Dzieci, a zwłaszcza maluchy nie mogą fizycznie bronić się przed dorosłymi, ale trening asertywności nadal zapewnia im bezpieczeństwo.
Istnieją dostosowane kursy dla wielu grup wiekowych. Wstępny trening asertywności oferowany jest już dla dzieci w wieku od czterech do pięciu lat.
Trening wyostrza umiejętność dostrzegania i unikania niebezpiecznych sytuacji oraz wzmacnia pewność siebie.
Samoobrona u dzieci pomaga im wyznaczać granice, mówić „nie” i właściwie zachowywać się w niebezpiecznych sytuacjach. Może pomóc w walce z mobbingiem na szkolnym podwórku, jak również z zagrożeniami w życiu codziennym. Dzieci w ten sposób uczą się chronić siebie w młodym wieku.
[button]Polecana książka o ćwiczeniach Krav Maga dla większej pewności siebie[/button]
Spis treści
1. samoobrona jest inaczej definiowana w przypadku dzieci
Pomysł, aby dziecko fizycznie broniło się przed dorosłym, wydaje się wielu rodzicom niezwykle nieprawdopodobny. Dlatego trudno im zaakceptować pomysł, by pozwolić dziecku wziąć udział w kursie samoobrony. Kursy, zwłaszcza dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkoły podstawowej, koncentrują się na nauczeniu dzieci wiary we własne siły i umiejętności oceny sytuacji.
Szczególnie małe dzieci nawykowo słuchają tego, co mówią im dorośli. Aby przerwać ten automatyzm, potrzebne są liczne szkolenia. Ten film pokazuje, jak to może wyglądać:
2. kursy samoobrony uczą nie tylko umiejętności fizycznych
Samoobrona dla dzieci oznacza, że uczą się one rozpoznawać niebezpieczne sytuacje jako takie i unikać ich. Przede wszystkim trenerzy uczą je pewności siebie, aby głośno i wyraźnie powiedzieć „nie”, nawet dorosłym. Dzieci uczą się, że powinny opierać się przynętom, krzyczeć, utrzymywać dystans, uciekać i głośno i wyraźnie wzywać pomocy, jeśli sytuacja z obcym człowiekiem wydaje im się dziwna.
Na szkoleniu uczone są również niektóre techniki uwalniania się z przytrzymań i zadawania bólu napastnikowi – ale w ostateczności.
3 Oto rodzaje samoobrony dla dzieci
Jeśli dzieci mają się nauczyć zachowań zapewniających im bezpieczeństwo, to można to zrobić na kilka sposobów. Najlepiej, jeśli szkolenie jest ciągłe przez dłuższy czas. Istnieją jednak również krótsze, intensywne kursy, które uczą podstaw.
3.1 Jak działają kursy samoobrony dla dzieci
Kursy czystej samoobrony często oferowane są w blokach: Na przykład mogą obejmować 20 godzin i być ukończone w ciągu jednego tygodnia. W innych przypadkach godziny są rozłożone na kilka tygodni.
Na tych kursach dzieciom wyjaśnia się niebezpieczne sytuacje i prawidłowe zachowanie. Dzięki treningowi sytuacyjnemu i odgrywaniu ról dzieci mogą przenieść zagrożenia do swojego życia codziennego. Są kursy dla dziewcząt, chłopców, ale także dla grup mieszanych. Często są one podzielone na grupy, w których dzieci są w zbliżonym wieku.
Zaletą jest to, że dzieci uczą się ważnych punktów w stosunkowo skoncentrowany sposób: Kursy te często pozostawiają głębokie wrażenie. Wadą jest jednak to, że czas jest zbyt krótki, aby wykorzenić w dzieciach zakorzenione nawyki: tylko dzięki regularnym treningom większość z nich potrafi właściwie zareagować w niebezpiecznej sytuacji.
3.2 Sztuki walki dla dzieci są dobrą alternatywą
Wiele ośrodków sztuk walki oferuje kursy dla dzieci, które pełnią również funkcję treningu asertywności. Dzieci uczą się, jak radzić sobie w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, ale także zdobywają inne umiejętności: stają się bardziej wysportowane, zyskują lepsze samopoczucie w ciele i zdrową pewność siebie. Regularne powtarzanie sprawia, że techniki bezpieczeństwa stają się dla nich drugą naturą.
Dzieci są również szkolone do trudnych sytuacji z rówieśnikami. Tutaj nie chodzi o fizyczne konfrontacje, ale o to, że uczą się wiary w siebie. Uczą się pokazywać innym granice i same ich przestrzegać. W ten sposób dzieci uczą się szacunku do siebie w grupie.
Wskazówka: Możliwe sztuki walki i metody samoobrony to WingTsun, Karate lub izraelska samoobrona Krav Maga.
4. prawie każdy wiek jest odpowiedni do samoobrony z dziećmi.
Kursy samoobrony są dostępne dla dzieci już w wieku 4-5 lat. W tym czasie uczą się one w domu i w przedszkolu, że powinny jak najmniej krzyczeć. Na kursie natomiast dowiadują się, że mocny krzyk jest dobrym sposobem na obronę. Dotyczy to również tych nieco starszych.
Wraz zwiekiem dzieci zmieniają się też kursy: im są większe i silniejsze, tym więcej możliwości obrony fizycznej poznają. Trenerzy uczą je, jak uwolnić się z chwytów, jak zatrzymać napastników celnymi ciosami lub kopnięciami, a także jak upadać w taki sposób, by nie zrobić sobie krzywdy. Młodzi ludzie w wieku około dwunastu lat mogą już fizycznie wziąć na siebie dorosłego napastnika przy odpowiednim treningu.
5 Ważna jest wiedza trenera
Wiele kursów samoobrony dla dzieci powstaje we współpracy psychologów, artystów sztuk walki i policjantów. Dzięki nim dzieci nie wynoszą z kursu traumy, a raczej wartość dodaną i skuteczne strategie. Ćwiczenia okazują się przyjazne dla dzieci, ale faktycznie pomocne w przypadku zagrożenia.
Dobry trener musi jednak nauczyć czegoś więcej niż tylko obrony: Musi na przykład dać dzieciom do zrozumienia, że ucieczka jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. W przeciwnym razie nadmierna pewność siebie może doprowadzić je do wytrwania w niebezpiecznej sytuacji.
Innym szczególnie ważnym punktem jest to, że trener wyjaśnia swoim uczniom różnice pomiędzy różnymi niebezpiecznymi sytuacjami: Na przykład skrzywdzenie dorosłego, który chce wciągnąć dziecko do samochodu, jest działaniem zgodnym z prawem. Natomiast kopanie niegrzecznego kolegi z klasy w miejsca, gdzie naprawdę boli, jest zabronione.
Uwaga: Przeczytaj oceny trenerów i poproś o wgląd do certyfikatów!
6. koszt samoobrony dla dzieci jest zróżnicowany
Koszty kursu samoobrony mogą być bardzo różne. Kursy indywidualne, które odbywają się w blokach, mogą wymagać jedynie niewielkiego wkładu w wydatki lub mogą być znacznie droższe, w zależności od organizatora. Często o ceny można zapytać telefonicznie – numery telefonów można znaleźć na odpowiednich stronach internetowych.
Jeślinatomiast zapiszesz dziecko do szkoły sztuk walki, ceny wynoszą często około 25 do 30 euro miesięcznie. Tutaj mogą one regularnie uczestniczyć w zajęciach, zawsze mają poczucie osiągnięć, a także poznają nowych przyjaciół. Takie długoterminowe kursy wzmacniają ich pewność siebie i sprawiają, że dzieci czują się bardziej komfortowo we własnej skórze.
Wskazówka: U niektórych dzieci entuzjazm dość szybko gaśnie – zadbaj więc o krótkie okresy wypowiedzenia!