Jedzenie w świetlicy: Co powinieneś wiedzieć o żywieniu w świetlicy

Zdrowa i zbilansowana dieta ma elementarne znaczenie dla zminimalizowania częstych chorób, takich jak cukrzyca, a także poważnej otyłości. W wielu przedszkolach plan posiłków wciąż odgrywa podrzędną rolę. W naszym poradniku omawiamy żywienie w przedszkolu, koszty …

Jedzenie w świetlicy: Co powinieneś wiedzieć o żywieniu w świetlicy

Kita-Essen-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Jedzenie w świetlicy: Co powinieneś wiedzieć o żywieniu w świetlicy
Jak drogie jest jedzenie w świetlicy?

Rodzice muszą nieco głębiej sięgnąć do kieszeni, aby zaopatrzyć się w zdrowe jedzenie. Dodatkowe koszty są jednak utrzymywane w granicach.

Jaka jest jakość przygotowywanych posiłków?

W wielu niemieckich przedszkolach jest miejsce na poprawę jakości jedzenia. Tylko jedna trzecia wszystkich placówek oferuje wystarczający wybór owoców i warzyw oraz unika diety bogatej w mięso.

Jakie są zalety i wady gotowanego lub dostarczanego jedzenia?

Jeśli jedzenie jest gotowane w samym ośrodku opieki dziennej, można bezpośrednio zagwarantować jego jakość. Jednak również jedzenie dostarczane może być wysokiej jakości. O wszystkich zaletach i wadach przeczytaj tutaj.

Zdrowa i zbilansowana dieta ma elementarne znaczenie dla zminimalizowania częstych chorób, takich jak cukrzyca, a także poważnej otyłości. W wielu przedszkolach plan posiłków wciąż odgrywa podrzędną rolę.

W naszym poradniku omawiamy żywienie w przedszkolu, koszty zdrowej żywności dla dzieci oraz możliwości poprawy sytuacji przez rodziców.

[button]Pomysły na zdrowy lunchbox w przedszkolu[/button]

1. zdrowe posiłki dla dzieci nie są tak drogie, jak wielu sądzi

Rückerstattung
Zdrowe posiłki w przedszkolu nie są jeszcze standardem.

Większość dzieci uczęszczających do świetlicy w Niemczech akceptuje catering oferowany przez placówki. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Bertelsmanna wynika, że 80 % dzieci bierze udział w oferowanym śniadaniu, 73 % w obiedzie w świetlicy i około 60 % wszystkich dzieci bierze udział w posiłku popołudniowym.

Ten wskaźnik, który już teraz w imponujący sposób pokazuje, jak duży wpływ na ogólne odżywianie dzieci ma żywienie w żłobku, można jeszcze rozszerzyć. Powody, dla których niektórzy rodzice nie pozwalają swoim dzieciom uczestniczyć we wspólnych posiłkach w przedszkolu, wynikają często z faktu, że oferowane posiłki nie są po prostu postrzegane jako wystarczająco zdrowe.

W większości przypadków nie jest to fałsz, ponieważ tylko jedna na trzy placówki opieki dziennej zapewnia zdrowe posiłki dla małych dzieci. Częstym powodem podawanym przez dyrektorów wielu świetlic są koszty. Czy jednak regionalne warzywa i owoce, jak również zmiana dań z mniejszą zawartością mięsa są naprawdę tak drogie?

W Niemczech nie ma jednolitych standardów, dlatego koszt codziennych posiłków w niektórych przypadkach jest bardzo zróżnicowany. Średnio rodzice płacą 2,40 euro za obiad swoich dzieci w przedszkolu. Szacunki sugerują, że opłata za obiad musiałaby zostać zwiększona do około 4,00 euro, aby była zrównoważona i zdrowa.

Przy 20 dniach w miesiącu oznaczałoby to dodatkowe koszty w wysokości około 32,00 euro na dziecko. Jednak w przeciwieństwie do szybkich posiłków dla dzieci, które dostawcy żywności przygotowują dla przedszkoli w dużych kuchniach, w menu znalazłaby się zdrowa żywność.

2 Zdrowa kuchnia – tak mogłoby wyglądać dobre jedzenie w przedszkolu

Wysokiej jakości i zbilansowane jedzenie dla dzieci zaczyna się od właściwego doboru napojów. W przedszkolach tylko

  • Woda mineralna gazowana i niegazowana,
  • oraz niesłodzone herbaty owocowe i ziołowe.

powinny być dostępne. Nie ma nic złego w świeżo wyciskanych sokach, o ile nie jest to więcej niż jedna szklanka dziennie. Z kolei napoje bezalkoholowe, mrożone herbaty czy inne słodzone napoje nie mają miejsca w żadnym przedszkolu.

Podczas śniadania na stole powinny znaleźć się owoce, chude produkty mleczne, takie jak twaróg i jogurt naturalny, a także produkty pełnoziarniste. Konkretnie rzecz ujmując, zbilansowane śniadanie mogłoby wyglądać tak:

  • kilka plasterków jabłka
  • niesłodzone musli
  • kilka surowych warzyw, takich jak papryka, ogórek lub pomidor
  • Chleb pełnoziarnisty lub bułki
  • Ser, np. Gouda, Emmental lub ser maślany
  • Jaja
leckere Kindergerichte
Zdrowe posiłki nie wymagają wiele wysiłku

Niewiele lub wcale nie powinno być kiełbas, ponieważ zawierają one dużo soli, a także różne wzmacniacze smaku.

Jeśli menu obiadowe jest urozmaicone, dzieci chętnie jedzą i cieszą się na różne potrawy. Ważne jest, aby znaleźć mieszankę poszczególnych pokarmów. Aby zapewnić optymalny rozwój, należy skupić się na warzywach.

Mało i szczególnie chude mięso, ale ryby przynajmniej raz w tygodniu – tego często brakuje w wielu przedszkolach. Obecnie cała dieta jest bardzo mięsna. Dań wegetariańskich jest zaledwie kilka. Dość automatycznie maluchy przyjmują te nawyki żywieniowe i internalizują częste spożywanie mięsa.

Sałatki mogą być podawane jako alternatywa lub uzupełnienie warzyw. Dania z jogurtem lub twarogiem ze świeżymi owocami są odpowiednimi deserami. Niestety, klasyczny jogurt owocowy z półki w supermarkecie nie zawiera prawie żadnych prawdziwych owoców, za to mnóstwo cukru i sztucznych aromatów.

Zamiast dań z makaronu, dobrym wyborem są dania z ziemniaków lub ryżu, ponieważ zawierają one znacznie więcej błonnika i składników odżywczych.

3 Każde dziecko powinno posiadać podstawową wiedzę na temat żywienia.

Kita-Essen
Wielu dorosłym i dzieciom brakuje podstawowej wiedzy na temat żywienia.

Nie tylko wielu dzieciom, ale także dużej części dorosłych brakuje wiedzy z zakresu żywienia. Po raz pierwszy w 2018 roku odbędą się ogólnopolskie dni Kitaverpflegung. W ramach projektu w wielu przedszkolach odbędą się liczne warsztaty i wykłady ekspertów.

Nacisk kładziony jest na przekazywanie wiedzy z zakresu żywienia. Wydarzenia są interesujące nie tylko dla dzieci. Zaproszeni są również rodzice i wychowawcy, aby lepiej rozwinąć wiedzę na ten temat.

Jeśli w placówce, do której uczęszczają Państwa dzieci, nie ma takiej imprezy, mogą Państwo oczywiście włączyć się w działania i zrealizować odpowiedni projekt.

Ważne jest, aby wychowawcy i rodzice wspólnie pracowali nad świadomością żywieniową. Tylko w ten sposób małe dzieci mogą się nauczyć, które produkty spożywcze są dla nich dobre na dłuższą metę, a od których potraw lepiej trzymać się z daleka.

Wskazówka: Im więcej pozytywnych wzorców w zakresie odżywiania mają dzieci, tym większe prawdopodobieństwo, że również w późniejszym życiu będą odżywiać się świadomie i zdrowo.
W ten sposób już w młodym wieku zapobiegają wielu chorobom współczesnego społeczeństwa.

4. ważne pytania i odpowiedzi – FAQs

Verpflegung im Kindergarten
Istnieją bardzo różne systemy dostarczania posiłków.

Czy jedzenie powinno być dostarczane do świetlicy czy gotowane samodzielnie?

Idealnym przypadkiem jest z pewnością sytuacja, w której jedzenie jest przygotowywane na miejscu, we własnej kuchni dziecka. W ten sposób można spełnić standardy jakości bez konieczności ślepego polegania na oświadczeniach dostawcy.

Czasami jednak odpowiednie pomieszczenia nie są dostępne, więc konieczna jest dostawa z zewnątrz. Istnieje jednak coraz więcej firm cateringowych, które specjalizują się w zdrowym i delikatnym przetwarzaniu żywności.

Jakie są różnice w dostarczanych posiłkach dla dzieci?

Niektóre przedszkola tylko odgrzewają gotowe menu, podczas gdy inne opierają się na częściowo gotowym menu, które i tak trzeba uzupełnić. Im mniej jest etapów w samym przedszkolu, tym bardziej cierpi na tym jakość.
Ogólnie rzecz biorąc, żywność dzieli się na gotową, gotową do gotowania, gotową do przygotowania, gotową do regeneracji i gotową do podania.

Czy zasady dotyczące posiłków są sensowne?

Podczas jedzenia dzieci powinny być narażone na jak najmniej zakłóceń. Celem jest więc uniknięcie pośpiechu i niepokoju. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu są jasne ustalenia.

Na przykład sensowne jest, aby starsze dzieci nakrywały do stołu i pomagały mniejszym dzieciom. Jednocześnie kłótnie i głośne rozmowy podczas posiłków są tabu. Dzięki kilku prostym zasadom wychowawcy mogą odciążyć się od pracy, a jednocześnie zapewnić miłą atmosferę.

5. pomysły na zdrowy lunchbox w świetlicy

No products found.

Artykuły powiązane