Okres przedpokwitaniowy: typowe objawy i zmiany w zachowaniu

Jeszcze przed chwilą dziecko chętnie bawiło się klockami Lego i lalkami, ale kilka dni później wszystko jest już tylko głupie i nudne? Czy znacie takie zachowania od własnych dzieci? W okresie przedpokwitaniowym zmienia się nie …

Okres przedpokwitaniowy: typowe objawy i zmiany w zachowaniu

vorpubertaet
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Okres przedpokwitaniowy: typowe objawy i zmiany w zachowaniu
Co to jest okres przedpokwitaniowy?

Pre-puberty to w zasadzie pierwsza faza dojrzewania. Dzieci testują swoje granice i powoli zmieniają się z dziecka w nastolatka. Ta zmiana jest zauważalna nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Dodatkowo i tutaj szaleją już pierwsze hormony.

Jakie objawy towarzyszą prepuberty u chłopców i dziewczynek?

Dziewczynki są z reguły bardziej dotknięte prepuberty. Podczas gdy u chłopców pojawia się przede wszystkim niezwykle duża chęć ruchu, prepuberty u dziewczynek objawia się wahaniami nastroju i bezczynnością.

Jak rodzice powinni najlepiej radzić sobie z przedpokwitaniem dziecka?

Jeśli Twoje dziecko jest w trakcie prepuberty, powinieneś okazać mu zrozumienie i zawsze starać się z nim rozmawiać. Ważne jest jednak również, aby dać dziecku przestrzeń i poważnie traktować jego zdanie.

Jeszcze przed chwilą dziecko chętnie bawiło się klockami Lego i lalkami, ale kilka dni później wszystko jest już tylko głupie i nudne? Czy znacie takie zachowania od własnych dzieci? W okresie przedpokwitaniowym zmienia się nie tylko zachowanie dziecka, ale także relacje z własnymi rodzicami.

W tym artykule wyjaśniamy, czym jest prepuberty, kiedy się zaczyna i z jakimi objawami się wiąże. Pokazujemy, czym prepuberty różni się od siebie u chłopców i dziewczynek oraz podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę w kontaktach z dzieckiem w tym okresie.
[button]Zamów dalszą literaturę bezpośrednio online[/button]

1. zmiana z dziecka w nastolatka następuje w okresie prepuberty

Sportowość w okresie przedpokwitaniowym
Naukowcy z Trinity School of Physiotherapy w badaniu obejmującym 786 dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat stwierdzili, że chłopcy ponad dwukrotnie częściej niż dziewczynki uprawiają sport w okresie pre-puberty. Co więcej, badanie wykazało, że 40% dzieci, niezależnie od płci, uprawia zbyt mało sportu.

Pre-puberty to czas, który wprowadza w dojrzewanie właściwe, a więc jest już uważany za pierwszą fazę dojrzewania. Seksualność budzi się powoli, a dzieci w tym czasie nie są ani rybami, ani ptactwem.

W pierwszej fazie prepuberty dzieci testują już swoje granice, ale nadal słuchają rodziców jak tylko się da. Zmienia się to jednak w drugiej fazie prepuberty. Zmieniają się hormony i mocno postępuje rozwój fizyczny. Reorganizuje się również mózg, co nieuchronnie prowadzi do zmiany zachowania.

O ile z jednej strony dzieci są jeszcze bardzo dziecinne, potrzebują dużo bliskości i lubią się przytulać do rodziców, o tyle coraz częściej pojawiają sięmomenty, w których odrzucają rodziców i chcą się od nich oddalić.

Nie da się jednoznacznie przewidzieć, kiedy dzieci wchodzą w okres prepuberty. Podczas gdy niektóre dzieci już w wieku siedmiu lat wykazują zmiany w zachowaniu, dopiero w wieku 8 lub 9 lat staje się jasne, że inne dzieci powoli przechodzą z dziecka w nastolatka.

Jak tylko zmiany fizyczne staną się widoczne, ważna jest również edukacja dziecka. O tym, jak najlepiej edukować dziecko, można przeczytać tutaj.

2 Faza pre-puberty jest bardziej zauważalna u dziewczynek.

junges teenager-maedchen sitz am boden vor einer weißen wand und denkt nach
Wiele dziewczynek już w okresie prepuberty poszukuje własnej tożsamości.

Ponieważ ciało i psychika powoli przygotowują się do dorosłości, faza ta jest dla dzieci bardzo trudna i wiąże się z wieloma zmianami. Podczas gdy ciało powoli dorasta, mózg nadal chce być dzieckiem. Nierzadko więc dzieci chcą ukryć swoją seksualność przed sobą i przed innymi.

Od ósmego roku życia możesz rozpoznać na podstawie poniższych znaków, że Twoje dziecko jest w środku prepuberty:

  • Zmiany w ciele
  • Rozwój pryszczy, a czasem trądziku
  • Przyrost wagi
  • Wahania nastroju
  • Dążenie do niezależności
  • Odrzucenie przez rodziców
  • Wahania między przedsiębiorczością a bezczynnością

Chłopcy i dziewczynki reagują jednak na tę zmianę w bardzo różny sposób. Chłopcy kipią siłą i energią i wolą być w ruchu przez cały dzień. W szkole trudno im usiedzieć w miejscu i śledzić lekcje.

W okresie przedpokwitaniowym u dziewczynek często jeszcze bardziej zauważalny jest brak energii. Są one introwertyczne i zmagają się z wahaniami nastrojów. Choć w niektórych momentach chcą przebywać wśród przyjaciół, coraz częściej wycofują się też do swojego pokoju.

Rada: Aby nie zagrażać zdrowiu dziecka, już teraz powinnaś zadbać o to, by w okresie przedpokwitaniowym i pokwitaniowym nie nabrało ono nadmiernych kilogramów. Gotuj zdrowe jedzenie i motywuj dziecko do ćwiczeń i uprawiania sportu.

3. Wskazówki, jak najlepiej przejść przez okres przedpokwitaniowy

mutter fuehrt ein gespraech mit ihrem sohn
Chłopcy w okresie prepuberty również potrzebują czułości rodziców.

Jednak nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców okres przedpokwitaniowy to bardzo trudny czas. Teraz ważne jest, aby rodzice zwracali szczególnie baczną uwagę na własne zachowania i reakcje, aby cała rodzina dobrze i wzmocniona opanowała ten etap.

Aby wzmocnić więź z dzieckiem i dać mu wsparcie w tej trudnej fazie, należy zdecydowanie dać mu poczucie, że jest kochane i rozumiane.

W dalszej części artykułu zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak najlepiej postępować z dzieckiem w tym trudnym okresie.

  • Dąż do rozmowy: Wielu rodziców myśli, że nie mogą już rozmawiać ze swoimi dziećmi w wieku przed dojrzewaniem. Nie jest to jednak prawdą. Należy jednak lepiej wyczuć momenty na rozmowę. Nie wciągaj dziecka w rozmowę, gdy zauważysz, że jego nastrój jest już zły. Szczególnie wskazane są momenty, w których dziecko szuka Twojej bliskości.
  • Okażzrozumienie: Ważne jest również, abyś we wspólnej rozmowie nie komentował tylko zachowania dziecka i nie udzielał rad. Po prostu wysłuchaj uczuć, obaw i zmartwień dziecka. Okażcie zrozumienie dla tej trudnej i przykrej fazy. Aby wzmocnić poczucie własnej wartości dziecka, należy również dać mu do zrozumienia, że jego zdanie się liczy i jest ważne.
  • Daj imprzestrzeń: Dzieci w okresie przedpokwitaniowym nie chcą już być rozpieszczane i mieć zajętego całego dnia. Zamiast tego potrzebują czasu i przestrzeni, aby się wycofać i zająć sobą.
  • Unikaj niepotrzebnych konfliktów: Demonstracyjne pokazywanie dzieciom, kto trzyma władzę, powinno być unikane za wszelką cenę w okresie pre-puberty. Zamiast tego staraj się jak najczęściej unikać niepotrzebnych kłótni, aby dodatkowo nie prowokować dziecka. W ten sposób można promować harmonijne życie rodzinne.
  • Przyznaj się do własnych błędów: Tak, nie tylko dzieci popełniają błędy, nawet dorośli czasami mówią rzeczy, które z pewnością nie powinny być powiedziane. Aby być dobrym wzorem do naśladowania, należy otwarcie przyznać się do błędów i przeprosić dziecko za swoje zachowanie lub słowa.
  • Wzmacniaj poczucie wspólnoty poprzez wspólne doświadczenia: Oprócz wspomnianej już wolnej przestrzeni, należy jednak zawsze dawać dziecku poczucie przynależności. Daj jasno do zrozumienia, że dziecko może przyjść do Ciebie w każdej chwili. Aby wzmocnić poczucie wspólnoty, pomocne mogą być wspólne doświadczenia i wycieczki. Uzgodnijcie sposoby spędzania wolnego czasu, które sprawią przyjemność wszystkim członkom rodziny.
Zawsze pamiętaj: nawet czas przedpokwitaniowy i dojrzewania w końcu minie. Dlatego nie pozwól, aby trudne chwile Cię przygnębiły.

Wskazówki, jak radzić sobie z pre-puberty u dziecka, możesz zobaczyć również w tym filmie:

5 Dalsze lektury na temat przedpokwitania

Artykuły powiązane