- Szczególnie bóle brzucha są dość powszechne w czasie ciąży.
- Wiele innych bólów może również wystąpić z powodu zmian w Twoim ciele
- W razie wątpliwości należy zawsze skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku wystąpienia krwawienia
Lekkie złe samopoczucie w ciąży jest niestety całkiem normalne, a różne bóle są również dość powszechne. W końcu całe Twoje ciało się zmienia. Ciągle rośnie, i to w nietypowych kierunkach, aby zrobić miejsce dla płodu. Szczególnie w pierwszych 6 tygodniach ciąży bóle brzucha są dość powszechne. Powoduje to niepokój u przyszłych matek, ale na szczęście w wielu przypadkach jest to związane ze wzrostem. Może występować ciągnięcie i uciskanie w okolicy pępka, ale także w okolicy jajników.
Poniżej dowiesz się więcej o różnych rodzajach bólu, które mogą wystąpić podczas ciąży. Oczywiście, jeśli nie masz pewności, lepiej dla ostrożności udać się do lekarza lub skonsultować się z położną raz za razem. Okaże się, że wiele bólów jest normalnych. Jeśli ból jest szczególnie silny lub występuje po jednej stronie, albo pojawia się niespodziewane krwawienie, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Spis treści
1. rozpoznać, które bóle są normalne
Bóle brzucha podobne do bólów menstruacyjnych, ale także napięcie w piersiach, jajowodach i pośladkach są dość powszechne w czasie ciąży. Bóle ciągnące, jak te podczas miesiączki, nie są powodem do niepokoju. Dopiero gdy bóle te stają się nie do zniesienia, należy udać się do lekarza. Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, często czują się niepewnie i szybko stają się niespokojne, gdy pojawia się ból. Uświadom sobie, że całe Twoje ciało się zmienia i naucz się odróżniać typowe bóle ciążowe od innych.
Wskazówka: Możesz złagodzić wiele bólów ciążowych poprzez techniki relaksacyjne lub masaże.
Bóle te są dość powszechne, zwłaszcza we wczesnym okresie ciąży i nie są niczym niepokojącym, o ile są jeszcze znośne i ustępują:
- Ból brzucha, a także ból w podbrzuszu (np. przy szyjce macicy).
- Bóle głowy
- Bolesne piersi i sutki
- Ból pośladków lub wewnętrznej strony ud
- Ból pleców i dolnej części pleców (nasila się wraz z postępem ciąży)
- Szwy w boku
Oczywiście możesz również doświadczyć bólu, który nie ma nic wspólnego z ciążą. Na przykład ból zęba jest niezależny od Twojego nienarodzonego dziecka i często wymaga wizyty u dentysty. Tam ważne jest, aby poinformować recepcjonistkę, jak i samego lekarza o ciąży, aby można było odpowiednio dostosować metodę leczenia.
Z kolei ból nadgarstka może być również spowodowany związanym z ciążą obrzękiem stawów. Bolą również kolana, uda, kości, stopy lub podeszwy stóp. W tych przypadkach położna pomoże Ci w odpowiednich ćwiczeniach przeciw przeciążeniom.
1.1 W razie wątpliwości lekarz lub położna mogą Ci pomóc
Jeśli nie jesteś pewna, dlaczego pojawiają się bóle, powinnaś koniecznie skonsultować się z ginekologiem lub położną. Nawet jeśli ból nie ma nic wspólnego z ciążą, w wielu przypadkach ważne jest jego leczenie. Na przykład, jeśli masz typowe objawy grypy, takie jak np.
- Ból gardła
- Ból głowy
- Ból w kończynach (np. w stawach palców)
w porozumieniu z lekarzem powinieneś podjąć odpowiednie środki do zwalczania dolegliwości.
Powyższa tabela stanowi przegląd najczęstszych rodzajów bólu, jak również ich przyczyn. Jednak i tutaj obowiązuje zasada, że w razie wątpliwości należy raczej skonsultować się z lekarzem.
Rodzaj bólu | Prawdopodobna przyczyna |
---|---|
Ból brzucha, ból żołądka, ból w klatce piersiowej | Związane z ciążą, ale często nie są niebezpieczne |
Ból zęba | Niezależne od ciąży |
Ból głowy, ból gardła, kaszel | Przeziębienie lub grypa, może skomplikować ciążę |
Z reguły należy udać się do lekarza, jeśli ból trwa dłużej niż kilka godzin, nasila się lub występuje np. tylko po lewej stronie brzucha. Silne krwawienie jest również powodem do natychmiastowej wizyty u lekarza. Jeśli odczuwasz ból przy oddawaniu moczu lub w pęcherzu, również powinnaś udać się do lekarza. Kobiety w ciąży częściej cierpią na infekcje pęcherza ze względu na zmiany hormonalne w środowisku pochwy. W pierwszych tygodniach ciąży często pojawiają się tzw. krwawienia implantacyjne, które wiele kobiet błędnie interpretuje jako okres. Jednak ich kolor (ciemnoczerwony, raczej brązowy) i siła (słabe, przypominające plamienie) wyraźnie różnią się od normalnego okresu i są całkowicie normalne. W większości przypadków można poczekać i zobaczyć, jak rozwija się krwawienie i ból.
2. bóle brzucha w ciąży
Ból brzucha jest szczególnie częsty u kobiet w ciąży. Jeśli istnieje pragnienie posiadania dziecka, ból w podbrzuszu może sygnalizować zarówno udane zapłodnienie, jak i początek kolejnej miesiączki. We wczesnej ciąży ciągnące bóle podbrzusza są całkowicie normalne, ponieważ macica dostosowuje się do ciąży. Dodatkowo rozciągają się więzadła macicy, które mocują macicę do miednicy, co również może prowadzić do bólu podbrzusza, często mylonego z bólem brzucha.
Nierzadko występują też inne bóle w okolicy brzucha, np. w kości łonowej, kręgu lędźwiowym, okolicy nerek, górnej części brzucha, przepony, pupy, zadu, pachwiny lub między nogami. Do znanych bólów ciążowych należą również boczne szwy i uczucie posiadania twardego brzucha. Te ostatnie występują szczególnie często w późnym okresie ciąży i wskazują na skurcze wysiłkowe, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa.
Położna może złagodzić wiele z tych bólów za pomocą odpowiedniej terapii, a także wyjaśnić, co możesz zmienić w swoim zachowaniu, aby uniknąć niektórych bólów. Często pomagają masaże, herbaty uspokajające i drobne ćwiczenia.
2.1 Bóle głowy podczas ciąży
Te bóle w ciąży są również dość powszechne. O ile możesz wykluczyć przeziębienie lub problemy z zębami, prawdopodobnie boląca głowa ma związek z ciążą. Wśród przyczyn wymienia się stres, zmiany hormonalne i napięcie. Czasami może pojawić się również migrena, ale jest to bardziej prawdopodobne, jeśli byłaś na nie podatna przed zajściem w ciążę. Jednym ze sposobów na rozpoznanie migreny jest to, że głowa boli Cię szczególnie przy kaszlu i po wstaniu.
Pamiętaj, że w czasie ciąży nie możesz przyjmować wielu leków z apteczki. Paracetamol jest dozwolony w niewielkich ilościach, ale przed zażyciem leku powinnaś spróbować zwalczyć ból domowymi sposobami. Należą do nich masaż, akupunktura, olejek lawendowy na kark i skronie, filiżanka espresso z cytryną. Dotyczy to całej ciąży, zarówno 5 tygodnia, jak i 3 miesiąca czy 8 miesiąca.
2.2 Ból we wczesnej ciąży jest całkiem normalny
Szczególnie we wczesnej ciąży wiele kobiet skarży się na ból, uczucie ciągnięcia i mdłości. Dzieje się tak głównie dlatego, że Twój organizm musi przyzwyczaić się do wielu zmian, jakie niesie ze sobą ciąża. Jeśli jednak bóle w ciąży występują w połączeniu z gorączką lub krwawieniem, zalecana jest ostrożność. W pierwszych 12 tygodniach istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej, a jednostronny ból brzucha może na to wskazywać.
Jeśli objawy nie są zbyt silne, należy najpierw spróbować złagodzić ból w ciąży za pomocą domowych środków i ćwiczeń. Położna chętnie pomoże w tym zakresie, a jeśli chodzi o masaże czy ćwiczenia rozciągające, powinnaś również skorzystać z pomocy partnera.
3. Ciesz się ciążą pomimo bólu
Jedno jest pewne: ciąża to nie spacer po parku i jako przyszła mama będziesz musiała znosić wiele bólu. Szybko nauczysz się odróżniać niebezpieczny ból od normalnego dyskomfortu. Dzięki temu będziesz wiedziała, jak najlepiej radzić sobie z danym problemem i kiedy należy udać się do lekarza.
Postaraj się mimo bólu cieszyć się wieloma dobrymi chwilami ciąży, możesz też kontynuować takie aktywności jak jazda na rowerze. Pamiętaj, że wiele dolegliwości ma przyczyny fizjologiczne i służy temu, aby Twoje dziecko urodziło się zdrowe. W tej tabeli przedstawimy Ci zalety i wady bólu w ciąży, abyś mogła dostrzec również jego pozytywne strony:
- Duży ból w ciąży ostatecznie sprzyja zdrowemu rozwojowi dziecka
- Ból pozwala szybciej reagować, gdy coś jest nie tak
- Wiele bólów można łatwo złagodzić przy pomocy niewielkiej wiedzy lub domowych środków zaradczych
- Twój poziom tolerancji na ból wzrasta, co ułatwia poród
- Dyskomfort i ból nawet w nieznanych miejscach
- Może prowadzić do większej drażliwości