Hypnobirthing: nowy trend porodowy obiecuje bezbolesny poród pod hipnozą

Hypnobirthing to trend, który ma umożliwić niemal bezbolesny poród pod wpływem hipnozy. Z tego powodu odpowiedni kurs jest szczególnie wskazany dla kobiet, które bardzo boją się dnia porodu. W tym artykule można przeczytać o pozytywnych …

Hypnobirthing: nowy trend porodowy obiecuje bezbolesny poród pod hipnozą

hypnobirthing
  1. Magazyn
  2. »
  3. Ciąża
  4. »
  5. W czasie ciąży
  6. »
  7. Hypnobirthing: nowy trend porodowy obiecuje bezbolesny poród pod hipnozą
Czym jest hynobirthing?

Hypnobirthing to rodzaj autohipnozy, dzięki której kobiety mogą wyłączyć swoje negatywne uczucia przed i w trakcie porodu. Celem jest oczekiwanie na dzień porodu w zrelaksowany sposób.

Czego uczą się kobiety na kursie hipnobirthingu?

Na kursach przyszłe matki uczą się technik wprowadzania siebie w stan głębokiego relaksu. Działa to poprzez kontrolowane oddychanie i medytację. Chodzi jednak również o odpowiednie przygotowanie towarzyszki porodu do tego wielkiego dnia.

Jakie doświadczenia mają kobiety z hipnobirthingiem?

Istnieją amerykańskie badania, które pokazują, że kobiety, które wprowadzają się w trans, aby doświadczyć łagodnego porodu, rzadziej sięgają po środki przeciwbólowe i mają mniejszą liczbę cesarskich cięć. Ponadto, hiponobirthing może znacznie zmniejszyć poziom lęku.

Hypnobirthing to trend, który ma umożliwić niemal bezbolesny poród pod wpływem hipnozy. Z tego powodu odpowiedni kurs jest szczególnie wskazany dla kobiet, które bardzo boją się dnia porodu. W tym artykule można przeczytać o pozytywnych doświadczeniach kobiet z tym trendem.

[button]Dalsza literatura na temat hipnobirthingu[/button]

1. hipnobirthing to rodzaj autohipnozy

Wzór do naśladowania: księżna Kate

Hypnobirthing zyskał również uznanie księżnej Kate, żony brytyjskiego księcia Williama. Jest ona przekonana do tej metody, ponieważ wszystkie trzy swoje dzieci urodziła z pomocą hipnobirthingu.

Już we wczesnej ciąży wiele przyszłych mam zajmuje się tematem porodu. Myślą o tym, jak i gdzie chcą urodzić swoje dziecko. Tymczasem istnieje wiele metod i odpowiednich kursów przygotowujących do porodu.

Hypnobirthing to metoda, która wywodzi się z USA. Amerykanka Marie F. Mongan opracowała tę koncepcję już w 1989 roku. W międzyczasie jednak metoda ta stała się modna również w Niemczech. Według jednych szacunków w Niemczech pod wpływem hipnozy urodziło się około 6000 dzieci.

Hipnoza jest stanem, do którego wiele osób podchodzi bardzo sceptycznie. Wiele osób obawia się, że będąc na łasce hipnozy, całkowicie straci kontrolę nad sobą. Jednak w tym przypadku nie ma to miejsca. Stan, który ma zostać osiągnięty podczas hipnobirthingu jest zbliżony do transu.

W hipnobirthingu chodzi o to, aby aktywnie samemu stworzyć stan hipnotyczny, aby móc poradzić sobie z sytuacją w sposób jak najbardziej zrelaksowany.

2. hypnobirthing jest szczególnie wskazany dla kobiet, które mają ogromny lęk przed porodem.

schwangere frau hat angst vor der anstehenden geburt
Wiele kobiet bardzo boi się, że poród będzie dla nich bardzo bolesny.

Za tą koncepcją kryją się założenia angielskiego ginekologa Grantly’ego Dick-Reada. Był on zwolennikiem porodu naturalnego od lat 20. ubiegłego wieku i przeprowadził wiele badań na ten temat. Odkrył, że strach i niepewność mają negatywny wpływ na przebieg porodu.

Strach powoduje napięcie, co z kolei sprawia, że poród jest bardzo bolesny. Szyjka macicy zaciska się i tym samym pozostaje zamknięta. To przypuszczenie można również potwierdzić wieloma obserwacjami. Kobiety, które nie martwią się zbytnio i nie boją się porodu, uważają go za znacznie przyjemniejszy.

Z tego powodu hipnobirthing jest oczywiście szczególnie wskazany dla kobiet, które bardzo boją się bólu porodowego. Celem hipnobirthingu jest praca nad tym, aby przyszła mama podchodziła do porodu w sposób zrelaksowany i nie kojarzyła go przede wszystkim z bólem.

3. zdobyć podstawy na specjalnym kursie

schwangere frauen meditieren
Na kursie hipnobirthingu kobiety w ciąży uczą się wprowadzać w stan hipnotyczny.

Jest rzeczą oczywistą, że podstaw nie da się nauczyć z dnia na dzień. Aby doświadczyć łagodnego porodu, konieczne jest bardzo długie przygotowanie. Przyszli rodzice uczą się treningu mentalnego i odpowiednich ćwiczeń na specjalnych kursach.

Kurs składa się zazwyczaj z około czterech do pięciu sesji, z których każda trwa około dwóch i pół godziny. Średni koszt kursu wynosi od 300 do 500 euro. Pojedyncze kursy mogą kosztować nawet do 800 euro. W większości przypadków sesje prowadzone są przez hipnoterapeutów lub położne, które posiadają dodatkową wiedzę na temat hipnozy.

Podczas pierwszej sesji uczestnicy najpierw poznają swoje ciało i różne techniki. Popularne terminy, takie jak biada, są często zastępowane słowem fala, aby uniknąć powiązania ich z negatywnymi uczuciami.

W zajęciach można uczestniczyć od około 20 tygodnia ciąży. Ważne jest, abyś zabrała ze sobą osobę, która będzie Cię wspierać również podczas porodu. Może to być Twój partner, Twoja matka lub dobra przyjaciółka. Towarzysz porodu musi być tak samo dobrze przygotowany jak przyszła mama. Kursy hipnobirthingu w pobliżu miejsca zamieszkania znajdziesz tutaj.

Zasadniczo chodzi o to, aby raz po raz przechodzić przez poszczególne fazy porodu, aby być jak najlepiej przygotowanym do sytuacji. Gdy techniki zostaną utrwalone, można je łatwo przywołać w dniu porodu. Medytacja i ćwiczenia oddechowe powinny być zatem regularnie praktykowane również w domu.

Wskazówka: Niektóre kasy chorych pokrywają koszty tego kursu. Dlatego warto w każdym przypadku zapytać.

4 Zrelaksowany poród dzięki hipnobirthingowi – stopień zgodności pragnień i rzeczywistości

glueckliche junge frau kuesst ihr neugeborenes auf die stirn
W amerykańskich badaniach naukowcy byli w stanie udowodnić, że dzięki hipnobirthingowi można znacznie obniżyć poziom lęku.

Poród bez bólu – większość kobiet jest zapewne przekonana, że ta metoda brzmi zbyt dobrze, by była prawdziwa. Zasadniczo nie chodzi też o obiecywanie, że przyszłe matki nie będą odczuwać bólu podczas porodu. Celem jest raczej odebranie zainteresowanym kobietom niesamowitego strachu związanego z tą sytuacją.

Studentka Uniwersytetu w Oldenburgu opracowała badanie, w którym porównano hipnobirthing z klasycznymi metodami przygotowania do porodu. Stwierdzono, że spadek poziomu lęku był znacznie większy u kobiet, które stosowały hypnobirthing niż w grupie porównawczej.

Amerykańskie badania pokazują również, że odsetek cesarskich cięć jest znacznie niższy przy zastosowaniu hipnobirthingu. Kobiety mają również mniejsze zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe podczas porodu, ponieważ wewnętrzne rozluźnienie prowadzi do rozluźnienia również macicy.

Krytycy tej metody uważają jednak, że dotyczy to tylko porodów w specjalnych centrach porodowych. W klinikach opieka jest jednak zupełnie inna. Matki tak często przechodziły przez proces porodu w myślach, że nie potrafią wystarczająco elastycznie reagować na zmiany i komplikacje. Z powodu nadmiernych wymagań jeszcze częściej dochodzi do cesarskiego cięcia.

Każda para musi teraz sama zdecydować, czy hipnobirthing jest odpowiednią alternatywą dla klasycznego przygotowania do porodu. W każdym razie sensowne jest, aby podejść do nadchodzącego porodu w spokojny i zrelaksowany sposób i uniknąć zbyt dużego niepokoju.

5 Dalsza literatura na temat hipnobirthingu

Artykuły powiązane