W zasadzie zabawy z niemowlakiem są możliwe zaraz po urodzeniu. Na początku jednak ograniczają się one do pokazywania dziecku czegoś.
To zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji. Generalnie jednak dźwięki i światła wywierają na wielu maluchach w tym wieku ogromną fascynację.
W miarę jak dzieci stają się coraz mniej zależne od pomocy, zaczynają raczkować i chodzić, ich promień działania szybko się rozszerza. Jednocześnie u wielu dzieci stopniowo pojawia się umiejętność mówienia.
W pierwszych miesiącach życia możliwości zabawowe dzieci są jeszcze bardzo ograniczone. Klasyczna zabawa nie jest jeszcze możliwa, ale jest wiele sposobów, na które rodzice mogą bawić się z niemowlakiem.
Pokażemy Ci znaczenie zabaw dla niemowląt i wskazówki, które można wykorzystać, aby włączyć je do codziennego życia.
[button]Poradnik z poradami na temat zabaw dla niemowląt[/button]
Spis treści
1. mniej znaczy więcej – nie wszystkie zabawy dziecka mają sens
Gdy tylko dzieci angażują się w coś więcej niż jedzenie i spanie, zabawa przychodzi automatycznie. W ten sposób niemowlęta poznają swoje otoczenie i stopniowo budują swoje umiejętności
W zależności od wieku dziecka dostępne są różne pomysły na zabawę, które są ukierunkowane na aktualne umiejętności maluchów.
Ogólna zasada jest jednak taka, że zabawki nie powinny tylko leżeć, ale powinny być wykorzystywane w sposób ukierunkowany.
Dlatego najlepiej jest tworzyć zachęty, aby dziecko mogło decydować za lub przeciw danej zabawce.
Uwaga: O wiele ważniejsza jest aktywna zabawa z dzieckiem niż dostarczanie wielu różnych zabawek.
1.1 Zabawy dla niemowląt w pierwszych 3 miesiącach
Pierwszy okres po ciąży to jednak przede wszystkim dawanie dzieciom bliskości i poznawanie się. Do wieku około 3 miesięcy działa to głównie poprzez język i bliski kontakt fizyczny.
Jednak robienie min, łaskotanie niemowląt czy zabawa językiem poprzez wydawanie różnych dźwięków to sposoby, które już na tym bardzo wczesnym etapie wspierają rozwój dziecka.
Ponieważ na początku wzrok jest jeszcze bardzo ograniczony, szczególnie przydatne są przedmioty o silnym kontraście, które można trzymać przed twarzą dziecka z bliskiej odległości i poruszać nimi.
1.2 Te gry dla niemowląt są odpowiednie dla dzieci w wieku do 6 miesięcy.
W wieku 3, 4 lub 5 miesięcy maluchy są już nieco bardziej zaawansowane i coraz częściej zaczynają używać rączek i nóżek, a nie tylko buzi. Zabawki chwytające, w których niemowlęta mogą coś poczuć, są więc dobrą okazją do wspólnej zabawy.
Jednak niemowlęta interesują się nie tylko specjalnie przygotowanymi zabawkami, ale także przedmiotami codziennego użytku, takimi jak łyżki czy miski.
Ponieważ niemowlęta są teraz coraz bardziej skupione na otoczeniu i zauważają więcej otaczającego je życia, dobrym pomysłem są różne zabawy dla niemowląt, które działają za pomocą światła lub dźwięków. Może to być na przykład trzaskająca folia lub mobil, który rzuca światełka na ścianę.
Możecie bawić się aktywnie, na przykład wydając wspólnie różne dźwięki. Poświęćcie na to trochę czasu i stukajcie w różne powierzchnie. Możecie sprawić, że dźwięki będą jeszcze bardziej efektowne, wzmacniając je łyżkami lub patykiem.
Dobrym pomysłem na zapoznanie dzieci z różnymi dźwiękami jest również muzyka.
Aby zachęcić dziecko, możesz wymyślić coś nowego do zrobienia każdego dnia. Nie zawsze musi to być dużo, ale różnorodność pomaga w dobrym rozwoju we wszystkich dziedzinach. Na przykład, jednego dnia możesz skupić się na języku, następnego na umiejętnościach motorycznych, a trzeciego na konkretnych dźwiękach.
Wskazówka: Trzymając pod ręką ekscytujące zabawki, możesz skłaniać dziecko do wykonywania określonych ruchów. Wykorzystaj te gry edukacyjne, aby dać dziecku mały impuls w dziedzinie umiejętności motorycznych.
W tym filmie na YouTube możesz zobaczyć kilka ekscytujących i zachęcających gier dla dzieci w wieku od 3 do 6 miesięcy:
1.3 Gry dla niemowląt w wieku 7, 8 i 9 miesięcy
W wieku 7 miesięcy dzieci zaczynają obracać się na brzuszek, powoli turlać lub raczkować. W wieku 8 miesięcy jedno lub drugie dziecko może nawet stać przy stole.
Promień zabawy rozszerza się więc dość automatycznie. Nie chodzi już tylko o rzeczy bezpośrednio dostępne, ale o prawie wszystko w domu.
Dzieci poznają różne powierzchnie i stają się coraz bardziej kreatywne w wyborze zabawek.
Chlapcie się razem w wannie lub ćwiczcie zabawy paluszkowe, aby w ten sposób zbudować intensywną więź ze sobą
1.4 Zabawy dla niemowląt od 9 do 12 miesiąca
Pierwszy rok życia jest niezwykle ekscytujący, ponieważ zdolności rozwijają się początkowo dość wolno, a potem coraz szybciej. Tuż przed ukończeniem przez dzieci 1 roku życia można zacząć wspólnie oglądać książki z obrazkami.
Dużo rozmawiaj z dzieckiem, ponieważ gdy tylko dzieci zaczynają gaworzyć, szukają sposobu na wyrażenie siebie.
Im częściej odbierają język, tym łatwiej jest im go samodzielnie zastosować w praktyce.
Książki dotykowe pomagają połączyć umiejętności językowe z innymi wrażeniami. W przyszłości dzieci będą wiedziały nie tylko, że małpa to małpa, ale także jak wygląda małpa i jakie jest jej futro.
Nawet tak proste rzeczy jak włącznik światła często dostarczają niemowlętom długotrwałej zabawy. Krótkie naciśnięcie ręką sprawia, że jest jasno lub ciemno. Oczywiście jeszcze bardziej ekscytująca staje się zabawa ze ściemniaczem.
2 Pomocne wskazówki dotyczące zabaw dla dzieci
Dlaczego dzieci się bawią:
Niemowlęta odkrywają świat poprzez zabawę. Dowiedz się więcej o tym, dlaczego tak jest w tym artykule.
Zabawy są elementarne dla nauki. W pierwszych latach życia niemal wszystko jest grą.
Aby jak najlepiej wspierać maluchy, najlepiej wziąć sobie do serca poniższe wskazówki dotyczące zabaw:
- Świadomie poświęcaj czas na zabawę.
- Zwracaj uwagę na to, jak dziecko reaguje na określone bodźce.
- Używaj zabawek, które zachęcają do kreatywności i nie mogą być wykorzystane tylko w jeden sposób.
- Dużo mów do swojego dziecka.
- Utrzymuj kontakt wzrokowy.
- Używaj gier do budowania więzi ze sobą.