Każde dziecko jest wyjątkowe i osiąga poszczególne etapy rozwoju w swoim własnym tempie.
Rodzice mogą już oczekiwać pierwszego uśmiechu w drugim miesiącu życia. Niemowlęta podejmują pierwsze próby raczkowania około siódmego – ósmego miesiąca. W wieku jednego roku większość maluchów potrafi już przejść kilka kroków.
Przez pierwsze pięć do sześciu miesięcy niemowlęta potrzebują tylko mleka matki lub mleka modyfikowanego. Po tym czasie możesz podawać dziecku dodatkowo warzywa, owoce lub kaszki zbożowe.
Pierwszyuśmiech, pierwszy ząbek, pierwszy krok – to wszystko fazy rozwoju, przez które Twoje dziecko przechodzi w pierwszych miesiącach. Niemal każdego dnia niemowlę uczy się czegoś nowego. Chociaż każde dziecko rozwija się indywidualnie, przechodzi przez różne fazy rozwojowe. Ale jaka jest ich chronologiczna kolejność?
W naszym poradniku uzyskasz odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące rozwoju niemowlęcia. Pokazujemy poszczególne fazy i wyjaśniamy, jak możesz optymalnie wspierać swoje dziecko. Następnie zapoznasz się z krótkim przeglądem żywienia dziecka w poszczególnych fazach rozwoju.
[button]Kup książki o rozwoju dziecka online[/button]
Spis treści
1. dzieci uczą się w różnym tempie
Każde dziecko jest wyjątkowe i odpowiednio kształtuje się jego indywidualny rozwój. W pierwszych tygodniach i miesiącach rodzice mogą obserwować, jak ich dziecko niemal codziennie uczy się czegoś nowego. Należy więc cieszyć się z każdego postępu, jaki robi dziecko, nawet jeśli ten rozwój nie odpowiada „normalnemu” tempu.
W pierwszych czterech latach życia przeprowadza się łącznie dziewięć badań profilaktycznych, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Badanie bezpośrednio po urodzeniu nazywane jest U1. Daje ono rodzicom wstępną informację zwrotną, czy rozwój dziecka jest zgodny z normą. Noworodek jest najpierw ważony i mierzony. Następnie sprawdza się bicie serca, oddychanie i odruchy.
Aby dziecko mogło się rozwijać, konieczne jest zaspokojenie następujących potrzeb:
- Ochrona i bezpieczeństwo
- Bezpieczeństwo, miłość i bliskość
- Uwaga
- Stymulacja
Jeśli te kryteria są spełnione, nic nie stoi na przeszkodzie rozwojowi osobistemu. Mimo że etapy mogą być bardzo różne, w kolejnych rozdziałach przedstawimy w skrócie, jak przebiega rozwój w pierwszym roku życia.
2. od pierwszego do drugiego miesiąca
Noworodek na początku jest zalewany wieloma nowymi bodźcami. Dlatego nie dziwi fakt, że maluchy potrzebują nawet 20 godzin snu na dobę. Już w pierwszych tygodniach potrafią zlokalizować dźwięki i rozpoznać głos matki. Od samego początku potrafią też widzieć, smakować, wąchać i czuć. Również odruch szukania i ssania jest już w tym czasie w pełni rozwinięty.
W badaniu U2, które odbywa się około trzech do dziesięciu dni po urodzeniu, ponownie sprawdzany jest słuch i odruchy. Ponadto lekarz przygląda się funkcjonowaniu narządów, układu nerwowego i szkieletu.
Kiedy wsuwa się palec do ręki dziecka, potrafi ono już dość mocno chwytać. Ten ruch to odruch chwytania. Ponadto noworodki potrafią już naśladować mimikę twarzy. Jednak ich wzrok jest jeszcze bardzo ograniczony. Zmienia się to około 3. tygodnia życia.
W drugim miesiącu dziecko zaczyna wydawać dźwięki. Rodzice mogą też z niecierpliwością czekać na pierwszy uśmiech. W tym czasie niemowlęta potrafią już samodzielnie podnieść i utrzymać główkę przez kilka sekund w pozycji leżącej. Pod koniec drugiego miesiąca stopniowo zanika odruch chwytania, dzięki czemu otwierają się małe rączki. Oznacza to, że małe przedmioty mogą być już krótko trzymane.
Wczwartym – szóstym tygodniu życia odbywa się badanie U3. Podczas tego badania lekarz sprawdza głównie biodra i układ mięśniowo-szkieletowy. Podczas tego badania badane są również ponownie reakcje.
W ten sposób można wspierać rozwój dziecka w pierwszych dwóch miesiącach:
- rozmawiać i bawić się z dzieckiem
- zbliżcie się do niego, aby zminimalizować problemy z widzeniem
- zaoferować kilka bodźców (mobilé, zabawki)
- pozwól dziecku kopać tak często jak to możliwe
3. trzeci do czwartego miesiąca
W trzecim miesiącu życia niemowlę przeżywa zwykle ogromny skok rozwojowy. Przede wszystkim bardzo przybiera na wadze i zaczyna interesować się wszystkimi dźwiękami i ruchami w swoim otoczeniu. W tym czasie dziecko uczy się również w sposób kontrolowany chwytać przedmioty, a być może także przynosić je do ust.
Aby pomóc Ci w kontrolowaniu wagi dziecka, w naszym porównaniu wag dla niemowląt przedstawiamy wyczerpujące informacje o najlepszych wagach.
Poprzez kopanie i podpieranie się poszczególne mięśnie są coraz bardziej wyćwiczone, tak że w pozycji leżącej główka może być już przez jakiś czas utrzymywana w pozycji pionowej.
Kolejne badanie kontrolne przypada między trzecim a czwartym miesiącem życia. W U4 nacisk kładzie się na umiejętności motoryczne. Lekarz bada, czy dziecko potrafi śledzić wzrokiem jakiś przedmiot i samodzielnie trzymać główkę. Na tej wizycie maluchy otrzymują zazwyczaj pierwsze szczepienie.
W czwartym miesiącu dziecko potrafi już ocenić odległości i utrwalić przedmioty w oddali. Przedmioty można coraz łatwiej chwytać i przenosić. W pozycji leżącej dziecko może już bez większego wysiłku wspierać się na rękach i ramionach. Twoje dziecko będzie teraz coraz częściej próbowało nawiązać kontakt i ustanowić bliskość.
W ten sposób możesz wspierać rozwój swojego dziecka w trzecim i czwartym miesiącu:
- wkładaj przedmioty i materiały w otwarte dłonie
- baw się w pierwsze małe gry (np. kukułka)
- Zapewnij stałe rytuały
- Zachęcaj dziecko do podnoszenia i obracania głowy oraz zapewnij mu wsparcie.
- wziąć udział w kursie PEKiP lub pływania dla niemowląt.
4. piąty – szósty miesiąc
Do piątego miesiąca oczy i uszy rozwinęły się na tyle, że niemowlę widzi i słyszy tak dobrze jak osoba dorosła. Więź z matką i ojcem jest teraz ogromnie silna. Zaczyna łatwo marudzić, gdy opiekun wychodzi z pokoju. Z kolei sceptycyzm wobec obcych staje się coraz bardziej wyraźny.
Dziecko potrafi już obrócić się z pleców na brzuch. Małe ciało jest tak gibkie, że paluszki można włożyć do buzi. Zdolność koordynacji wzrasta tak, że dziecko może już przenosić przedmioty z jednej ręki do drugiej. Najbardziej niezawodnym narządem zmysłów są usta, dlatego wszystkie przedmioty są badane za ich pomocą.
Uwaga: Ponieważ dziecko potrafi już samodzielnie się obracać, istnieje zwiększone ryzyko upadku. Dlatego nie spuszczaj go z oka, na przykład na przewijaku.
W szóstym miesiącu coraz lepiej rozwijają się drobne umiejętności motoryczne. Raz po raz dziecko będzie próbowało usiąść z Twoją pomocą. Pozycja leżąca staje się coraz mniej interesująca, ponieważ w pozycji leżącej można znacznie lepiej postrzegać otoczenie. Wypróbowywane są również pierwsze ruchy raczkowania. Twoje dziecko będzie teraz coraz częściej próbowało wciągać się na krzesła i inne przedmioty.
Większość dzieci rozwija teraz swoje pierwsze zęby. Dlatego w tym czasie są bardzo marudne i dużo płaczą. Chłodzące gryzaki i pierścienie do ząbkowania mogą złagodzić ból.
Pod koniec szóstego miesiąca widzenie 3D jest w pełni rozwinięte, dzięki czemu możliwe jest już widzenie przestrzenne. Ponadto rozpoczyna się rozwój emocjonalny Twojego dziecka. Potrafią one teraz wyrazić swoje uczucia za pomocą różnych dźwięków. Stają się coraz bardziej zdystansowane wobec obcych.
Oto jak możesz wspierać rozwój swojego dziecka w piątym i szóstym miesiącu:
- angażuj się w zabawy paluszkowe i językowe
- śpiewać piosenki lub opowiadać historie
- oferować piłki, duże klocki i książki z obrazkami
- Dużo rozmawiaj z dzieckiem i komentuj sytuacje
- Przekazywanie zabawek tam i z powrotem, aby ćwiczyć drobne umiejętności motoryczne
5. siódmy do ósmego miesiąca
Na początku siódmego miesiąca przypada kolejne badanie kontrolne. W wieku U5 po raz kolejny zwraca się uwagę na rozwój ruchowy. Lekarz w zabawie sprawdza również, czy dziecko potrafi wydawać dźwięki. Podczas tego badania można również podać kolejne szczepienie.
W wieku siedmiu miesięcy obracanie się w różnych pozycjach nie powinno już stanowić problemu. Ponadto muskulatura jest teraz tak dobrze rozwinięta, że Twoje dziecko może już siedzieć bez pomocy. W pozycji leżącej będzie również próbowało trochę raczkować. W pozycji pionowej kolana zapierają się dopiero po kilku sekundach, tak że możliwe jest krótkie stanie.
Duszenie
Duszenie nazywane jest również lękiem ośmiomiesięcznym. Trwa on do około pierwszych urodzin dziecka. Ważne jest, aby w tej fazie zaoferować dziecku wsparcie.
Stanie na czterech nogach nie stanowi już problemu w ósmym miesiącu. Zabawki są już obsługiwane za pomocą tak zwanego uchwytu nożycowego. Ale dziwność jest również w tym czasie w absolutnym szczycie. Gdy tylko pojawiają się obcy ludzie, maluchy chowają się za mamą lub tatą.
Podczas pierwszych prób stania i wspinania się, teraz częściej zdarza się, że Twoje dziecko upada i w ten sposób doświadcza porażki. Nie powstrzymuj tego, ponieważ jest to sposób na poznanie przez dziecko własnych granic. Najpóźniej jednak w tym momencie uczyń swój dom bezpiecznym dla dzieci.
W ten sposób możesz wspierać rozwój dziecka w siódmym i ósmym miesiącu:
- pozostawić dużo wolnej przestrzeni
- pozwól mu jak najczęściej odkrywać swoje otoczenie
- zachęcaj dziecko do raczkowania i fokusowania
- dostarczaj ciekawych zabawek
- Zorganizuj codzienną rutynę z rytuałami
- Pozwól dziecku jeść samodzielnie
- współdziałaj i komunikuj się z dzieckiem tak często, jak to możliwe
6. dziewiąty – dziesiąty miesiąc
W dziewiątym miesiącu dzieci chcą odkrywać i poznawać całe swoje otoczenie. Próbują poruszać się na wszelkie sposoby. Mogą raczkować, ślizgać się i skrobać, aby dosięgnąć pewnych przedmiotów. Uwielbiają podciągać się na przedmiotach i meblach i potrafią już utrzymać własny ciężar. Tylko ich równowaga nie jest jeszcze w pełni rozwinięta.
Przedmioty mogą być teraz umiejętnie trzymane i wypuszczane. Zwłaszcza upuszczanie jest w tym czasie bardzo zabawne. Gaworzenie brzmi teraz coraz bardziej jak prawdziwe słowa.
Dziecko w wieku około dziewięciu miesięcy zaczyna już protestować przeciwko codziennym czynnościom, takim jak pielęgnacja.
Zapewnienie własnej woli nasila się jeszcze bardziej w dziesiątym miesiącu. Twoje dziecko staje się bardziej niezależne i próbuje coraz bardziej oddzielić się od Ciebie. Ta faza oddzielenia jest często rekompensowana zabawką do przytulania lub szmatką do przytulania.
Pierwsze próby chodzenia podejmowane są z pomocą przedmiotów takich jak krzesła. Wiele dzieci potrafi już przejść kilka kroków na rękach, zanim straci równowagę.
Najlepiej nie używać chodzików dla dzieci. Większość ekspertów jest zdania, że upośledzają one postawę ciała.
W ten sposób można wspierać rozwój dziecka w dziewiątym i dziesiątym miesiącu:
- oferuj wiele różnych przedmiotów
- Wzmacniaj codzienne czynności
- bawić się w chowanego
- mówienie do dziecka i używanie wielu różnych słów
- Pokazuj i czytaj książki z obrazkami
- Zawsze zachęcaj i chwal za sukcesy, kiedy próbuje stać lub chodzić
7. jedenasty do dwunastego miesiąca
Między dziesiątym a dwunastym miesiącem życia odbywa się badanie U6. Na tym spotkaniu pediatra sprawdza, czy dziecko do tej pory rozwijało się odpowiednio do swojego wieku. Główny nacisk kładzie się na umiejętności motoryczne i rozwój mowy.
W międzyczasie równowaga dziecka rozwinęła się do tego stopnia, że może ono swobodnie i bezpiecznie stać. W naturalny sposób prowadzi to do kolejnych prób chodzenia. Dziecko staje z szeroko rozstawionymi nogami i przenosi ciężar ciała bardzo daleko do przodu.
Drobne umiejętności motoryczne są już bardzo dobrze rozwinięte. Twoje dziecko może prawdopodobnie bez problemu podawać przedmioty tam i z powrotem. Potrafi już samodzielnie trzymać swój kubek i ewentualnie pić z niego bez pomocy.
Na tym etapie dzieci rozumieją już bardzo dobrze, co jest dozwolone, a co zabronione. Używając słowa „nie” można aktywnie stawiać granice i dać dziecku poczucie rozróżnienia między dobrem a złem.
Wraz z ukończeniem pierwszego roku życia, Twój mały skarb jest już uważany za malucha. Ich ruchy stają się coraz pewniejsze. Maluchy mogą bez problemu wchodzić po schodach. Niektóre dzieci są już na takim etapie, że potrafią samodzielnie przejść kilka kroków.
Powoli dziecko zaczyna też uczyć się mówić. Ich pierwsze słowa to często mumia, tata lub woof. Potrafią też znaleźć w książce obrazkowej przedmioty, które wymieniasz. Jednak również one lubią zajmować się przez jakiś czas same sobą.
W ten sposób możesz wspierać rozwój swojego dziecka w jedenastym i dwunastym miesiącu:
- zaoferuj klocki, książki i odpowiednie przedmioty gospodarstwa domowego
- jedzcie razem posiłki
- wyznaczać granice
- oferuj dużo miejsca do poruszania się
- Wspieraj niezależność
- Okaż cierpliwość
8. Zapewnić odżywianie na różnych etapach rozwoju
Zdrowie noworodka jest bliskie sercu całej rodziny. Dlatego wiele kobiet już w czasie ciąży zaczyna myśleć o karmieniu piersią. Karmienie piersią ma zarówno zalety, jak i wady. Pierwszą zaletą jest to, że mleko matki zawiera wszystkie ważne składniki odżywcze. Karmienie piersią tworzy również bliską więź między matką a dzieckiem. Największą wadą jest jednak to, że matka musi być zawsze obecna lub stale odciągać pokarm.
Każdy jednak powinien sam zdecydować, czy chce karmić swoje dziecko piersią, czy nie. Zaleceniem WHO jest całkowity czas karmienia piersią do 24 miesięcy lub dłużej. Jednak niektóre matki karmią piersią znacznie wcześniej.
Wpierwszych czterech do sześciu miesiącach całkowicie wystarcza więc karmienie dziecka mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Dopiero potem należy podawać dodatkowe pokarmy uzupełniające, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Ponieważ odruch ssania nie jest już w tym momencie tak silny, możesz podawać dziecku kaszki łyżeczką. Szczególnie odpowiednie są kaszki warzywne lub z pełnego mleka.
Od siódmego do ósmego miesiąca możesz podawać dziecku kaszki zbożowe lub owocowe. Dodatkowo możesz podawać mu małe porcje swoich potraw do spróbowania. W wieku około 11 miesięcy możesz pozwolić dziecku dzielić z Tobą posiłek. W większości przypadków maluchy potrafią już wtedy jeść samodzielnie. Na przykład pokrój owoce lub kanapkę na kawałki wielkości kęsa.
9. Kupuj książki o rozwoju dziecka online
- Nolden, Annette (Author)
- Largo, Remo H. (Author)