- Jeśli alergia występuje w czasie ciąży, można ją leczyć po konsultacji z lekarzem. Ponieważ nie każdy lek jest godny polecenia, należy śmiało zasięgnąć porady lekarza i w razie potrzeby przejść na inne środki.
- W skrajnych przypadkach objawy alergii mogą być niebezpieczne dla dziecka. Dzieje się tak na przykład w przypadku zaburzeń oddychania lub wstrząsu toksycznego, kiedy nie można już zagwarantować prawidłowego dopływu krwi lub tlenu.
- Aby przetrwać ciążę z alergią jak najbardziej bez objawów, można podjąć pewne środki zapobiegawcze. Na przykład istnieją specjalne filtry do odkurzacza przeciwko roztoczom kurzu domowego, a jeśli jesteś uczulony na pyłki, zamknięte okno podczas podróży samochodem może już przynieść ulgę.
Alergia czy nawet reakcja alergiczna sama w sobie jest bardzo nieprzyjemna, ale co zrobić, gdy alergia staje się zauważalna w czasie ciąży?
W tym poradniku wyjaśniamy, na co bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę w przypadku alergii w ciąży, czy alergia może być wywołana przez ciążę i kiedy staje się niebezpieczna dla dziecka.
Spis treści
1. leczenie alergii w ciąży powinno być zawsze uzgodnione z lekarzem

Nieważne, czy reakcję alergiczną wywołało użądlenie pszczoły, czy pyłki roślin: Koniecznie zgłoś się do lekarza i nie lecz reakcji alergicznej według własnego uznania w czasie ciąży. Nie wszystkie leki są dozwolone w czasie ciąży.
Na przykład nie należy stosować byle jakiego sprayu do nosa na alergię na pyłki lub zapalenie błony śluzowej nosa w czasie ciąży.
Niektóre preparaty mają działanie obkurczające i łagodzą objawy, ale mogą być niebezpieczne dla dziecka, ponieważ zmniejsza się dopływ krwi. Z kolei cetyryzyna jest często przepisywana na katar sienny.
Do najczęstszych objawów alergii należą:
- Wysypka lub wyprysk na skórze
- Katar
- Swędzenie
- Duszność
Niemniej jednak, nie musisz się obyć bez leków łagodzących alergię w czasie ciąży. Ciężkie upośledzenia, takie jak duszności (na przykład, jeśli alergia prowadzi do problemów astmatycznych w czasie ciąży), mogą być leczone.
W tym przypadku zawsze przeprowadzane jest ważenie korzyści i ryzyka, tak że czasami przepisywane są tabletki, które w przeciwnym razie nie powinny być pierwszym wyborem w ciąży.
Rozróżnia się następujące cztery rodzaje alergii:
Typ I | Typ II | Typ III | Typ IV |
---|---|---|---|
Typ natychmiastowy | Typ cytotoksyczny | Typ kompleksu immunologicznego | Typ późny |
Reakcja natychmiastowa. | Reakcja w ciągu kilku godzin. | Reakcja w ciągu kilku godzin. | Reakcja w ciągu kilku godzin do kilku dni. |
Wysypka skórna lub duszności. | Alergia prowadzi do odkładania się w tkankach substancji, które mogą wywołać stan zapalny. | Może prowadzić do stanu zapalnego. | Własne komórki organizmu ulegają zniszczeniu. |
2. Łagodne objawy alergii w ciąży często można zwalczyć lub nawet zapobiec za pomocą prostych (domowych) środków zaradczych.
Zapobieganie przynosi ulgę
Kobiety w ciąży mogą zapobiegać sobie, unikając w miarę możliwości pewnych zagrożeń. W sezonie pyłkowym podróże samochodem powinny odbywać się tylko przy zamkniętych oknach lub np. warto zaopatrzyć się w specjalne filtry powietrza do odkurzacza, które dodatkowo zmniejszają obciążenie roztoczami kurzu domowego.
W czasie ciąży ważne jest, aby nie narażać się na niepotrzebne zagrożenia, które mogą wywołać reakcję alergiczną.
Jeśli jesteś uczulona na sierść kota, w czasie ciąży powinnaś trzymać się z daleka od zwierząt. W przypadku zwykłego ukąszenia owadów, np. ukąszenia komara, często pomaga schłodzenie dotkniętego miejsca. Natomiast w przypadku użądlenia osy, należy natychmiast udać się do lekarza, jeśli mamy alergię.
Nie należy jednak przeprowadzać testów alergicznych w czasie ciąży. W niektórych przypadkach tylko łagodne swędzenie jest reakcją alergiczną na daną substancję, ale są alergie, na które reaguje się wstrząsem alergicznym – a to może być niebezpieczne dla dziecka!
Jeśli natomiast ciąża jest planowana, wykonanie testu alergicznego, a także niezbędnych szczepień przed ciążą może wiele ułatwić (i sprawić, że ciąża będzie mniej stresująca).
2.1 Zalety i wady leczenia alergii w ciąży domowymi sposobami
- Nie szkodzą dziecku.
- Przede wszystkim prawie każdy ma w domu środki chłodzące/obrzękowe na ukąszenia owadów.
- Środki domowe często nie wystarczają (w zależności od stopnia nasilenia alergii).
- Nie wszystko można dobrze zastąpić (na przykład krople do oczu lub środki przeciw zaburzeniom oddychania).
Reakcja alergiczna w czasie ciąży może być niebezpieczna dla dziecka.
Jeśli podczas wstrząsu alergicznego nagle przestanie płynąć powietrze, może to być dość niebezpieczne dla dziecka i mieć tragiczne konsekwencje. Zapas tlenu załamuje się, przez co dziecko również nie jest już wystarczająco zaopatrywane w tlen.
W zależności od etapu ciąży może to prowadzić na przykład do wad rozwoj owych lub opóźnienia wzrostu. To samo dotyczy sytuacji, gdy alergia w czasie ciąży doprowadzi do niewydolności krążenia u matki. Również w tym przypadku może ucierpieć zaopatrzenie dziecka.

Ale nie tylko sama reakcja alergiczna, ale także silne czynniki stresowe mogą zagrażać dziecku. Szczególnie w pierwszych trzech miesiącach ciąży organizm często bardzo wrażliwie reaguje na odczucia matki. Reakcje alergiczne (w zależności od stopnia) mogą prowadzić do silnego stresu i spowodować poronienie na początku ciąży lub przedwczesny poród pod koniec ciąży.
4. ważne pytania i odpowiedzi
4.1 Czy mam jakiś wpływ na to, czy moje dziecko również będzie miało alergię?

Jeśli matka miała alergię w czasie ciąży, istnieje bardzo duża szansa, że dziecko również będzie miało alergię. Jeśli oboje rodzice mają alergie, to wzrasta ryzyko, że dziecko również będzie cierpiało na alergię. Można jednak w pewnym stopniu temu zapobiec.
Na przykład zaleca się, aby w czasie ciąży nie jeść żadnych pokarmów, które są podejrzewane o wywoływanie alergii. Dotyczy to na przykład mleka krowiego.
Unikanie szkodliwych substancji, takich jak nikotyna czy alkohol, powinno być sprawą oczywistą. Zdrowe odżywianie zapewnia dziecku idealny start w życie i dostarcza mu ważnych składników odżywczych, które wzmacniają jego własne mechanizmy obronne. Do tego należy również karmienie piersią przez matkę, która przekazuje dziecku przeciwciała poprzez mleko matki.
Uwaga: Pielęgnacja skóry, która zawiera jak najmniej substancji drażniących, może również pomóc w zapobieganiu alergiom. Dlatego wiele położnych zaleca stosowanie naturalnej oliwy z oliwek zamiast typowych kremów.
4.2 Czy mogę poddać się odczulaniu podczas ciąży?

W czasie ciąży nie należy ponownie rozpoczynać odczulania. Możliwa reakcja na odczulanie nie jest znana i może być niebezpieczna dla dziecka, jeśli dojdzie do wstrząsu alergicznego.
Jeśli jednak odczulanie zostało już rozpoczęte i było dobrze tolerowane do czasu ciąży, to zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować odczulanie w czasie ciąży (po konsultacji z lekarzem prowadzącym).
Jeśli ciąża jest planowana, zawsze sensowne jest kontynuowanie hiposensybilizacji do końca i dopiero wtedy realizowanie chęci posiadania dziecka – w ten sposób unika się wszelkich zagrożeń (a także własnych obaw).