To, czy przy drugim porodzie strach jest mniejszy, zależy od tego, jak matka przeżyła pierwszy poród. Wyniesione doświadczenia są automatycznie przenoszone na kolejny poród.
Aby pokonać strach przed porodem, należy wcześniej szczegółowo poinformować się i porozmawiać z położną. Trening autogenny i pozytywne myślenie również mogą złagodzić lęki.
Jeśli cierpisz na szczególnie silny lęk, zdecydowanie powinnaś skonsultować się z psychologiem. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli strach wpływa na Twoje planowanie rodziny. W wielu przypadkach terapia może pokonać strach.
Im bardziej ciąża postępuje, tym większe jest oczekiwanie, że w końcu będzie można trzymać w ramionach własne dziecko. Równocześnie jednak pojawia się uczucie strachu i niepokoju. Jeśli lęk przed porodem staje się zbyt duży, należy podjąć odpowiednie środki.
W tym artykule wyjaśniamy, czego boi się większość kobiet w związku z porodem. Podpowiemy, jakie są proste sposoby na złagodzenie lęku oraz w jakich przypadkach lepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy.
[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]
Spis treści
1. większość kobiet ma mdłości
Wpływ strachu na przebieg porodu
W norweskim badaniu naukowcom udało się wykazać, że proces porodu jest dłuższy u kobiet, które mają duży lęk przed porodem. Średnio były one na porodówce około półtorej godziny dłużej niż kobiety bez lęku przed porodem.
Ostatnie tygodnie ciąży są dla kobiet szczególnie stresujące, ponieważ coraz trudniej się poruszać, a czasem prawie nie spać. Choć z jednej strony poród jest wyczekiwany z utęsknieniem, to z drugiej strony rośnie też strach.
Poród to wielkie i jednocześnie wyjątkowe wydarzenie, które niewątpliwie wiąże się z bólem. Większość kobiet ma mdłości, gdy myśli o nadchodzącym dniu.
Strach przed bólem porodowym, możliwymi powikłaniami porodowymi i sztucznym wywoływaniem porodu to największe obawy kobiet przed porodem. Niektóre kobiety obawiają się również, że poród będzie trwał zbyt długo i że nie będą w stanie przejść przez zabieg.
Obawiają się również, że konieczne będzie wykonanie epizjotomii lub ewentualnie cesarskiego cięcia. Kobiety, które cierpią na hemoroidy w czasie ciąży, obawiają się również, że poród pochwowy nie będzie możliwy lub będzie szczególnie bolesny.
Stopień lęku przed porodem jest jednak bardzo różny u poszczególnych kobiet. Zakres ten waha się od łagodnego lęku do paniki. Aby jednak poród był jak najbardziej bezstresowy, należy szukać sposobów na pokonanie swoich lęków.
Dla niektórych kobiet strach przed porodem jest tak duży, że powstrzymują się od założenia rodziny. Jeśli masz silne pragnienie posiadania dziecka, zdecydowanie powinnaś poszukać profesjonalnej pomocy.
W poniższym filmie dowiesz się znacznie więcej o tym, dlaczego nie musisz bać się porodu:
2. spokój vs. strach – w 2. porodzie decydujące jest doświadczenie
Wiele osób uważa, że strach jest największy, gdy na świat przychodzi pierwsze dziecko. Przyszła mama nie wie przecież, czego się spodziewać, jak silne będą bóle porodowe i do czego zdolne jest jej ciało.
Z jednej strony te czynniki mogą prowadzić do dużej niepewności i niepokoju. Jednocześnie nie oznacza to jednak, że przy drugim dziecku lęk musi być automatycznie mniejszy.
W rzeczywistości może być wręcz odwrotnie. Podczas gdy kobiety, które miały pozytywne doświadczenia przy narodzinach pierwszego dziecka, mają mniejszy lęk przy drugim porodzie, dla matek z negatywnym pierwszym porodem, drugi poród jest często naznaczony jeszcze większymi obawami.
Doświadczenia podczas pierwszego porodu decydują więc o tym, jak duży jest lęk podczas drugiego porodu.
3 Pokonanie strachu przed porodem – te wskazówki mogą zmniejszyć lęk
Strach przed porodem jest nie tylko dokuczliwy, ale może też negatywnie wpływać na rozwój Twojego dziecka. Dlatego jak najwcześniej zacznij opanowywać własne lęki. Tylko w ten sposób możliwe jest spokojne zmierzenie się z porodem.
Co jednak mogą zrobić kobiety, aby pokonać swoje lęki?
Poniżej zebraliśmy dla Ciebie kilka sposobów na złagodzenie lęku:
- Uczestnicz w wydarzeniach informacyjnych: Aby jak najlepiej przygotować się do porodu, powinnaś uczestniczyć w jak największej liczbie wydarzeń informacyjnych. Ważne jest również, aby wziąć udział w kursie przygotowującym do porodu, aby nauczyć się odpowiednich technik oddychania. Kiedy już zdecydujesz się na szpital lub klinikę, możesz skontaktować się z nimi, aby wcześniej poznać lekarzy i położne.
- Zwierz siępołożnej: Strach przed porodem jest czymś zupełnie naturalnym i nie ma się czego wstydzić. Dlatego wcześnie porozmawiaj ze swoim ginekologiem lub położną o swoich obawach i o tym, co najbardziej Cię martwi. W wielu przypadkach wyszkoleni specjaliści będą w stanie pomóc ci przezwyciężyć wiele twoich lęków z pomocą swojej wiedzy.
- Akupunktura: Naturopaci mocno wierzą, że lęk można złagodzić poprzez wbijanie igieł. Ma to na celu przerwanie cyklu strachu i negatywnych myśli.
- Trening autogenny: Trening autogenny, joga lub świadoma relaksacja mięśni może pomóc Ci zestroić się ze swoim ciałem i osiągnąć spokój. Wiele placówek oferuje te zajęcia specjalnie dla kobiet w ciąży.
- Zażywajśrodki przeciwbólowe: Panika przed porodem może prowadzić do silnych skurczów, które z kolei mogą uniemożliwić poród lub zakłócić proces rodzenia. Środki przeciwbólowe mogą zdziałać cuda, aby rozluźnić mięśnie. Aby niemal całkowicie wyeliminować ból, możesz również zastosować znieczulenie zewnątrzoponowe.
- Myśl pozytywnie: Udowodniono, że pozytywne myślenie uwolni Cię od negatywnych myśli i niepokoju. Pozwól sobie na odpoczynek i relaks i z ufnością oczekuj narodzin swojego dziecka. Uświadom sobie, że jesteś szczęściarą, że możesz dać życie istocie ludzkiej. Zaufaj swojemu ciału i zawsze pamiętaj, że w szpitalu zdrowie Twoje i Twojego dziecka jest w dobrych rękach. Obecność Twojego partnera może również pomóc Ci się zrelaksować.
Wiele kobiet, które wcześniej bardzo obawiały się porodu, po jego zakończeniu relacjonowało, że nie był on tak zły, jak sobie wyobrażały. Indukcja porodu jest również często mniej szkodliwa niż się spodziewano.
4 W przypadku silnych lęków szukaj pomocy psychologicznej
Fakt, że wśród znajomych czy członków rodziny opowiada się coraz więcej historii grozy o porodach, które wiązały się ze szczególnie wieloma komplikacjami, często znacznie pogarsza sytuację osób, których to dotyczy.
Kiedy strach przeradza się w skrajną zgrozę, eksperci mówią o tokofobii. To zaburzenie psychiczne może objawiać się na różnych etapach życia. Pierwotna tokofobia powstaje w wyniku przerażających wrażeń w okresie dojrzewania. Może to być film o porodzie lub losie w najbliższym kręgu rodzinnym.
Z kolei tokofobia wtórna powstaje na skutek traumatycznych doświadczeń, np. wcześniejszego przeżycia porodu. Doświadczenie to może się tak zakorzenić, że kobiety nie wyobrażają już sobie rodzenia po raz drugi.
Ważne jest, aby szukać pomocy psychologicznej i w razie potrzeby poddać się terapii. Jeśli strach jest nadal zbyt duży, możliwe jest również wykonanie elektywnego cięcia cesarskiego. W tym przypadku należy porozmawiać z ginekologiem i uzyskać szczegółową poradę.
Niestety, nadal bardzo brakuje usług wsparcia dla przyszłych matek lub kobiet, które chcą mieć dzieci.
5. odpowiednie książki z informacjami o porodzie
- Pahler, Susanne (Author)