Zatrucie ciążowe nie jest klasycznym zatruciem, jak początkowo zakładano, ale zaburzeniem adaptacyjnym organizmu, które pojawia się w wyniku zmian zachodzących w czasie ciąży. W zależności od tego, kiedy pojawiają się pierwsze objawy, rozróżnia się gestozę wczesną i późną.
Gestozę rozpoznaje się przede wszystkim po zatrzymaniu wody w organizmie, wysokim ciśnieniu krwi oraz wykryciu białka w moczu. W zależności od stopnia zaawansowania mogą wystąpić również inne objawy, takie jak bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy nerwowość. Jeśli choroba jest już bardzo zaawansowana, mogą wystąpić zagrażające życiu drgawki.
Leczenie zależy od stopnia i rodzaju objawów. Obrzęk może być złagodzony przez podniesienie nóg, natomiast wysokie ciśnienie krwi wymaga podania leków przeciwnadciśnieniowych. Ciężkie przypadki muszą być leczone w szpitalu.
W czasie ciąży kobiety mogą cierpieć na wiele różnych dolegliwości. Tak zwane zatrucie ciążowe występuje zazwyczaj w ostatniej trzeciej części ciąży i w pewnych okolicznościach może stać się zagrożeniem dla życia matki i dziecka.
W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest zatrucie ciążowe i jakie jego rodzaje są szczególnie częste. Przedstawimy również objawy zatrucia ciążowego i sposoby jego leczenia.
[button]Zamów dalszą literaturę bezpośrednio online[/button]
Spis treści
1. zatrucie ciążowe jest zaburzeniem dostosowawczym
Wpływ na zdrowie psychiczne
Zgodnie z wynikami fińskiego badania obserwacyjnego, stan przedrzucawkowy zwiększa ryzyko, że dziecko będzie miało później zaburzenia psychiczne. Należą do nich zaburzenia zachowania, lęk i depresja.
Mimo, że termin zatrucie ciążowe jest dziś nadal bardzo powszechny, to jest on już przestarzały. Termin ten wywodzi się z wcześniejszej teorii, że za dolegliwości odpowiada zatrucie.
Dziś jednak naukowcy są zgodni, że zatrucie ciążowe jest zaburzeniem przystosowawczym. Oznacza to, że organizm kobiety nie jest w stanie dostosować się do zmian, które pojawiają się wraz z ciążą, dlatego bije na alarm.
Choroby, które są wywoływane przez ciążę, są ogólnie nazywane gestozami. Lekarze zasadniczo rozróżniają wczesne i późne gestozy. Wczesne gestozy objawiają się w pierwszych tygodniach ciąży poprzez nudności i wymioty, ale nie mają dalszych skutków dla zdrowia matki i dziecka.
Gestozy późne występują w ostatniej trzeciej części ciąży i są znacznie bardziej niebezpieczne.
Wyróżnia się następujące formy gestozy:
- stan przedrzucawkowy (gestoza EPH)
- nadciśnienie indukowane ciążą
- zespół HELLP
Około 5 do 10 % ciężarnych kobiet w Niemczech cierpi na stan przedrzucawkowy. Ciężki stan przedrzucawkowy może rozwinąć się w zespół HELLP, który charakteryzuje się zaburzeniami krzepnięcia krwi i dysfunkcją wątroby.
W tym filmie możesz również zapoznać się z różnymi rodzajami gestozy:
2. najczęstsze objawy zatrucia ciążowego to wysokie ciśnienie krwi i wydalanie białka.
W niektórych przypadkach rozpoznanie gestozy nie jest łatwe. Podczas gdy niektóre ciężarne mają ledwo zauważalne objawy, inne mają bardzo silne symptomy.
Stan przedrzucawkowy można rozpoznać po następujących objawach:
- wysokie ciśnienie krwi (w niektórych przypadkach towarzyszy mu zwiększone krwawienie z nosa)
- Białko w moczu
- Tworzenie się obrzęków
- Zawroty głowy
- Ból głowy
- Utrudnione widzenie
- Wrażliwość na światło
- Nerwowość
- Nudności
- Wymioty
- Ból w górnej części brzucha
- ciężki przyrost masy ciała
- napady
Objawy mogą się bardzo różnić w zależności od rodzaju gestozy. Jednak wysokie ciśnienie krwi jest bardzo typowym objawem we wszystkich typach.
3. przyczyny nie zostały jeszcze jednoznacznie zbadane
Naukowcy wciąż nie potrafią jednoznacznie zrozumieć, dlaczego takie gestozy występują. Wiele różnych czynników może spowodować, że organizm ma trudności z przystosowaniem się do ciąży. Oznacza to, że w zasadzie każda kobieta może zachorować na gestozę.
Podejrzewa się, że następujące czynniki ryzyka sprzyjają rozwojowi stanu przedrzucawkowego:
- Predyspozycje dziedziczne (występowanie gestozy u bliskich krewnych)
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Ciąża mnoga
- Choroby autoimmunologiczne
- Wiek matki powyżej 35 lat (u matek po raz pierwszy)
- Cukrzyca
- Wysokie ciśnienie krwi
- Choroby nerek
Wwiększości przypadków toksyczność ciąży dotyka matki po raz pierwszy. Ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego maleje z ciąży na ciążę. Wyjątkiem są oczywiście kobiety, które już w pierwszej ciąży miały gestozę.
4. ciężkie kursy muszą być leczone w szpitalu.
Jeśli zauważysz u siebie objawy zatrucia ciążowego, powinnaś natychmiast trafić w ręce ginekologa. Stan przedrzucawkowy jest bowiem jedną z najgroźniejszych chorób dla matki i dziecka. Jeśli nie podejmie się leczenia, może to mieć fatalne skutki.
Twój ginekolog najpierw zapyta Cię o objawy i zorientuje się, czy w Twojej rodzinie występowały inne przypadki tej choroby. Następnie zostanie zmierzone ciśnienie krwi i zbadany mocz na obecność białka. Ponadto zostanie pobrana próbka krwi i różne wartości zostaną sprawdzone w laboratorium. Nie ma jednak specjalnego testu do wykrywania gestozy.
Jeśli zmierzone wartości wskazują, że cierpisz na toksyczność ciążową, lekarz najpierw sprawdzi, czy Twoje dziecko ma się dobrze. W celu monitorowania bicia serca można zastosować tomografię komputerową. Późniejsze badanie ultrasonograficzne może dać obraz ukrwienia.
Dalsze leczenie zależy od ciężkości i objawów toksyczności ciążowej. Przy łagodnych gestozach zwykle wystarcza odpoczynek fizyczny. W celu pozbycia się zatrzymania wody można zastosować szczelne bandaże i ciepłe kąpiele. Jeśli ciśnienie krwi jest zbyt wysokie, lekarz poda leki przeciwnadciśnieniowe.
Jeśliciśnienie krwi wynosi 150/100 mmHg lub więcej, konieczne jest leczenie stacjonarne w szpitalu. W ten sposób można ściśle monitorować stan matki i dziecka. W ciężkich przypadkach może być konieczny wczesny poród przez cesarskie cięcie.
Ponieważ przyczyny rozwoju gestozy nie zostały jeszcze jednoznacznie wyjaśnione, nie ma również wiarygodnej wiedzy na temat tego, jak jej zapobiegać. Kobiety w ciąży powinny jednak zawsze zachować czujność i stawiać się na wszystkie badania profilaktyczne. Lekarze zalecają również kobietom w ciąży stosowanie zrównoważonej diety. Zwłaszcza spożywanie pokarmów bogatych w białko może zmniejszyć ryzyko wystąpienia gestozy.
Gestoza w ciąży może być leczona stosunkowo dobrze, jeśli jest wcześnie zdiagnozowana. Dzięki wczesnemu leczeniu ciężki przebieg choroby występuje znacznie rzadziej.
5 Dalsza literatura przedmiotu
- Cowan, Joyce (Author)