyjne, niezwykle ważna jest intensywna relacja rodzic-dziecko. Bliskość i bezpieczeństwo to czynniki, które ostatecznie najbardziej pomagają dziecku.
Staraj się stworzyć środowisko o jak najmniejszej ilości bodźców. Nie zostawiaj włączonego w tle telewizora i unikaj stałego szumu w tle.
Zamiast tego wieczorne spacery na świeżym powietrzu pomagają je bardziej zmęczyć. Swoją drogą, ma to podwójny efekt. Świeże powietrze, jak również ćwiczenia pomogą Ci również oczyścić głowę i uwolnić się od niektórych stresów.
Silny kontakt fizyczny jest szczególnie ważny dla płaczących dzieci, aby doświadczyć uwagi i móc się uspokoić. Nie ma nic złego w tym, że dziecko zasypia w Twoich ramionach lub że pozostajesz w pobliżu.
Potraktuj ten czas jako fazę przejściową, aby odciążyć siebie.
3. szybkie porady, które szybko cię zrelaksują
Nie każde dziecko jest takie samo. Dlatego trudno jest uogólnić, kiedy dzieci przestają płakać i jak długo trwa płacz. Niemniej jednak istnieje kilka dobrych wskazówek, które mogą pomóc w uspokojeniu dziecka.
Najpierw sprawdź,
- czy dziecko jest głodne (niemowlęta piją stosunkowo nieregularnie, stosunkowo trudno jest też stwierdzić, ile mleka wypiły podczas karmienia piersią),
- czy problemem jest zmęczenie,
- w jakim stopniu dziecko można uspokoić będąc blisko ciebie,
- czy pieluszka jest pełna,
- czy dziecko jest ubrane zbyt grubo lub zbyt cienko.
Ponadto wielu dzieciom pomaga, jeśli delikatnie masujesz ich brzuszek. Zwróć uwagę, aby głaskać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Bliski kontakt z ciałem w połączeniu z delikatnym masażem łagodzi ból i sprawia, że więź jest silniejsza.
Masowanie podeszwy stóp również ma sens, ponieważ strefy odruchowe stóp są ściśle połączone z układem pokarmowym.
Stosuj chwyt muchowy z dzieckiem w pozycji leżącej. Kilka przysiadów podczas wykonywania tej czynności pobudzi krążenie, a metoda ta pomaga wielu dzieciom szybko się złapać.
Więcej wskazówek dla zestresowanych rodziców można zobaczyć w tym filmie na YouTube:
4. ważne pytania i odpowiedzi – FAQ
Czy mogą być późne efekty, jeśli moje dziecko dużo płacze?
Z reguły nie ma problematycznych późnych skutków. Taki był wniosek z australijskiego badania opublikowanego w 2018 roku.
Jednak niektórzy rodzice donoszą, że dzieci, które dużo płakały jako niemowlęta, są również bardziej wrażliwe później. Po części reagują nieco wrażliwie na wpływy zewnętrzne, ale może to być również korzystne, ponieważ są bardzo uważne.
Czy są jakieś ośrodki pomocy, do których mogę się zwrócić z płaczącym dzieckiem?
W Niemczech istnieją obecnie różne kliniki płaczu, do których mogą się zwrócić rodzice szukający pomocy. Oprócz cennych wskazówek i indywidualnej opieki można tam znaleźć konkretne osoby kontaktowe, które pomogą lepiej radzić sobie z sytuacją.
Dlaczego należy szukać pomocy?
Jeśli masz płaczące dziecko, często cierpi na tym relacja między rodzicami i dzieckiem, a także całe partnerstwo. Wiele kobiet po ciąży jest nadal wyczerpanych, ale nie mają możliwości dostatecznie się zregenerować, ponieważ ich dziecko cały czas płacze.
Aby rozwiązać ten problem i zapobiec powstawaniu głębokich problemów w pierwszej kolejności, pomocna może być wczesna terapia. Najlepszym miejscem, w którym można się o tym przekonać, jest poradnia płaczu w pobliżu.
5. poradnik dla rodziców płaczących dzieci
- Gaca, Anja Constance (Author)
- Meyers, Carla (Author)