Ciąża sama w sobie nie jest podstawą do zwolnienia. Ponadto przysługuje Ci wiele innych praw, które raczej utrudniają rozwiązanie stosunku pracy.
Masz do wyboru różne możliwości. Oprócz przerwania szkolenia możliwe jest również np. dokończenie szkolenia w niepełnym wymiarze godzin po urodzeniu dziecka.
Jeśli w trakcie nauki zajdziesz w ciążę, to w okresie ochrony macierzyństwa otrzymasz zasiłek macierzyński. Pieniądze te wypłacają kasy chorych, a także Twój pracodawca. Więcej sposobów na uzyskanie pomocy finansowej znajdziesz tutaj.
Posiadanie dziecka jest w zasadzie wspaniałym doświadczeniem i nie powinno być powodem do niepokoju. Niemniej jednak są oczywiście momenty, kiedy sprawy mogą stać się nieco trudniejsze. Pokażemy Ci, jakie prawa przysługują Ci, jeśli zajdziesz w ciążę podczas nauki, w jakim zakresie obowiązuje ochrona przed zwolnieniem i jakiego wsparcia możesz oczekiwać.
Spis treści
1. ciąża na szkoleniu – masz więcej praw niż myślisz
Każda osoba, która zaszła w ciążę w pierwszym lub drugim roku praktyk, zwykle bardzo się martwi, co będzie dalej. Aby z góry uspokoić: W żadnym wypadku nie będzie Ci groziło zwolnienie z pracy.
Ważne jest jednak, abyś jak najszybciej poinformowała pracodawcę, że jesteś w ciąży. Szczególne przepisy ochronne ustawy o ochronie macierzyństwa obowiązują dopiero od momentu, w którym Twój trener wie o Twojej ciąży.
Konkretnie oznacza to dla Pani, że chociaż może Pani osobiście powiedzieć swojemu szefowi, że jest Pani w ciąży, powinna Pani jednocześnie zrobić to na piśmie, aby uniknąć późniejszych problemów.
Najlepiej, aby było to potwierdzone pisemnie lub wysłane listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Od momentu dowiedzenia się ociąży do końca okresu ochrony macierzyństwa, czyli co najmniej do 4 miesięcy po urodzeniu dziecka, nie ma prawa do wypowiedzenia umowy o pracę.
Wynika to z § 17 MuSchG (ustawy o ochronie macierzyństwa).
Nie ma przy tym znaczenia, czy w momencie ciąży jest się jeszcze w okresie próbnym, czy już w trzecim roku nauki. Przepisy ochronne ustawy o ochronie macierzyństwa obowiązują kompleksowo.
Rada: Jeśli nie poinformowałaś pracodawcy o ciąży i otrzymałaś wypowiedzenie, masz możliwość złożenia oświadczenia, że jesteś w ciąży w terminie sprzeciwu. Dzięki temu zwolnienie będzie nieważne, chyba że zostaniesz oskarżona o rażące uchybienia, np. kradzież.
Osobiste doświadczenia młodej matki, która zaszła w ciążę podczas szkolenia, możesz zobaczyć w tym filmie na YouTube:
2. przerwy w treningach w czasie ciąży
Gdy w trakcie treningu zajdziesz w ciążę, dość automatycznie pojawia się pytanie, co dalej. Aby wziąć udział w egzaminach końcowych, nie możesz przekroczyć określonych okresów nieobecności.
W zależności od tego, na którym roku szkolenia jesteś, może to być mniejszy lub większy problem. Jednak opuszczanie zajęć nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli nieobecności są zbyt duże, mają Państwo prawo do tymczasowego przerwania nauki i kontynuowania jej później.
Alternatywnie możliwe jest kontynuowanie nauki w niepełnym wymiarze godzin, pod warunkiem, że po urodzeniu dziecka masz do dyspozycji wystarczającą ilość pomocy, aby poświęcić kilka godzin dziennie na naukę. Jeśli Twój tygodniowy czas pracy wynosi co najmniej 25 godzin, nie spowoduje to wydłużenia całkowitego okresu kształcenia.
Jeśli jesteś już stosunkowo blisko ukończenia studiów, możliwe jest porozumienie z Twoim trenerem i właściwą izbą, aby w pewnych okolicznościach skrócić Twoje szkolenie.
W tym przypadku masz szansę ukończyć studia przed urodzeniem dziecka.
Jest to jednak realne tylko wtedy, gdy Twoje poprzednie oceny były dobre zarówno pod względem praktycznym, jak i teoretycznym.
Na urlop macierzyński można pójść w okresie od sześciu tygodni przed do ośmiu tygodni po porodzie. Wynagrodzenie pozostaje bez zmian. Część płaci kasa chorych, resztę pracodawca.
Mimo że jesteś na urlopie macierzyńskim, z reguły możliwe jest wzięcie udziału w egzaminach końcowych.
3. ciężarna w trakcie szkolenia – nie wszystkie czynności są dozwolone
W zależności od firmy, w której kończysz szkolenie, może obowiązywać Cię zakaz pracy. Konkretnie oznacza to, że musisz niezwłocznie poinformować pracodawcę o swojej ciąży.
Jeśli jesteś w ciąży, nie możesz już wykonywać np. następujących czynności:
- Postępowanie z substancjami niebezpiecznymi
- Praca fizyczna z dużym obciążeniem
- Długotrwałe stanie lub częste rozciąganie się
- Prace o szczególnym ryzyku wypadku
- Praca na akord
- Praca w nocy
Szczegółową listę można znaleźć w § 11 MuschG.
Oprócz tego ogólnego zakazu zatrudnienia może jednak obowiązywać również indywidualny zakaz zatrudnienia, jeśli stwierdzono u Pani szczególne trudności.
Na przykład, jeśli masz ciążę wysokiego ryzyka i możesz tylko leżeć, nie będziesz mogła pracować w tradycyjnej pracy biurowej.
4. wsparcie finansowe w czasie ciąży
Chociaż nie jest miło, gdy trzeba martwić się o pieniądze, nie trzeba dodawać, że kwestia ta jest szczególnie ważna, jeśli zajdziesz w ciążę podczas nauki.
W okresie ochrony macierzyństwa otrzymują Państwo zasiłek macierzyński. W pozostałych przypadkach przysługuje Pani zwykły zasiłek szkoleniowy.
Jeśli jednak Państwa czas kształcenia w zakładzie zostanie skrócony z powodu pracy w niepełnym wymiarze godzin, może to oznaczać mniej pieniędzy.
W tym momencie nie ma jednak jednoznacznych wytycznych. Istnieje jedynie zalecenie, aby nie zmniejszać wynagrodzenia.
W ślad za tym idzie jednak zazwyczaj dostosowanie do odpowiednio zmniejszonego udziału w pracy.
Jeśli natomiast korzystasz z urlopu wychowawczego, możesz ubiegać się o dodatek rodzicielski i dodatek rodzicielski plus. Więcej informacji znajdziesz w odpowiednich artykułach na naszej stronie internetowej.
Jeśli Twoje dochody nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania, masz prawo do świadczeń z Urzędu Pracy. Należą do nich specjalne zasiłki w odniesieniu do niezbędnego wyposażenia początkowego dla Państwa dziecka.
Ponadto pomoc oferują fundacje. Częściowo w formie bezpośrednich dotacji pieniężnych, ale także w formie środków materialnych.
Często za niewielkie pieniądze można tam nabyć używane przedmioty dla dziecka, takie jak łóżeczko czy wózek.
Jeśli masz pytania, jaka pomoc jest dostępna w Twojej okolicy, możesz również zwrócić się do miejscowego urzędu ds. młodzieży.
Wskazówka: Od chwili narodzin dziecka otrzymują Państwo również zasiłek rodzinny.