Wrodzona wada serca: przyczyny i objawy wyjaśnione dla Ciebie

Choroba serca Twojego dziecka, czyli wrodzona wada serca, to poważna sprawa. Jeśli istnieje podejrzenie wrodzonej wady serca, Twój ginekolog może już bić na alarm, jeśli rozwój zarodka nie odpowiada normie. Wtedy istnieje możliwość, że Twoje …

Wrodzona wada serca: przyczyny i objawy wyjaśnione dla Ciebie

Untersuchung Herz
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Wrodzona wada serca: przyczyny i objawy wyjaśnione dla Ciebie
„Wrodzona wada serca” – co to znaczy?

W Niemczech około jedno na sto dzieci rodzi się z wadą serca. Zasadniczo rozróżnia się trzy rodzaje.

Moje dziecko ma wadę serca: co dalej?

Choroba serca dziecka jest z pewnością dużym szokiem, ale: jeśli zostanie w porę wykryta, szanse na wyleczenie są duże. Najlepiej, jeśli wada serca zostanie wykryta już u płodu. Wtedy można udać się bezpośrednio do kliniki na wizytę u specjalistów.

Czy wada serca może być leczona?

Większość wrodzonych wad serca można skorygować chirurgicznie, choć konieczna może być dożywotnia kontrola kardiologiczna.

Choroba serca Twojego dziecka, czyli wrodzona wada serca, to poważna sprawa. Jeśli istnieje podejrzenie wrodzonej wady serca, Twój ginekolog może już bić na alarm, jeśli rozwój zarodka nie odpowiada normie. Wtedy istnieje możliwość, że Twoje nienarodzone dziecko urodzi się później z wrodzoną wadą serca.

Można jednak również wyobrazić sobie, że niepokój zniknie, jeśli po urodzeniu i po przeprowadzeniu szczegółowych badań nie zostanie stwierdzona u dziecka żadna wada serca. W poniższym poradniku odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące wrodzonych wad serca. Jakie wady serca występują? Jak często występują? I jak można je wyleczyć?

[button]Dalsze czytanie o zdrowiu dzieci[/button]

1. jedno na 100 dzieci ma wrodzoną wadę serca

Tak przynajmniej mówią statystyki. To sprawia, że wady serca są najczęściej występującymi anomaliami u ludzi. Lekarze rozróżniają liczne, niemal niewymawialne warianty wady serca: ubytek przegrody międzykomorowej (najczęstsza postać z 30-35 proc.), przetrwały przewód tętniczy (ok. 10 proc.) oraz po ok. 5 proc. zwężenia zastawki płucnej, tetralogii Fallota, zwężenia zastawki aortalnej, ubytku przegrody międzyprzedsionkowej i zwężenia cieśni aorty.

Opisujemy szczegółowo trzy najczęstsze formy:

Wrodzona wada serca Częstotliwość Obraz kliniczny
Ubytek w przegrodzie międzykomorowej 30-35 procent Dwie komory serca są oddzielone przez przegrodę międzykomorową (otwór w sercu). Jeśli podczas wzrostu występują zaburzenia, mogą powstać pojedyncze lub mnogie otwory. Ubytek w przegrodzie międzykomorowej zwykle występuje samodzielnie, czasami w połączeniu z innymi wadami serca.
Przetrwały przewód tętniczy (ductus arteriosus) Około 10 procent Otwarte połączenie naczyniowe jest zwykle zamykane automatycznie przez skurcze mięśni wkrótce po urodzeniu. W przeciwnym razie mówi się o znieczuleniu zewnątrzoponowym. W większości przypadków jednak pacjenci nie mają objawów mimo tej wady serca.
Zwężenie płucne ok. 5 procent Jest to zwężenie drogi odpływu prawej komory serca, w którym prawa komora (=przydomek komory serca) musi wywierać większe ciśnienie. Istnieją różne stopnie zwężenia tętnicy płucnej, ale często nie obserwuje się żadnych objawów. Dzieci dotknięte chorobą są czasami szybciej zmęczone lub wyczerpane.

Uwaga: Możliwe jest również łączne występowanie kilku wad serca. Stenoza płucna, ubytek przegrody międzykomorowej, jadąca aorta i hipertermia prawego serca, na przykład, stają się chorobą zwaną tralogią Fallota.

2. zaburzenia wzrostu w czasie ciąży powodują wady serca

Herzanomalie Ultraschall
Twój ginekolog może już stwierdzić, czy Twoje dziecko ma nieprawidłowości w budowie serca, patrząc na zdjęcia USG. Można to wtedy sprawdzić bezpośrednio po porodzie.

Jeśli w czasie ciąży wystąpią zaburzenia wzrostu w okolicy serca dziecka, może to skutkować wrodzoną wadą serca. W ponad 90 procentach przypadków nie udaje się jednak ustalić dokładnej przyczyny wady serca. Choroby zakaźne, takie jak różyczka lub opryszczka, mogą również wywołać takie zaburzenia w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Na rozwój zarodka mogą mieć wpływ także narkotyki i alkohol. Zaburzenia genetyczne są również możliwe z powodu promieniowania.

Zasadniczo podczas ciąży obowiązuje zawsze: Czujne podejście do własnego zdrowia, jak również zrównoważona dieta zmniejszają ryzyko, że dziecko urodzi się z wrodzoną wadą serca, będzie miało otwarte serce lub powiększoną prawą lub lewą komorę. Jeśli istnieje takie podejrzenie, zostanie ono potwierdzone lub obalone po urodzeniu.

3. oznaki wrodzonej wady serca mogą być wykryte już podczas badań wstępnych

Dzięki dostępnemu dziś aparatowi ultrasonograficznemu można z dużą dokładnością zdiagnozować wadę serca u nienarodzonego dziecka. Po urodzeniu kolejne badanie USG lub badanie cewnikiem serca może potwierdzić diagnozę. W tym celu wprowadza się do pachwiny plastikowy cewnik, który dociera do serca, gdzie za pomocą rentgenowskiego środka kontrastowego oraz pomiarów ciśnienia w sercu i krążenia można dokładnie określić rodzaj i stopień zaawansowania wady.

Klasyczne objawy wrodzonej wady serca obejmują te oznaki:

  • ciężką sinicę: Niebieskie zabarwienie jest spowodowane zbyt małą podażą tlenu.
  • Niska sprawność: Dzieci z wrodzoną wadą serca są stale osłabione i zmęczone, każda czynność jest odbierana jako uciążliwa, oddech jest szybki i krótki. Częste są również problemy z krążeniem.
  • Problemy z sercem: Objawem wady serca mogą być zaburzenia rytmu serca.

4. szanse na wyzdrowienie są duże. Najczęstszą formą leczenia jest operacja

Operation Herzfehler
Eksperci medyczni niewiele wiedzą o przyczynach wrodzonych wad serca, ale szanse na wyzdrowienie z pomocą operacji są duże.

W kilku przypadkach naprawione serce może się całkowicie zagoić, ale zwykle pozostają krytyczne obszary wokół szwów. Dzisiaj nawet bardziej złożone wady serca mogą być z powodzeniem operowane. Rozwój cały czas idzie do przodu. Nawet wady przegrody serca i zwężenia zastawek mogą być leczone. Kardiolodzy towarzyszą dzieciom z wrodzoną wadą serca w dorosłym życiu. Dzieci z wrodzoną wadą serca zawsze będą miały przewlekłą chorobę serca, ale dzięki ukierunkowanej opiece osiągną dobrą jakość życia.

Rokowanie: Rokowanie jest bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju i ciężkości wady serca. Innym ważnym czynnikiem jest czas postawienia diagnozy. Dzięki postępowi medycyny w zakresie chirurgii serca w ostatnich latach, około 90 procent dotkniętych wadą dzieci osiąga dziś dorosłość.

5 Dalsze lektury na temat zdrowia dzieci

Artykuły powiązane