Duszność w ciąży – przyczyny i środki zaradcze

Duszność w ciąży jest fizycznie normalna ze względu na przesunięcie narządów i nie jest groźna dla matki ani dziecka. Aby ułatwić oddychanie, pomaga uniesienie górnej części ciała lub podniesienie górnej części ciała podczas snu w …

Duszność w ciąży – przyczyny i środki zaradcze

Kurzatmigkeit in der Schwangerschaft
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Duszność w ciąży – przyczyny i środki zaradcze
  • Duszność w ciąży jest fizycznie normalna ze względu na przesunięcie narządów i nie jest groźna dla matki ani dziecka.
  • Aby ułatwić oddychanie, pomaga uniesienie górnej części ciała lub podniesienie górnej części ciała podczas snu w nocy.
  • Aby wzmocnić płuca, kobiety w ciąży powinny nadal wykonywać (lekkie) ćwiczenia fizyczne. To nie tylko utrzymuje płuca w dobrej kondycji, ale może również pomóc w zapobieganiu masywnej otyłości.

Wiele kobiet w czasie ciąży dotyka nagła i przede wszystkim nietypowa duszność. Jednak tylko w najrzadszych przypadkach jest powód do niepokoju, ponieważ odczuwane nietypowe duszności nie są zazwyczaj niebezpieczne i są spowodowane naturalnym procesem zachodzącym w organizmie podczas ciąży.

W tym poradniku wyjaśniamy, co powoduje duszność w ciąży, kiedy występuje i kiedy może być niebezpieczna.

1. duszność jest normalna w ciąży ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na tlen

Nie ma powodu do paniki

Duszności w ciąży na ogół nie są groźne. Jedynie w przypadku regularnych duszności i kołatania serca należy zwolnić tempo i poddać się badaniu lekarskiemu.

Podczas ciąży organizm ma dużo pracy. Widać to również w krążeniu krwi – potrzeba więcej tlenu, aby wszystko było w porządku. Zwiększa się objętość oddechowa, a klatka piersiowa może stać się również szersza.

Dodatkowo większość kobiet nieświadomie oddycha głębiej, aby przyjąć więcej tlenu – to może już wystarczyć, aby wywołać uczucie duszności w ciąży – nawet we wczesnej ciąży (I trymestr).

Jednak zazwyczaj dopiero w II trymestrze kobiety odczuwają wzmożone kołatanie serca podczas lekkiej aktywności. Jest to spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen oraz faktem, że większość kobiet w trakcie ciąży znacznie ogranicza swoją aktywność (sportową) i rzeczywiście staje się mniej sprawna! Może to być zauważalne nawet podczas zwykłego wchodzenia po schodach.

2. Wraz ze wzrostem dziecka zwiększa się nacisk na przeponę.

Kurzatmigkeit in der Schwangerschaft
Zmiany w czasie ciąży są normalne – duszności również mogą być jej częścią.

Im większe dziecko, tym więcej miejsca potrzebuje – narządy muszą ustąpić i ścisnąć się ze sobą. To również prowadzi do duszności w ciąży. Uczucie krótkotrwałej (niegroźnej) duszności powinno się znacznie zmniejszyć od około 38. tygodnia ciąży. Od tego tygodnia dziecko powoli zsuwa się w dół, dzięki czemu znów jest miejsce dla narządów „powyżej” i oddychanie powinno być łatwiejsze.

Zalety i wady duszności w ciąży

  • Zapewnia dziecku odpowiednią ilość tlenu.
  • Zapobiega nadmiernemu wysiłkowi matki.
  • Skrajne duszności w ciąży mogą być oznaką niedoboru żelaza, więc wizyta u ginekologa nie zaszkodzi i zapobiegnie późniejszym problemom.
  • Często jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, przez co niektóre kobiety wpadają w panikę.

W rzeczywistości organizm otrzymuje podczas ciąży wszystko, czego potrzebuje, aby przygotować dziecko do życia. Dlatego kobiety powinny uważnie słuchać swojego ciała w czasie ciąży i odpoczywać, kiedy czują, że potrzebują odpoczynku.

Mimo, że często nie jest to tak postrzegane, ciało w czasie ciąży robi ogromnie dużo! Nic więc dziwnego, że potrzebuje również więcej tlenu!

Przyczyny duszności w ciąży

Zmiany w położeniu narządów Problemy zdrowotne
Powoduje duszności, ale zazwyczaj nie są one krótkotrwałe i nie są niebezpieczne dla kobiety ani dziecka. Niedobór żelaza może prowadzić do duszności (również często w połączeniu ze zmęczeniem).
Organizm potrzebuje więcej tlenu, więc kobieta musi głębiej oddychać i to już odczuwa jako duszności. Astma.

3. duszności w ciąży są łatwe do opanowania

Jeśli nie ma problemów zdrowotnych związanych z dusznością (na przykład astmy), możesz zapewnić więcej „powietrza” za pomocą prostych środków. Spróbuj popracować nad swoją sprawnością fizy czną – ale proszę rób to dyskretnie. Poniższe sporty/ruchy wzmacniają i wspierają płuca, więc powinnaś poczuć się znowu sprawniejsza:

Kurzatmigkeit in der Schwangerschaft
Jeśli wszystko jest w porządku pod względem zdrowotnym, lekkie ćwiczenia mogą prowadzić do poprawy oddychania.
  • Pływanie
  • Spacer (nawet w szybkim tempie lub pod górę)
  • Joga
  • Pilates

Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie bez pomocy kontrolować swojego oddechu i doświadczasz już paniki i kołatania serca, skonsultuj się ze swoim ginekologiem lub położną.

Wskazówka: Zwłaszcza położne znają wiele wspaniałych metod, które mogą Cię uspokoić i pokazać Ci ćwiczenia, dzięki którym znów będziesz mogła kontrolować swój oddech.

Często duszności pojawiają się dopiero w pozycji leżącej. Jeśli odczuwasz duszność w pozycji leżącej, na początku pomoże Ci pozycja siedząca. Jeśli nie możesz zasnąć w nocy leżąc, ponieważ trudno Ci oddychać, pomaga podniesienie szczytu łóżka. Dla wielu kobiet wystarczy gruba poduszka, aby górna część ciała była minimalnie wyprostowana.

4 Ważne pytania i odpowiedzi

Kiedy duszności są typowe w ciąży?

Niektóre kobiety odczuwają to uczucie już od pierwszego trymestru, inne dopiero na krótko przed końcem ciąży. Nie różni się to od każdej innej dolegliwości ciążowej. Niemniej jednak kobiety, które są sprawne fizycznie i regularnie obciążały płuca poprzez ćwiczenia przed ciążą, są mniej podatne na masywne duszności.

Co pomaga przy ostrym duszności?

Kurzatmigkeit in der Schwangerschaft
Jeśli masz ostrą duszność, powinnaś bezpośrednio szukać leczenia.

Dość jednoznacznie: wezwać lekarza pogotowia. Duszność, szybkie bicie serca, panika zawsze powinny być traktowane poważnie. Do czasu przybycia lekarza pogotowia należy uspokoić ciężarną i wyprostować jej górną część ciała. Jeśli z powodu zawrotów głowy nie może ona stać, powinna w miarę możliwości przynajmniej siedzieć. Dzięki temu płuca mają więcej swobody.

Niektóre położne oferują dodatkowo do swoich usług „całodobową opiekę”. Jeśli masz taką położną pod opieką , możesz skontaktować się również z nią. Zwykle potrafi ona bardzo dobrze ocenić sytuację i zainicjować dalsze działania, jeśli są one konieczne.

Co robić, gdy podczas uprawiania sportu cierpisz na duszności?

Ciąża jest często określana jako sport wyczynowy – i słusznie! Jeśli zauważysz, że podczas uprawiania sportu coraz szybciej brakuje Ci tchu, powinnaś zmniejszyć obciążenie. W każdym razie lekkie ćwiczenia są w ciąży znacznie bardziej wskazane niż ekstremalne sporty wyczynowe. Pamiętaj również, że w czasie ciąży nie powinnaś podnosić dużych ciężarów – w najgorszym wypadku może to doprowadzić do odklejenia się łożyska.

Artykuły powiązane