- Krwawienie w ciąży może mieć wiele przyczyn, ale zazwyczaj jest niegroźne. Zawsze jednak zalecane jest badanie przez lekarza.
- W czasie ciąży nie należy przesadzać z wysiłkiem fizycznym. Bardzo forsowne zajęcia i mało odpoczynku mogą prowadzić do krwawienia w ciąży, a w końcu do poronienia.
- We wczesnej ciąży krwawienie może świadczyć o krwawieniu implantacyjnym. Tuż przed porodem pojawia się krwawienie rysunkowe, które oznacza rozwieranie się szyjki macicy. Nie należy zgadywać, ale zawsze uzyskać pewność od lekarza. Czasami przyczyną są infekcje lub hemoroidy!
Krwawienie w ciąży nie zawsze musi być spowodowane poronieniem. Nieszkodliwe krwawienie w ciąży może również wystąpić i jest nawet normalne, na przykład po badaniach u ginekologa.
W tym poradniku wyjaśniamy, jakie przyczyny może mieć krwawienie w ciąży, kiedy należy udać się do lekarza i kiedy krwawienie może być nawet niebezpieczne.
Spis treści
1. krwawienie na początku ciąży jest często niegroźne
Ciąża a krwawienie? Ból lub lekkie krwawienie nie zawsze są czymś niezwykłym. Jeśli lekkie krwawienie pojawia się w 1. miesiącu podczas ciąży, może to być krwawienie implantacyjne. Nawet jeśli występuje krwawienie z tkanką, możliwe, że jest to stara tkanka, która poluzowała się w macicy. Jasnoczerwone do różowego, bardzo lekkie krwawienie z krótkim bólem wskazuje na implantację.
Oczywiście możliwe jest również, że brązowawe krwawienie z silnym bólem pojawia się podczas wypróżnień we wczesnej ciąży. Zdarza się to często, zwłaszcza w 5 tygodniu ciąży i w 6 tygodniu i jest to zwykle znak, że ciąża się zakończyła i wszystko zostało wypłukane. Jeśli nie jesteś pewna, zawsze warto udać się do lekarza!
Zalety i wady krwawienia w ciąży
- Może być wskazówką, że przesadziłaś fizycznie i powinnaś wyluzować.
- Wskazywać (np. po badaniu przez lekarza), że w tkankach jest bardzo dobre ukrwienie.
- Jeśli nie jest to niegroźne krwawienie międzymiesiączkowe, to niestety czasami przyczyną są poronienia.
- Krwawienie należy omówić z lekarzem już w 3. tygodniu do 11. tygodnia, ponieważ czasami początek okresu jest opóźniony i wiele kobiet pomyliło brak miesiączki (mimo przyjmowania tabletek) z ciążą. Nawet jeśli rozczarowanie jest duże, ale od 6 tygodnia (najpóźniej od 7 tygodnia ciąży) test ciążowy na pewno pokazuje jednoznaczny wynik.
2. jest też wiele przyczyn krwawienia w późniejszym okresie ciąży.
Krwawienie hormonalne
W czasie ciąży możliwe są również krwawienia hormonalne. Występują one szczególnie często w okresie faktycznego pełnego zatrzymania – mimo nienaruszonej ciąży.
Krwawienie może wystąpić – zawsze. Na przykład niewielkie krwawienie może wystąpić po stosunku lub po badaniu przez lekarza (na przykład po badaniu wymazu), ponieważ tkanka jest bardziej wrażliwa ze względu na ciążę i szybciej może dojść do małych, ale niegroźnych urazów.
Krwawienie w ciąży jest możliwe również w II trymestrze i nie zawsze jest powodem do niepokoju. Ze względu na zmienione położenie łożyska w organizmie, może ono powodować krwawienie. Często zdarza się to po stosunku seksualnym lub zbyt dużym wysiłku.
Uwaga: Na przykład podczas wypadku możliwe jest również, że łożysko może się nawet całkowicie oderwać. Jeśli dojdzie do takiej nagłej sytuacji, konieczny jest nie tylko zakaz pracy i odpoczynek w łóżku, ale w zależności od zaawansowania i postępu ciąży, czasem nawet cesarskie cięcie.
Poniższe przyczyny mogą powodować krwawienie w ciąży:
- Poronienie
- Ciąża pozamaciczna
- Uszkodzenie tkanek po stosunku lub badaniu lekarskim
- Oderwanie się łożyska
- Krwawienie z dróg rodnych (to znak, że szyjka macicy właśnie się otwiera)
- Wahania hormonalne
- Choroby takie jak hemoroidy lub polipy
3. krwawienie w czasie ciąży: należy go unikać za wszelką cenę
Jeśli podczas ciąży pojawi się krwawienie, które wiąże się z silnym bólem podczas wypróżnień, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Przyczyną może być krwiak, polip szyjki macicy lub hemoroidy. Jeśli w czasie ciąży krwawisz, pod żadnym pozorem nie używaj tamponu. Może to nasilić przyczynę.
Jeśli w późnej ciąży (na przykład już w 16 tygodniu) krwawisz kawałkami (nawet bez bólu), powinnaś natychmiast udać się do lekarza lub szpitala. W żadnym wypadku nie należy czekać zbyt długo, aby nie zagrozić dobru dziecka.
Oto co możesz zrobić, aby w miarę możliwości uniknąć poronienia:
Przyjmuj magnez | Nie przeciążaj się nadmiernym wysiłkiem fizycznym | Zdrowy tryb życia |
---|---|---|
Magnez rozluźnia, co może zapobiec przedwczesnemu porodowi. | Uprawianie sportu jest dozwolone, o ile mieści się w granicach rozsądku. Należy natomiast unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. | Zdrowa dieta, unikanie alkoholu, narkotyków i papierosów czy niektórych leków pomoże Twojemu dziecku zdrowo się rozwijać! |
4. ważne pytania i odpowiedzi
4.1 Mój lekarz przepisał mi fluomicynę. Co to jest?
Fluomicine to lek stosowany w leczeniu bakteryjnej waginozy. Ze względu na zmiany w organizmie, a także we florze pochwy, bakterie mają szczególnie łatwo. Aby skrócić czas trwania infekcji, a tym samym nie zagrażać swojemu zdrowiu, należy koniecznie przyjmować takie leki po konsultacji z lekarzem.
Nie należybrać leków na wyczucie ani próbować domowych sposobów, jeśli diagnoza jest niejasna. Samodzielna inicjatywa jest dobra tylko wtedy, gdy problemy są łagodne i można im zaradzić domowymi sposobami.
4.2 Krwawienie w ciąży: ile jest normalne?
Ile krwi jest normalne i jak długo może trwać krwawienie? Podobnie jak w przypadku miesiączki, nie można jednoznacznie określić ani długości, ani ilości krwi. Jeśli masz regularne krwawienie podczas ciąży (nawet jeśli jest lekkie) i ból brzucha, którego nie możesz wyjaśnić (na przykład z powodu znanego ciągnięcia więzadeł macicy), zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem. Tylko Twój lekarz może określić, jaka ilość jest normalna dla Ciebie osobiście!