Ból stawu kolanowego w ciąży: objawy i leczenie

Podczas ciąży ciało przechodzi wiele zmian. W miarę jak brzuch wciąż się powiększa, zmianie ulegają również więzadła, ścięgna i stawy. Nic więc dziwnego, że około 10% kobiet w ciąży doświadcza bólu sympatykotonicznego. Ale czym on …

Ból stawu kolanowego w ciąży: objawy i leczenie

symphysenschmerzen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Ból stawu kolanowego w ciąży: objawy i leczenie
Co to są symfipsy?

Symfipsy to połączenia dwóch kości utrzymywane razem przez rodzaj krążka międzykręgowego. Symfaza miedniczna łączy prawą z lewą kością łonową. Połączenie to można łatwo wyczuć pod mons pubis.

Kiedy pojawia się ból spojenia łonowego?

Ból w obszarze miednicy pojawia się, gdy spojenie łonowe rozszerza się i w rezultacie spojenie łonowe ulega poszerzeniu. Nazywa się to rozluźnieniem spojenia łonowego. Kobiety w ciąży są szczególnie dotknięte tym rozluźnieniem.

Jakie są możliwości leczenia?

Istnieją różne sposoby leczenia symphysis loosening. Oprócz aktywnej ulgi, fizjoterapia jest zalecana w celu wzmocnienia mięśni. Ponadto, masaże i pas miednicowy mogą pomóc w złagodzeniu objawów.

Podczas ciąży ciało przechodzi wiele zmian. W miarę jak brzuch wciąż się powiększa, zmianie ulegają również więzadła, ścięgna i stawy. Nic więc dziwnego, że około 10% kobiet w ciąży doświadcza bólu sympatykotonicznego.

Ale czym on właściwie jest? Co powoduje ten ból i co najlepiej pomaga w tej sytuacji?

W tym artykule dowiesz się , gdzie znajduje się sympatektomia, dlaczego może powodować dyskomfort i jak się on objawia. Podpowiadamy również, jak złagodzić ból i jakie ćwiczenia są odpowiednie.

[button]Pas miednicowy odciąża sympatykomię[/button]

1. symfaza to rodzaj stawu w miednicy.

becken aufbau
Symfaza łączy ze sobą prawą i lewą kość łonową.

Podczas ciąży większość kobiet musi zmagać się z wieloma różnymi objawami wynikającymi ze zmian fizycznych. Objawy te związane są z różnymi etapami ciąży.

Podczas gdy zaburzenia hormonalne są bardziej powszechne we wczesnej ciąży, kobiety ciężarne w ostatnim trymestrze cierpią głównie z powodu objawów pojawiających się w związku z przyrostem masy ciała. W zależności od nasilenia, dolegliwości te mogą poważnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie.

Do tego ostatniego typu należą również bóle sympatyczne. Występują one u około 10% kobiet w ostatnim trymestrze ciąży. Symphysis to skrzyżowanie kości, które łączy lewą i prawą kość łonową poprzez rodzaj krążka międzykręgowego. Jest on łatwo wyczuwalny pod mons pubis.

Fakt, że to połączenie jest elastyczne, a jednocześnie dobrze się trzyma, ma ogromne znaczenie dla zbliżającego się porodu. Za rozluźnienie mięśni, więzadeł i stawów odpowiada głównie hormon ciążowy – relaksyna. Im dalej postępuje ciąża, tym bardziej miękka staje się sympatyka. Gdy chrząstka ustępuje, robi się miejsce dla rosnącego dziecka. Dzięki temu główka dziecka może przesuwać się przez miednicę. 2.

2. Ból spojenia jest spowodowany rozluźnieniem

schwanger mit beinschmerzen
Ból może czasem promieniować w dół do nóg.

Jednak w miarę jak to połączenie staje się bardziej miękkie i elastyczne, mogą pojawić się problemy. Symphysis poszerza się, powodując poszerzenie spojenia łonowego. Nazywa się to rozluźnieniem spojenia łonowego. Ból występuje najczęściej, gdy miednica rozszerza się zbyt wcześnie i zbyt mocno.

Najczęstsze objawy rozluźnienia spojenia łonowego to:

  • Ból w okolicy kości łonowej, pachwiny, miednicy lub dolnej części pleców.
  • Ból jest gorszy podczas chodzenia, wchodzenia po schodach lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.
  • Duże stopnie powodują większy ból niż mniejsze
  • Leżenie na boku wiąże się z dużym bólem.

Bólmoże mieć bardzo różną intensywność. Podczas gdy niektóre kobiety nie mają prawie żadnych ograniczeń, dla innych wykonywanie normalnych ruchów jest prawie niemożliwe. W takim przypadku należy szukać pomocy u położnej lub ginekologa. O tym, jakie środki przeciwbólowe można bezpiecznie stosować w czasie ciąży, przeczytasz tutaj.

W większości przypadków takie dolegliwości pojawiają się dopiero w drugiej połowie ciąży. Jednak bolesne rozluźnienie spojenia może wystąpić już w 16 tygodniu ciąży. Jeśli jednak we wczesnej ciąży wystąpi ból miednicy, należy profilaktycznie zasięgnąć porady ginekologa.

Większość kobiet, które cierpią z powodu rozluźnienia symfizyki, może bez problemu urodzić dziecko drogą pochwową. Jeśli jednak lekarze widzą ryzyko pęknięcia symphysis, należy wykonać cesarskie cięcie.

Jeśli chodzi o ból sympatektomii, to 90% osób dotkniętych tym problemem to kobiety w ciąży. Jednak dolegliwości mogą występować również bez ciąży. Często cierpią na nie mężczyźni i kobiety aktywnie uprawiający sport. Skoki, przeciążenia lub nieprawidłowa postawa mogą powodować rozluźnienie spojenia kulszowego. Objawy pojawiają się częściej w starszym wieku.

3. ból w symphysis w ciąży – jak się go pozbyć

Leczenie rozluźnienia spojówki ma na celu zapobieganie jego postępowi. Najlepszym sposobem na to jest odciążenie stawu krzyżowo-biodrowego (ISG).

W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić różne sposoby na złagodzenie dyskomfortu i ustabilizowanie miednicy.

Mimo, że rozluźnienie symphysis może być bardzo bolesne, zazwyczaj ustępuje samoistnie po porodzie, dzięki czemu nie jest konieczne dalsze leczenie.

schwangere frau mit einem beckengurt
Pas miednicowy może odciążyć i ustabilizować miednicę.

Jeślicierpisz na ból sympatektomii w późnej ciąży, pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, jest odpoczynek w łóżku. Powinnaś wziąć to na luz i unikać jednostronnego stresu. Dzięki temu odciążysz miednicę. Aby odciążyć spojenie łonowe, możesz również umieścić poduszkę między nogami podczas snu.

Aby ustabilizować spojenie łonowe, możesz również użyć pasa miednicowego, zwanego również pasem symfizjologicznym. Podtrzymuje on obszar miednicy i łagodzi ucisk. Pas może być również używany do wsparcia po porodzie.

Fizjoterapia może również pomóc w stabilizacji i wzmocnieniu dotkniętego obszaru. Fizjoterapeuci zazwyczaj pokażą Ci specjalne ćwiczenia, które zapewniają ulgę. W niektórych przypadkach przydatne jest również oklejanie taśmą miednicy i brzucha. Dodatkowo masaże mogą pomóc rozluźnić okoliczne mięśnie.

Należy jednak uważać, aby nie naciągać nadmiernie spojenia. Dlatego unikaj stawiania długich kroków i zbyt szerokiego rozkładania nóg.

Rada: Aby zapobiec bólowi spojenia, powinnaś w czasie ciąży regularnie wykonywać ćwiczenia, które wzmacniają dno miednicy i mięśnie pleców.

W poniższym filmie znajdziesz trzy ćwiczenia, które mogą złagodzić ból, jeśli masz rozluźnienie spojenia kulszowego:

4. znajdź w internecie pasy miednicowe

Artykuły powiązane