Szczepienia dla niemowląt: Co musisz wiedzieć

Szczepienia dla niemowląt mogą chronić przed poważnymi chorobami. Jak często należy podawać szczepionki, zależy od szczepionki. Jednak większość szczepień podaje się w pierwszych dwóch latach życia. Szczepić czy nie szczepić? Ryzyko i skutki uboczne szczepień …

Szczepienia dla niemowląt: Co musisz wiedzieć

Das müssen sie bei der Baby-Impfung beachten
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Szczepienia dla niemowląt: Co musisz wiedzieć
  • Szczepienia dla niemowląt mogą chronić przed poważnymi chorobami. Jak często należy podawać szczepionki, zależy od szczepionki. Jednak większość szczepień podaje się w pierwszych dwóch latach życia.
  • Szczepić czy nie szczepić? Ryzyko i skutki uboczne szczepień u noworodków nie są rzadkie. Jednak osoby, które się nie szczepią, ryzykują epidemie chorób i zarażanie innych dzieci.
  • To, o czym należy pamiętać, to fakt, że szczepieniom powinny poddawać się tylko zdrowe dzieci. Nawet przeziębienie wystarczy, aby przesunąć termin szczepienia.

Szczepienia dla niemowląt to temat, który rodzice i lekarze zawsze chętnie poruszają. Jak przydatne jest szczepienie dla noworodków i jakie skutki uboczne mogą wystąpić?

W tym raporcie informujemy o różnych aspektach wokół szczepień niemowląt i dajemy wskazówki, na co należy zwrócić uwagę przy szczepieniu dziecka.

1. większość rodziców szybko traci orientację w wielu możliwościach szczepień

Do 2 roku życia dziecka lekarze zalecają wielokrotne szczepienia. Jeśli ma nastąpić 6-krotne szczepienie (przeciwko tężcowi, polio, błonicy, krztuścowi, Haemophilus influenzae typu b (np. przeciwko zapaleniu opon mózgowych) i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B), to w pierwszych 2 latach życia trzeba już 4 razy odwiedzić lekarza. Z kolei niektórzy rodzice decydują się tylko na szczepienie 4-krotne, czyli w zastrzyku bez Haemophilus influenzae typu b i WZW B. Oprócz tego istnieje szczepienie 3-krotne lub 9-krotne.

Większość rodziców szybko traci orientację w różnicach pomiędzy poszczególnymi szczepieniami, dlatego poniżej przedstawiamy ich przegląd:

Szczepienie 3-krotne szczepienie 4-krotne 6-krotne szczepienie 7-krotne szczepienie
Measles Szczepionka przeciw grypie Tężec Błonica
Świnka Świnka Polio Krztusiec (koklusz)
Różyczka Różyczka Błonica Tężec
Ospa wietrzna Krztusiec Polio
Haemophilus influenzae typ b Wirusowe zapalenie wątroby typu B
Wirusowe zapalenie wątroby typu B Haemophilius influenzae typ B
Rotawirus

Specjalnością jest szczepionka 9-krotna, która w praktyce jest rzadko stosowana. Jest ono skuteczne wobec wirusów HPV, które w większości przypadków są przenoszone drogą płciową. Szczepienie to jest więc zalecane w pierwszych latach życia, ponieważ u starszych dzieci w rzeczywistości często zapomina się o szczepieniu lub nie uważa się go za konieczne.

Rodzice sami decydują, które szczepienie jest odpowiednie dla ich własnego dziecka. Chociaż lekarze zwykle wydają zalecenia, ostateczna decyzja należy zawsze do rodziców. Nierzadko zdarza się, że ze względu na istniejące ryzyko lekarze zmuszają rodziców do podpisania odpowiedniego zezwolenia na szczepienie. Dlatego zawsze bardzo uważnie patrzcie na to, co podpisujecie i jakiego ryzyka musicie się spodziewać.

2. rodzice muszą zawsze spodziewać się pewnego ryzyka przy szczepieniu dziecka

Stosować się do zaleceń lekarzy

Aby ryzyko związane ze szczepieniami było jak najmniejsze, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarzy dotyczących odstępu między szczepieniami. Notatka w kalendarzu jest tutaj koniecznością.

Jeśli zważyć plusy i minusy szczepienia, zawsze istnieje ryzyko niezależnie od tego, co wybierzemy. Oprócz infekcji, które może wywołać samo szczepienie, szczególnie niebezpieczne są szczepienia noworodków. Możliwe jest zapalenie płuc, a nawet nagłe zatrzymanie pracy narządów oddechowych, dlatego większość szczepień podaje się niemowlętom najwcześniej od 2. miesiąca życia.

Szczepić się – tak czy nie? Oczywiście, odpowiednie dawki w odpowiednim odstępie czasu mogą zapewnić podstawowe uodpornienie (zwykle jest ono podawane nawet przez mleko matki). W ciągu pierwszych kilku tygodni po urodzeniu dziecko nie jest szczególnie podatne na choroby ze względu na tzw. ochronę gniazdową. Do Ciebie należy decyzja, przeciwko czemu jeszcze chcesz zaszczepić. Nie należy jednak zapominać o ryzyku opóźnionego zakażenia w wieku dorosłym, na przykład polio. Dzieci muszą więc żyć z decyzją rodziców, jeśli choroby wybuchną znacznie później.

kalender mit eintrag
Tylko przy odpowiednim odstępie między szczepieniami ochrona działa również niezawodnie i jest mniej stresująca dla maluchów.

W kwestii szczepień niemowląt są więc plusy i minusy dla obu stron. Jeśli unika się ryzyka związanego z bardzo wczesnym szczepieniem, dzieci powinny być szczepione w późniejszym czasie. Na przykład na meningokoki B często szczepi się dopiero od 1. roku życia. Lekarze są więc również świadomi ryzyka związanego z niewłaściwym czasem szczepienia.

Szczepienia dla niemowląt – przegląd zalet i wad:

  • Ochrona przed najważniejszymi chorobami, takimi jak odra czy polio.
  • Ochrona przed chorobami przenoszonymi przez inne dzieci (na przykład w przedszkolu).
  • Niebezpieczne choroby można zapobiec rozprzestrzenianiu się tylko wtedy, gdy większość dzieci jest zaszczepiona.
  • Możliwe są skutki uboczne szczepienia (gorączka, złe samopoczucie itp.).
  • W rzadkich przypadkach dochodzi do uszkodzenia szczepionki lub nawet do niewydolności płuc.

3. skutki uboczne często występują przy szczepieniu dziecka

To, kiedy dziecko jest szczepione, ma również wpływ na możliwe skutki uboczne. Należy pamiętać, że nie należy szczepić chorego dziecka. Jeśli więc jesteś przeziębiona, koniecznie przełóż termin szczepienia.

impfung eines babys in den oberschenkel
Wokół miejsca wstrzyknięcia może pojawić się obrzęk. Jest to jeden z wielu, choć niegroźnych, skutków ubocznych szczepienia dziecka.

Nawet u zdrowego dziecka mogą wystąpić następujące skutki uboczne szczepień:

  • Gorączka
  • Ból uda (jeśli szczepionka została podana w udo)
  • Czerwony obrzęk wokół miejsca wstrzyknięcia
  • Ból brzucha
  • Ogólne złe samopoczucie/choroba

Należy jednak pamiętać, że te skutki uboczne nie muszą wystąpić. Wielu dorosłych również reaguje na szczepienia wymienionymi objawami. Globulki mogą jednak pomóc, bo nie obciążają jeszcze bardziej organizmu, a np. szybko łagodzą ból brzucha.

4 Ważne pytania i odpowiedzi

Jak długo nie należy kąpać dziecka po szczepieniu?

Większość lekarzy zaleca, aby nie kąpać dziecka przezpierwsze 2 dni po szczepieniu. Ryzyko infekcji z powodu miejsca wstrzyknięcia rzadko jest powodem. Raczej organizm i krążenie są po szczepieniu obciążone. Ciepła woda w kąpieli może dodatkowo obciążyć organizm i sprzyjać chorobie, a nawet gorączce.

Dziecko płacze i wierci się podczas szczepienia: Co robić?

baby mit impfspritze
Odwrócenie uwagi podczas szczepienia jest szczególnie ważne dla bardzo małych dzieci. Starsze dzieci należy odpowiednio nagradzać po szczepieniu.

Pierwsze szczepienie u noworodków (ale i starszych dzieci) rzadko kiedy przebiega bez płaczu. Zachowanie spokoju jest tutaj najważniejszym priorytetem.

Połóż dziecko na kolanach, mów do niego lub spróbuj odwrócić jego uwagę(w zależności od wieku) zabawką (grzechotką). W przypadku zastrzyku w udo najlepiej założyć dziecku inną parę spodni, którą można łatwo podciągnąć i która nie uciska niewygodnie miejsca szczepienia po zastrzyku. Mała nagroda po szczepieniu powinna być wtedy oczywistością i często jest już proponowana przez samych lekarzy.

Rada: Najlepiej przed wizytą zapytać lekarza o odpowiednie miejsce szczepienia. W ten sposób można się lepiej przygotować.

Wiele niemowląt jest zarażonych norowirusem, dlaczego nie można się przeciwko niemu zaszczepić?

Faktem jest, że nie ma szczepionki przeciwko norowirusowi (w porównaniu do rotawirusa), więc rodzice mogą jedynie zapobiegać zakażeniu najlepiej jak potrafią. Norowirus jest infekcją przewodu pokarmowego, która może być przenoszona nie tylko przez wydaliny, ale również przez żywność.

Oprócz normalnej higieny w życiu codziennym, dzieci, które chodzą np. do przedszkola, powinny zdecydowanie zostać w domu, jeśli podejrzewają u siebie wirusa. Tutaj oczywiście również obowiązkiem wychowawców jest nadzór, aby nie doprowadzać do kontaktu dzieci chorych (jeśli jest to widoczne) z dziećmi zdrowymi.

Czy szczepienia przeciwko kleszczom są zalecane dla niemowląt?

Ogólne zalecenia lekarzy są takie, że dziecko powinno być szczepione przeciwko kleszczom lub KZM najwcześniej od 3 roku życia. Wielu lekarzy czeka nawet dłużej. Wczesne szczepienie przeciwko kleszczom może mieć sens, jeśli doszło już do ugryzienia przez kleszcza lub rodzice kilkakrotnie widzieli kleszcze (przed ugryzieniem) na dzieciach. Nie każda osoba jest interesująca dla kleszczy. Ponadto odgrywa rolę to, czy ktoś mieszka w obszarze ryzyka. Dlatego zaleca się rozmowę z lekarzem.

Artykuły powiązane