Do prostych wariantów możesz użyć orzecha laskowego. Drewno to jest bardzo elastyczne i łatwo się z nim pracuje.
Dobierz gałęzie do rozmiaru swojego ciała i rób krok po kroku.
Tak, w tym momencie nie ma żadnych ograniczeń. Wymaga to jednak dużo czasu i intuicji, aż wszystkie szczegóły, takie jak uchwyt i kończyny, będą właściwe.
Prawie wszystkie dzieci od czasu do czasu bawią się w kowbojów i Indian. Nieco później jest to Robin Hood lub postać ze współczesnego filmu fantasy, która potrafi elegancko posługiwać się łukiem i strzałami.
Nic więc dziwnego, że ludzie chcą sami zbudować łuk. Ale czy rzeczywiście jest to takie proste?
W naszym artykule przedstawiamy Ci proste instrukcje, które pozwolą Ci samodzielnie zbudować nie tylko łuk, ale i strzały.
[button]Zaopatrz się w solidne tarcze do łuku[/button]
Spis treści
1. samemu zbudować łuk – tak to działa
Ludzie już w epoce kamiennej posiadali precyzyjną wiedzę na temat wytwarzania łuków. W końcu obok włóczni, łuki i strzały służyły jako doskonały środek do polowania.
Przez tysiąclecia konstrukcja łuku była coraz bardziej udoskonalana, tak że longbows Brytyjczyków do dziś uważany jest za jedną z najskuteczniejszych i najsilniejszych broni.
Zwykły łuk musi być jednak niczym innym jak tylko doskonałym. Zwykle chodzi raczej o znalezienie instrukcji, które można szybko i łatwo zrealizować, tak aby dzieci nie musiały spędzać kilku dni lub tygodni na zajmowaniu się rodzajami drewna, jak również pilnikiem.
1.1 Właściwy materiał do wykonania łuku
Aby móc samodzielnie zbudować prosty łuk, potrzebujesz następujących narzędzi:
- piła (aby móc ciąć małe gałęzie)
- ostry nóż (wystarczy dobry scyzoryk)
Dodatkowo w tym materiale nie powinno zabraknąć:
- długiej, możliwie prostej gałęzi (o długości około 1,5 do 2 m i nie grubszej niż 2 cm)
- kawałek sznurka lub nylonowej linki (do późniejszego wykorzystania jako sznurek)
- kilku mniejszych gałęzi (o długości około 50-70 cm), z których zostaną wykonane strzały.
1.2 Wyrzeźbić łuk
Po znalezieniu i ścięciu kilku odpowiednich gałęzi, rozpoczyna się rzeźbienie. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest dostosowanie długości łuku. Zasadą jest tutaj , że długość łuku powinna mniej więcej odpowiadać twojemu własnemu wzrostowi.
Teraz należy usunąć korę za pomocą s cyzoryka i wyrzeźbić łuk tak, aby był najgrubszy na środku. Oznacza to, że z reguły trzeba wyciąć znacznie więcej z jednej strony niż z drugiej.
Teraz brakuje dwóch nacięć, które wycina się około 1 do 2 cm przed górnym i dolnym końcem łuku.
Najlepiej nadaje się do tego mała piła. Jeśli drewno jest miękkie, do wyrzeźbienia nacięć można użyć także scyzoryka.
Upewnij się, że nacięcia są wystarczająco głębokie, aby dobrze trzymały cięciwę, ale nie tak głębokie, aby łuk złamał się podczas naciągania.
Nacięcia powinny być zatem wycięte na około 1/4 głębokości w drewnie.
Następnie wytnij sznurek z kawałka sznurka lub lepiej nylonowej linki. Sznurek ma mniej więcej długość gałęzi, ale będzie nieco krótszy, ponieważ na górnym końcu jest zawiązany na węzeł i zapięty pętlą w nacięciu na dolnym końcu.
Dzięki temu powstaje pewne podstawowe napięcie.
Pętla ma to do siebie, że łuk może być przechowywany bez napięcia i dzięki temu nie zużywa się zbyt szybko.
Rada: Do samodzielnego wykonania prostego łuku dobrze nadają się wyginane drewna, które są jeszcze świeże. Są to na przykład orzech laskowy, jesion, wierzba lub wiąz.
Jak może wyglądać wycieczka do lasu z dziećmi, można zobaczyć na tym filmie na YouTube:
1.3 Budowanie strzałek – dziecinnie proste i szybko wykonane
Do strzelania z łuku potrzebny jest nie tylko łuk, ale oczywiście także kilka strzał. Wykorzystaj do tego cienkie gałęzie. Gałęzie krzewu leszczyny również się tu nadają, ale także wiele innych roślin.
Ważne jest tylko to, aby były one jak najbardziej proste i łatwe do wyrzeźbienia. Suche drewno jest więc raczej nieodpowiednie, jeśli chcesz zrobić własne strzały i łuk.
Strzała nie powinna być grubsza niż 0,5 cm, a jej długość powinna być dostosowana do dziecięcego łuku. Z reguły strzały nie muszą być dłuższe niż 50-70 cm.
Zaostrz przedni koniec za pomocą scyzoryka i wytnij małe nacięcie w środku gałęzi na końcu, aby można było łatwo zacisnąć cięciwę. Podstawowa strzała jest już gotowa.
Wskazówka: Upiększaj strzały do woli, przyklejając do końca pióra. Przy okazji poprawia to właściwości lotu, choć przy prostym łuku jest to raczej nieistotne.
Ewentualnie dzieci mogą spersonalizować swoje łuki za pomocą jaskrawych kolorów.
1.4 Samodzielne budowanie celu do strzelania z łuku
Aby zanurzyć się w średniowieczu lub innej epoce z dziećmi, potrzebujesz nie tylko odpowiedniej atmosfery i łuku i strzał, ale także celu.
Podstawę dla celu tworzą bele słomy lub grube płyty styropianowe, które można dostać w sklepie dla majsterkowiczów.
Wydrukuj cel z różnymi pierścieniami lub narysuj kilka kółek na kartce papieru o formacie co najmniej DIN A3, najlepiej DIN A2, i przymocuj je do słomy lub styropianu za pomocą kilku gwoździ lub kawałków drewna.
2. podstawowe zasady obchodzenia się z łukiem i strzałami
Jeśli budujesz łuk samodzielnie z dziećmi, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad, aby nie dochodziło do wypadków:
- Wszystkie dzieci pracują razem w grupie.
- Tylko dzieci w odpowiednim wieku mogą posługiwać się scyzorykiem i piłą.
- Zakaz celowania i strzelania do innych osób (także zwierząt).
- Łuk może być naciągnięty tylko bezpośrednio przed strzelaniem do celu.
Miejsce strzelania należy oznaczyć w widoczny sposób taśmą barierową, aby żadne dziecko lub osoba dorosła nie dostała się przypadkowo na pas strzelecki.
3. techniczna finezja w produkcji łuków
Oczywiście oprócz prostych konstrukcji, zawsze masz możliwość własnoręcznego zbudowania skomplikowanego łuku.
Zarówno łuk złożony, jak i łuk rekuracyjny są możliwe do wykonania i znacznie przewyższają pod większością względów łuki proste.
Nie należy jednak lekceważyć budowy łuku. Oprócz większej ilości materiałów potrzebny jest czas, odpowiedni blank łuku i zdolności manualne.
Bardzo szczegółowe instrukcje można znaleźć tutaj.
Uwaga: potrzeba dużo cierpliwości, szczególnie przy ostatnim kroku, czyli tillering. Podczas tego procesu dwie kończyny są wyginane do kształtu, aby osiągnąć idealny efekt.