Miłość matczyna zwykle zaczyna się w czasie ciąży, natomiast ojciec często potrzebuje trochę czasu, aby móc zbudować bezwarunkową miłość do dziecka.
Relacje między rodzicami i dziećmi powinny charakteryzować się miłością, wzajemnym szacunkiem i zaufaniem. Jednak w wychowaniu dzieci rodzice mogą czasem dojść do granic swoich możliwości, mimo całej swojej miłości.
Jedną rzeczą jest kochać swoje dzieci, ale zupełnie inną umiejętność świadomego wyrażania tej miłości. Kilka wskazówek, jak pokazać dziecku, że się je kocha, można przeczytać tutaj.
[button]Rekomendacja redaktora na temat miłości do dziecka[/button]
Miłość do własnego dziecka jest bezgraniczna. Ale jak to się właściwie dzieje, że rodzice kochają swoje dzieci od urodzenia? I czy zawsze tak jest?
W naszym artykule pokazujemy, co sprawia, że miłość do dziecka jest tak wyjątkowa i jak można ją wyrazić. Ponadto poświęcamy się ważnemu aspektowi, że miłość zawsze musi być połączona z wolnością.
Spis treści
1. miłość do dziecka jest nie do opisania
Nie prędzej dziecko ujrzy światło dzienne, niż wszystko stanie się udziałem mamy i taty. Nawet jeśli nie ma jeszcze faktycznej relacji z małym człowiekiem, wielu rodziców już teraz zalewa uczucie miłości.
Prawie wszyscy rodzice automatycznie chcą spędzać większość czasu ze swoim dzieckiem. Nawet jeśli na początku może to być nieskończenie wyczerpujące, pozytywne uczucia zwykle znacznie przewyższają te negatywne.
Wiele matek już od dłuższego czasu powoli przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Ciąża jest swego rodzaju fazą przejściową i zapewnia, że więź jest już bardzo silna, gdy dziecko przychodzi na świat.
Dla nowego ojca te emocje przychodzą czasem bardzo zaskakująco i nagle, zmieniając gwałtownie życie z dnia na dzień.
Intensywne uczucie może jednak wywołać również niepokój, gdy pojawia się myśl o ponownej utracie własnego dziecka. Kiedy już przygarnęliśmy małą osobę do swojego serca, myśl o tym, że znów pozwolimy jej odejść, jest wręcz niewypowiedziana.
Rada: Nawet jeśli trudno jest nie owijać własnego dziecka w bawełnę, trzeba stopniowo nauczyć się odpuszczać.
Miłość jest bezgraniczna, prawda?
Mimo całej miłości do dziecka, niemal wszyscy rodzice raz na jakiś czas dochodzą do granic swoich możliwości. Nawet jeśli mały człowiek jest centrum wszechświata, to od czasu do czasu może stać się niezwykle wyczerpujący.
Ojcowska, jak również matczyna miłość przetrwa jednak również trudne fazy, w których większość rodziców pragnie również mieć znowu trochę czasu dla siebie.
Nierzadko pojawiają się wtedy następujące pytania:
- Czy rozstępy i obwisłe piersi są tego warte?
- Dlaczego dobrowolnie spędzam tyle bezsennych nocy?
- Kiedy wreszcie będę mogła znów zrobić coś tylko dla siebie?
Nie martw się, jest to całkowicie normalne i nie zmienia absolutnie nic w tym, że kochasz swoje dziecko i jesteś dobrą matką lub ojcem.
Ciągły płacz jako niemowlę, faza defensywna w wieku dwóch lub trzech lat i dojrzewanie to wyzwania, które wystawiają na próbę twoją miłość do dziecka.
Ale i te fazy mijają, miłość do dziecka pozostaje jednak na całe życie.
Rada: kochaj swoje dziecko. To brzmi tak prosto, ale czasami jest dość trudne. Pomyśl o tym jako o okresie przejściowym, aby nie stracić odwagi.
Jak można pomóc rodzicom, którzy nie potrafią kochać swojego dziecka po urodzeniu, pokazuje przykład w poniższym filmie:
3. wyrażanie miłości – tak to działa
Kiedy matki nie kochają:
Mimo że niemal wszystkie matki zalewa oksytocyna i szybko zadomawiają się w roli matki, niektóre kobiety również żałują swojej decyzji o posiadaniu dziecka.
Więcej o obciążeniu psychicznym można przeczytać tutaj.
Miłość ojca czy matki do dziecka powinna być czymś oczywistym i nie wymagającym dodatkowych wyjaśnień. Niestety jednak nie każdemu udaje się tę miłość do dzieci wyrazić.
Jednak zdrową relację z własnym dzieckiem można zbudować tylko wtedy, gdy potrafi się okazać swoje uczucie.
Każde dziecko tęskni za uwagą i uznaniem. W pierwszych latach życia można zaspokoić tę potrzebę głównie poprzez fizyczną bliskość. Później jednak sprawa staje się bardziej skomplikowana, ponieważ dzieci mają swój własny rozum i przytulenie w dobrej intencji nie rozwiąże wszystkich problemów.
Niemniej jednak, uznanie, komfort i ciepło mogą być bardzo dobrze przekazywane poprzez fizyczną bliskość w całym dzieciństwie.
Zwróć jednak uwagę na to, abyś również słuchał swojego dziecka i nie stosował żadnych zaczepnych powiedzeń, lecz intensywnie angażował się w daną sytuację. Zawsze bądź sprawiedliwy, ale też podawaj jasne zasady i stawiaj dziecku wyzwania. Czyste rozpieszczanie, które może mieć dobre intencje, nie pomaga żadnemu dziecku i często prowadzi do tego, że dzieci mają o wiele trudniej w późniejszym życiu.
Należy więc ustalić jasne ramy, w których dziecko może się swobodnie poruszać. Jednak każde dziecko musi poznać granice, aby być przygotowanym do życia w społeczeństwie.
Szczególnie dla tych wszystkich, w których miłość do dziecka jest szczególnie silna, może to szybko stać się problemem. Jednak miłość oznacza również umiejętność odp uszczenia i wychowania dzieci na dzieci wolności.
4. rekomendacja zespołu redakcyjnego na temat miłości do dziecka
- Munsch, Robert (Author)