Jeśli w worku owodniowym jest zbyt mało płynu owodniowego, może to mieć różne przyczyny. Może to być zarówno związane z matką, jak i z dzieckiem. W niektórych przypadkach nie można nawet znaleźć żadnej przyczyny.
Zbyt mała ilość płynu owodniowego może przynieść wiele komplikacji. Są one różne – od poronienia po wady rozwojowe. Zbyt mała ilość płynu owodniowego to także zagrożenie dla matki.
W niektórych przypadkach nie jest konieczna terapia, a jedynie obserwacja. W razie wątpliwości można uzupełnić objętość płynu owodniowego za pomocą roztworu cukru i soli. Jeśli kobieta jest już w połowie trzeciego trymestru, sensowne może być przedwczesne wywołanie porodu.
Wiele matek spędza całą ciążę martwiąc się o to, czy ich dziecko ma się dobrze, czy są jakieś oznaki, że coś jest nie tak. Często są tym bardziej zszokowane, gdy na badaniu kontrolnym dowiadują się, że mają zbyt mało płynu owodniowego.
Ale jak bardzo jest to niebezpieczne? Jakie konsekwencje może mieć zbyt mała ilość płynu owodniowego? I co można zrobić?
W tym artykule wyjaśniamy przyczyny zbyt małej ilości płynu owodniowego i konsekwencje dla dziecka.
[button]Dla kobiet, które zmagają się z żalem i stratą[/button].
Spis treści
1) określić ilość płynu owodniowego za pomocą badania USG
Indeks płynu owodniowego
Ilość płynu owodniowego określa się za pomocą indeksu płynu owodniowego. Jeśli wartości indeksu mieszczą się w przedziale od 8 do 18 cm, ilość płynu owodniowego mieści się w normie. Niższe wartości wskazują na zbyt małą ilość płynu owodniowego.
Jeśli kobieta pragnąca mieć dziecko dowiaduje się podczas badania, że jest w ciąży, jest zazwyczaj bardzo szczęśliwa. Wkrótce potem zaczynają się jednak obawy: miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze i dziecko będzie zdrowe.
Podczas ciąży odbywa się wiele różnych badań kontrolnych, aby sprawdzić, czy wszystko przebiega normalnie i czy nienarodzone dziecko dobrze się rozwija. Podczas takich rutynowych badań często wykrywany jest fakt, że jest zbyt mało płynu owodniowego.
Aby dziecko mogło się dobrze rozwijać, nienaruszony worek owodniowy ma ogromne znaczenie. Szczególnie ważna jest ilość płynu owodniowego. O ile w 12 tygodniu ciąży w worku owodniowym znajduje się zaledwie 40-50 ml płynu owodniowego, to w 40 tygodniu jest go już około jednego do dwóch litrów.
Dziecko potrzebuje tego płynu owodniowego, aby narządy mogły się formować, a płuca dojrzewać. Zbyt mała ilość płynu owodniowego, znana w medycynie jako oligohydramnios, może zahamować ten rozwój.
2 Przyczyny zbyt małej ilości płynu owodniowego mogą być różne
.Jeśli w worku owodniowym jest zbyt mało płynu owodniowego, może to świadczyć o chorobie u matki lub dziecka. Jeśli przyczyna leży u dziecka, odpowiedzialne mogą być wady rozwojowe. Mogą one występować w okolicy moczowodów, cewki moczowej lub nerek.
Ryzyko zachorowania na oligohydramnios wzrasta również w przypadku bliźniąt jednojajowych lub ciąży mnogiej. W tym przypadku niewystarczająca wymiana krwi może wywołać problem.
Z drugiej strony, zbyt mała ilość płynu owodniowego może również wskazywać na chorobę u przyszłej matki. Najczęstszą matczyną przyczyną jest wysokie ciśnienie krwi. Może ono uszkodzić łożysko i w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia czynnościowego.
Jeśli problemy wystąpią pod koniec ciąży, łożysko może już nie działać tak dobrze. Zwapnienia mogą prowadzić do zaburzeń krążenia, co z kolei wpływa na ilość płynu owodniowego.
Pęknięcie błon może również spowodować, że worek owodniowy będzie zawierał zbyt mało płynu owodniowego. W większości przypadków dzieje się to zupełnie niezauważalnie.
Wskazówka: Nie ma specyficznych objawów oligohydramnios. Jeśli jednak czujesz, że Twoje dziecko bardzo mało się rusza, powinnaś zgłosić się do ginekologa.
3. Oligohydramnios może być niebezpieczne
Jeśli płynu owodniowego jest zbyt mało, może to mieć negatywny wpływ na resztę ciąży, a także na rozwój dziecka. Jeśli dziecku nie są dostarczane wystarczające składniki odżywcze, dziecko może być zbyt małe po urodzeniu.
Ponadto organy i kości często nie mogą się całkowicie uformować, ponieważ mała ilość płynu owodniowego w worku owodniowym sprawia, że jest on bardzo ciasny. Ten brak miejsca może prowadzić do wad rozwojowych. To z kolei może prowadzić również do uciśnięcia pępowiny, przez co dziecko nie jest już wystarczająco zaopatrywane.
Jeśli problemy pojawiają się pod koniec ciąży, lekarze często decydują się nie czekać do 40. tygodnia, tylko sztucznie wywołać poród. Poród pochwowy byłby zbyt ryzykowny zarówno dla dziecka, jak i dla matki.
Jeśli lekarz stwierdzi, że Twój worek owodniowy zawiera zbyt mało płynu owodniowego, nie powinnaś od razu wpadać w panikę. W wielu przypadkach jest to tylko w połowie tak złe, jak się wydaje. Zbyt mała ilość płynu owodniowego może być również po prostu wybrykiem natury.
W razie wątpliwości można uzupełnić ilość płynu owodniowego.
.Jeśli lekarz stwierdzi, że w worku owodniowym jest zbyt mało płynu owodniowego, nadal ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć odpowiednią terapię. Nawet jeśli większość kobiet jest początkowo zszokowana diagnozą, oligohydramnios jest zwykle bardzo uleczalne. Oczywiście, terapia zależy najpierw od przyczyny.
Jeśli oligohydramnios występuje już w pierwszym lub drugim trymestrze, ryzyko poronienia jest zwiększone. Jeśli do trzeciego trymestru nie ma wystarczającej ilości płynu owodniowego w worku owodniowym, często wystarczy regularna kontrola jego ilości.
Aby zwiększyć jego objętość, lekarze mogą wypełnić worek owodniowy roztworem cukru i soli fizjologicznej. W tym celu wprowadza się igłę przez ścianę brzucha do worka owodniowego. Procedura ta może być monitorowana za pomocą badania ultrasonograficznego.
Wskazówka: Mimo że nie można zapobiec oligohydramnios, należy zawsze dbać o odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną i zrównoważoną dietę. Ważne jest również, aby unikać alkoholu i papierosów.
Jeśli już masz ten problem, powinnaś pić więcej. Zrównoważony bilans płynów ma również wpływ na produkcję płynu owodniowego.
W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Zurychu, naukowcy odkryli również, że zbyt dużo stresu może mieć również negatywny wpływ na skład płynu owodniowego. Odpoczynek i techniki relaksacyjne mogą w tym przypadku pomóc.