- Masaż krocza jest uważany za skuteczny środek zapobiegający pęknięciu krocza podczas porodu.
- Masaż krocza może być wykonywany przez kobietę ciężarną lub przez jej partnera w domu.
- Poród jest ułatwiony dzięki regularnemu masowaniu krocza.
Podczas ciąży przyszłe matki przygotowują się za pomocą różnych środków, aby zmniejszyć ból i ewentualne ryzyko podczas porodu. Jednym z tych środków jest masaż krocza , który zapobiega rozdarciu krocza podczas porodu, a także zmniejsza dyskomfort po porodzie.
Przygotowaliśmy dla Ciebie poniższy artykuł o tym, jak prawidłowo wykonywać masaż krocza i kiedy powinnaś zacząć go stosować.
Spis treści
1. episiotomia jest wykonywana w 60 procentach wszystkich porodów
Wiele kobiet w ciąży badając proces porodu natrafia na rozerwanie krocza. Krocze to określenie odcinka między sromem a odbytem, który jest pokryty cienką warstwą skóry jak mały mostek. Jeśli krocze zostanie zbyt mocno rozciągnięte przez główkę i ramiona dziecka podczas porodu, ulega rozerwaniu.
Ponieważ rozdarcie krocza występuje w 30 procentach porodów i jest niezwykle bolesne, lekarz często zapobiega mu, wykonując czystą episiotomię. Taka episiotomia jest wykonywana w około 60 procentach wszystkich porodów jako środek ostrożności.
Ale czym właściwie jest ICD-10? ICD-10 to międzynarodowy system klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych. Porażenie krocza przy porodzie jest wymienione jako „070” i pojawia się pod tym kodem w dokumentacji medycznej.
Rana krocza VS episiotomia
Rozdarcie krocza | Rozdarcie krocza |
---|---|
Rozerwanie krocza tylko tak daleko jak to konieczne lub wcale | Często zbyt duże nacięcie |
Bardzo dobrze goi się po zszyciu | Prawie bezbolesne podczas skurczu |
Gorzej się goi |
2. Masaż krocza przygotowuje krocze do rozciągnięcia podczas porodu
Masaż krocza rozciąga skórę wokół krocza i czyni ją bardziej elastyczną. To proste ćwiczenie jest zalecane przez położne i lekarzy i jest uważane za bardzo przydatne dla kobiet w ciąży, ponieważ dzięki masażowi skóra na kroczu staje się elastyczna. Dzięki temu proces porodu jest nie tylko łatwiejszy dla matki, ale także dla dziecka.
Wskazówka: Olej o neutralnym PH bez substancji zapachowych zapewnia przyjemniejsze uczucie podczas masażu i pozytywnie wpływa na elastyczność skóry.
Poniższe wideo zawiera instrukcje, jak najlepiej wykonać masaż krocza:
2.1 Masaż krocza należy rozpocząć od 34. tygodnia ciąży
Z reguły ginekolodzy i położne zalecają rozpoczęcie pierwszego masażu krocza od 36. tygodnia ciąży. Ponieważ wiele kobiet potrzebuje czasu, aby poznać swoje ciało i krocze, 34 tydzień ciąży jest przez wielu uważany za najlepszy moment na rozpoczęcie.
Rada: Bądź cierpliwa i rozpoczynaj masaż krocza małymi krokami, aby jak najlepiej przygotować ciało do nadchodzącego porodu.
2.2 Wystarczy pięć do dziesięciu minut masażu krocza.
Jak często powinno się wykonywać episiotomię? Idealnie byłoby, gdybyś poświęciła czas na masowanie skóry na kroczu trzy do czterech razy w tygodniu. Wystarczy pięć do dziesięciu minut, aby osiągnąć pożądany efekt. Po fazie zapoznawczej, trwającej pierwsze dwa tygodnie, nabierzesz coraz większego doświadczenia i nauczysz się, co jest dla Ciebie dobre podczas masażu. W ten sposób możesz optymalnie przygotować krocze już od 36 tygodnia ciąży.
Jeśli chcesz, do masażu krocza możesz zaangażować również swojego partnera.
2.3 Regularny masaż krocza wzmacnia relacje między rodzicami
Masaż krocza nie tylko pomaga poprawić elastyczność krocza, ale ma też inne pozytywne skutki uboczne:
- Wzmocnienie zaufania między obojgiem partnerów
- Intensywne doświadczenie dla kobiet w ciąży
- Poznanie własnego ciała
- Pozytywne odczucia dzięki przygotowaniu do porodu
3. wiele kobiet wykonuje masaż krocza stojąc w wannie
Za szczególnie dobre środki pomocnicze do masażu krocza uważa się olejek jojoba lub migdałowy, ale dalszych zaleceń może udzielić również Twoja położna. Podstawowym warunkiem masażu jest relaksujące otoczenie. Stwórz atmosferę, w której będziesz czuła się komfortowo, np. z łagodną muzyką, świecami i przede wszystkim spokojem.
Nie ma jednej idealnej pozycji do masażu krocza, ponieważ każda kobieta czuje się inaczej i musi znaleźć odpowiednią dla siebie pozycję. Jednak niektóre pozycje są wybierane szczególnie często. Dla wielu kobiet masaż jest bardzo przyjemny w pozycji leżącej. Inne kobiety natomiast czują się bardziej komfortowo na stojąco i masują krocze opierając jedną nogę na brzegu wanny lub na krześle.
Uwaga: Szczególnie w łazience upewnij się, że masz pewne oparcie bez ryzyka poślizgnięcia się.
Masaż krocza powinien być wykonywany na zewnętrznej i wewnętrznej części krocza przy użyciu delikatnych kolistych ruchów. Masaż powinien być przyjemny w dotyku i nie powodować bólu. Poświęć na masaż tyle czasu, ile potrzebujesz i bądź cierpliwa dla swojego ciała.
Szczegółowy opis ruchów podczas masażu znajdziesz tutaj.
W ostatnich tygodniach ciąży możesz mieć trudności z samodzielnym wykonaniem masażu krocza ze względu na duży brzuch dziecka. Wówczas powinnaś zaangażować swojego partnera.
4. poród w pozycji kucznej zmniejsza szansę na rozerwanie krocza
Nie ma alternatywy dla masażu krocza, ale inne środki mogą zmniejszyć nacisk na krocze podczas porodu. Poród w wodzie łagodzi nacisk na krocze, ponieważ woda poprawia elastyczność tkanek. Ponieważ największy nacisk na krocze występuje podczas klasycznej pozycji porodowej na wznak, wiele kobiet decyduje się na poród w pozycji kucznej.
Tzw. ochrona krocza podczas por odu może również zapobiegać rozdarciu krocza dzięki temu, że położna wspiera krocze, stosując ukierunkowany ucisk. Ciepłe okłady z kawy są uważane za domowy środek na rozdarcie krocza, ponieważ rozciągają skórę na kroczu.
- Poprawa rozciągliwości tkanki
- Świadomość własnego ciała
- Trening relaksacyjny przed porodem
- Jeśli istnieje tendencja do przedwczesnego porodu, należy unikać masażu krocza
- Możliwy ból w przypadku nieprawidłowego wykonania
- Rzadko: Wywołanie przedwczesnych skurczów