- Akupunktura jest często stosowana w czasie ciąży w celu leczenia dolegliwości.
- Stosuje się ją również w czasie ciąży w celu przygotowania do porodu.
- Ta forma terapii wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej, ale staje się coraz bardziej popularna również w Europie.
Kiedy rodzice z niecierpliwością oczekują na dziecko, przyszła matka prawie zawsze odczuwa niepokój związany z dyskomfortem i ma pytania dotyczące nadchodzącego por odu. Akupunktura może być stosowana u kobiety w ciąży w przypadku niektórych dolegliwości. Jednak jest ona dostępna również jako środek przygotowujący do porodu. Poniżej dowiesz się czym jest akupunktura, jak się ją wykonuje i kiedy stosuje się ją w ciąży. Wyjaśniamy, jakie koszty będziesz musiała ponieść i czy pokryje je kasa chorych.
Spis treści
1. zabieg akupunktury
Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) zna akupunkturę od 3000 lat. TCM została przekazana jako medycyna holistyczna i nie skupia się wyłącznie na tym, co fizyczne. Zajmuje się również uczuciami, odżywianiem, wpływami środowiska i osobistymi okolicznościami, takimi jak stres.
Akupunktura jest terapią za pomocą cienkich stalowych igieł, których średnica wynosi tylko około 0,14 do 0,20 milimetra. Igły te są ostrożnie wprowadzane do skóry w określonych punktach.
Nie trzeba sobie tego wyobrażać jako masywnego urazu: Uszkodzenie skóry jest raczej niewielkie. Jeśli nadal masz obawy, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi lub położnej.
Wskazówka: Jeśli nie chcesz akupunktury lub boisz się jej, często zamiast niej możesz skorzystać z masaży. Są one jednak uważane za mniej skuteczne.
Punkty do akupunktury znajdują się na określonych ścieżkach energetycznych, które w TCM nazywane są również meridianami. Meridiany przepływają przez ciało, a problemy w przepływie energii mogą objawiać się w postaci określonych symptomów. Choroby mogą być również wywoływane przez zaburzony przepływ energii. Wybiera się więc te punkty, w których występują lub mogą występować zakłócenia. W ten sposób chce się wyeliminować zastoje w przepływie energii.
1.1 Kobiety w ciąży stosują akupunkturę na bóle pleców
Wiele kobiet w ciąży cierpi na bóle pleców, nie tylko dlatego, że nienarodzone dziecko naciska na plecy i brzuch. W trakcie ciąży kobieta musi też dźwigać coraz większe ciężary. Wtedy można zidentyfikować bardzo konkretne punkty, które są częściowo odpowiedzialne za ból. Lekarz TCM przyjrzy się im. Zazwyczaj kobieta w ciąży siedzi lub leży w wygodnej pozycji. Następnie punkty są namierzane i umieszczane są igły. W zależności od odczuwanych objawów, terapia trwa od 20 do 30 minut. Następnie terapeuta TCM usuwa igły. Ponieważ w czasie ciąży ta forma terapii jest często bardzo intensywna, zabieg może być również krótszy.
Wskazówka: Jeśli podczas akupunktury w ciąży odczuwasz płynące ciepło lub mrowienie, jest to wskazówka, że akupunktura działa. Dzieje się tak, ponieważ akupunktura wpływa na krążenie krwi i układ nerwowy oraz stymuluje aktywność różnych organów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tradycyjnej medycynie chińskiej, powinieneś odwiedzić stronę internetową AGTCM e.V. (Arbeitsgemeinschaft für Klassische Akupunktur und Traditionelle Chinesische Medizin e. V.).
2. Akupunktura może pomóc kobietom w ciąży z wieloma dolegliwościami
Akupunktura może być stosowana w czasie ciąży w przypadku dolegliwości, które dotykają wiele kobiet w tym okresie. Ale kiedy należy ją rozpocząć? Od czwartego miesiąca ciąży akupunktura może być stosowana na różne dolegliwości; jako przygotowanie do porodu od 36 tygodnia. Przeprowadzają ją zazwyczaj lekarze ginekolodzy lub położne. Posiadają oni zazwyczaj dodatkowe kwalifikacje w tym zakresie.
Uwaga: Akupunktura w ciąży nie powinna być wykonywana przed 13. tygodniem, gdyż może to być niebezpieczne dla matki i dziecka. Powód: ryzyko wywołania przedwczesnego porodu jest zbyt duże.
2.1 Akupunktura w przypadku zaburzeń snu, nudności lub zgagi
Niepokój wewnętrzny i problemy z zasypianiem lub przespaniem nocy nie są rzadkością w czasie ciąży. Wiele kobiet odczuwa niepokój związany z nadchodzącym porodem, zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży, i w związku z tym pojawia się niepokój. Akupunktura może pomóc zrelaksować się kobietom w ciąży.
Kobiety w ciąży często cierpią również na nudności, wymioty lub zgagę. Niektóre nawet stają się świadome swojej ciąży poprzez poranną chorobę. Akupunktura, podobnie jak akupresura, może przynieść ulgę w tych dolegliwościach.
2.2 Działanie przeciw bólom i napięciom pleców
Stale rosnący brzuch w późniejszych miesiącach ciąży szczególnie obciąża plecy. Coraz większy ciężar, który musi dźwigać układ kostny, również obciąża plecy. Niektóre kobiety skarżą się na przykład na problemy z nerwem kulszowym. Akupunktura może pomóc w tego rodzaju dolegliwościach. Blokady mogą zostać usunięte, a ból zmniejszony. Pomocne mogą być również masaże.
Ból pleców jest jedną z najczęstszych dolegliwości podczas ciąży. Jest on zazwyczaj bardzo nieprzyjemny, ale nie jest poważny. Dopiero silny ból powinien być zbadany przez lekarza, gdyż może świadczyć o poważnych powikłaniach.
2.3 Akupunktura na bóle głowy w ciąży
Jeśli nasilające się bóle głowy lub migreny w czasie ciąży są Twoim problemem, zwykle najlepiej jest unikać przyjmowania leków uspokajających, ponieważ nie są one odpowiednie dla ciąży. Wiele kobiet w ciąży chce również przyjmować jak najmniej leków, aby zminimalizować ryzyko dla dziecka. Pomocą w walce z bólami głowy jest akupunktura – bez użycia środków chemicznych.
2.4 Akupunktura w przypadku zespołu cieśni nadgarstka lub zaburzeń uzależnień
Wiele kobiet w ciąży skarży się na zatrzymywanie wody w organizmie. Jest to spowodowane zmienioną równowagą hormonalną. Zatrzymana woda może stać się tak problematyczna, że uciska na pewien nerw w nadgarstku. Nerw ten nazywany jest nerwem pośrodkowym. Kiedy to się dzieje, uczucia drętwienia, bólu i mrowienia często występują w palcach. Akupunktura jest również uważana za środek z wyboru dla tych dolegliwości.
Jeśli kobiety są w ciąży i jednocześnie zmagają się z nałogiem, np. narkomanią, nikotynizmem lub uzależnieniem od alkoholu, akupunktura pomaga złagodzić dyskomfort związany z odstawieniem narkotyków.
3. akupunktura może skrócić poród
Głównym celemakupunktury jako przygotowania do por odu jest skrócenie porodu. Nie może ona jednak wpływać na termin porodu. Dzięki skróceniu porodu np. z dziesięciu do ośmiu godzin, matka nie jest narażona na ból i stres porodowy przez tak długi czas. Jest to również dobre dla dziecka. Powód:
- Szyjka macicy szybciej dojrzewa.
- Dzięki temu skurcze mogą być bardziej ukierunkowane.
- Okres podczas porodu do całkowitego otwarcia się szy jki macicy jest krótszy.
4. Igły umieszczane są w zależności od objawów
Ważne jest, aby zapytać, jakie punkty wybiera się do akupunktury w ciąży. Będą one oczywiście zależały od charakteru dolegliwości. Jeśli ktoś chce wykonać akupunkturę w ramach przygotowania do porodu, to zwykle zaczyna się od palców. Następnie nakierowuje się na następujące punkty:
- pod kolanami
- wewnętrzne kostki stóp
- po stronie łydki
- zewnętrzna strona małych palców u stóp
Akupunktura na małym palcu może również powodować obracanie się dziecka do prawidłowej pozycji lub ogólnie wspierać ruch dziecka. Istnieją również punkty znajdujące się na przykład między kciukiem a palcem wskazującym. Akupunktura nie może wywołać porodu.
Skutki uboczne akupunktury są nieliczne.
Należy upewnić się, że akupunktura nie jest bolesna, a raczej wywołuje przyjemne uczucie. Może wystąpić zaczerwienienie lub zasinienie po nakłuciach, ale nie jest to zwykle powód do niepokoju. Jeśli występują wzmożone ruchy dziecka, to zwykle ustępuje to po około godzinie i również nie jest ryzykowne. Rzadko występuje zmęczenie. Ogólnie rzecz biorąc, skutki uboczne można sklasyfikować jako niewielkie i rzadkie. Nie ma znaczenia, czy jesteś matką po raz pierwszy, czy w drugiej ciąży (lub późniejszej ciąży).
Wskazówka: Możesz również użyć specjalnej bransoletki lub plastra do akupunktury . Taka bransoletka podobno pomaga zwłaszcza przy mdłościach.
Jak często wykonuje się akupunkturę, zależy od objawów. Akupunktura przygotowująca do porodu wykonywana jest zazwyczaj raz w tygodniu od 36 tygodnia ciąży. Jeśli mają być leczone pewne objawy w ciąży, to częstotliwość terapii zależy od rodzaju dolegliwości i czasu ich trwania.
Niektóre ustawowe ubezpieczenia zdrowotne płacą za akupunkturę w czasie ciąży.
Niektóre kasy chorych pokrywają koszty akupunktury w czasie ciąży – ale w żadnym wypadku nie wszystkie. Dlatego ważne jest, aby wcześniej omówić tę kwestię z kasą chorych. W przypadku samodzielnego opłacania zabiegów należy zapłacić średnio od 20 do 80 euro za sesję. Dodatkowo za anamnezę i spisanie planu leczenia trzeba zapłacić z reguły do 150 euro.