Wyobraźnia jest niezbędna do rozwiązywania problemów i empatycznego działania w codziennym życiu.
Gry, które stanowią wyzwanie dla kreatywności i zręczności, jak również gry fabularne, dostarczają cennych bodźców. Ważna jest jednak także swoboda zabawy.
Wręcz przeciwnie. Nadmiar zabawek rozprasza uwagę i może utrudnić na przykład trening wyobraźni wzrokowej.
Jedno ją ma, drugie nie? Wysoki stopień wyobraźni jest często uważany za coś, z czym dzieci arbitralnie się rodzą. Iskra kreatywności, którą można pielęgnować, ale nie rozpalać. Ale oczywiście sytuacja jest daleka od takiej prostoty. Chociaż niektóre dzieci łatwiej przyswajają sobie impulsy wyobraźni niż inne, siłę wyobraźni można wytrenować i wzmocnić u każdego dziecka.
W szczególności wybór odpowiedniej zabawki ma być w tym poradniku potraktowany znacząco. Pokazujemy, z jakich sugestii można skorzystać, aby wspierać dziecko w celu zwiększenia siły wyobraźni od najmłodszych lat.
Spis treści
1. dlaczego dziecko potrzebuje wyobraźni?
Jasne, kreatywność jest niemal zawsze mile widziana u dzieci, ale odrosty wyobraźni nie ograniczają się bynajmniej do rozwijania zmyślonych narracji. Wyobraźnia jest kluczem do całego szeregu umiejętności i zdolności, których dziecko potrzebuje, by radzić sobie w codziennym życiu.
Jest na przykład kluczem do przetwarzania spostrzeżeń zmysłowych. Nasze zmysły w każdej chwili wysyłają do mózgu niezliczone ilości informacji, które całkowicie by nas przytłoczyły, gdybyśmy je wszystkie aktywnie przyswajali.
Wyobraźnia pomaga nam wszystko opanować, praktycznie „uporządkować” niektóre informacje – ale to nie wszystko. Jest również niezastąpiona w uzupełnianiu luk w informacjach lub wygładzaniu nierówności. Bo to, co odbieramy, niekoniecznie jest tym, co do nas dociera.
Afantasie
Niektórzy ludzie nie są w stanie wizualizować rzeczy. W przypadku tego rzadkiego ograniczenia, znanego jako afantazja, wyobraźnia wizualna nie może być trenowana, ponieważ osoby dotknięte tym problemem często nie mogą aktywnie wywoływać obrazów mentalnie poprzez wspomnienia lub fantazję.
Wiele procesów, które postrzegamy jako synchroniczne, w rzeczywistości takimi nie są. Kiedy ktoś klaszcze w dłonie, fale dźwiękowe docierają do nas później niż światło, tzn. informacja wzrokowa jest dostępna najpierw. Mimo to dźwięk klaskania i uderzenia w dłonie są dla nas synchroniczne. Wyobraźnia łączy obie informacje, nasza percepcja wydaje się „kompletna”.
Wyobraźnia jest również kluczowa w myśleniu abstrakcyjnym. Tutaj proces myślenia odrywa się od pewnych szczegółów, aby przedstawić coś bardziej ogólnie. Trening wyobraźni jest więc również szczególnie ważny dla rozwiązywania problemów w życiu codziennym.
I wreszcie należy wspomnieć o empatii, która dla wielu jest jedną z najbardziej pożądanych cech u bliźnich. Podstawą empatii jest umiejętność postawienia się w sytuacji innych ludzi. Wyćwiczona wyobraźnia sprawia, że łatwiej nam działać ze współczuciem.
Chociaż istnieją sposoby na aktywny trening wyobraźni, wiele można osiągnąć również w sposób pasywny poprzez zabawę. Kupując zabawki dla dzieci, nie szukaj tylko rozrywki i wrażeń, ale szukaj przede wszystkim zabawek, które pomogą wzmocnić wyobraźnię.
2) Jakie zabawki pomagają wzmocnić wyobraźnię?
Zabawki występują w każdym wyobrażalnym rodzaju, kolorze i rozmiarze. Mówią, mrugają, szczekają i pikają. Jedne są flagowymi produktami obecnych franczyz, inne to evergreeny, które w niezmienionej formie przetrwały dekady, czasem wieki. Trudno je wszystkie śledzić, a jeszcze trudniej sklasyfikować, co jest przydatne, a co szkodliwe dla rozwoju dzieci.
W końcu dzieci są różne, a głośne i kolorowe nie równa się automatycznie gorszemu wyborowi niż puzzle czy zestawy do budowania z drewna – o ile zachowana jest odpowiednia równowaga.
2.1 Malowanie, budowanie, tworzenie jako twórcze ujście
To, że wyobraźnię dobrze jest trenować poprzez działania twórcze, nie jest może zaskoczeniem. Niemniej jednak swoboda z tego rodzaju zabawkami – Legos, kredkami, drewnianymi klockami – pozostaje dla dzieci wspaniałą przestrzenią do rozwoju.
Takie zajęcia mogą również czynić cuda dla zdolności koncentracji. W przeciwieństwie do wielu innych zabawek, tutaj często istnieje bezpośredni cel, więc zabawki nie są tak szybko odkładane.
2.2 Odgrywanie ról jako program szkoleniowy
Wślizgiwanie się w cudze role bardzo pomaga później w empatycznym stawianiu się w butach innych ludzi. Dlatego zabawa w rycerza Jedi lub superbohatera jest dobra dla inteligencji społecznej.
Zwłaszcza w interakcjach z innymi dziećmi można się tu nauczyć cennych lekcji. Ponieważ w pojedynkę można jeszcze być w centrum każdej akcji, razem trzeba tak to zorganizować, aby każdy dostał swoją chwilę w świetle reflektorów.
2.3 Gry zręcznościowe rozwijają zdolności motoryczne
Ćwiczenie wyobraźni wzrokowej nie jest jedynym podejściem. Opłaca się również ćwiczenie wyobraźni przestrzennej. Układanie gniazd i stosów jest idealne do rozwijania zrozumienia własnego miejsca w przestrzeni. Podobnie jak sprawność motoryczna, zrozumienie przestrzenne jest umiejętnością, która jest stale wykorzystywana w codziennym życiu.
Mikado lub inne gry na równowagę łączą obie te umiejętności i pomagają trenować wyobraźnię wizualną, która nie jest bezpośrednio obrazkowa.
Wskazówka: Nie tylko zabawki, ale także miejsca zabawy są ważne dla rozwoju wyobraźni! Zmiana scenerii, zwłaszcza na naturę, pobudza wyobraźnię i wyzwala cenne impulsy.
3. Więcej zabawek nie oznacza większej wyobraźni
Najbardziej bezpośredni wpływ, jaki możesz mieć jako rodzic lub wychowawca, to ilość zabawek. Najbardziej szkodliwy dla zwiększenia wyobraźni jest rozpraszający nadmiar bodźców.
Kiedy wszystko wokół dziecka miga, brzmi i domaga się uwagi, nie ma miejsca na pełne zaangażowanie w jedną rzecz, na to, by pozwolić wyobraźni dryfować. Wolność jest kluczowa w poszukiwaniu wyobraźni, zarówno przestrzennej, jak i umysłowej.
Dotyczy to również rodzaju zabawek. Jeśli są już zbyt „skończone”, nie ma zachęty do samodzielnej aktywności. Wypchane zwierzę z głosem, z określonym z góry zawodem, z charakterem, nie może być już ukształtowane w coś, co dziecko wymyśliło.
Wreszcie ważne jest, aby pozostawić luki – a także pozwolić na nudę! Dzieci nie muszą i nie powinny być zabawiane przez całą dobę. Wolne miejsca można wypełnić tylko wtedy, gdy są dostępne.