Lekcja w szkole trwa zazwyczaj 45 minut. Jeśli dziecko nie może w pełni nadążyć za lekcją, często nie ma to nic wspólnego z wyraźnym brakiem koncentracji.
Częstymi przyczynami są zmęczenie, problemy psychologiczne, stres lub brak równowagi, niedociążenie i przeciążenie.
Oprócz klasycznych ćwiczeń na koncentrację dla dzieci istnieją oczywiście także aplikacje, które mogą mieć działanie wspomagające. Nigdy jednak nie powinny być one jedynym środkiem rozrywki.
Są dzieci, które nigdy nie potrafią ustać w miejscu. Nie kończą rysować obrazków i mają problemy z nadążaniem za lekcjami w klasie. Jak wyraźny jestbrak koncentracji, zależy również od charakteru dziecka i jego środowiska życia .Dzięki odpowiednim ćwiczeniom na koncentrację dla dzieci można jednak wiele osiągnąć – a na dodatek gry te są zabawne.
[button]Książki z ćwiczeniami na koncentrację dla dzieci[/button]
Spis treści
1. rozwój: koncentracja wzrasta z wiekiem
ADHD
Jeśli dziecko nie może się skoncentrować podczas grania w proste gry, takie jak puzzle w wieku około pięciu lat, i jeśli występują inne rzucające się w oczy cechy, takie jak wyraźna impulsywność, mogą to być również objawy zaburzenia koncentracji uwagi AD(H)S.
Rodzice mogą być spokojni. Młodsze dzieci po prostu nie mają jeszcze kompetencji, aby skupić się na jednej czynności przez dłuższy czas. To, czy trzyletnie dziecko jest już pochłonięte malowaniem kredkami przez dłuższy czas, czy też drugoklasista wciąż nie może usiedzieć w miejscu, zależy jednak również od indywidualnej osobowości.
Rodzice powinni zawsze sami ocenić, czy promowanie koncentracji jest konieczne, czy nie. Dobre jest to, że koncentracji można się nauczyć tak jak jazdy na rowerze czy czytania. Istnieje szeroki wybór dostosowanych do wieku dzieci gier na koncentrację, które działają jak gry, a więc są zabawne.
Wiek | Czas trwania |
---|---|
5 do 7 lat | ok. 15 minut |
7 do 10 lat | 20 minut |
10 do 12 lat | 20 do 25 minut |
12-14 lat | 30 minut |
Z powyższej tabeli wynika, że nawet młodzi nastolatkowie mają tylko rzekomo krótki okres pełnej uwagi. Lekcja szkolna trwa zwykle 45 minut. Jeśli więc dziecko w wieku szkolnym nie może całkowicie śledzić lekcji, to często ma to mniej wspólnego z wyraźnym brakiem koncentracji.
2. podejście pedagogiczne do poprawy koncentracji

Jeśli dzieci wykazują objawy niedostatecznej koncentracji, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest znalezienie przyczyny.
Możliwe są następujące przyczyny:
- zmęczenie
- problemy psychologiczne
- Stres/nierównowaga
- Niedostateczne zapotrzebowanie
- Przeciążenie
Rozstanie rodziców, śmierć dziadka, zbyt duża konsumpcja mediów i zbyt mała ilość snu to typowe czynniki tłumaczące brak koncentracji. Jeśli taka przyczyna występuje, można nad nią pracować.
Jeśli powód nie jest oczywisty, można zastosować gry na koncentrację dla dzieci. Wiele popularnych gier może zwiększyć koncentrację u dzieci, dzięki czemu wszyscy mogą się dobrze bawić.
Wskazówka: Brak koncentracji może być również wyrazem zbyt małej ilości ruchu. Dlatego, aby to zrekompensować, zadbaj o to, aby było wystarczająco dużo czasu i miejsca na zabawę i bieganie.
3 Zabawne ćwiczenia na koncentrację dla dzieci

Poniżej przedstawiamy różne gry i ćwiczenia na koncentrację dla dzieci, które można łatwo włączyć do codziennego życia w przedszkolu, szkole podstawowej i w domu.
W zależności od etapu rozwoju i zainteresowań dziecka można rozważyć gry na myślenie lub ćwiczenia ruchowe.
3.1 Ćwiczenia koncentracji dla dzieci w wieku przedszkolnym
Trenowanie koncentracji nie musi być wysiłkiem, ponieważ wiele zabaw dla dzieci automatycznie wzmacnia różne umiejętności.
Rodzice powinni więc po prostu zaplanować odpowiednią ilość miejsca i czasu na wspólne zabawy. Aby ćwiczenia koncentracji miały optymalny wpływ na dzieci, powinny być wykonywane co najwyżej przez około 10 do 20 minut dziennie.
3.1.1 Rzucanie piłki
Jest to świetna zabawa również dla młodszych dzieci: ustawia się jeden lub więcej pojemników, może to być również kosz na makulaturę lub wiadro. Do pojemnika należy wrzucić piłkę z odległości odpowiedniej do wieku. Gdy to się uda, dziecko robi krok do tyłu i w kolejnym biegu próbuje trafić piłkę z większej odległości.
3.1.2 Pamięć
Na stole wszystkie karty są ułożone zakryte w kilku rzędach. Pierwszy gracz odwraca dwie karty. Jeśli nie są identyczne, zakrywa je ponownie. Teraz kolej na kolejnego gracza, który znów odwraca dwie karty.
Celem jest odkrycie jak największej liczby par. Ta klasyczna gra wzmacnia zdolność koncentracji, ponieważ dzieci muszą zapamiętać ukryte obrazki i jednocześnie śledzić grę.
3.1.3 Czego tu brakuje?

Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci mogą zabawić całą rodzinę w dzień złej pogody. Ta gra jest najlepszym dowodem: wszyscy członkowie rodziny znajdują się na przykład w salonie. Jedno dziecko zostaje wysłane z pokoju na jedną minutę.
Po upływie czasu pozwala mu się wrócić i musi teraz odgadnąć, czego teraz brakuje w pokoju. W zależności od grupy wiekowej, gra może być łatwiejsza: „Brakuje taty!” lub trudniejsza: „Brakuje obrazka na ścianie!
Gra może być również rozgrywana z użyciem kart, na przykład z gry memory. Wówczas rząd kart z obrazkami kładzie się przed dzieckiem obrazkami do góry. Następnie musi ono zamknąć oczy, a jedna karta jest usuwana z rzędu. Dziecko ma za zadanie odgadnąć, którego obrazka brakuje.
3.1.4 Bądź cicho

Jednym z największych wyzwań dla dzieci jest bycie cicho, dlatego jest to jedno z najlepszych ćwiczeń koncentracji dla dzieci. Różne sytuacje nadają się do tego: W szkole podstawowej lub przedszkolu może być wyznaczony okres wyciszenia, w którym dzieci mogą słuchać muzyki relaksacyjnej lub ciszy otoczenia.
To ćwiczenie mindfulness może zwiększyć koncentrację u dzieci, ponieważ muszą one świadomie zaangażować się w daną chwilę, nie wiercąc się i nie rozmawiając.
3.2 Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Gdy dzieci w wieku szkolnym mają problemy z koncentracją, może to wpływać na ich wyniki w szkole. W najlepszym przypadku nauczyciele dają rodzicom jako zadanie domowe arkusze do ćwiczenia w domu.
Często zawierają one klasówki, które prezentujemy tutaj wraz z innymi ćwiczeniami na koncentrację dla dzieci.
3.2.1 Opisywanie drogi do szkoły
Wymaga to wyobraźni, myślenia przestrzennego i koncentracji. Dziecko powinno wyobrazić sobie, że pisze list do swojego najlepszego przyjaciela, w którym opisuje drogę do szkoły. Zaawansowani uczniowie wyjaśniają drogę do szkoły z innego punktu wyjścia, np. z supermarketu lub od dziadków.
3.2.2 Odgadywanie przedmiotu
Królik? Lalka czy słoń? Jeden z graczy zaczyna rysować obrazek. Pozostali gracze muszą jak najszybciej odgadnąć, co jest tam narysowane. W tej grze każdy musi skupić się na rysowanym obrazku i jednocześnie pod presją czasu wyobrazić sobie, co może być na nim widoczne. Ekscytujące wyzwanie!
3.2.3 Pakuję swoją walizkę…
Ta gra to klasyk, w który można grać zawsze i wszędzie. Jedna osoba zaczyna grę od słów „Pakuję walizkę i zabieram…” i nazywa jakiś przedmiot. Następna osoba zaczyna od tego samego zdania, nazywa przedmiot poprzedniej osoby i dodaje kolejną rzecz. Gra toczy się tak długo, aż ktoś nie będzie mógł już powtórzyć wszystkich wymienionych przedmiotów.
Przeciętnie dorosły człowiek może zapamiętać siedem słów. Małe dzieci w wieku przedszkolnym mogą zapamiętać około dwóch do trzech słów. Mniej więcej co dwa lata dodaje się kolejne słowo, zanim liczba ta ulegnie stagnacji. Wysoko uzdolnione dzieci mogą zapamiętać do pięciu słów wcześniej.
3.2.4 Napełnianie szklanki z wodą z zamkniętymi oczami

W lecie tę zabawę można wykonać szczególnie dobrze. W tym celu należy postawić szklankę na stole lub trawniku. Dziecko musi teraz z zamkniętymi oczami napełnić szklankę po brzegi wodą. Aby to zrobić, dziecko musi skupić się na dźwięku płynącej wody i jednocześnie pamiętać, jakiej wielkości była szklanka.
Ta zabawa może mieć również charakter konkursu: Gracz, który pierwszy napełnił swoją szklankę lub nic nie rozlał, zostaje zwycięzcą. Brzmi prosto, ale jest to prawdziwe wyzwanie.
3.2.5 Recytuj alfabet od tyłu
Nawet dla starszych uczniów jest to trudne zadanie, które wymaga pewnej koncentracji. Alternatywą jest recytowanie rzędów liczb od tyłu.
4. Aplikacje wspomagające koncentrację – wskazówki dotyczące użytkowania

Oprócz klasycznych ćwiczeń na koncentrację dla dzieci istnieją również aplikacje, które mogą mieć działanie wspomagające. Nigdy jednak nie powinny być one jedynym medium rozrywki, ale należy je rozumieć jako ofertę dodatkową.
Przy wyborze aplikacji decydujący powinien być wiek dziecka. Dla przedszkolaków przeznaczone są gry na koncentrację, które często polegają na dopasowywaniu przeciwieństw. W puzzle czy memory również można grać na smartfonie, co przydaje się podczas długich podróży samochodem.
Dzieci w wieku szkolnym mogą korzystać z aplikacji, w których rolę odgrywają litery i cyfry. Układanie sylab wyrazów w odpowiedniej kolejności, liczenie jabłek i gruszek oraz wybieranie odpowiedniej liczby – możliwości jest wiele.
Jako wskazówkę przy wyborze aplikacji i odpowiednich gier komputerowych rodzice mogą wykorzystać wyniki corocznej niezależnej nagrody TOMMI za oprogramowanie dla dzieci.