Ból pleców podczas ciąży jest spowodowany zmianami fizycznymi. Wraz z postępem ciąży zmienia się środek ciężkości ciała, przez co często powstają nieprawidłowe postawy. Ponadto zmiany hormonalne powodują rozluźnienie więzadeł i ścięgien.
Aby złagodzić ból pleców w czasie ciąży, powinnaś zażywać dużo ruchu, a w najlepszym wypadku uprawiać umiarkowane sporty. Zadbaj o zdrową postawę i wzmocnij mięśnie pleców. Na ostry ból może pomóc ciepła kąpiel i butelka z gorącą wodą.
Jeśli ból pojawia się we wczesnej ciąży lub jest szczególnie silny, powinnaś zlecić wyjaśnienie przyczyn ginekologowi. W najgorszym przypadku są to powikłania, które wymagają szybkiego leczenia.
W czasie ciąży kobiety muszą zmagać się z wieloma dolegliwościami. Szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży coraz bardziej zaokrąglony brzuch powoduje bóle pleców, które w najgorszym przypadku mogą prowadzić również do mrowienia i drętwienia nóg.
W tym artykule wyjaśniamy, w jakich fazach ciąży może wystąpić ból pleców i jaka forma jest szczególnie typowa. Ponadto podpowiadamy, jakie ćwiczenia i pozycje leżące mogą złagodzić ból pleców.
[button]Zamów pasy podtrzymujące bezpośrednio online[/button]
Spis treści
1. ból pleców może wystąpić na różnych etapach ciąży

Woda w nogach, zgaga czy duszności – kobiety w ciąży muszą zmagać się z wszelkimi dolegliwościami wynikającymi ze zmian zachodzących w ich organizmie. Częste są również bóle dolnej i górnej części pleców. Ponad połowa kobiet w ciąży skarży się na ból pleców związany z ciążą. Silny ból może być nawet powodem zakazu pracy dla danej osoby.
Zwłaszcza ostatnia trzecia część ciąży może być dla wielu kobiet bardzo uciążliwa, ponieważ rosnący ciężar dziecka zmienia środek ciężkości ciała, co skutkuje wydrążeniem pleców. Z powodu tej pozycji plecy są stale obciążone, czego skutkiem mogą być bóle pleców.
Dodatkowo, na skutek działania hormonów, rozluźnione zostają więzadła i ścięgna. Kręgosłup traci swoją stabilność, przez co mięśnie stają się napięte i prowadzą do bólu. Z powodu tego rozluźnienia wiele kobiet w ciąży zmaga się również z bólem sympatykomięśniowym.
Uwaga: Jeśli natomiast ból pleców pojawia się we wczesnej ciąży, może to być oznaka komplikacji. Dlatego w takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wyjaśni przyczyny.
2. Dużo ruchu i sportu rozluźnia mięśnie
Sport jako środek zapobiegawczy
Kobiety, które już przed ciążą były bardzo wysportowane i regularnie ćwiczyły plecy, są mniej narażone na bóle pleców w czasie ciąży. Jeśli planujesz zajść w ciążę w ciągu najbliższych miesięcy lub lat, najlepiej jest wcześnie rozpocząć specjalny trening pleców.Dla kobiet, które są w ostatniej trzeciej części ciąży, ruchy stają się coraz trudniejsze, przez co nie są już tak aktywne fizycznie. Ten brak ruchu ma dodatkowo bardzo negatywny wpływ na górną i dolną część pleców.
Aby temu przeciwdziałać, należy jak najwięcej się ruszać, a najlepiej uprawiać sport. Trening fizyczny wzmacnia mięśnie, dzięki czemu ból w plecach zmniejsza się. Szczególnie wskazane są takie sporty jak pływanie, joga, nordic walking czy aqua aerobik.
W przypadku bólu w górnej lub dolnej części pleców, szczególnie w nocy, należy przyjąć odciążającą pozycję do snu. W tym celu można umieścić między nogami specjalną poduszkę ciążową lub do spania na boku.
Aby odciążyć plecy, wiele kobiet stosuje również specjalny pas ciążowy. Jest to szeroki, elastyczny pas, który umieszcza się wokół brzucha. W ten sposób brzuch jest podtrzymywany, a plecy odciążane.
Nowym trendem jest również oklejanie brzucha taśmą. Dzięki odpowiednim kinesiotapom brzuch zostaje uniesiony, dzięki czemu ból pleców zostaje złagodzony. Mówi się również, że kinesiotape poprawia krążenie krwi.
W przypadku ostrego bólu ulgę może przynieść również ciepła kąpiel lub butelka z gorącą wodą. Butelkę z gorącą wodą należy jednak umieszczać tylko na plecach, a nie na brzuchu, gdyż w przeciwnym razie może dojść do przedwczesnych skurczów.
W badaniu klinicznym naukowcy stwierdzili również, że osteopatia może znacznie złagodzić ból pleców w czasie i po ciąży.
3. Ćwiczenia, które pomagają w walce z bólem pleców

Dzięki lekkiemu treningowi fitness możesz nie tylko wzmocnić plecy, ale także jak najlepiej przygotować swoje ciało do nadchodzącego porodu.
W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić Ci kilka ćwiczeń, które możesz zastosować, aby złagodzić ból pleców w czasie ciąży:
- Podpórka na ścianie: Prostym, szybkim ćwiczeniem dla in between jest podpórka na ścianie. Stań przed ścianą z ramionami w odległości mniej więcej jednego ramienia. Następnie umieść swoje dłonie przy ścianie i pozwól im powoli przesuwać się w dół ściany. Podczas wykonywania tej czynności ugnij nieco kolana.
- Kot – krowa: Związany z ciążą ból w górnej części pleców może być również złagodzony za pomocą ćwiczenia kot – krowa. Ustaw się w pozycji czworoboku z nogami rozstawionymi na szerokość bioder i rękami pod ramionami. Teraz zrób wydech i zaokrąglij plecy tak, aby utworzyć koci garb. Opuść głowę i spójrz w kierunku brzucha. Na wdechu wygnij plecy w łuk i spójrz w górę. Powtórz ćwiczenie około osiem do dziesięciu razy.
- Tygrys: W pozycji czworaczej mięśnie pleców mogą być nie tylko rozciągnięte i rozluźnione, ale także wzmocnione. Na wdechu unieś jednocześnie lewą rękę i prawą nogę i wyciągnij je do przodu lub do tyłu. Przy wydechu ponownie je opuść. Następnie zmień strony i powtórz ćwiczenie około dziesięciu razy. Aby utrudnić ćwiczenie, możesz też utrzymać pozycję nieco dłużej.
Oprócz tych ćwiczeń ważne jest również, abyś regularnie rozluźniał plecy. Jeśli nie cierpisz na zespół żyły głównej, możesz spróbować na przykład pozycji wykrocznej.
Wiele innych skutecznych ćwiczeń możesz też zobaczyć w tym filmie:
4. Jeśli ból pleców jest wyjątkowo silny, należy skonsultować się z lekarzem.

Mimo że wiele kobiet zmaga się z bólem pleców w ostatnich tygodniach ciąży, a przyczyny są zazwyczaj niegroźne, zawsze należy traktować dolegliwości poważnie.
Szczególnie ból pleców, który pojawia się w pierwszym trymestrze, powinien zostać wyjaśniony przez lekarza. Dzieje się tak, ponieważ niektóre komplikacje, takie jak ciąża pozamaciczna, mogą prowadzić do silnego bólu pleców.
Ale do ginekologa warto udać się także w przypadku bardzo silnego bólu pleców w ostatnim trymestrze, aby wykluczyć inne przyczyny.
Bowiem na krótko przed urodzeniem dziecka ból pleców może być również pierwszymi skurczami. W tym przypadku bóle porodowe są częściej odbierane jako bóle pleców, więc związek nie jest od razu oczywisty. Jeśli ból stale się nasila, dla pewności powinnaś udać się do szpitala.
5. Zmniejsz nacisk na kręgosłup za pomocą pasa podtrzymującego
No products found.