Każdy rodzaj ćwiczeń jest korzystny dla dzieci. Ogólnie rzecz biorąc, w dzieciństwie i okresie dojrzewania należy unikać jedynie nadmiernego treningu budującego mięśnie.
Każdy, kto trenuje małe dzieci, powinien zawsze upewnić się, że nacisk położony jest na zabawę. Jeśli zostanie to zinternalizowane, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości były one aktywne sportowo.
Fitness jest bardzo wszechstronny i w żadnym wypadku nie ogranicza się do jednego obszaru. W pracy z dziećmi i młodzieżą jeszcze ważniejsze jest uwzględnienie i trenowanie wszystkich aspektów fitnessu.
Przy licznych studiach fitness w Niemczech nie dziwi fakt, że również dzieci są brane pod uwagę jako grupa docelowa. Fitness dla dzieci jest w modzie i nie ogranicza się bynajmniej do klasycznych urządzeń.
Pokazujemy, jak może wyglądać trening fitness dla dzieci i gdzie maluchy powinny lepiej obejść się bez jednego lub drugiego ćwiczenia.
[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]
Spis treści
1. fitness dla dzieci – sensowny pomysł
Sport dla dzieci przydaje się w każdym wieku. Klasyczny trening, jaki wielu dorosłych wykonuje codziennie na siłowni, nie jest wyjątkiem.
W przeciwieństwie jednak do treningów fitness na sprzęcie, można również uczęszczać na różne kursy, dzięki którym można uzyskać sprawność w różnych dziedzinach.
Niektóre treningi skupiają się na budowaniu siły, inne na wytrzymałości, a wiele ćwiczeń jest zdrową mieszanką różnych dziedzin.
Często pojawia się krytyka treningu fitness dla dzieci. Podstawowym argumentem jest to, że nadmierny trening siłowy szkodzi stawom i negatywnie wpływa na wzrost.
W rzeczywistości jednak istnieje niewiele dowodów na poparcie tego poglądu. Poza tym sport dla dzieci, niezależnie od tego, czy obejmuje ćwiczenia siłowe w sali gimnastycznej, czy też odbywa się na boisku piłkarskim, siatkarskim lub tenisowym, nigdy nie powinien być ekstremalny.
Głównym problemem młodzieży XXI wieku nie jest jednak zbyt ciężki trening, ale brak ruchu. Już małe dzieci w szkole podstawowej mają czasem nadwagę i zdecydowanie za dużo siedzą. Prowadzi to do złej postawy, braku rozwoju mięśni, a przy okazji z powodu nadmiaru kilogramów cierpi pewność siebie.
Rada: Zachęcaj swoje dzieci do uprawiania sportu. Jeśli maluchy chcą naśladować swoich rodziców i zdobyć kondycję, bądź wdzięczny i szczęśliwy. Fitness dla dzieci jest ważny, nawet jeśli trening wymaga sprzętu fitness.
2. skup się na radości z ćwiczeń
Sprawność fizyczna dla dzieci to dobra rzecz. Jeśli dzieci są sprawne już w młodym wieku, rzadko zmienia się to w trakcie ich życia. Zwłaszcza jeśli ich właśni rodzice są świetnym wzorem do naśladowania.
Jednak nie każdy fitness jest taki sam. Typowa wizyta na siłowni, gdzie dorośli siedzą na maszynach, jest mniej sprzyjająca, ponieważ w ten sposób konkretnie trenuje się tylko poszczególne grupy mięśni, natomiast nie ma znaczenia współdziałanie całej muskulatury.
Choć jest to szczególnie prawdziwe w kontekście rozwoju dzieci i młodzieży, to w żadnym wypadku nie ma to sugerować, że dorośli powinni bez wahania ćwiczyć na sprzęcie. Dobry trening na sprzęcie może być co najwyżej stosowany jako uzupełnienie , ale w żadnym wypadku nie powinien stanowić trzonu treningu fitness.
W przypadku dzieci główną zasadą jest konieczność wszechstronności. Fitness dla dzieci powinien zatem dążyć do wszechstronnego wzmocnienia ciała, utrzymania jego mobilności i stawiania wyzwań koordynacyjnych.
Wczesna specjalizacja w jednej dziedzinie prowadzi raczej do nabywania przez dzieci pewnych nieprawidłowych postaw.
3 Fitness dla dzieci obejmuje wiele aspektów
Każdy, kto postrzega trening fitness wyłącznie jako budowanie mięśni lub trening siłowy, nie pojął jeszcze znaczenia słowa fitness. Trening fitness jest wielopłaszczyznowy, a sprawne dziecko nie tylko jest w stanie podnieść kilka kilogramów za pomocą hantli, ale również nie powinno mieć problemów z krótkim sprintem lub nieco dłuższym biegiem wytrzymałościowym oprócz pompek, podciągnięć i przysiadów.
Dobry trening fitness dla dzieci skupia się na następujących aspektach:
- Wytrzymałość: dzieci powinny raczej biegać na krótszych dystansach, aby chronić swoje stawy. Jednak im dzieci są szybsze, tym chętniej biegają dłuższe dystanse, ponieważ czynnik czasu odgrywa decydującą rolę.
- Siła: dzieci nie muszą jeszcze pracować nad siłą maksymalną. Należy skupić się na poprawie średniej intensywności treningu (wytrzymałość siłowa), jak również na obszarze siły szybkiej.
- Szybkość: Dzieci powinny nauczyć się szybko reagować. Można to szczególnie dobrze wytrenować w sportach walki lub piłce.
- Elastyczność: Zwłaszcza gdy dzieci budują stosunkowo dużą liczbę mięśni, ważna jest przeciwwaga. Dlatego nie należy zaniedbywać ćwiczeń rozciągających i specyficznego treningu mobilności.
- Koordynacja: Ćwiczenia wymagające koordynacji to często zapomniany obszar, jeśli chodzi o fitness dla dzieci.
Dlatego należy ćwiczyć złożone ruchy, takie jak te wymagane w gimnastyce dziecięcej, jumping fitness lub wielu sportach z piłką i rakietą.
W zależności od tego, jak poważnie traktowany jest trening, poprawia się wytrzymałość. Jednocześnie wraz ze wzrostem umiejętności rośnie pewność siebie, co jest zaletą nie tylko w sporcie.
W tym mini filmie fitness można zobaczyć, jak małe dzieci mogą włączyć więcej sportu do swojego codziennego życia w zabawny sposób:
4. fitness dla dzieci – te wskazówki są odpowiednie dla różnych grup wiekowych
W kolejnych liniach pokażemy, jak powinien wyglądać fitness dla dzieci w określonych grupach wiekowych:
Wiek | typowe ćwiczenia i umiejętności |
---|---|
Od 3 roku życia | W tym wieku dzieci powinny poznawać ruch poprzez zabawę. Dlatego idealnie nadają się grupy z innymi dziećmi, gdzie maluchy mogą się naprawdę wyżyć. Należy skupić się na umiejętnościach ruchowych i koordynacyjnych. Najlepiej uzupełnić je ćwiczeniami wzmacniającymi. |
Od 5. lub 6. roku życia | Dzieci potrafią się już znacznie dłużej i lepiej skoncentrować, dzięki czemu mogą zdobywać pierwsze doświadczenia w sportach rakietowych, wspinaczce czy nawet w klasycznym fitnessie. W tym wieku należy skupić się na wzmocnieniu mięśni spoistych. Można to poprawić na przykład poprzez deski, pompki, burpees lub podobne ćwiczenia kombinowane. |
Od 10 roku życia | Częste siedzenie w szkole coraz częściej staje się problemem, dlatego ważne jest wzmocnienie mięśni brzucha i pleców. Jeśli te ćwiczenia zostaną uzupełnione o ćwiczenia gibkościowe, można znacznie zmniejszyć problemy z postawą, bóle szyi lub ramion. Do tej pory dzieci powinny być już na tyle sprawne ruchowo, aby móc uprawiać każdy rodzaj sportu. Jeśli w jednym obszarze nadal występują problemy, należy nad nim konkretnie pracować. |
Od 16 roku życia | Dopiero w tym wieku młodzi ludzie mogą rozpocząć intensywny trening budujący mięśnie. Wzrost jest w dużej mierze zakończony, a podstawowa muskulatura i szkielet są gotowe do wytrzymania większych obciążeń. Nie oznacza to jednak, że od tej pory należy koniecznie skupić się na budowaniu mięśni na maszynach. Również w domu można je konkretnie wyeksponować poprzez wiele innych ćwiczeń. |
5 Dalsza literatura na ten temat
- Reinschmidt, Christian (Author)
- Gulden, Elke (Author)
- Klein, Suse (Author)