Jąkanie u dzieci: Przyczyny i środki zaradcze w przypadku jąkania

Pomocy, moje dziecko się jąka! Jeśli to zdanie mogło pochodzić od Ciebie, ten poradnik oferuje Ci wiele przydatnych informacji. Dzieci jąkają się w wieku przedszkolnym, zerówkowym i szkolnym. Jeśli chodzi o jąkanie u dzieci, musisz …

Jąkanie u dzieci: Przyczyny i środki zaradcze w przypadku jąkania

Sprachstörung
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Jąkanie u dzieci: Przyczyny i środki zaradcze w przypadku jąkania
Kiedy ludzie zaczynają się jąkać?

Jąkanie u dzieci często zaczyna się już w wieku 2 lat, w wieku 3 lat lub w wieku 4 lat. Jednak zacinanie się podczas mówienia w tak młodym wieku nie musi być prawdziwym jąkaniem.

Dlaczego moje dziecko się jąka?

Kiedy dzieci się jąkają, pytanie o przyczynę jest kluczowe dla wielu rodziców. Często przyczyna leży w genach. Jednak wczesna terapia prowadzona przez logopedę może położyć kres zaburzeniom mowy.

Czy jąkanie ustąpi samo z siebie?

Większość dzieci jąkających się pokonuje to zaburzenie mowy samodzielnie i nawet bez terapii. Przeczytaj tutaj, jak możesz pomóc swojemu dziecku.

Pomocy, moje dziecko się jąka! Jeśli to zdanie mogło pochodzić od Ciebie, ten poradnik oferuje Ci wiele przydatnych informacji. Dzieci jąkają się w wieku przedszkolnym, zerówkowym i szkolnym. Jeśli chodzi o jąkanie u dzieci, musisz wiedzieć, że dziedzicznego jąkania nie da się wyleczyć, ale można je wyćwiczyć i może ono zniknąć z dnia na dzień. Jak poznać przyczynę objawów u dziecka i jak pomóc, dowiesz się tutaj.

[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1. czy moje dziecko naprawdę się jąka?

Zasadniczo należy rozróżnić między halting speech a klasycznym jąkaniem u dzieci. Różnice te można rozpoznać w następujący sposób:

  • Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż sześć lat i wielokrotnie zawodzi w przepływie mowy, to niekoniecznie jest to przypadek jąkania u dzieci. W technicznym żargonie takie zatrzymanie mowy nazywane jest „niespójnością rozwojową”. Słowa są powtarzane, a coraz więcej pauz określa językową ekspresję dziecka. Maluch, który jąka się w wieku czterech lat, w przedszkolu może mieć problemy z płynnością mowy, a w wieku przedszkolnym znów stać się całkowicie płynny.
  • Dziecko, które się jąka jest zazwyczaj starsze niż sześć lat. Płynność mowy jest wyraźnie przerywana przez powtórzenia słów i powtarzanie poszczególnych sylab. Czasami jąkanie może być złagodzone przez okres dojrzewania, w innych przypadkach nie. Nie wynika to z żadnego konkretnego leczenia, terapii czy ćwiczeń.

1.1 Czasami u dzieci jąkających się występują również objawy towarzyszące

Therapie Stottern
Nie każde dziecko, które się jąka, potrzebuje terapii u logopedy. Jednak wczesne ćwiczenia mogą pomóc w poprawieniu płynności mowy.

Niemieckie Federalne Stowarzyszenie Terapii Mowy ujawnia w sieci, że istnieją liczne objawy towarzyszące jąkaniu lub praktycznie zapowiadające jąkającą się artykulację. Wiele dzieci mówi głośniej, grymasi lub porusza głową i ramionami podczas mówienia. Szeptanie, przeformułowanie i zwiększone użycie słów wypełniających są również typowe dla dzieci, które się jąkają. Nie każde dziecko potrzebuje terapii. Jednak jest ona przydatna zanim dziecko wycofa się z frustracji. Terapeuci mowy zalecają wysłanie na terapię 2-letniego dziecka, które się jąka. Im wcześniej odbędzie się trening, tym większa szansa na skuteczne pokonanie jąkania lub zmniejszenie towarzyszących mu objawów.

1.2 Aktywnie reaguj na formy zaburzeń mowy

Jąkanie rozwija się zwykle u małych dzieci, czyli wtedy, gdy występują największe skoki rozwojowe. Jednak do tej pory nie ma naukowo udowodnionej przyczyny jąkania. Ważne jest, aby aktywnie reagować na zaburzenia mowy, w przeciwnym razie do jąkania u dzieci dołączą się negatywne uczucia, strach, frustracja, jak również inne uczucia, które sprawią, że jąkanie znacznie się pogłębi w jednym czasie.

2. jąkanie u dzieci jest naukowo znane

Stottern bei Kindern
Dziecko, które się jąka nie potrzebuje specjalnego traktowania, ale dużo cierpliwości.

Zarówno przyczyny jąkania u dzieci, jak i częstotliwość jego przejawiania się są dobrze znane. Georg Thum, który pracuje jako akademicki logopeda w Monachium, opisuje jąkanie jako utratę kontroli. Terapeuta wyjaśnia, że dziecko, które się jąka wie bardzo dobrze, co chce powiedzieć. Jednak połączenie wydaje się być przerwane, przez co słowa nie docierają do narzędzia mówienia.

Terapeuta ma też pozytywne wiadomości dla rodziców dzieci, które się jąkają: problem dotyczy około pięciu procent dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat. I u większości z nich jąkanie ustępuje samoistnie. Tej formy zaburzeń mowy nie da się wyleczyć, ale można ją z umiarem trenować. Dodatkowo podobno pomagają leki homeopatyczne, takie jak Stramonium. Dziecko, które nagle ma silne jąkanie, może wyćwiczyć swoją mowę za pomocą kilku ćwiczeń. Jąkanie może też nagle ustąpić. Jąkanie nie jest rozwojowym problemem mowy.

Rada: Każda sesja treningowa ma dwa cele: Z jednej strony, przepływ mowy powinien stać się bardziej płynny. Z drugiej strony dziecko powinno nauczyć się radzić sobie z zaburzeniami mowy w sposób pewny siebie. Ważne jest, aby w porę zwrócić się do pediatry o poradę i wcześnie rozpocząć trening.

Powolne mówienie jest bezużyteczne, a ignorowanie go jest równie bezużyteczne. Oto jak możecie pomóc swojemu dziecku, które się jąka!

Twoje dziecko się jąka. Teraz jako rodzic z pewnością zastanawiasz się, dlaczego tak jest i co możesz zrobić, aby to zmienić.

Poniższe wskazówki pomogą Ci poradzić sobie z dzieckiem, które się jąka:

  • Nie należy ciągle prosić dziecka, aby mówiło powoli. Jeśli dzieci regularnie się jąkają, potrzebna jest cierpliwość. Tę radę powinni wziąć pod uwagę również krewni i wychowawcy.
  • Traktuj swoje jąkające się dziecko tak samo, jak traktowałbyś rodzeństwo bez problemów z mową. To wzmocni dziecko na sytuacje, w których potrzebna jest pewność siebie.
  • Nie ignoruj problemu z mową. Jeśli robisz z jąkania tabu, zwiększasz problem.
  • Odrzuć pytanie, kto jest winien jąkania. Proaktywne podejście do zaburzeń mowy jest zawsze bardziej pomocne dla dziecka, które się jąka.

Wskazówki zawarte w tym filmie pomagają w postępowaniu z dzieckiem, które się jąka:

Uwaga: Według Bundesvereinigung Stottern & Selbsthilfe e.V. (Federalne Stowarzyszenie na rzecz Jąkania i Samopomocy), jąkanie jest dziedzicznym zaburzeniem mowy, które nie może być spowodowane drastycznym doświadczeniem. Możliwe jest, że doświadczenie takie jak przeprowadzka lub nowy dodatek do rodziny może wywołać jąkanie. Jąkanie u dzieci może również nasilać się, gdy są one podekscytowane. Jednak przyczyny jąkania nie leżą w tym.

4 Dalsza literatura nt.

Artykuły powiązane