Idealny wiek to okres między 4 a 6 miesiącem życia. Ważne jest, aby samodzielna kontrola temperatury ciała była już możliwa.
Tak, w ten sposób rodzice i niemowlęta uczą się pod fachowym okiem. Pozwala to uniknąć błędów i zapobiega rozwojowi lęków.
Najważniejszym wyposażeniem jest pieluszka do pływania. Ponadto niezbędne są ręczniki, zmiana ubrań, żele pod prysznic, balsamy i jedzenie.
Woda jest dla wielu osób przyjemnym żywiołem. Jednak wielu dorosłych wciąż nie czuje się pewnie w wodzie i stroni od niej. Szczególnie wśród dzieci odsetek osób niepływających lub słabo pły wających jest bardzo wysoki. Według DLRG prawie 60 % 10-letnich dzieci w Niemczech należy do kategorii niebezpiecznych pływaków.
Zabierając dziecko na basen, robisz pierwszy krok w kierunku oswojenia go z wodą. Pokażemy Ci, jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę i jakie wyposażenie jest niezbędne.
[Akcesoria do pływania dla niemowląt [/button]
Spis treści
1. pływanie z dzieckiem: jakie są zalety wczesnego rozpoczęcia nauki?
Idealny wiek:
Aby po raz pierwszy pójść popływać z dzieckiem, powinno ono mieć od 4 do 6 miesięcy. Najlepiej krótko przedtem zapytać pediatrę, czy coś przemawia przeciwko pójściu na basen.
Niemowlęta są przyzwyczajone do poruszania się w wodzie, gdy są w łonie matki. Dzieci są więc oswojone z tym elementem od samego początku, dlatego dla większości dzieci pluskanie się w wannie w domu jest bardzo przyjemne.
To właśnie ta umiejętność ma na celu zachowanie pływania z noworodkami. Niemowlęta mogą więc bez problemu otwierać oczy pod wodą, a także są w stanie widzieć wyraźnie. Aby jednak móc spędzić w wodzie więcej niż kilka minut, konieczne jest, aby dzieci potrafiły samodzielnie regulować temperaturę swojego ciała. To, kiedy tak się stanie, zależy od indywidualnych czynników.
Oprócz przyzwyczajenia do wody, za pływaniem z niemowlętami w młodym wieku przemawiają następujące aspekty:
- Wzmocnienie więzi między rodzicami a dzieckiem
- Poprawa krążenia krwi (dzięki ruchowi z delikatnym oporem)
- Wzmocnienie systemu odpornościowego
- Trening fizyczny i umysłowy (co jest również pomocne przy późniejszym zasypianiu)
Uwaga: W większości kąpieli używa się dużej ilości chloru. Może on podrażnić bardzo wrażliwą skórę dziecka. Dlatego pamiętaj o dokładnym spłukaniu dziecka zaraz po kąpieli i zastosowaniu balsamu.
2. Wymagania dotyczące pierwszej wizyty na basenie
Kiedy Twoje dziecko ma 4, 5 lub 6 miesięcy, nadszedł czas na basen. Aby pierwszy dzień na basenie został zapamiętany pozytywnie, zadbaj o to, aby dziecko było dobrze wypoczęte. Dobrym pomysłem jest również wybranie czasu, kiedy basen jest zazwyczaj mniej zajęty. Wczesny ranek lub południe to zazwyczaj dobry czas. Jednak w niektórych regionach może to być inne ze względu na kursy.
Zdolność niemowląt do kontrolowania temperatury własnego ciała jest na początku życia jeszcze dość ograniczona. Dlatego temperatura wody powinna wynosić 32 stopnie lub więcej. Jeśli jednak temperatura wody jest niższa, dzieci szybko stają się zbyt zimne, przez co pierwsza wizyta na basenie może mieć nieprzyjemne konsekwencje.
W specjalnych miejscach do pływania dla niemowląt zwraca się bardzo dużą uwagę na utrzymanie temperatury wody. W wielu przypadkach można również odczytać temperaturę na miejscu.
Rada: Jeśli chcesz popływać z dzieckiem na wakacjach, zabierz ze sobą mały termometr do wody lub sprawdź wodę samodzielnie i pierwsze próby kąpieli niech będą odpowiednio krótkie. Sinawe usta to wyraźny sygnał, że jest za zimno i należy natychmiast wyjść z wody.
3. kursy na pływanie z niemowlętami: jak działają?
Aby podczas pierwszej wizyty na krytej pływalni wszystko było w porządku, warto wziąć udział w kursie. Pomaga to przede wszystkim rodzicom, ponieważ kurs nie polega na nauce pływania, ale na poznaniu prawidłowych technik, aby móc prawidłowo trzymać i podtrzymywać dziecko w wodzie.
Dzieci są gotowe na pierwszy prawdziwy kurs pływania, gdy mają 3 lub 4 lata.
Samo pływanie dla niemowląt trwa około 30 do 45 minut, przy czym czas w wodzie ogranicza się zwykle do 20 do 30 minut. W tym czasie dzieci są trzymane i mogą kopać w wodzie. Wykorzystywana jest przy tym pływalność ciała. Nurkowanie jest również całkiem możliwe, ponieważ dzieci mają wrodzony odruch, który powoduje, że wstrzymują oddech, gdy znajdują się pod wodą.
Odruch ten zanika od pierwszego roku życia i również musi być delikatnie wywołany. Zapewnia więc bezpieczeństwo tylko przez krótki czas. Po tym czasie dzieci powyżej pierwszego roku życia muszą nauczyć się samodzielnie wstrzymywać oddech. Ponieważ nie każdemu dziecku udaje się ten proces w taki sam sposób, nurkowanie nie jest obowiązkowe. W pływaniu niemowląt zawsze chodzi o dobrą zabawę.
Koszt kursu pływania dla niemowląt wynosi zazwyczaj około 10-15 euro za sesję. Kurs jest często przeznaczony dla 8 do 12 jednostek i odbywa się raz w tygodniu.
Istnieją również specjalne kursy, które mają na celu umożliwienie niemowlętom samodzielnego ratowania się poprzez obracanie się z pozycji prone do supine. Metoda ta wymaga jednak znacznie więcej czasu i nie zastąpi kontroli rodzicielskiej. Taki kurs nie może jednak zaszkodzić rozwojowi dziecka.
Lista kontrolna do pływania dla dziecka: Jakie przybory są niezbędne?
Aby upewnić się, że niczego nie zapomnisz, najlepiej jest wcześniej spakować torbę do pływania na kurs. Następujące rzeczy powinny znaleźć się na Twojej liście kontrolnej:
- Pieluszki: W przeciwieństwie do zwykłych pieluszek, podczas pływania potrzebna będzie pieluszka do pływania lub inaczej pieluszki materiałowe, które bezpiecznie wyłapują ekskrementy. Jednak świeżej pieluszki po zajęciach z pływania również nie powinno zabraknąć.
- Szlafrok lub duży ręcznik: Materiał gwarantuje, że dziecko nie zmarznie w drodze między basenem, prysznicem i przebieralnią.
- Żel podprysznic i krem: Użyj żelu pod prysznic dla dzieci, aby zmyć chlorowaną wodę, a następnie nałóż krem bezpośrednio na skórę.
- Suszarka do włosów: Urządzenia zainstalowane na stałe są zwykle dość mocne, dlatego lepiej użyć własnej, małej suszarki do włosów.
- Czapka: Duża ilość ciepła ciała jest tracona przez głowę. Zapobiegaj temu za pomocą czapki.
- Jedzenie: O ile nie karmisz dziecka piersią, pamiętaj o zabraniu pokarmu dla dziecka, ponieważ aktywność stymuluje głód.
Jeśli chcesz ćwiczyć sama, dobrym pomysłem na pływanie dla niemowląt jest również pierścień. Pierścień zapewnia stałe podparcie.
Z kolei na wakacjach duże znaczenie ma odzież ochronna przed promieniowaniem UV. Odzież ochronna przed promieniowaniem UV nie zastąpi ochrony przeciwsłonecznej, ale może pomóc, zwłaszcza podczas dłuższego pobytu na plaży. W każdym przypadku należy upewnić się, że dzieci nie ulegną poparzeniom słonecznym, ponieważ nawet niewielkie oparzenia słoneczne (na przykład na brzegu odzieży ochronnej UV) znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry.
5. Zamów akcesoria do pływania z dzieckiem
- Praktyczne pieluchy do pływania dla dzieci od 7 kg do 15 kg, w rozmiarze od 3 do 4
- Niezawodna ochrona dzięki specjalnemu materiałowi bez pęcznienia
- Idealne dopasowanie: łatwe zakładanie jak bielizna; łatwe zdejmowanie dzięki odrywanym bokom
- Urocze wzory Disney, bez perfum, nie zawiera balsamów, chloru i innych alergenów
- Pływanie to świetny sposób na zabawę i bycie blisko swojego dziecka
- Little Swimmers chronią wodę, nie pęcznieją i są zdecydowanie najczystszym sposobem na cieszenie się pływaniem
- Elastyczne boki zapewniają wygodne dopasowanie; chłonny materiał, który nie pęcznieje w wodzie, tak jak pieluchy
- Rozrywane boki do błyskawicznej wymiany
- Rozmiar 5-6 pasuje jak strój kąpielowy; chroni jak Pampers
- Pieluszki jednorazowe Pampers Splashers nie pęcznieją w wodzie, dzięki czemu zapewniają wygodne dopasowanie nawet wtedy, gdy są mokre
- Z grafikami Baby Shark
- Podwójne osłonki wokół nogawek pomagają zapobiegać przeciekaniu przy nóżkach
- Elastyczna taśma wokół talii 360° zapewnia pełne dopasowanie